Osoby s fibromyalgií často hlásí zvýšenou bolest při změnách okolní teploty. V zimě dokonce invalidizující extrémní teplotní citlivost. Prahové hodnoty bolesti vyvolané chladem jsou ve studiích oproti zdravým kontrolám výrazně snížené. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33421589/

Gen TRPA1 je významně obohacen o vzácné varianty u pacientů s neuropatickou bolestí a fibromyalgií, přičemž nejčastějšími rysy jsou svědění nebo bolest vyvolaná chladem, což otevírá nové možnosti léčby. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10443199/

 
Porucha termoregulace - náš organismus nedokáže regulovat tělesné teplo, tak jako u ostatních lidí

Není neobvyklé, že fibromyalgici spí ¾ roku na elektrické dečce nebo se přikrývají elektricky vytápěnou dekou. Nosí většinu roku teplé ponožky, mají vždy svetr po ruce apod. Celý rok nám bývá zima a nedokážeme se zahřát. Naopak jak překročí teploty 25°C míváme mdloby, nevolnost, závratě, špatně se nám dýchá. Jsme více náchylní k úpalům i dehydrataci. Přestože to nedokážeme ovlivnit, býváme díky tomu cílem posměchu, neprávem psychiatrizováni okolím.

Důvodem poruchy termoregulace u FM je dysfunkce CNS, neuropatie krátkých vláken, dysautonomie

Také na to mají vliv: chronická únava, snížená imunita, nízký tlak, snížená funkce štítné žlázy, anémie, raynaudův syndrom, ischemická choroba dolních končetin, diabetes, chlamydie, borelióza, infekce, onemocnění páteře, špatné stravování, nedostatek pohybu, stres, hormonálními výkyvy, léky.

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/neuropaticka-bolest/
https://www.verywellhealth.com/temperature-sensitivity-in-f…

Pokud například zdravému člověku prochladnou nohy, autonomní nervový systém nastartuje činnost a přesměruje tok krve do oblasti, která má být zahřáta. Jestliže není situace dlouho extrémní, tělo by mělo být schopno překonat vliv prostředí. Díky dysautonomii však tělo člověka s FM nebo ME/CFS, kterému prochladnou nohy, není schopno se přizpůsobit, nohy se mu proto nezahřejí. Dokonce ani tlusté ponožky mu nemusí pomoci.

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/prolaps-mit…/dysautonomie/

 

Poruchy termoregulace nejsou jen nepříjemné, slouží jako spouštěč k rozšíření bolesti na místa, které nejsou prochladlé, nebo spouští kaskádu dalších příznaků. Chlad i teplo může vyvolat fibromyalgikům bolesti, zvláště neuropatické,  mezi ně patří i alodynie a hyperalgezie. Je třeba se chránit pomocí vhodného oblečení. 

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/neuropaticka-bolest/

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/bolest/alodynie/

 

Zatím neexistuje léčba, zaměřená na regulaci teploty a zmírnění příznaků prochladnutí, což znamená, že je třeba hledat způsoby, jak tyto příznaky zvládnout. Nejlepším způsobem prevence.

 

V zimě se chránit před přílišným prochladnutím:

Oblékejte se teple, vrstvené oblečení z přírodních, savých materiálů, tak, aby jste se pokud je to možné nezpotily. Pocení může vyvolat i bolesti, např. parestezie. Dopřejte si opravdu teplé boty.  Mezi zatepleným kabátem a botou by nám neměly vykukovat nohy. Pacienti s FM špatně snášejí nošení punčocháčů, lepší je zvolit zateplené kalhoty. Neponechávejte venku žádnou část těla odkrytou, přicházíte tím o teplo. Před odjezdem z domova zahřejte auto. Udržujte se v teplém prostředí. Během chladného počasí si přikrývejte nohy teplou dekou, doma v autě, na vozíku apod. Vyhněte se pobytu v chladných prostorech, průvanu, klimatizaci. Dávejte si teplou koupel nebo sprchu.  Postel si zahřívejte pomocí ohřívací láhve, elektrické podložky či přikrývky. Do rukavic, kapes si dávejte ohřívací výrobky. Pokud finance dovolí je dnes možné si zakoupit ohřívací oblečení na baterie. Jezte pravidelně, trávení potravy uvolňuje energii i ve formě tepla. Pijte horké nápoje, zařaďte potraviny a koření, které mají zahřívací funkci. https://www.vimcojim.cz/…/Rady-pro-zimomrive.-Jak-se-zahrat…

Teplo i chlad patří mezi stresory, může zhoršovat úzkosti a deprese. Následkem jsou bolesti hlavy, nespavost, bušení srdce, kožní problémy, nevolnost, nadýmání, zácpa, průjem, hypertenze, bolesti zad, třes, sucho v ústech, „knedlík v krku“, pocení, sexuální problémy, astma, zvýšená činnost štítné žlázy a mnoho dalších. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/stres-ma-vliv-na-radu-zd…/

Termoregulační funkce je funkce, regulace tělesné teploty

Tělesná teplota je funkce, vztahující se k regulaci základní tělesné teploty.

Poruchy: hypertermie (přehřátí) a hypotermie (podchlazení).

Udržení tělesné teploty je funkce, vztahující se k udržení optimální tělesné teploty při změně teploty okolí. Tolerance horka a chladu.

Endotermie - Člověk má stálou tělesnou teplotu, která mírně kolísá během dne (dáno vnitřně - biorytmus) mezi 36° - 37°C.

Teplo je produkováno několika způsoby:

  • Chemicky - jako vedlejší produkt metabolismu (hl. svaly a játra) nebo při zvýšených nárocích se uplatňuje:

  • Netřesová termogeneze - štěpení tukovitých látek v oblasti hnědého tuku.

  • Třesová termogeneze - třes příčně pruhované svaloviny v oblasti krku a zad.

Lidské tělo vydává teplo několika způsoby - Sáláním ve formě infračervených paprsků, vedením (ve vodě rychelší), prouděním a pocením.

Řízení stálé tělesné teploty člověka je pro organismus velice důležité, aby nedošlo k podchlazování nebo naopak k přehřívání a uplatňují se dva typy:

  • Nerové řízení - zajišťuje rychlé reakce na změnu okolní teploty = reguluje průsvit kožních cév, pocení a třes kosterního svalstva.

  • Hormonální řízení - se uplatňuje pod vlivem hormonů štítné žlázy a dřeně nadledvin = dlouhodobá adaptace na chlad.

Poruchy termoregulace

  • Podchlazení - pokles teploty vnitřních orgánů (tzv. jádra), pod 26°C nastává srdeční zástava. V důsledku lokálního poklesu teploty dochází k omrzlinám.

  • Přehřátí (úžeh) - Tento stav nastává, je-li organismu znemožněno pocení. Může být i životaohrožující, stoupne-li teplota jádra nad 42°C. Dochází k nevratnému poškození mozku.