Parestezie

Snad každý pacient s Fibromyalgickým syndromem ví jak nepříjemné jsou parestezie - pocity brnění, píchání, svědění či pálení kůže. Pro fibromyalgiky často i bolestivé. Neodborně se tento stav též označuje jako mravenčení. Projev parestezie může být přechodný nebo chronický. Zároveň ji může nebo nemusí doprovázet porucha citlivosti kůže.

Existuje mnoho příčin, u FM jde o:
dysfunkci CNS – centrálního nervového systému, vlivem zánětu v pojivové tkáni nazývané fascia, neuropatii malých nervových vláken, zánětem, který je přítomen u ME/CFS, deficitem vitaminů a minerálů, málo pohybu ad.

Je třeba, aby na základě vašich diagnóz neurolog či revmatolog vyloučil zda potíže nezpůsobují i jiné zdravotní potíže či nejde o vedlejší účinky léků nebo nevhodný pohyb. Mimo fyzické prohlídky je vhodné vyšetření krve, EMG, MR, ultrazvuk.

Mimo fibromyalgie parestezie způsobuje např. i onemocnění páteře, úzkost nebo panická porucha, migréna, komplexní syndrom regionální bolesti, syndrom karpálního tunelu, RS, SLE, celiakie, diabetes melitus, revmatoidní artritida, psoriatická artritida, neuropatie, CMP, varicella zoster, herpes zoster, hyperglykémie i hypoglykemie, hypotyreóza, polyneuropatie, menopauza, onemocnění ledvin či jater, obezita, těhotenství.

Parestezie zhoršuje kouření a nadměrné pití alkoholu.

Léčba závisí na příčině.

Pro pacienty s FM se doporučuje u nízké hladiny B1, B5, B6, B12, kyseliny listové, Mg, E zařadit potraviny na ně bohaté nebo užívat potravinové doplňky.
Dodržovat pitný režim a vhodnou stravu. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zivot-s-fibromyal…/strava/
Uleví také sprchování teplou vodou a koupel v Epsomské soli. Masáže teplým kokosovým, hořčíkovým, ricinovým olejem a mastí s kapsaicinem. Léčba bolesti.

Prevencí je teplo, klid, správné držení těla, cvičení a zázvorový čaj, které zlepšují krevní oběh. Při pohybu (práce, koníčky), kde se nadměrně zatěžuje jedna část těla je vhodné nosit ortézy a neprovádět činnost dlouho. 
Dávat přednost volnému oblečení a pohodlným botám bez podpatku.

Léky s účinnou látkou pregabalin nebo duloxetin nejsou u FM příliš účinné.

https://www.verywellhealth.com/odd-nerve-sensations-chronic…
https://www.rehabilitace.info/…/parestezie-priznaky-pricin…/
https://en.wikipedia.org/wiki/Paresthesia
https://www.healthline.com/health/paresthesia#diagnosis

 

 

Přesezení končetiny - projev parestezie

Dochází k tomu hlavně na základě nedostatečného zásobení krví a kyslíkem tkání nebo nervů. Nedokrvenost nastupuje u nervů během několika hodin až dnů, při tlaku na cévy začnou obtíže již během několika minut. Brnění horních končetin pak může vznikat na podkladě poškození nervu. Periferní nervy jsou složeny z výběžků (axonů) nervových buněk, které mají funkci hybnou nebo vedou citlivost. Na povrchu jsou chráněny pevným vazivovým obalem, tzv. perineuriem. Nerv, který má hodně axonů a méně vaziva, je méně odolný na vnější tlak. Při zvýšeném a trvalém tlaku na nerv dochází k poruchám prokrvení a zásobení živinami, hlavně glukózou.

Zpozornět bychom měli, pokud končetina brní déle než obvyklých pár minut. Většinou ale stačí teplá voda, potřepání, pohyb. Pokud dojde ke změně barvy a poruše hybnosti končetiny a stav se nelepší, je nutné vyhledat lékaře. I obyčejné brnění může být předzvěstí závažných onemocnění. Nejčastěji jde o vertebrogenní onemocnění krční páteře, cévní změny včetně mozkové příhody, úžinové syndromy, např. karpální tunel, krční žebro, scalenový syndrom – tedy tlak v okolí klíční kosti při frakturách a tlaku na nervový brachiální plexus, záněty periferních nervů na podkladě infekce či toxických poruch – tzv. polyneuropathie. www.vitalia.cz/clanky/prelezela-ruka-chce-teplou-vodu/

86% pacientů s FM trápí parestezie

Léčba: Na tlumení pocitů mravenčení a bolesti od nervů jsou vhodná analgetika (např. tramadol – Tramal), protizánětlivá antirevmatika, některá antidepresiva, hydantoiny, léky na epilepsii a také některé léky na poruchy srdečního rytmu (mexiletin). Ke tlumení mravenčení u cukrovky se dále používá kyselina thioktová (Thioctacid). Léky s prednisonem, gamma globulin, antikonvulziva a antivirové léky. Také se používají znecitlivějící léky jako je lidokain a prilokain.

Odkazy:

priznaky.vitalion.cz/pocit-mravenceni/

en.wikipedia.org/wiki/Paresthesia

www.ninds.nih.gov/disorders/paresthesia/paresthesia.htm

chronicfatigue.about.com/od/glossary/g/paresthesia.htm

www.healthcentral.com/chronic-pain/h/paresthesia-and-fibromyalgia.html

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3184073

 

Dysestézie

Neurologický stav charakterizovaný zkreslením pocitu dotyku, který způsobuje, že všechny doteky jsou nepříjemné. Dysestézie označuje abnormální pocity jako brnění, mravenčení, pálení, které jsou (oproti parestéziím) vnímány velmi nepříjemně až bolestivě. Mohou být spontánní i provokované (až po dotyku postižené oblasti).