Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je psychologická léčba,
kterou lze využít u různých stavů ke zlepšení každodenních funkcí a kvality života
 

Funguje tak, že vám pomáhá změnit vzorce myšlení a vyvinout účinné způsoby zvládání. Lze ji využít i při léčbě bolesti, aby se změnil způsob, jakým lidé cítí a prožívají bolest. Lékařská definice bolesti říká, že jde o fyzickou i emocionální reakci, takže odpovědnost mozku je v tomto případě na obou stranách. Mozek zpracovává fyzické aspekty bolesti a upozorňuje na ně, a je také centrem pro emocionální aspekty bolesti. KBT je metoda, která využívá schopnosti mozku tyto věci ovlivnit a změnit tak prožívání bolesti.

Bolest je multifaktoriální, mění psychiku, úroveň stresu i chování. Na tom, že lidé cítí bolest a jak moc ji cítí, se podílí mnoho věcí. Značnou roli hraje psychologická složka. Při léčbě bolesti je třeba změnit nejen to, jak lidé bolest vnímají, ale také to, jak na ně působí a jak vnímají, že na ně působí.

 
KBT pomáhá kontrolovat způsob, jakým se s bolestí vypořádáváme
 

Mezi základní léčbu chronické bolesti patří fyzikální a pohybová terapie a užívání léků. Praxe však ukazuje, že medikamenty jsou často užitečné jen v krátkodobém horizontu. Dlouhodobé užívání nese sebou mnoho rizik, zejména to platí pro opioidy. Množství přínosu, které z opioidů plyne je malé. Ve skutečnosti není o nic lepší než to, co můžeme získat z KBT. Tyto přínosy mají tendenci být krátkodobé kvůli způsobu, jakým tělo na opioidy reaguje. Bohužel některé zdravotní stavy vyžadují dlouhodobé užívání léků, které podpůrné terapie, jako je např. počítačová kognitivní behaviorální terapie nenahradí avšak může být užitečnou součástí léčby. Zvláště, když ji máte doma a nemusíte za ní nikam docházet.

fibromyalgik.webnode.cz/news/terapie-virtualni-realitou/

 
Nejedná se o léčbu fibromyalgie, ale o zvládání jednotlivých symptomů

EULAR revidovala doporučení pro léčbu fibromyalgického syndromu - Multidisciplinární skupina z 12 zemí posoudila důkazy se zaměřením na systematické přehledy a metaanalýzy týkající se farmakologického / nefarmakologického léčby fibromyalgie. K vypracování doporučení byl použit systém hodnocení, vývoje a evaluace doporučení. Tato doporučení se opírají o kvalitní přezkumy a metaanalýzy. Jejich závěr byl, že:

Kvalita jednotlivých studií u fibromyalgie je obecně špatná
KBT poskytuje malý pozitivní přínos, neexistují důkazy pro dlouhodobý přínos
Hodnocení behaviorální terapie: doporučení slabé

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24018611
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/lecba-fm/