Pacienti s fibromyalgickým syndromem často trpí reaktivní hypoglykémií

V našem těle máme 2 základní hormony – glukagon a inzulin. Glukagon zvyšuje hladinu cukru v krvi. Inzulin naopak snižuje hladinu cukru v krvi, zabudovává cukr do buněk a je vyloučen, když se najíme. U hypoglykemie se hladina glukózy oproti inzulinu snižuje. Nebezpečím je nedostatečné zásobení mozku energií. 

Tím nám mohou vznikat bolesti, závratě a fyzické potíže související s mozkem, kognitivní potíže, deprese, úzkosti, podrážděnost, náladovost, nervozita, zvýšená potivost, citlivost na chlad a změny počasí, pocit oteklých končetin a brnění, mravenčení, snížená citlivost končetin, studený pot, zvýšená chuť na sladké a sacharidy, chvění, třes, svalové křeče, bušení srdce, rozostřené vidění, zvýšení tělesné hmotnosti atd.

Příčiny reaktivní hypoglykémie nejsou příliš dobře známy. Některé výzkumy naznačují, že někteří jedinci mohou být citlivější na účinky hormonálního adrenalinu, který je zodpovědný za mnoho příznaků hypoglykémie. Jiní vědci se domnívají, že na vině může být nedostatečná produkce glukagonu. Přesto je známo několik příčin reaktivní hypoglykémie. Zahrnují žaludeční chirurgii a také některé vzácné enzymatické nedostatky, které jsou obvykle diagnostikovány na počátku života. K reaktivní hypoglykemii může dojít i po konzumaci hypoglykemických léků.

Hypoglykémie se nejčastěji vyskytuje jako vedlejší účinek léčby diabetu; může se však vyskytnout u jedinců bez onemocnění. Hypoglykemii, tedy stav charakterizovaný abnormálně nízkou hladinou glukózy v krvi, může způsobovat celá řada faktorů. Reaktivní hypoglykemie je definovaná jako hypoglykemie, která nastává bez jakýchkoli skrytých zdravotních obtíží, jež by vysvětlily abnormální produkci a regulaci inzulínu, tj. hormonu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

V této studii došlo i pacientů s FM ke 30% snížení jejich adrenalinové odpovědi na hypoglykémii. Kromě toho byla tato adrenalinová odpověď nepřímo spojena s celkovým zdravotním stavem pacientů s fibromyalgií, měřeno pomocí dotazníku o fibromyalgii (FIQ). Na základě svých zjištění vědci dospěli k závěru, že jedinci s fibromyalgií mohou mít zhoršenou schopnost reagovat na hypoglykémii přirozenou epinefrinovou dráhou těla (Adler et al., 1999).

Přibližně třetina fibromyalgiků (zejména obézních a mladších 45 let) je náchylných k reaktivní hypoglykémii, stavu, kdy se hladina cukru v krvi po jídle (postprandiálně) nebezpečně snižuje. Existuje dlouho známá souvislost mezi citlivostí na inzulín a FM. Pokud cítíte potřebu zvýšit svou energii tím, že jíte více sacharidů vede to k poklesu cukru. 

Hypoglykémie nalačno je nízká hladina cukru v krvi ke které dochází v důsledku toho, že jste hladoví. Reaktivní hypoglykémie často přehlížena, protože se neprojevuje stejným způsobem jako hypoglykémie nalačno. Ve skutečnosti se odehrává během 3 - 5 hodin poté, co sníte velké množství sacharidů. 

Rychlý příval sacharidů do našeho tenkého střeva může vést k rychlé absorpci glukózy. To způsobuje, že naše slinivka břišní produkuje extrémně velké množství inzulínu. Naše tělo se snaží kompenzovat přidaný inzulín v důsledku zaplavení sacharidů produkcí adrenalinu. To zase způsobí, že hladina cukru v krvi klesne a hladina energie u jednotlivce se sníží, což povede k letargii. Okamžitá reakce jednotlivce je konzumovat více cukru nebo sacharidů, aby se získala energie. Tento začarovaný cyklus se opakuje.

Správná zdravá odezva znamená, že se např. naobědváme, během hodiny naše tělo začíná štěpit hodně inzulínu a glukóza se uvolňuje do krve, do první hodiny inzulín vše pochytá a odnáší do buněk. Tím pádem nám klesá krevní cukr a my zhruba za 3 - 4 hodiny dostaneme znovu hlad. Záleží také na tom, z čeho se skládá náš jídelníček. Jestliže jíme stravu, která je založená převážně na sacharidech, tak se nám rozhoupe glykemická křivka. Dochází k hypoglykemickým stavům. Měli bychom jíst potravu, která obsahuje všechny makroživiny, protože každá makroživina se štěpí jinak. Jestliže sníme rychlý cukr např.: jablko nebo pár sušenek, tak se nám relativně rychle zvedne cukr a také relativně rychle padá dolů. Avšak když si k jablku přidáme oříšky nebo 1 až 2 lžíce tvarohu, přidáváme si tím tuk a bílkovinu. Najednou propad, který vyvolává glykemický stav zmizí a cukr nám přestane kolísat. Nejrychleji štěpíme sacharidy, potom dochází ke štěpení tuků a bílkovin. Prodlužuje nám to naši glykemickou křivku. Problém nastává, když pacient prožívá metabolický propad u hypoglykemie – stres, bolest hlavy, pocení, pocit slabosti... Musí se ihned najíst, aby se mu zvedl cukr. Většinou si vezme rychlý cukr – sušenku, bonbón, čokoládu…. ono ho to přivede zase zpátky. Tomuto stavu se říká, jak už bylo zmíněno, reaktivní hypoglykemie. Člověk musí každé 2 hodiny jíst, jinak se dostává do propadu se všemi negativními příznaky.

Pokud přestane organismus zvládat udržet hladiny cukru v krvi v normálních mezích, začne docházet ke vzniku komplikací v podobě poškození různých orgánů a nervů, a to již při malém zvýšení hodnot glykémie. Zvýšená postprandiální (pojídlová) glykémie navíc, jak bylo zjištěno, zvyšuje u pacientů riziko vzniku srdečního infarktu a celkově zhoršuje jejich životní prognózu. Cílem je tedy hladiny glykémie co nejdříve srovnat na zdravé hodnoty a tam je udržet.

Ti, kteří trpí reaktivní hypoglykémií, mají často nadváhu. Bez ohledu na to, jak tvrdě se snaží, prostě nemohou ztratit všechny ty kila navíc. To je běžný problém fibromyalgiků. Navíc pacienti s fibromyalgií pravděpodobně trpí hormonální nerovnováhou. Nerovnováha se může rozšířit i na problémy s inzulinovým hormonem. Proto je obtížné, aby se sacharidy v těle účinně zpracovávaly. Mezi příznaky patří únava, závratě, bolesti hlavy, pocení, podrážděnost, deprese atd.

Po jídle (postprandiálně) se vaše tělo snaží nevhodné stravování kompenzovat a hladinu cukru v krvi snižuje příliš. Tuto tendenci můžete zvrátit změnou stravovacích návyků, kdy se do vašeho krevního řečiště bude glukóza dostávat v pomalém a stálém tempu. Je důležité pochopit, že vaše strava má zásadní vliv na vaši celkovou pohodu. To znamená, že byste měli dodržovat stravovací plán, který řeší vaše problémy s hladinou cukru v krvi a pomáhá hubnutí. Důrazně se doporučuje strava bohatou na libové bílkoviny, komplexní uhlohydráty a zdravé tuky.

Důležité je znát glykemický index potravin

míra rychlosti, jakou určité potraviny zvyšují hladinu cukru v krvi. Potraviny s vysokým glykemickým indexem velmi rychle zvýší hladinu cukru v krvi, zatímco potraviny s nízkým glykemickým indexem nikoli. K tomuto tématu je k dispozici spousta knih a dalších informací, které vám pomohou lépe porozumět jaké potraviny si vybírat, získat kontrolu nad symptomy a také jak zhubnout pokud je to třeba.

Selfmonitoring 

Pomocí monitoru hladiny cukru v krvi můžete také hlídat, aby hladina cukru v krvi zůstala v zdravém rozmezí. Selfmonitoring znamená pravidelné měření glykémie glukometrem. Rozhodně nestačí provést jedno měření za den. Potřebnou představu o celodenním vývoji glykémie si můžeme udělat jen tehdy, pokud se pacient měří sedmkrát a ž osmkrát denně (MUDr. Jan Brož). Selfmonitoring by měl probíhat ráno nalačno, pak dvě hodiny po jídle, večer přes spaním a čas od času také mezi druhou a třetí hodinou ranní.

Reaktivní hypoglykémie je benigní stav a možno ji chápat i jako fyziologickou situaci. K diagnóze napomůže stanovení glykémie v době nástupu klinických příznaků; méně vhodný je 5-6 h glukózový toleranční test. Hladina glukózy v krvi pod 70 mg / dl v době přítomných příznaků - a pociťování úlevy od příznaků po jídle - potvrzuje diagnózu reaktivní hypoglykémie.

Potíže se mohou přeměnit na diabetes, proto je neignorujte a navštivte odborného lékaře. Fibromyalgie je častým nálezem u pacientů s diabetem 1. a 2. typu

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/diabetes-mellitus-1-a-2-…/.

Postprandiální (pojídlová) glykémie je důležitá i v momentě diagnostikování diabetu. Existuje totiž asi 20% osob, které mají glykémii nalačno normální, ale glykémii po jídle zvýšenou. Pokud tito pacienti lékařům uniknou, mohou žít řadu let bez příznaků diabetu, ale nakonec skončí se závažnými komplikacemi (prof. Kvapil).

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/hypoglykemie-symptomy-te…/
https://healthiculture.com/fibromyalgia-reactive-hypoglycem…/
https://www.fibromyalgiatreatment.com/hypoglycemia.html
https://www.prohealth.com/…/hypoglycemia-low-blood-sugar-a-…
https://www.fibromyalgiasymptoms.info/why-are-fibromyalgia…/
https://www.fibrowellnesscenter.com/…/the-connection-betwe…/
https://fibromyalgiaresources.com/blood-sugar/
https://www.verywellhealth.com/what-to-know-about-reactive-…
https://www.redorbit.com/controlling-your-blood-sugar-when…/
https://fibromyalgia.techie.org/hypoglycemia-fibromyalgia/

Další druhy:

  • Půstová hypoglykemie je vzácná a může se projevit u dlouhodobého hladovění nebo u vážných onemocnění jako např. nádory slinivky a jiné onkologické nádory, nebo u vážného poškození jater. Hypoglykemie se může objevit i po fyzické zátěži, např.: u sportovců.
  • Hyperglykemie se projevuje tak, že pacient hodně pije (3 – 4 litry denně), má pocity žízně, sucho v ústech, často chodí močit, zvýšený pocit hladu. Někdy je dech cítit po acetonu. Může mít bolesti břicha a hlavy, rozostřené vidění.

Články:

Hypoglykemie není pouze o dietě

01.02.2014 11:10
Velká řada těch, kteří trpí hypoglykemií mohou potřebovat nějakou malou sladkost bezprostředně před cvičením a v průběhu cvičení než se tělo plně přizpůsobí. Hypoglykemie je obvykle doprovázena nedostatkem mikroživin a z toho důvodu je třeba brát výživové doplňky. Chronická hypoglykemie je velmi...

Hypoglykemie – symptomy, test, léčba

02.01.2014 10:58
  Je nezbytně nutné, aby byla v těle udržována hladina cukru v úzkém rozmezí. Pokud tyto hladiny příliš poklesnou, je tím poškozeno dodávání energie do tkání; především do mozku. V případě příliš vysoké hladiny cukru jsou poškozovány tepny a dlouhodobé poškozování tepen může...

Co je to hypoglykémie

01.12.2010 18:54
Je patologický pokles glykémie pod 3,3 mmol/l doprovázený klinickými projevy, jež jsou způsobeny vylučováním antiregulačních hormonů a dalšími biochemickými procesy. Řadí se mezi akutní komplikace diabetu a jedná se o častou komplikaci léčby diabetu inzulinem. Normální hladina glukózy v krvi je 3,5...