Jak se vypořádat s diagnózou

01.10.2014 11:19

 

Co dělat, když vám lékař řekne, že máte fibromyalgii

Je zcela zdravé a přirozené, že cítíte zármutek, když zjistíte, že máte fibromyalgii.

Tento proces nám dovoluje naučit se přemýšlet a jednat v nastalé situaci.

 

Proces truchlení má 5 fází:

Popření a izolaceZpočátku jsem nechtěla o diagnóze mluvit s přáteli, rodinou a kolegy. Věděla jsem, že je třeba změnit můj život, ale neměla jsem tušení jak. Měla jsem strach a cítila jsem se zcela osamělá.

Zlost Cítila jsem zlost a ptala jsem se „proč já“? Byla jsem fitness instruktor více než 5 let. Jsem dobrý a pracovitý člověk, tak proč se to děje právě mně?

Smlouvání, vyjednávání –  Snažila jsem se o své diagnóze vyjednávat s vyšší silou. Napadalo mě, že když věnuji více času a energie rodině a přátelům, budu zase zdravá. Pokud mě toto neuzdraví, žadonila jsem o nějaký lék. Myslela jsem si, že najdu lékaře nebo lék, a všechny mé symptomy zmizí.

Deprese Tato fáze mě ovládla na několik měsíců. Cítila jsem se emocionálně vyprahlá. Nechtěla jsem se smířit s tím, že bych bolest měla pociťovat do konce svého života. Odmítala jsem smířit se s tím, že musím pozměnit svůj život kvůli své diagnóze. Chtěla jsem se vrátit v čase do doby, kdy jsem byla schopná vše zastat a zvládnout vše, co jsem si usmyslela. Uvědomila jsem si, že i teď mohu dosáhnout všech svých životních cílů. Musím pozměnit způsob, jak se k nim dostanu a zabere mi to delší čas, ale jsou dosažitelné.

Smíření se Proces truchlení mi poskytl osvojení několika nových technik na zvládání každodenního života. Uvědomila jsem si, že tohle je něco,čemu budu čelit celý svůj život a jsem odhodlaná ho prožít, jak nejlépe to jen jde. Proces truchlení nepomohl pouze jen mě, ale také mým přátelům, rodině a kolegům dopomohl k uvědomnění si toho, že ačkoliv vypadám normálně, uvnitř sebe vedu neustálý boj.

 

Neexistuje žádný manuál, podle kterého se všichni vyrovnávají s touto nemocí a jak nám, tak lidem kolem nás může trvat delší dobu, než se smíří a naučí pracovat s nastalou situací. Já, sama za sebe, jsem hrdě schopná říci, že jsem dokázala projít skrz celý tento proces a vzešla jsem z něj silnější a jsem schopná lépe zvládat veškeré aspekty svého života. Ti z vás, kteří si tímto procesem právě procházíte v tom nejste sami. Časem se naučíte milovat a znovu přijmete své nové já.

fibromyalgia.newlifeoutlook.com/fibromyalgia-diagnosis/#/vanilla/discussion/embed/?vanilla_discussion_id=0