Spánek je útlumově - relaxační fáze organismu, při níž klesá či mizí funkčnost některých smyslů, snižuje se tělesná teplota a krevní tlak, dýchání se zpomaluje. Na všechny lidi nejen pacienty s fibromyalgií má negativní vliv stres, špatné stravování a nekvalitní spánek. Spánek umožňuje tělu opravit poškozené tkáně. Snění podporuje dobré tělesné a duševní zdraví. Některé esenciální hormony - například růstový hormon - jsou vylučovány během spánku nebo krátce před probuzením. Pokud se kvalitně vyspíme, jsme pak lépe soustředění a méně unavení. Není podstatné kolik hodin spíte či jak... jde o kvalitu spánku. Následek dlouhodobého špatného spánku bývají úzkosti, deprese a další onemocnění. A důsledkem různých onemocnění bývají poruchy spánku. Spánkové poruchy nepoškozují jen zdraví, ale celý život.

V posledních dvou desetiletích došlo k definitivnímu převratu v patofyziologickém pojetí fibromyalgie. Toto časté onemocnění je dnes ústředním bodem mezi syndromy centrální senzibilizace. Kromě toho byla specifikována řada abnormálních charakteristik spánku pacientů: nadměrná fragmentace spánku, cirkadiánní poruchy, snížení spánkových vřeten a zvýšené vlny alfa na spánkovém elektroencefalogramu; zvýšené periodické pohyby končetin na spánkové elektromyografii. Specifické spánkové patologie, jako je syndrom neklidných nohou a syndrom obstrukční spánkové apnoe, jsou u fibromyalgie pozorovány častěji než v běžné populaci. Tyto prvky, stejně jako zvláštní obousměrný vztah mezi bolestí a spánkem, mohou a měly by být vodítkem a zdokonalením léčby fibromyalgie. https://dea.revuesonline.com/articles/lvdea/abs/first/lvdea_2022_sprdoul000759/lvdea_2022_sprdoul000759.html

 
Spánkové poruchy jsou jedním ze základních symptomů primární chronické rozšířené bolesti (fibromyalgie)

Pravděpodobně hrají zásadní roli v patomechanismu zrychlené neurodegenerace mozku (sérové hladiny tau a Aβ-42 jsou u FM významně vyšší). https://www.cambridge.org/core/journals/cns-spectrums/article/abs/elevated-tau-and-amyloid-in-the-serum-of-fibromyalgia-patients/

Fibromyalgici se budí více než 6krát za noc

Bolest ničí kvalitu spánku a špatný spánek zhoršuje bolesti. Dopad může jít daleko za pocit únavy. Výzkum spojuje špatnou kvalitu spánku s mnoha příznaky fibromyalgie, včetně: zvýšené bolestivosti, nedostatečného zotavení z bolesti, ranní nepohody, ztuhlosti a bolestivosti, kognitivních potíží (fibro mlha), nízké výkonnosti, únavy, úzkosti a obezity. www.verywellhealth.com/unrefreshing-sleep-in-fibromyalgia-716136

Proč mají fibromyalgici nekvalitní spánek

fibromyalgik.webnode.cz/news/proc-fibromyalgici-maji-nekvalitni-spanek/

Zhoršená kvalita spánku u fibromyalgie zvyšuje hladiny IL-1, IL-6 a TNF-α, což vede ke zhoršení příznaků bolesti. Dalším problémem zjištěným u fibromyalgiků je snížení sekrece růstového hormonu (GH) a inzulinu podobného růstového faktoru 1 (IGF-1). Některé klinické nálezy, jako je únava, nízká fyzická výkonnost a intolerance chladu u fibromyalgie, lze vysvětlit nedostatkem GH. Kromě toho se předpokládá, že s postupující fibromyalgií dochází k dalšímu poklesu GH. Přibližně 70 % denního GH se uvolňuje během spánku N3 a REM. Porucha spánku je proto jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících uvolňování GH. Hayta a kol. zjistili, že sérové hladiny IGF-1 u pacientů s fibromyalgií klesají v závislosti na věku a parametrech Pittsburského indexu kvality spánku (The Pittsburgh Sleep Quality Index, PSQI)

Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/spankova-apnoe-je-u-fibromyalgiku-casta-jeji-lecbou-dochazi-k-celkovemu-zlepseni-zdravotniho-stavu/

Zhoršená kvalita spánku u fibromyalgie zvyšuje hladiny IL-1, IL-6 a TNF-α, což vede ke zhoršení příznaků bolesti. Dalším problémem zjištěným u fibromyalgiků je snížení sekrece růstového hormonu (GH) a inzulinu podobného růstového faktoru 1 (IGF-1). Některé klinické nálezy, jako je únava, nízká fyzická výkonnost a intolerance chladu u fibromyalgie, lze vysvětlit nedostatkem GH. Kromě toho se předpokládá, že s postupující fibromyalgií dochází k dalšímu poklesu GH. Přibližně 70 % denního GH se uvolňuje během spánku N3 a REM. Porucha spánku je proto jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících uvolňování GH. Hayta a kol. zjistili, že sérové hladiny IGF-1 u pacientů s fibromyalgií klesají v závislosti na věku a parametrech Pittsburského indexu kvality spánku (The Pittsburgh Sleep Quality Index, PSQI).

Chronická bolest souvisí se změnami respiračních parametrů. Zjištění závažné desaturace kyslíkem a nižší minimální hodnoty SaO2 (periferní kapilární koncentrace) ukazují na vliv svalové dysfunkce v důsledku zvýšené tkáňové hypoxie (nedostatek kyslíku) u FM, a mohou také vysvětlovat nárůst bolestivých obtíží. Intermitentní hypoxie (občasný nedostatek kyslíku) z SSA se odráží na funkčním stavu pacientů. Průměrná hodnota SaO2 během spánku vykazuje negativní korelaci se subjektivními příznaky fibromyalgie. Noční desaturace je u pacientů s SSA spojena s bolestí a s probouzením během spánku.

Nejvýraznějším symptomem po bolesti je celodenní únava s vyšší intenzitou po ránu. Kvůli bolesti trvá fibromyalgikům déle než usnou. To může být označeno jako spánková latence nebo nespavost (nedaří se vám usnout více jak 30 min., budíte se více jak 3x za noc a zase se vám nedaří usnout více jak 30 min., to se vám děje min. 4x za týden a trvá to více než měsíc). Nespavost (insomnie) není totéž co neosvěžující spánek. Bolest a nedostatečný spánek mohou vést až k pocitu absolutního vyčerpání.

U fibromyalgiků se vyskytuje syndrom spánkové apnoe (SSA). Již předtím než genetické studie odhalily asociaci fibromyalgie s genetickými polymorfismy genů souvisejících s monoaminy, včetně genu serotonin-2 Areceptoru (HTR2A), což je také akandidátový gen pro obstrukční spánkovou apnoi přítomnost podobných spánkových vzorců, příznaků a projevů naznačilo, že tyto dva stavy spolu mohou souviset. Patofyziologické příčiny, jako je centrální senzitizace a nedostatek serotoninu u fibromyalgie a SSA, jsou považovány za příčinu poruch spánku. Navíc bylo zjištěno, že sympatická aktivita se v obou případech během spánku zvýšila.

Fibromyalgici mají vyšší hodnoty hemoglobinu a hematokritu. To může souviset s vyšší hodnotou indexu desaturace (CT90) a nižší minimální saturací kyslíkem. Průměrná distribuční šířka erytrocytů (RDW) negativně koreluje s minimální hodnotou periferní kapilární koncentrace (SaO2) a průměrnou SaO2. Denní pokles sérových hladin erytropoetinu pozorovaný během spánku u zdravých jedinců není u pacientů se spánkovou apnoí pozorován a předpokládá se, že to může být dostatečným důvodem pro vznik sekundární polycytemie (zvýšené množství červených krvinek).

V séru u pacientů s fibromyalgií jsou přítomny vyšší hladiny triglyceridů. Triglyceridy jsou molekuly dodávající energii svalům a dalším orgánům. Dokud je v krvi tolik tuku, kolik je potřeba pro dodávání energie vzdáleným orgánům, je vše v pořádku, problém nastává, když se koncentrace tuků v krvi zvyšují. Existuje vztah mezi fibromyalgií a endoteliální dysfunkcí (porucha funkce cévní výstelky, která vylučuje celou řadu látek ovlivňujících např. cévní tonus, funkci krevních destiček). Snížená fyzická aktivita může u FM ovlivnit hladinu triglyceridů v séru a index tělesné hmotnosti (BMI). Souběžná fibromyalgie může představovat významné riziko aterosklerotických srdečních onemocnění, zejména v populaci pacientů se spánkovou apnoí (SSA) a vysokým BMI. Kromě toho jsou u FM i SSA v důsledku zvýšené aktivity sympatiku časté srdeční arytmie.

Odhalení výskytu spánkové apnoe a včasná léčba (CPAP) může zabránit zbytečné a především nebezpečné léčbě či situacím

Tím, že se literatura málo zmiňuje o častém výskytu syndromu spánkové apnoe u fibromyalgiků, a nadměrná denní spavost je přisuzována něčemu úplně jinému, jsou pacienti jen zřídka odesílány revmatology, fyzioterapeuty či algeziology do speciálních center pro léčbu spánku. Přitom včasná diagnostika pomocí polysomnografie a léčba souběžného spánkové apnoe zvýší kvalitu života pacientů s fibromyalgií a může zabránit i fatálním následkům.

fibromyalgik.webnode.cz/news/spankova-apnoe-je-u-fibromyalgiku-casta-jeji-lecbou-dochazi-k-celkovemu-zlepseni-zdravotniho-stavu/

Periodické pohyby nohou (PLMS) a syndrom neklidných nohou častěji fibromyalgikům ničí kvalitu spánku. Jejich léčba by neměla být opomíjena.

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejic…/neklidne-nohy/

Poruchy spánku mají podobné příznaky jako fibromyalgie, jejich neodhalení může být nebezpečné

Některé způsobují např. vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, plicní hypertenzi, hypertrofii pravé komory, polycytémii, zvyšují riziko infarktu myokardu či cévní mozkové poruchy.

 

Poruchy spánku

Přírodní přípravky a léky na předpis pro ulehčení vašeho spánku

02.01.2014 12:31
Všechny níže zmíněné medikamenty pracují odlišně a z toho důvodu je vhodné, aby pacienti užívali kombinace nízkých dávek až objeví přesně to, co jim vyhovuje.   Vyberte si z následujícich a začněte s: Melatonin 3mgs (1 tableta). Někteří pacienti potřebují pouze 1mgs. Pacienti...

Vlastní hypnóza pomáhá se spánkem

02.01.2014 12:16
Při usínání je třeba nastavit mysl, aby se vyčlenila blízká minulost a blízká budoucnost. Jinými slovy, pokud se náš mozek zabývá realitou, není možné usnout. Následně je třeba použít hypnózu, která přispěje k usnutí. Je důležité tato dvě pravidla následovat v období tzv. podmiňování, které může...

Pokud se Vám nedostává dostatečného spánku a odpočinku odrazí se to na vašem zdraví, protože tělu se nedostává potřebná regenerace.

01.12.2013 18:26
Děti, starší a nemocní lidé často odpočívají po obědě - průměrný doporučený čas věnovaný spánku by měl být 9 hodin - pokud možno mezi 21:30 - 6:30. V letních měsících je doba spánku obvykle kratší, v zimě naopak delší. Hodina spánku před půlnocí nás zregeneruje a nabije energií do dalšího dne...

Hypnotika 4. generace nepůsobí závislost

05.05.2013 21:10
Podávání melatoninu ve formě léku může narušený spánek vrátit do normálního, přirozeného stavu. Jelikož se melatonin v organismu tvoří přirozeně, není pro tělo toxický a je bezpečný i při dlouhodobém podávání. Nezpůsobuje útlum ani svalovou slabost, neovlivňuje pohybové funkce a nemá negativní vliv...

Spánek snižuje bolest a užívání analgetik

07.12.2012 20:12
Studie publikovaná v časopise Sleep ukázala, že delší doba spánku může hrát roli při snižování bolesti a poskytnout úlevu pro osoby trpící chronickou bolestí. Tyto výsledky naznačují, že pokles citlivosti na bolest je podobný dávce 60 mg analgetik s kodeinem dvakrát...

Studie jenž prokazuje 45% zlepšení spánku u FM při užívání Melatoninu.

01.02.2012 20:47
Melatonin u FM zlepšuje kvalitu spánku, zmírňuje únavu a odstraňuje depresi. V randomizované, placebem kontrolované studii bylo zjištěno, že lidé s fibromyalgií mají významné snížení příznaků po užití melatoninu. Buď samotného nebo ve spojení s fluoxetinem. Read more:...

L-Theanin

01.02.2012 17:32
  Potravinový doplněk obsahující přírodní aminokyselinu L- theanin běžně se vyskytující v zeleném čaji a hřibu hnědém. Díky schopnosti proniknout přes hematoencefalickou bariéru má theanin aktivní vliv na psychoaktivní procesy lidského těla. Během spánku je mu pak připisována aktivní role pro...

Ženy s poruchami spánku mají 3x větší pravděpodobnost vzniku FM a Syndromu chronické bolesti, než ti, kteří mají klidný spánek.

04.01.2012 18:56
Závěry nové studie z Norska byly uvedeny v časopise Arthritis a Rhuematism, nakladatelství Wiley-Blackwell jménem American College of revmatologie (ACR). Výsledky ukazují, že ženy trpící poruchami spánku a nespavostí mají větší pravděpodobnost, že u nich dojde k propuknutí fibromyalgie do...

Circadin - bezpečný přípravek pro léčbu nespavosti

01.08.2010 21:46
Je to první léčba na bázi melatoninu, hormonu ovlivňujícího cirkadiánní rytmus, která byla schválena Evropskou lékařskou agenturou EMEA (European Medicine Agency). Circadin® postupně uvolňuje melatonin po celou noc, a tak zvyšuje hladinu tohoto hormonu, který je tělu vlastní. Podporuje proto...

Na nespavost pomáhají léky na žaludek

09.08.2010 14:29
   Starosti a nevhodné jídlo nám oslabí ŽALUDEK A SRDCE. To jsou dle čínské medicíny dva hlavní orgány, kdy jejich osalbení způsbuje nespavost.    Proto když nemůžeme usnout, neberme první hypnotika - léky na spaní, ale užijme něco na žaludek / i léky ny předpis typu Omeprol,...
Záznamy: 11 - 20 ze 24
<< 1 | 2 | 3 >>

Xyrem

K poruchám spánku u FM dochází v thalamu, oblasti mozku, která reguluje spánek. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley zjistili abnormality ve vlnách hlubokého spánku. Hluboký spánek však může být obnoven lékem předepsaným na narkolepsii. Objev, který nabízí možnost léčby pro obnovení spánku a zmírnění fibromyalgie. https://healthaccrue.com/fibromialgia-los-pacientes-se-despiertan-mas-de-6-veces-por-noche/

Existuje několik studií, které ukazují, že lék schválený pro použití ve stavu zvaném narkolepsie může pomoci pacientům s problémy se spánkem a únavou při fibromyalgii. 

https://www.news-medical.net/health/Fibromyalgia-and-Narcolepsy-Drug-Sodium-Oxybate.aspx

XYREM® (oxybát sodný), perorální roztok, 0,5 g/ml je léčivý přípravek na lékařský předpis, který se používá k léčbě následujících příznaků u osob starších 7 let s narkolepsií: náhlý nástup slabosti nebo ochrnutí svalů (kataplexie), nadměrná denní spavost (EDS). V ČR je na lékařský předpis, hradí pacient.

Nelze jej kombinovat s opioidy nebo barbituráty

Účinnou látkou přípravku XYREM je forma gama hydroxybutyrátu (GHB). Zneužívání nebo nesprávné užívání nelegálního GHB samotného nebo s jinými látkami tlumícími CNS (léky, které způsobují změny bdělosti nebo vědomí) způsobilo závažné nežádoucí účinky. Užívání přípravku XYREM s jinými léky tlumícími centrální nervový systém (CNS), jako jsou léky používané k uspání vás nebo vašeho dítěte, včetně opioidních analgetik, benzodiazepinů, sedativních antidepresiv, antipsychotik, sedativních antiepileptik, celková anestetika, svalová relaxancia, alkohol nebo pouliční drogy, mohou způsobit závažné zdravotní problémy, včetně potíží s dýcháním (respirační deprese), nízkého krevního tlaku (hypotenze), změn bdělosti (ospalost), mdlob (synkopa) a smrti.

Zvláštní opatrnosti je třeba u pacientů s poruchou dýchání

Vzhledem k vyššímu riziku spánkové apnoe musí být pacienti s BMI > 40 kg/m2 při užívání natrium-oxybutyrátu pečlivě monitorováni. Před zvýšením dávky natrium-oxybutyrátu (viz bod 4.2) si musí být předepisující lékař vědom, že až u 50 % pacientů s narkolepsií se vyskytuje spánková apnoe.

U těžké deprese a epilepsie je použití Xyremu kontraindikováno

Pacienty s anamnézou deprese a/nebo pokusu o sebevraždu je nutné při léčbě natrium-oxybutyrátem mimořádně pečlivě sledovat z hlediska možnosti vzniku depresivních symptomů.

www.xyrem.com/

Při poruchách spánku se doporučuje užívat:

L-tryptofan 

Urychluje nástupu spánku a prodlužuje hluboký delta spánek - třetí a čvrtá fáze tzv. hlubokého spánku ve kterém pravděpodobně dochází k největší relaxaci a regeneraci organismu. Zlepšuje usínání a spánek, poskytuje psychické uvolnění. Na rozdíl od syntetických léků na spaní není spojen s pocity ospalosti a mozkové mlhy po probuzení. Výzkumníci testovali účinek při 1 g L-tryptofan vs ¼ g tryptofanu před spaním. Zjistili, že 1 g dávka zrychlil čas usnout, zatímco ¼ g dávka podstatně prodloužit dobu regenerační „delta-vlny“ hlubokého spánku. 

L-theanin

fibromyalgik.webnode.cz/news/l-theanin/

5-HTP
 
Užívání GABA a glycinu může podpořit hluboký spánek

Lékařka Ginevra Liptan ve své knize „The FibroManual“ doporučuje léčbu spánku pomocí kombinace GABA (250-750 mg) a glycinu (1000 mg), dvou aminokyselin, které se prodávají jako volně prodejné doplňky. GABA snadno neprochází hematoencefalickou bariérou, a je nutné ji spárovat s glycinem, jinou aminokyselinou, pro lepší penetraci. „Glycin také působí jako inhibiční neurotransmiter a pomáhá zpomalit mozkovou aktivitu, takže kombinace GABA a glycinu může mít další zklidňující účinek,“ píše dr. Liptan ve své knize.

Glycin má alfa1-adrenergní blokující, antioxidační, anti-toxický účinek; reguluje aktivitu receptorů glutamátu (NMDA), kvůli kterým je léčivo schopno: snížit psycho-emoční stres, agresivitu, konflikt, zvýšit sociální adaptaci; zlepšit náladu; usnadnit spánek a normalizovat spánek; zlepšení duševního výkonu; snížení vegetativních vaskulárních poruch (včetně menopauzy); snížení závažnosti poruch mozku při ischemické mrtvici a traumatické poranění mozku; omezit toxický účinek alkoholu a jiných léků, které inhibují funkci centrálního nervového systému.

cs.housepsych.com/glitsin-instruktsiya-po-primeneniyu_default.htm  
store.prohealth.com/products/prohealth-amino-sleep-120-capsules-ph433
fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/spanek/

Glycin je inhibiční neuropřenašeč – stará se o správný přenos informací mezi nervovými buňkami, podporuje tvorbu kreatinu a dalších látek, které jsou zdrojem energie, zabraňuje rozpadu svalové hmoty a podporuje proces jejího budování, vyšší dávky glycinu snižují hladinu krevního cukru, je třeba dodržovat dávkování, aby nedošlo k hypoglykémii, působí proti překyselení žaludku. Prodává se v prášku nebo v tabletách např. zde: https://4fitness.cz/glycin-1-kg/

Pacienti s fibromyalgií mají potíže s udržováním hlubších, regeneračních fází spánku. I když je omezený výzkum na podporu používání GABA / glycinu pro hluboký spánek po téměř měsíci používání kombinace GABA / glycinu pacientka s FM Donna si pochvaluje, že to funguje! Už se probouzí jen jednou za noc a má méně úzkosti. Zlepšení potvrdil i přístroj, který má na lůžku a monitoruje kolik času je vzhůru. Je spokojená s pokrokem, který dosud udělala pomocí GABA / glycinu. Považuje to za krok správným směrem. 

Než začnete užívat GABA poraďte se se svým lékařem. Podle některých online zdrojů se GABA nedoporučuje pro osoby, které užívají léky proti úzkosti nebo antidepresiva, a může se ovlivňovat i s určitými přípravky na uvolnění svalů na předpis nebo léky proti bolesti. 

https://nationalpainreport.com/my-story-how-im-using-amino-acids-to-improve-sleep-8833148.html

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/gaba-kyselina-gama-amino-maselna/