Chronická bolest u dětí není nic výjimečného, postihuje až 35 % z nich, zejména dospívajících. Její přehlížení a neadekvátní léčba je významným problémem.

Vývojové změny, k nimž dochází v dětství a dospívání, činí měření dětské bolesti obzvláště náročným a kognitivní a metakognitivní dovednosti, které dítě potřebuje k tomu, aby mohlo podat spolehlivé vlastní zprávy o bolesti (jako je schopnost řadit předměty, zvažovat mnoho možností současně a uchovávat informace a manipulovat s nimi), se v dětství a dospívání výrazně mění.

Obecně lze bolest kategorizovat do 3 typů, které se někdy překrývají:

  • nociceptivní nebo periferní bolest (související s poškozením tkáně traumatem nebo zánětem);

  • neuropatická bolest (spojená s poškozením periferních nebo centrálních nervů);

  • neuroplastická - centralizovaná bolest (nemá žádné identifikovatelné poškození nervů nebo tkání a předpokládá se, že je výsledkem přetrvávající neuronální dysregulace, hyperaktivních drah vzestupné bolesti a nedostatku sestupných inhibičních drah bolesti). Do této kategorie patří fibromyalgie (FM) a fibromyalgie u dětí, s odborným názvem - syndrom juvenilní fibromyalgie (JFMS).

Syndrom juvenilní fibromyalgie (JFMS)

Dědičné chronické invalidizující onemocnění charakterizované primární chronickou rozšířenou bolestí spojenou s několika příznaky včetně únavy, spánkových poruch, chronických bolestí hlavy, gastrointestinálních potíží postihující děti a dospívající.

Přestože představuje závažný společenský problém a odborníci opakovaně poukazují na potřebu zvýšení produkce vysoce kvalitních studií a propojení mezi různými výzkumnými skupinami dělá se, že diagnóza neexistuje a děti a dospívající s muskuloskeletální bolestí jsou odesíláni na psychiatrii, aby se "optimalizoval" vývoj těchto mladých lidí.

Klinický obraz fibromyalgie může být různorodý

Pacienti se liší v závažnosti funkčního postižení. Bolest je popisována jako difúzní, hluboká a nepřetržitá, často s obdobími zhoršení. Některé oblasti těla jsou bolestivější než jiné, kolísá jak intenzita bolesti, tak dalších symptomů. S rozsahem a intenzitou muskuloskeletální bolesti významně u dětí korelují gastrointestinálních potíže. Nejčastěji se jedná o syndrom dráždivého tračníku a funkční dyspepsii, které zhoršují jejich každodenní aktivity. Celkově mezi dětskými a dospělými fibromyalgiky nejsou velké rozdíly, ale např. kloubní hypermobilita je častější u JFMS.

První příznaky se mohou projevit již ve velmi raném věku

Často ani nikoho nenapadne, že není něco v pořádku. A i přes zvýšené absence ve škole kvůli neutuchající rozšířené bolesti, poruše spánkových rytmů a chronické únavě jsou potíže přehlíženy, přisuzovány povaze. I když pacienti opakovaně pediatrovi nebo praktikovi popisují své zdravotní potíže v souladu s definicí fibromyalgie zpoždění v diagnostice je mnohaleté. Ani na familiární výskyt není brán zřetel. Fibromyalgici se běžně setkávají s pocitem nedostatečného uznání bolesti, lékařským gaslighitngem, mylnými diagnózami a léčbou která nemá šanci uspět. Za úspěch se považuje, když jsou děti diagnostikováni s JFMS ve 13-15 letech. Obvykle se však fibromyalgici diagnózy dočkají až kolem 40-50 roku.

Klinická diagnóza je stejně jako u dospělých založena na anamnéze, fyzikálním vyšetření, nepřítomnosti jiných patologických stavů, jež by mohly vysvětlit bolest a únavu, a běžných základních laboratorních testech.

Pro klinickou diagnózu se doporučuje použít diagnostická kritéria ACR 2010, nevyžadující vyšetření citlivých bodů

Tato kritéria byla validována u dospívajících dívek (ve věku 11-17 let) Tingem a kol. Autoři navrhli drobné úpravy odpovídající vývojové úrovni pacientů, aniž by byla narušena integrita testu. Doporučují rozšířit časový rámec WPI (rozšířený index bolesti) na "v posledních 3 měsících" a upřesnit, že bolest byla trvalá ("každý den nebo téměř každý den"), aby se zlepšilo pochopení povahy chronické nebo opakující se bolesti. Ze symptomů vyloučit ty, co se v tomto věku objevují jen zřídka nebo někdy (bolest svalů, únava/vyčerpání, bolest na hrudi, horečka, průjem, sípání, Raynaudův fenomén, kopřivka/šrámy na kůži, zvracení, vředy v ústech, ztráta/změna chuti, záchvaty, vyrážka, citlivost na slunce, sluchové obtíže, vypadávání vlasů, bolestivé močení a křeče močového měchýře) a využít pouze 22 zbývajících nejužitečnějších položek. Každý symptom hraje proměnlivou roli v prezentaci jednotlivého pacienta a všechny se větší či menší měrou podílejí na celkovém efektu zhoršené kvality života a snížené funkční aktivity.

Obtížnost diagnostiky, zejména u dětí a dospívajících, může způsobit velkou frustraci pacientů a rodičů, když není k dispozici žádná definitivní lékařská příčina a/nebo vysvětlení příznaků dítěte. Rodiče proto mohou vyhledat více konzultací v přesvědčení, že závažné základní onemocnění bude přehlédnuto. Podle Choy a kol. 45 % lékařů nemá ponětí o kritériích klasifikace fibromyalgie ACR u dospělých, u dětí je to ještě žalostnější. Doufejme, že diagnostika dle MKN-11 přinese zrychlení v diagnostice.

Odhadovaná prevalence ve věkové skupině:

  • 0-4 let 0,5 až 1 %;
  • 5-9 let 1 až 1,4 %;
  • 10-14 let 2 až 2,6 %;
  • 15-19 let 3,5 až 6,2 %.

V dospělosti je výskyt ještě vyšší. Je však otázkou zda prevalence není stejná pro všechny věkové skupiny.

U této dlouhotrvající poruchy chronické bolesti s dobře definovaným a silným klinickým fenotypem přetrvávají příznaky i v dospělosti, což zdůrazňuje význam včasné diagnostiky a intervence

Cílem léčby by mělo být zmírnění bolesti, obnovení funkčnosti, snížení absence ve škole, rozpuštění sociální izolace, posílení sebeuvědomění, mobilizace domácích zdrojů a rozvoj strategií pro zvládání bolesti. Nezbytné je zapojení rodiny, nácvik strategií v každodenním životě a v případě výskytu léčba psychických přidružených onemocnění.

Je nezbytné, aby se dítě naučilo rozpoznávat své zdravotní potíže, poslouchat tělo a dokázalo svoji léčbu řídit. Bylo si vědomo, že i když dosud není možné uzdravení, zotavení ano.

  1. Ambulantní rehabilitace, pobytová rehabilitace a pravidelné domácí cvičení je prevencí zhoršení celkového zdravotního stavu. 

  2. Zdravá strava a dostatečný pitný režim. 

  3. Relaxační techniky. 

  4. Hlídat hladiny vitamínů i minerálů, užívat potravinové doplňky. 

  5. Každou infekci pečlivě doležet, dopřát dítěti rekonvalescenci.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vzorový stav centrální senzibilizace (CS), u kterého v průběhu času nedochází k významnému zlepšení závažnosti symptomů, s postupným nárůstem přidružených zdravotních stavů je důležité mít reálné očekávání co se týče léčebné odpovědi. Dosavadní farmakologické i nefarmakologické strategie prozatím nemají velký vliv na ovlivnění centrální senzibilizace. U každého pacienta užívajícího léky by měla být vždy pečlivě zhodnocena účinnost i vedlejší účinky a léčba by měla být přerušena, pokud neexistuje důkaz o definitivním přínosu.

Jelikož systém zdravotní péče má v péči o pacienty s fibromyalgií nedostatky, chybí školení zdravotníků, poskytovatelé zdravotní péče někdy reagují neadekvátně a psychologické aspekty jsou stigmatizovány dochází na rozdíl od jiných revmatických stavů k opuštění vztahu lékař-pacient, v dospělosti ke ztrátě zaměstnání, krizi identity, sociální izolaci se špatnou prognózou.

Navzdory své údajně benigní povaze musí být tento stav považován za závažný vzhledem k vážným následkům, které způsobuje

https://www.mdpi.com/2227-9067/9/5/637

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1169833021005822

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6502146/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8574945/

https://fibromyalgik.webnode.cz/

 

Rodič fibromyalgik

I když je to velice těžké, ba i nemožné je třeba si dát pozor, abychom před dětmi příliš nepopisovaly zdravotní potíže. Děti jsou vnímavé a dokáží některé vaše zdravotní potíže ,,zahrát´´ pokud zjistí, že to přináší jisté výhody. Bolí mě bříško - nemusím jíst něco co nemám rád, bolí mě hlava - nemusím dělat úkoly apod. Pokud zjistí, že to funguje tento patologický jev si může nést do dospělosti. Není vhodné dělat z dítěte ,,chudinku´´, přehnaně litovat naopak ukázat mu, že v dnešní době málokdo nemá žádné zdravotní problémy, vysvětlit mu, že jeho onemocnění není konec světa.

Pokud samy máte fibromyalgii dokážete u dítěte tuto nemoc rozpoznat velice brzy. Dítě špatně usíná, vzbudí jej nepatrný zvuk, po probuzení je nevyspalé, unavené, podrážděné, úzkostné. Nestačí svým vrstevníkům. Mívá krátkodobé potíže s pamětí i s koncentrací, projevují se u něj specifické poruchy učení. Po příchodu ze školy si musí si jít lehnout. Má kruhy pod očima, často jej něco bolí, má trávicí potíže. Může mít jakýkoliv symptom jako dospělí s FM. 

Nejste neteční k jeho steskům a nemyslíte si, že dítě simuluje, aby třeba nemuselo do školky či školy. Chápete co se mu děje a dokážete mu vysvětlit jeho onemocnění. Kdy nechat dítě diagnostikovat? Pokud vy máte vyloučené všechny ostatní dg a znáte rodinnou anamnézu, dítě vám připomíná sebe pak je třeba pomyslet zda se nemůže jednat o FM. Diagnostika FM u dětí do roku 2010: Bolestivost 5 bodů z 18. Dnes se mačkání bodů nepoužívá ani u dospělých. fibromyalgik.webnode.cz/novinky/diagnostika/ Malé děti neumí bolest popsat nebo nazvat a tak k neverbálnímu hodnocení bolesti u dětí se používá obrázek v podobě teploměru. fibromyalgik.webnode.cz/news/hodnoceni-bolesti-/

Rodiče malého fibromyalgika to nemají snadné

Nutná je edukace rodiny, vztahy v rodině mohou být stresující a bagatelizování onemocnění či dělání z dítěte ,,chudinky´´ do budoucna není dobré. Často je rodič obviňován, že z dítěte činí nemocného. Dětský psycholog by měl být členem léčebného týmu, aby pomohl dítěti s přijetím jeho nemoci, prevence úzkosti a deprese, zamezit např. vzniku naučeného bolestivého chování. Pro rodiče je vždy těžké přijmout, že vaše dítě je nemocné, zvláště pokud nemoc zdědilo. Je důležité nemoc přijmout a zotavit se, jen tak můžeme být dítěti vzorem a aktivně mu pomáhat. Dosud jste museli obhajovat pouze sebe, že vaše nemoc je skutečná, obhájit fibromyalgii u dítěte bývá ještě náročnější. Vytiskněte informace o FM u dětí a dejte přečíst rodině, dětskému lékaři, třídnímu učiteli apod.

fibromyalgik.webnode.cz/news/edukace-pacienta-prvni-krok-lecby/

fibromyalgik.webnode.cz/news/jak-se-vyporadat-s-diagnozou/
 
Typické pro fibromyalgii jsou spánkové poruchy

Včasná identifikace a léčba je u dětí klíčová pro jejich budoucí zdraví.

Důsledkem poruch spánku u dětí jsou poruchy chování, hyperaktivita, poruchy nálady, zhoršuje se fungování paměti, schopnosti abstrakce, soustředění, reakční čas, schopnost rozhodování, plánování a řešení. Ospalé děti jsou podrážděné, neklidné, impulzivní, někdy plačtivé, lítostivé, emočně labilní, úzkostné, mají horší školní prospěch. V neposlední řadě je důsledkem poruchy spánku u dítěte sekundární spánková deprivace rodičů.

Spánkové poruchy se často vyskytují u somatických a neurologických onemocnění: epilepsie, gastroezofageálního refluxu, degenerativních poruch, spánkové apnoe, syndromu neklidných nohou a u všech onemocnění, která se projevují bolestí nebo pocity diskomfortu, například svěděním u kožních a parazitárních onemocnění, které se akcentuje v teple po ulehnutí do lůžka.

Mimo spánkové hygieny, úpravy lůžka, nácviku relaxačních technik je vhodné dát přednost užívání melatoninu před léky na spaní.

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/spanek/

https://chronicfatigue.about.com/od/whyfmscfsarelinked/a/Sleep-Disorders-In-Fibromyalgia-And-Chronic-Fatigue-Syndrome.htm?nl=1

www.zenyprozeny.cz/art/3264-nepodcenujte-detske-poruchy-spanku/

www.hledamzdravi.cz/i-deti-mohou-mit-potize-se-spankem/

www.sancedetem.cz/problemy-se-spankem#poruchy-spanku-u-deti

www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/02/02.pdf

 
80% dětí s fibromyalgií je hypermobilních

Noční záchvatovité bolestmi nohou, které jsou následkem nadměrných či neobvyklých aktivit a budí děti ze spánku. Hypermobilní dospívající mají obvykle bolesti v kloubech nebo jemné otoky pozdě odpoledne, v noci nebo po nějaké pohybové aktivitě. Stěžují si především na bolest nohou, kolen, páteře. Může být přítomna displazie kyčelního kloubu, plochá noha, potíže s čelistním kloubem. Aby se zabránilo zhoršení zdravotního stavu je třeba omezení při tělocviku, vhodný výběr kroužků a zaměstnání. Fyzioterapie hraje hlavní roli v terapii generalizované hypermobility ovšem musí mít určitá omezení, aby nedošlo ke zhoršení pacientova stavu. https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/bolest/hypermobilni-syndrom/

 
Studovat s FM a ME/CFS není jednoduché

Doporučuje se s dítětem navštívit Speciální pedagogické centrum a domluvit s nimi a školou Individuální vzdělávací plán, dvoje učebnice, toleranci zvýšené nemocnosti atd. Informovat o zdravotním stavu i třdního učitele.

www.verywellhealth.com/school-tips-fibromyalgia-cfs-715748
fibromyalgik.webnode.cz/news/poruchy-uceni-a-fm/

Děti s chronickou bolestí potřebují úlevy při studiu

https://fibromyalgianewstoday.com/2016/08/29/back-to-school-tips-parents-of-kids-chronic-pain

ME/CFS u dospívajících

www.verywellhealth.com/juvenile-chronic-fatigue-syndrome-716127

 
Dříve se fibromyalgie u dětí nazývala juvenilní primární fibromyalgie

Pokud mělo dítě také artritidu či jiné onemocnění související s fibromyalgií, jednalo se o juvenilní sekundární fibromyalgický syndrom. Vzhledem k rostoucímu poznání, že FM má asociace s mnoha dalšími poruchami, otázka ekvivalence primárního a sekundárního FM již není nadřazená, protože u většiny pacientů s „primárním“ FM se zjistí, že mají komorbidity.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/primarni-a-sekundarni-fibromyalgie/

fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

 

Často si fibromyalgici zpětně uvědomí, že zdravotní potíže měli už jako děti.

Bylo jim mylně diagnostikováno jiné onemocnění např. psychické, růstové bolesti.

 

Jak vysvětlíte vašemu dítěti fibromyalgii? 

Kniha dětem ukazuje, že ne všechny choroby jsou viditelné a vysvětluje, jak život s neviditelnou nemocí denně ovlivňuje celé rodiny.

www.amazon.com/Ravyns-Doll-Explain-Fibromyalgia-Child/dp/1534931139

Děti a FM

Fibromyalgie a trauma v dětství - existuje spojení?

01.04.2020 19:31
Traumatické zážitky a stresory v dětství dříve byly přehlíženy jako predispoziční faktory ve vývoji různých chronických bolestivých poruch a psychiatrických stavů, včetně fibromyalgie, syndromu dráždivého tračníku, nespavosti, deprese, úzkosti, posttraumatické stresové poruchy a syndromu chronické...

50% fibromyalgiků si vzpomíná na takzvané "růstové bolesti" v dětství

06.02.2012 11:01
Zhruba polovina fibromyalgiků uvádí, že v dětství měli růstové bolesti (ale růst není bolestivý). Dále si pamatují na větší unavitelnost oproti svým vrstevníkům, trávicí potíže, spánkové poruchy, příznaky podrážděného močového měchýře a kognitivní problémy.  V pozdějších...
Záznamy: 7 - 8 ze 8
Hraní her na počítači může u dětí zvýšit práh bolesti

Rozdílný práh bolesti je ovlivněn pohlavím, genetickou výbavou i výchovou. Bolest je samozřejmě také spojená se strachem, vnímání bolesti ovlivňuje psychika. Stejný člověk může stejnou bolest vnímat v různém rozpoložení rozdílně. Také některé aktivity v dětství ovlivňují pozdější vnímání bolesti. Například hraní PC her u dětí zvyšuje práh bolesti. Děti mají otupělé vnímání vůči sobě i vůči ostatním, a vzniká tak snížení empatie vůči utrpení druhých lidí. Patologicky vysoký práh bolesti je nebezpečný také u malých dětí, kterým těžko vysvětlíte, aby ve vzteku netloukli hlavou o zeď a nedělali další věci, které jim ubližují, což si neuvědomují, protože necítí téměř žádnou bolest.

 

Dopamin

U dospělých fibromyalgiků může nízká hladina dopaminu za potíže s pamětí a soustředěním. U dětí může být diagnostikováno ADHD či Hyperkinetická porucha. Tyto diagnózy s věkem nemizí a jsou přítomné i u dospělých. Mnohé děti s diagnózou hyperkinetické poruchy nejsou léčeny také díky tomu, že širokou veřejností a dokonce i některými odborníky je porucha brána jako mýtus.

www.zdn.cz/clanek/postgradualni-medicina/farmakoterapie-adhd-462916


Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.