TREKOVÉ HOLE

11.09.2010 12:57

BÁJEČNÁ VĚC KTERÁ VÁM NESMÍ CHBĚT A KTEROU SE NESMÍTE STYDĚT ZAČÍT POUŽÍVAT

 
Trekové hole nejsou zbytečnou přítěží, naopak – cestu vám značně usnadní.
 

Plus pro trekové hole

  • Poskytují dva opěrné body navíc, pomáhají udržet rovnováhu. Při chůzi si pomáháte rukama.

  • Výrazně šetří klouby, a to jak při stoupání do kopce (váha se částečně přenáší na ruce), pak především při strmějším klesání z kopce.

  • Je fakt, že turistům v náročných podmínkách pohyb s hůlkami „nadzvedne“ batoh až o 8 kg!

Jaké vybrat?

Délka a hmotnost
Nejskladnější trekové hole jsou po svém složení dlouhé kolem 60 cm. Vytáhnout se přitom dají až na délku 1, 5 metru. Třídílné hole jsou skladnější, dvoudílná varianta ale bývá kvalitnější. Hmotnost hole závisí na použitých materiálech, dámy by rozhodně měly sáhnout po speciálních dámských holích – jsou lehčí a kratší.

Vyměnitelné díly
Při častém používání se trekové hole poměrně rychle opotřebovávají, důležitým ukazatelem pro výběr výrobce a prodejce by měl být fakt, zda se dají důležité díly vyměnit. Především talířky se vyrábějí v různých velikostech a pro různé účely (do sněhu, do bahna, do města) a měli by být kompatibilní s trekovými hroty.

Materiály
Odzvonilo ocelovým hrotům, které jsou těžké, bez gumových nástavců se od nich dá těžko „odpíchnout“, a nejsou často kompatibilní s různými talířky. Kvalitní hroty jsou např. karbidové či vidiové. Tělo hole je ideálně titanové – tj. pevné a lehké, nejlevnější modely jsou většinou z hliníku. Gumová rukojeť není na škodu, korková je luxusem, plastová varianta je levnější, ale ne příliš kvalitní

Pozor na výsuvné systémy
Asi nejdiskutovanější slabinou trekových holí je výsuvný systém (vysunutí holí do požadované délky), který se i u kvalitních modelů po čase začne zadrhávat, nebo nedrží ideálně na místě. Nejlepší výrobci udávají možnost celý výsuvný systém při potížích bezplatně vyměnit.

 

Nejlevnější hole se dají koupit v supermarketech od 199 Kč. Na chození po městě stačí. Velikost zvolte jaká vám vyhovuje. Talířky je třeba nasadit pouze při sněhu. Chůze s hůlkami není nikterak náročná. Nemusíte při chůzi působit jako závodníci. Nejvíce je oceníte na nerovném terénu.