BLOG:

Re: Re: Pouze FM?

Jakub Hříbal | 19.08.2015

Stejně moc nepomáhá!

Re: Re: Re: Pouze FM?

Alena | 09.10.2015

Nimesil ani jiné léky z této skupiny (nesteroidní antiflogistika antirevmatika - př. Ibuprofen, diclofenac...) na FM nepomáhají. FM není ani zánětlivé ani revmatické onemocnění, jeho původ je pravděpodobně v CNS.

Na psychiatrii se většina pacientů s FM dostává proto, že si s nimi lékaři neví rady, takže to označí za somatizaci.
není pravidlem, že každý s FM má i psychické problémy.
pokud nevidíte rozdíl mezi potížemi s nebo bez antidepresiv, nemá smysl je užívat.

Re: Re: Pouze FM?

Dagmar | 29.10.2015

Taky to řeším Nimesilem a Aulinem ( to samé ). A zlepší se mně i myšlení... nejen bolest

Re: Pouze FM?

Petra | 01.09.2015

Psychické potíže mají jen někteří lidé s FM. Psychofarmaka pomáhají nejen s psychikou pouze některým fibromyalgikům. Na FB je skupina pro lidi s FM pokud by jste měl zájem. Oslovte mne případně přes můj profil na FB Petra Fibromyalgik.

zkusenost s mudr.lněničkou?

beba | 26.06.2015

Chci se zeptat,byl někdo u Mudr. Jaroslava Lněničky v Brně, byl tu doporučován (Petrou) . Je hodný,chápavý ?Prostě jestli je normální : )? děkuji za zkušenosti

Re: zkusenost s mudr.lněničkou?

Jitka Sedláková | 07.07.2015

Jeden z nejlepších neurologů.Skvělý odborník a hlavně diagnostik.Jinak trochu svéráz. Určitě stojí za to ho vyzkoušet. Chápavý je , citlivě se věnuje i malým dětem. Mimochodem jeden z mála neurologů v Brně, který uznává FM jako opravdovou nemoc.

Re: Re: zkusenost s mudr.lněničkou?

Veronika | 07.07.2015

Pozor,o FM nemluví jako o nemoci,ale jako o syndromu.Diagnózu mi oficialne nikdy do papiru nenapsal,jen ústne.Pry mame v tele neodhaleny virus,nejcasteji herpetickeho typu. A FM je nasledek. Ale podle neho je to zbytecne lidem rikat.Lecba pry existuje pouze symptomaticka (analgetika,antidepresiva) Tak nevim... Ale pomohl mi i na Unavovy sy.(docasne,inj.)

Re: Re: Re: zkusenost s mudr.lněničkou?

M | 17.11.2015

Zdravím, k Dr. Lněničkovi chodím už cca 2 roky možná víc... FM objevil u mě (19 let) i mojí mamky. Nemůžeme si ho vynachválit, je pečlivý, citlivý a přesně ví kam sáhnout když je problém.
Ovšem pro citlivky-je opravdu svéráz takový Dr. House :D ale zvyknete si:) Je moc fajn:)
A nedivte se když budete dlouho čekat.. prostě to tak je. Už mě tam unavují ubreptaní pacienti kteří řeší že dlouho čekají i když jsou objednaní. Ano čekačka je tam delší .. hodinu dvě když se zadaří, ale když je dobrý den tak jdete na řadu téměř hned:)

Re: zkusenost s mudr.lněničkou?

Renáta | 13.02.2016

Nejlepší neurolog jaký může být....jsem pacientkou asi 9 roků a maximální spokojenost!!!

Clintrial s.r.o. nabízí možnost zapojit se do studie léčby FM

Petra | 25.06.2015

Kdo má zájem kontaktujte Mgr. Martin Materna a domluvíte si vyšetření u neurologa. Tel.: 608 05 22 14, Clintrial s.r.o., Počernická 16, 100 00 Praha. Během studie se mohou užívat některé léky na bolest a AD. Pacientům se hradí cestovné za každou návštěvu u nás (kromě té první) až do výše 700 Kč. První čtyři návštěvy jsou po týdnu (jedna je telefonická), pokud budou pacienti nějaký lék vysazovat, pokud nikoli pak z první návštěvy spadnou rovnou do třetí. Další intervaly jsou po 14 dnech respektive po 4 týdnech. Celkem studie trvá 52 týdnů - samozřejmě účast je dobrovolná a studii může kdykoli ukončit. Nelze být ve dvou studiích současně, mít i bipolární poruchu, diabetickou polyneuropatii, postherpetickou neuralgii, RA, SLE, spánkové apnoe, malignitu v průběhu posledních 5 let. Více info u Mgr. Materny

Re: Clintrial s.r.o. nabízí možnost zapojit se do studie léčby FM

Mgr. Věra Vnenková | 11.07.2015

Dobrý den,mám chronický bolestivý a únavový syndrom. Nikdo to nebere vážně,kromě primáře na centru bolesti.
Rok s bolestmi na nemocenské,v práci jsem jako tělocvikářka dala výpověď. Dostala se do depresí,úzkosti atd.
Beru mabron 150 g ráno a večer a i to je někdy málo.
Ráda bych se výzkumu zúčastnila. Děkuji Vnenková

mobil 602458102

jsem z Havířova

Re: Re: Clintrial s.r.o. nabízí možnost zapojit se do studie léčby FM

Petra | 20.07.2015

Pokud chcete to jedné z námi nabízených studií musíte zavolat na uvedené kontakty.

Re: Clintrial s.r.o. nabízí možnost zapojit se do studie léčby FM

Ivana | 22.07.2015

Zdravím, i já se chci podělit o informace ze studie léku na fibriomyalgii.Tuto studiii jsem započala již v červnu 2015 u paní doktorky Márii Jiravové v Praze .Z počátku jsem se i já obávala toho, že nebudu moci brát léky na bolest ,na které jsem v případě bolesti byla zvyklá. Přesto jsem se odhodlala tuto studii podstoupit. Již teď můžu říci, že to byl správný krok.Absolvovala jsem již 6 návštěv a 3 týdny beru lék . Asi po týdením uživání tohoto léku jsem pociťovala ůlevu od bolesti a to především ve spaní a v klidovém režimu. Po fyzické zátěži ( kolo, delší chůze i do schodů, plavání, veslování atd. ) jsem také pociťovala zlepšení. Za tu dobu jsem užila jen 2 prášky od bolesti Panadol. Také lépe snáším ty vedra, které teď u nás panují. Musím také podotknout,že na studii leku jezdím až z Frýdku-Místku.Ještě před nedávnem mi cestování dělalo problémy z hlediska bolesti a to byl také jeden z důvodu obávat se podstoupit tuto studii.Přesto všechno jsem se rozhodla a dnes musím říci,že jsem ráda , že jsem byla vybrána pro tuto studii. Myslím si, že není žádnÿch obav tuto studii absolvovat, protože v případě jakýchkoliv problémů lze tuto studii ukončit. Dále nutno podotknout, že paní doktorka je empatická, hodná a především umí naslouchat. Ivana

Re: Clintrial s.r.o. nabízí možnost zapojit se do studie léčby FM

Marta Kopecká | 25.08.2016

Nemám diagnostikovanou FM, ale léčím se neúspěšně mnoho let s častými bolestmi tzv. hlavových nervů, mám křeče v šíjové oblasti atd.atd. Bydlím nad Počernickou ulicí a ráda bych se objednala na vyšetření k neurologovi.

Možnost vyzkušet nový lék na fibromyalgii

Petra Fibromyalgik | 26.04.2015

Mám pro vás jedinečnou nabídku. ČR se zapojila do výzkumu nového léku mirogabalin pro FM. Teď se hledají lidé co by do studie šly. Bude hrazeno cestové, stravné aj. Studie trvá cca 21 týdnů, na centru jsou jednotlivé vizity, studijní lék je ve formě tablet a kapslí, užívá se 2x denně. Hodnotí se škála bolesti, pac. v průběhu studie vyplňuje elektronický deník (což je jednoduché). Léčba probíhá - MUDr. Mária Jiravová Dadomedical sro , ul.Budečská 33, Praha 2, 1.patro ( výtah). První vizity - asi 3 jsou po týdnu, poté další po 2 týdnech. Pacienti můžou být samozřejmě z celé ČR.
Podrobnější informace Vám poskyteme na tel. 273 130 398 ( pokud nebude lékař přítomen nechte, prosím, vzkaz na záznamníku a my se Vám obratem ozveme ) nebo piště na mailovou adresu :
info@dadomedical.cz nebo info@endokrinologie-ambulance.cz

Re: Možnost vyzkušet nový lék na fibromyalgii

Ivana | 28.04.2015

Zdravím, moc ráda bych vyzkoušela, ale jsem z Frýdku - Místku a to dojíždění do Prahy bych nezvládla. Nejde to konzultovat s mým revmatologem nebo neurologem? Fibriomyalgii mám zjištěnou rok,ale bolesti mám delší dobu a ty se stupňují.Brala jsem plaqunil,ale ten mi vůbec nepomohl . Ivana

Re: Re: Možnost vyzkušet nový lék na fibromyalgii

Petra | 20.05.2015

Plaquenil je lék na malárii a od fibromyalgických bolestí vám nepomůže. Vhodné léky jsou zde v sekci Léčba.

Re: Možnost vyzkušet nový lék na fibromyalgii

Eva Dvořáčkova | 21.06.2015

Trpim fybromyalgii 20.roku a chtela bych vyzkouset novy lek na fybromyalgii. Tel.cislo 731320045

Fibromyalgie - snímkování termokamerou

Zdenek | 19.02.2015

Ahoj všem. Prozatím jen sonduji, zda se najde člověk s diagnózou FM/CFS z Brna, který by chtěl prozatím zdarma (resp. akceptuji dobrovolný příspěvek na cestovné) podstoupit vyšetření termokamerou? Něco málo o daném tematu v souvislosti s FM najdete třeba zde: http://www.thermal-diagnostics.com.au/womens-health/
Bude-li zájem, budu sledovat ohlasy pod mým příspěvkem a případně rád podám další informace. Sám se potácím na rozhraní několika diagnóz vč. FM a prozatím se jedná jen o mou zvědavost a srovnání výsledků s těmi mými.
Pokud by se zde našel i student či odborník, kterého by toto téma zajímalo, jsem ochoten pomoci.

Re: Fibromyalgie - snímkování termokamerou

Ivana | 26.02.2015

Chtěla jsem se zeptat, k čemu slouží snímkování termokamerou? Já také mám diagnózu FM syndrom.Také bych se chtěla zeptat jestli má někdo zkušenosti s konopím. Nejlépe pomáhá při bolestech. Díky

Re: Re: Fibromyalgie - snímkování termokamerou

Zdenek | 27.02.2015

Ivano, termokamera dokáže zobrazit rozložení teplot na povrchu lidského těla (a pochopitelně i jinde, pokud nepočítám jen s medicínským využitím). Termogram tak dokáže poukázat na mnoho zdravotních problémů ať už to jsou různé záněty, nádory, rozdíly v prokrvení různých částí těla, .... Využití je široké, ale proti zahraničí je v ČR minimum pracovišť (většinou přidružených k vysokým školám) kde se termovize využívá v praxi. Ukázkou praktického využití budiž třeba odkaz, který jsem uváděl minule. Pokud by to někoho zajímalo, rád pro ukázku pošlu na mail vlastní snímky.
Ad. konopí - prozatím zkušenost nemám, ale četl jsem že pomáhá...

Re: Re: Re: Fibromyalgie - snímkování termokamerou

Ivana | 04.03.2015

Prosím , mám zájem o ukázku těch snímků. Můj email rby@seznam.cz. Jsem z Frýdku Místku a rozhoduji se buď do Prahy do Motole kdy jedu 9.4. se synem na fotbal ,nebo k Vám do Brna. Děkuji

Re: Re: Re: Re: Fibromyalgie - snímkování termokamerou

Petra | 20.05.2015

Ivano, v Brně máte velmi kvalitní lékaře jak v Centru Bolesti MUDr. Hakl či neurolog MUDr. Lněnička, jezdit do Motola je pro vás zbytečně daleko.

Re: Fibromyalgie - snímkování termokamerou --ODPOVĚĎ

ALEXANDRA ( SAŠA ) | 22.03.2015

AHOJ ZDENKU, MÁM STEJNOU DIAGNOZU JAKO VY A TO JIŽ ŘADU LET. BYLA MI DIAGNOSTIKOVÁNA V NĚMECKU-MNICHOVĚ, KDE JSEM DLOUHÁ LÉTA ŽILA. PO NEPŘÍZNI OSUDU,JSEM SE VRÁTILA DO BRNA. SAMOZŘEJMĚ,I ZE STEJNOU DIAGNOZOU, KTERÁ SE BOHU-ŽEL, S PŘIBÝVAJÍCÍM VĚKEM ZHORŠUJE A NENÍ O CO STÁT.......
MĚLA BYCH VÁŽNÝ ZÁJEM O VYŠETŘENÍ VÁMI NABÍZENOU TERMOKAMEROU. STAČÍ SE JENOM DOMLUVIT. JAK JSEM ZJISTILA, ČEŠTÍ LÉKAŘI, MAJÍ O TÉTO NEMOCI VELMI MALÉ, NEBO TAKŘKA ŽÁDNÉ VELKÉ ZKUŠENOSTI, TAK-ŽE, JAK SE ŘÍKÁ, " ČLOVĚČE POMOŽ SI SÁM ", BOHU-ŽEL.
JESTLI V BRNĚ EXISTUJE NĚJAKÝ SPOLEK FIBROMIALGIKŮ,BUDU MOC RÁDA,KDYŽ MI O NĚM NAPÍŠETE A TO NA MŮJ E-MAIL : alexstr@seznam.cz
I JÁ SE POTÁCÍM NA ROZHRANÍ NĚKOLIKA DIAGNÓZ VČ. FM, PŘESNĚ JAKO PÍŠETE VY A UŽ ANI NEPOZNÁM, CO JE CO A OD ČEHO....JEN SE ZMÍTÁM V BOLESTECH, TAK-ŽE ŽIVOTNÍ KVALITA, = 0 .

S PŘÁNÍM POKUD MOŽNO PĚKNÉHO DNE BEZ VELKÝCH BOLESTÍ A VELMI SE TĚŠÍM NA VAŠÍ DOUFÁM, BRZKOU ODPOVĚĎ NA MŮJ E-MAI......D Í K Y !!!
SAŠA

Re: Re: Fibromyalgie - snímkování termokamerou --ODPOVĚĎ

Zdeněk | 01.04.2015

Po delší době co se mi nikdo neozval jsem přestal diskuzi pod mým příspěvkem sledovat. Prosím ty Brňáky, kteří by ještě eventuelně měli zájem, aby mě kontaktovali na mailu: flire8 (zavináč) seznam.cz

Záznamy: 26 - 50 ze 1174
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Práva pacientů ČR

 1. Pacient má právo na ohleduplnou odbornou zdravotnickou péči prováděnou s porozuměním kvalifikovanými pracovníky.
 2. Pacient má právo znát jméno lékaře a dalších zdravotnických pracovníků, kteří ho ošetřují. Má právo žádat soukromí a služby přiměřené možnostem ústavu, jakož i možnost denně se stýkat se členy své rodiny či s přáteli. Omezení takovéhoto způsobu (tzv. kontinuálních) návštěv může být provedeno pouze ze závažných důvodů.
 3. Pacient má právo získat od svého lékaře údaje potřebné k tomu, aby mohl před zahájením každého dalšího nového diagnostického či terapeutického postupu zasvěceně rozhodnout, zda s ním souhlasí. Vyjma případů akutního ohrožení má být náležitě informován o případných rizicích, která jsou s uvedeným postupem spojena. Pokud existuje i více alternativních postupů nebo pokud pacient vyžaduje informace o léčebných alternativách, má na seznámení s nimi právo. Má rovněž právo znát jména osob, které se na nich účastní.
 4. Pacient má v rozsahu, který povoluje zákon, právo odmítnout léčbu a má být současně informován o zdravotních důsledcích svého rozhodnutí.
 5. V průběhu ambulantního i nemocničního vyšetření, ošetření a léčby má nemocný právo na to, aby byly v souvislosti s programem léčby brány maximální ohledy na jeho soukromí a stud. Rozbory jeho případu, konzultace a léčba jsou věcí důvěrnou a musí být provedena diskrétně. Přítomnost osob, které nejsou na léčbě přímo zúčastněny, musí odsouhlasit nemocný, a to i ve fakultních zařízeních, pokud si tyto osoby nemocný sám nevybral.
 6. Pacient má právo očekávat, že veškeré zprávy a záznamy týkající se jeho léčby jsou považovány za důvěrné. Ochrana informací o nemocném musí být zajištěna i v případech počítačového zpracování.
 7. Pacient má právo očekávat, že nemocnice musí podle svých možností přiměřeným způsobem vyhovět pacientovým žádostem o poskytování péče v míře odpovídající povaze onemocnění. Je-li to nutné, může být pacient předán jinému léčebnému ústavu, případně tam převezen po té, když mu bylo poskytnuto úplné zdůvodnění a informace o nezbytnosti tohoto předání a ostatních alternativách, které při tom existují. Instituce, která má nemocného převzít do své péče, musí překlad nejprve schválit.
 8. Pacient má právo očekávat, že jeho léčba bude vedena s přiměřenou kontinuitou. Má právo vědět předem, jací lékaři, v jakých ordinačních hodinách a na jakém místě jsou mu k dispozici. Po propuštění má právo očekávat, že nemocnice určí postup, jímž bude jeho lékař pokračovat v informacích o tom, jaká bude jeho další péče.
 9. Pacient má právo na podrobné a jemu srozumitelné vysvětlení v případě, že se lékař rozhodl k nestandardnímu postupu či experimentu. Písemný vědomý souhlas nemocného je podmínkou k zahájení neterapeutického i terapeutického výzkumu. Pacient může kdykoliv, a to bez uvedení důvodu, z experimentu odstoupit, když byl poučen o případných zdravotních důsledcích takového rozhodnutí.
 10. Nemocný v závěru života má právo na citlivou péči všech zdravotníků, kteří musí respektovat jeho přání, pokud tato nejsou v rozporu s platnými zákony.
 11. Pacient má právo a povinnost znát a řídit se platným řádem zdravotnické instituce, kde se léčí (tzv. nemocniční řád). Pacient má právo kontrolovat svůj účet a vyžadovat odůvodnění jeho položek bez ohledu na to, kým je účet placen.

Etický kodex "Práva pacientů" navrhla, po připomínkovém řízení definitivně formulovala a schválila Centrální etická komise Ministerstva zdravotnictví České Republiky. Tato práva pacientů jsou prohlášená za platná za dnem 25. února 1992

 

 
Detect language » Hungarian
 

 

Zahraniční stránky o FM:

www.sanego.de/Krankheiten/Fibromyalgie/wiki/index/Was-ist-Fibromyalgie/

www.fibromyalgia-symptoms.org/

http://www.nfra.net/

http://www.skufmslovenija.org/

http://www.fibromyalgia-associationuk.org/

http://fmcfsme.com/

http://www.fmaware.org/site/PageServer

http://www.fibromyalgie.nl/

http://www.inomyalgia.gr/

http://asso.nordnet.fr/cfs-spid/

http://www.fibromyalgia-symptoms.org/

http://www.fibromyalgie-fms.de/

http://www.fmnetnews.com/

http://www.cenaf.org/blogs/

http://asso.nordnet.fr/

http://www.afim.qc.ca/

http://sacfs.asn.au/

http://www.aqf.ca/home.php

http://laff.es/es/Estudios

http://www.fibromyalgi.dk/

http://www.fibromyalgie.ca/

http://www.fibromyalgie-france.org

http://www.arthritistoday.org/conditions/fibromyalgia/index.php

http://www.fibromyalgiatreatment.com/index.htm

http://www.sclero.org/medical/symptoms/associated/fibromyalgia/a-to-z.html

http://search2.mayoclinic.com/search?q=fibromyalgia&site=mayoclinic-org%7Cmayoclinic-com%7Cmayo-edu%7Cinternet-research%7Cclinical-trials&client=unified&proxystylesheet=unified&output=xml_no_dtd

http://www.guaidoc.com/hc3.asp

http://www.med.ufl.edu/rheum/FMSnews.htm

http://www.painfoundation.org/

http://www.fibromialgia.cat/cat/frames.htm

http://www.guiafibromialgia.com/pdf.html

http://www.mayoclinic.com/

http://fibromyalgia.ncf.ca/

www.biorritmes.com

http://www.cwhn.ca/node/40840

http://pain.emedtv.com/fibromyalgia/fibromyalgia.html

http://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=fibromyalgie_pm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001463/
http://www.rheumatology.org/

http://www.fmpartnership.org

http://www.fibro-heidelberg.de/

http://www.eurolab-portal.ru/fibromialgia/

http://fibroliga.alfahosting.org/

http://diagnos.ru/diseases/ossa/fibromialgia

http://www.fmaware.org

http://www.focusfibromyalgie.be

http://www.affter.org

http://nccam.nih.gov

http://www.niams.nih.gov

http://www.afim.qc.ca

http://www.bmeg.info/

http://www.sciencedaily.com/news/health_medicine/fibromyalgia/

http://fmcfsme.com/

http://www.enfa-europe.eu/

http://www.fmauk.org/

http://www.fesinfo.nl/

http://www.endfatigue.com/

http://www.myfibromyalgia.ca/

http://www.fightingfatigue.org/

http://www.afibrom.org

http://www.chroniclesoffibro.blogspot.com/

http://www.fibromyalgiacrusade.com/

http://www.fibroworld.com/

http://botanical.com/cgi/news_search/search.pl?Terms=fibromyalgia

http://www.entretiens-du-carla.com/publication.php?pub=fibro

http://www.labrha.com/fibromyalgie.aspx

http://www.elire.gr/

http://www.fibromyalgie.ch/

http://rickimitchellmd.com/

http://www.afim.qc.ca/fr/frameset_fr.html

http://www.unelouvecombat.info/archives/2010/09/18/index.html

http://www.lotgenotenfibromyalgie.nl/

http://www.fibromyalgie.be/wat-is-fm/1-fibromyalgie/1-vlaamse-liga-voor-fibromyalgie-patienten

http://chronicfatigue.about.com/

http://fmcfsme.com/article_mudtherapyandfm.php

http://www.verein-cfs.ch/

http://www.associazionecfs.it/

http://www.mkmeg.org.uk/

http://www.fibromyalgia-south.com/

http://www.mecfssupportdevon.org.uk/

http://arthritis-research.com/content/

http://fibropals.co.uk/

http://www.clwydme.net/

 
Detect language » Hungarian
 

 

AMETYST

 - polodrahokam v barvách FM

Mimořádně mocný kámen s ohromnou ochrannou sílou, má silnou léčivou a očistnou moc, zahání nespavost a noční můry, vyvolává klidný spánek a příjemné ozdravující sny. Je kamenem klidu, zahání stres a negativní emoce, tiší strachy, vztek, obavy a zlobu, zvyšuje naděje, zahání pocit viny, zbystřuje mysl, je kamenem pravé, ryzí, emocionální lásky, posiluje věrnost.

Napomáhá soustředění, pomáhá přijímat nové myšlenky, dodává rozhodnost, rozvíjí intuici, podporuje proměnu záměrů ve skutečnost. Pomáhá při léčbě alkoholismu a jiných závislostí. 

 
Čistí a harmonizuje krční a korunní čakru.
 
Zmírňuje bolesti hlavy, odstraňuje napětí, pomáhá při žaludečních a dýchacích obtížích, poruchách sluchu, kožních problémech, nerovnováze zažívacího traktu, působí na střeva a střevní mikroflóru, odstraňuje parazity, podněcuje produkci hormonů, činnost metabolismu, posiluje vylučovací orgány a imunitní systém. Léčí podlitiny, otoky a rány.
 
V podobě svícnu má být ještě účinnější! www.nefertitis.cz/ametyst-druza-svicen-stredni/
Nebo je libo energetický náramek z Ametystu? www.nefertitis.cz/ametyst-naramek/
V oddělení energetických šperků si jistě vybere každý :-)
 
 
Detect language » Hungarian
 

Významné dny osob se zdravotním postižením:

  21.3. Světový den Downova syndromu

    2.4. Světový den informovanosti o autismu

  11.4. Světový den Parkinsonovy nemoci

    5.5. Den boje za rovná práva handicapovaných

  12.5. Mezinárodní den uvědomění ME/CFS

  12.5. Mezinárodní den informovanosti o fibromyalgii

  17.5. Světový den Hypertenze

  24.6. Mezinárodní den osteoporózy

  25.6. Den roztroušené sklerózy

  27.6. Den vzniku NRZP ČR

  10.9. 50 dní pro roztroušenou sklerózu

  21.9. Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

  23.9. Mezinárodní den neslyšících

  3.10. Světový den Stomiků

10.10. Světový den duševního zdraví, Světový den zraku

15.10. Den bílé hole

29.10. Světový den psoriázy (lupénky)

13.11. Mezinárodní den nevidomých

14.11. Světový den diabetu

21.11. Evropský den pro cystickou fibrózu

 3.12.  Světový den zdravotně postižených

http://www.nrzp.cz/dokumenty-odkazy/zajimavosti/vyznamne-dny-pro-ozp.html

 
Detect language » Hungarian
 

 

Světové výzkumy ukazují, že 92% postižených fibromyalgií mluvili o svých příznacích s lékařem.

Tato diskuse vedla k diagnóze FM jen u 24% z nich..

Získat diagnózu FM trvá v průměru 5 let.

 

70 - 90% FIBROMYALGIČEK MÁ BOLESTIVOU MENSTRUACI.

45% Z NICH TRPÍ PRIMÁRNÍ DYSMENORRHEOU.

Barevné stužky jsou výrazem solidarity a snahy pomoci.

Často bývají rozdávány na dobročinných akcích jako výraz poděkování za finanční příspěvek a jako symbol toho, že dárkyni nebo dárci leží problém, jež stužka symbolizuje, na srdci
Stužka AIDS solidarity - červená stužka je nejpoužívanější a nejznámější.

Levandulové stužky symbolizují boj některých feministek proti potratům, ale také jsou výrazem podpory stovkám lesbických matek a gay otců, jimž jsou odmítána práva opatrovat nebo navštěvovat své děti.

Bílá stužka symbolizuje podporu snah o snížení počtu sebevražd mladých leseb a gayů. Bílá barva reprezentuje jasnost myšlenky a symbolizuje mládí.

Růžová stužka symbolizuje tisícovky žen, které ročně zemřou na rakovinu prsu. Růžová stužka je výrazem solidarity se ženami trpícími rakovinou prsu a podporou těch, kteří hledají lék.

Modré stužky podporují uplatňování práva a jsou výrazem solidarity s oběťmi zákonodárství. Nedávno byly modré stužky také přijaty kampaní proti internetové cenzuře a jako univerzální symbol pro svobodu slova.

Červeno modro černá stužka vyjadřuje akceptaci a podporu citového vztahu k více než jedné osobě. Neznamená podporu promiskuity, ale vztahu založenému na lásce a důvěře mezi více než dvěma lidmi. Nejedná se o nový pojem. Mnohá náboženství a mnohé země to důvěrně znají a podporují taková spojení.

Vznik červené stužky byl inspirován žlutými stužkami cti amerických vojáků z války v Perském zálivu. Tato stužka dnes také symbolizuje boj za práva válečných zajatců, rukojmích a za lidská práva obecně. A také, jako bílá stužka, boj proti sebevraždám mladých lidí.

Zelené stužky nosí aktivisté na ochranu přírody, symbolizuje také boj za záchranu deštných pralesů.

Toto ani zdaleka není kompletní výčet všech možných barev stužek.

 

 

Muži proti násilí na ženách a dětech nosí stužku bílou

http://www.muziprotinasili.cz/

http://www.whiteribboncampaign.co.uk/shop/index.html

Wikipedie Barevné stužky

http://cs.wikipedia.org/wiki/Barevn%C3%A9_stu%C5%BEky

Přes 80 barev stuh s jejich významem

http://www.craftsnscraps.com/jewelry/ribbons.html

Stužka fibromyalgického syndromu

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awareness_ribbons

Povědomí pásky

http://en.wikipedia.org/wiki/Awareness_ribbon

Jména bolesti:

Nociceptivní bolest
bolest vzniklá drážděním nociceptorů v tkáni, tedy mrazem, horkem, tlakem, pořezáním nebo jiným poškozením.

Neuropatická bolest (neuralgie)
je bolest vznikající v důsledku postižení, poškození nervu nebo míchy s mozkem. Nerv může poškodit přímé násilí nebo infekce, porucha prokrvení, nádor, …
Tato bolest bývá chronická, netýká se tedy jen krátkého období po zranění či nemoci. Poškozený nerv může bolet dlouho poté, co se ostatní tkáně zahojí. Neuropatická bolest je častá například u cukrovkářů, kterým nemoc poškodila nervy.

Psychogenní "v duši se rodící" bolest
není vyvolána poškozením částí těla. Tato bolest vzniká z rány na duši a duše si "vysní" bolest tam, kde uzná za vhodné. Touto bolestí se často projevují traumata, stresy, křivdy a balvany na srdci.

Smíšená bolest
má nociceptivní a neuropatickou složku.

Povrchní bolest
cítíme někde na povrchu těla, speciálním případem je bolest na sliznicích. Bolest v krku při polykání je také povrchová

Hluboká bolest
naproti tomu vyzařuje z hloubky. Velmi často jde o bolest obtížně umístitelnou, tupou.

Projikovaná bolest
je cítit v jiném než postiženém místě těla. Při neuropatickém postižení mozku nebo míchy tak může být dráždění pociťováno jako bolest v místě, které postižený neuron "hlídá". Například při prorůstání nějakého nádoru do míchy mohou postiženého pacienta bolet ruce.

Fantomová bolest
je zvláštní druh neuropatické bolesti. Toto je utrpení mnohých lidí s amputovanou končetinou. Ačkoli pacient postrádá třeba celou ruku, pociťuje v ní bolesti. Těmto bolestem je obtížné ulevit.

Kauzalgie
je zvláštní druh bolesti okrajových částí těla doprovázený poruchou prokrvení a pocením. Vzniká poškozením nervu mimo páteř.

Hyperalgezie
je stav zvýšené citlivost k bolesti. Stav je dán podrážděním nociceptorů a doprovází typicky infekční nemoci a některé alergické projevy. Hyperalgezii způsobuje například i jed ptakopyska (samci mají na zadních nohou jedový trn).

Allodynie
je, když jsou i jinak a jindy nebolestivé podněty vnímány pacientem jako bolestivé. I pouhý lehký dotek prstu nebo i přikrývky pak může způsobovat značnou bolest.

www.lecba-bolesti.cz/jmena-bolesti

 
Detect language » Hungarian