Tinnitus DG H93.1 není nemoc, jde jen o symptom, který pacient vnímá jako nepříjemný zvuk v uších - pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání, cvaknutí, mlasknutí, jízda lokomotivy. Přesnou příčinu (zejména chronického) bývá velmi složité odhalit a pacienta většinou čeká dlouhá cesta.
 
Rozdělujeme jej na subjektivní (pro ostatní neslyšitelný) a objektivní (slyšitelný, měřitelný).

Subjektivní tinnitus
Většina případů vzniká z ušních příčin - senzorineurální nedoslýchavost. Druhou nejčastější příčinou jsou srdečněcévní (kardiovaskulární) nemoci.

 

Příčiny subjektivního tinnitu 

ušní choroby, akustické trauma, ateroskleróza, vysoký krevní tlak (hypertenze), zvýšená hladina krevních tuků (hyperlipidémie, včetně zvýšené hladiny cholesterolu), cukrovka, snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza), anémie, 

hypoglykémie - nízká hladina cukru v krvi https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici…/hypoglykemie/

nedostatek vitaminů (např. deficit B12 fibromyalgik.webnode.cz/news/vitamin-b12-kobalamin/), 

zinku fibromyalgik.webnode.cz/news/zinek/

choroby krční páteře (vertebrogenní onemocnění) fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/vertebrogeni-onemocneni/,

poruchy prokrvení mozku (snížený průtok krve mozkem je u FM přítomen a podílí se na různých symptomech) https://fibromyalgik.webnode.cz/

úrazy hlavy a krku, whiplash fibromyalgik.webnode.cz/news/whiplash-poraneni-krcni-patere/,

roztroušená skleróza fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/roztrousena-skleroza/

onemocnění čelistního kloubu - TMJ fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/dysfunkce-celistniho-kloubu/, ¨

poruchy skusu a postavení zubů, stavy po zánětu mozkových blan (meningitidě), po zánětech nervové tkáně, nádory, somatoformní onemocnění, 

stres fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/uzkostnost/stres/

deprese fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/uzkostnost/

úzkost https://fibromyalgik.webnode.cz/…/so…/uzkostnost/uzkostnost/

kouření cigaret fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/koureni/

alkohol, kofein, užívání „lehkých“ i „těžkých“ drog, lymská borelióza, chlamydie, Pagetova nemoc, Virus Epsteina - Barrové (EBV) https://fibromyalgik.webnode.cz/…/virus-epsteina-barrove-c…/ aj.

Ototoxicita https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/ototoxicita.
Nadměrným užíváním ototoxických léků: analgetika (aspirin, nesteroidní antirevmatika), antibiotika (aminoglykosidy, chloramfenikol, erytromycin, tetracyklin), chemoterapeutika a antivirotika (bleomycin, interferon, cisplatina, metotrexat), diuretika (furosemid), a jiné (chlorochin, chinin), psychedelické látky, těžké kovy. Dále nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a antidepresiva. https://www.ftn.cz/tinnitus-716/

 

Příčiny objektivního tinnitu 

normální cévní variace v oblasti krční páteře a hlavy, nezhoubné nádory krční páteře a hlavy, získané cévní poruchy (např. ateroskleróza, artritida), mechanické abnormality, křeče svalů měkkého patra či ve středním uchu.
https://www.itinnitus.cz/mozne-priciny/

 

Na zvonění, hučení v uších si stěžuje 97,5 % pacientů s fibromyalgickým syndromem

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejic…/sluch/tinitus/.

 

FM je často spojena se symptomy souvisejícími s uchem, jako je pocit plnosti ucha, bolest v uchu nebo kolem něj a tinnitus, patogeneze těchto symptomů u pacientů s fibromyalgií není známa. Vědci se domnívají, že nástup plnosti ucha může být spojen s abnormálními nálezy ve funkcích středního a vnitřního ucha, příčinou může být centrální desenzibilizace. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23700040

 

Fibromyalgie může vyvolat tinnitus. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/tinnitus-lifestyle#2

Podobné struktury a funkční systémy hrají ústřední roli jak v tinnitu, tak v chronické bolesti. Je přítomna významná ztráta šedé hmoty a narušená funkce obvodu, dochází k výraznému překrývání mezi neurologickými změnami u pacientů trpících tinnitem a chronickou bolestí.
https://www.sciencedaily.com/releas…/2015/…/150923134105.htm

 

Pacienti s diagnózou FM mají téměř vždy velmi špatné držení krku.
Častou základní příčinou bolesti je onemocnění krční páteře. Když jsou obratle C1 a C2 nesprávně zarovnané, mohou vzniknout různé zdravotní potíže, včetně bolesti ucha a dalších příznaků fibromyalgie. 
C1 - ovlivňuje přítok krve do hlavy, podvěsek mozkový, kůži na hlavě, kosti obličejové části, mozek, střední ucho a sympatický nervový systém.
Možné příznaky: bolesti hlavy, nervozita, nespavost, vysoký tlak, migréna, výpadky paměti, zmatenost a chronická únava.
C 2 - ovlivňuje oči, ušní a oční nervy, dutiny, čelist, jazyk a čelo
Možné příznaky: problémy s dutinami, alergie, bolest za očima či v uchu, šilhání, nedoslýchavost. https://zena.aktualne.cz/…/kde-vas-bol…/r~i:article:776604/…
https://fibromyalgiaresources.com/fibromyalgia-ear-related…/

 

Medicína rozlišuje mezi akutním tinnitem, který vznikl náhle, a chronickým tinnitem. Akutní, zvláště se ztrátou sluchu, má být vyšetřen lékařem k vyloučení případných skrytých vážných příčin. Jestliže není zjištěna žádná příčina tinnitu či náhlé ztráty sluchu, léčba obvykle spočívá ve zlepšení krevní cirkulace a lepšího okysličení tkání. Velmi často to způsobí odstranění akutního tinnitu. Jestliže tinnitus přetrvává po více než 6 měsíců, nazýváme ho chronickým.

 

Léčba

jejími předpoklady jsou znalost této příčiny a existence léku či výkonu, který příčinu tinnitu a tudíž i tinnitus samotný může odstranit. V současné době neexistuje univerzální lék či lékařský zákrok, který by jej odstranil. Pokud vám tedy někdo tvrdí, že stoprocentně umí vyléčit tinnitus, jedná se zřejmě o podvodníka, jehož jediným cílem je vytáhnout z vás peníze.

 

V případě, že se vám náhle objevil tinnitus, navštivte co nejdříve ušního lékaře (ORL) a popište mu co nejlépe situaci (co vzniku tinnitu předcházelo, co jste dělali, kde jste byli, co jste tam jedli či pili – každý detail je důležitý). U tinnitu platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“, především pak u akutního tinnitu. Šance na vyléčení pacienta nebo zlepšení stavu jsou při brzkém zachycení nemoci poměrně vysoké a včasnou diagnózou se dá předejít přechodu z akutní fáze šelestu do chronické. Žádejte u svého lékaře vždy maximum, nenechte se v akutní fázi tinnitu odbýt pouhým konstatováním „na to si budete muset zvyknout“!

Léčba chronického tinnitu se neodlišuje od léčby akutního tinnitu – je zapotřebí najít příčinu a tu léčit (bohužel se to povede jen zřídka). Je nutná úprava životního stylu (stejně jako u FM) a naučit se s nim žít. Také je možné podstoupit terapie - TRT, rTMS, laser, poslech terapeutických nahrávek. 
Nejdůležitějším v celé terapii je celková psychická pohoda, která dokáže intenzitu tinnitu zmírnit či úplně potlačit.

 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.