Svalové křeče u FM

frustrující a bolestivý symptom vinou centrální senzibilizace - zesílení bolesti CNS

https://fibromyalgia.newlifeoutlook.com/fibromyalgia-muscl…/

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/centralni-senzibilizace-…/.


Křeč je nepříjemně mimovolní prudký stah svalu. Vzniká buď z nedostatečného krevního zásobení pracujícího svalu nebo poruchou odplavování odpadních látek, které při svalové práci vznikají. Je to vlastně taková ochrana před dalším poškozením svalu. Příčiny vzniku jsou různorodé, stejně jako rozsah. Křeče mohou být jak celotělové, tak jen v určitých svalových skupinách. Nejběžnější jsou křeče dolních končetin nebo křeče zádového svalstva. Křeče nohou často souvisí se zkrácením svalů a různými svalovými nerovnováhami. Přetížení svalů způsobuje křeče v zádech.

 

Hlavní příčiny svalových křečí u FM:

Mnoho pacientů s fibromyalgií trpí neuromuskulární hyperexcitabilitou (zvýšenou nervosvalovou dráždivostí) charakterizovanou svalovými křečemi a neschopností řídit pohyb svalů https://fibromyalgianewstoday.com/…/specific-test-help-diag…

Nízká hladina adenosintrifosfátu (ATP), který naše buňky potřebují k výrobě energie fibromyalgikům způsobuje únavu, fibromlhu, ranní ztuhlosti, bolesti svalů, křeče a záškuby. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/u-fm-je-nizka-hladina-atp/
Fibromyalgický syndrom patří mezi onemocnění, které negativně ovlivňuje mitochondriální dysfunkce. Úkolem mitochondrie je zásobovat tělo energií ve formě adenosinu trifosfátu (ATP) a koenzym Q10 je činitel, který je v tomto procesu nezbytný. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/mitochondrialni-dysfunkc…/
Sval na svou činnost spotřebuje velké množství energie, a přitom produkuje odpadové látky. Při stažení svalu krev neprotéká podle potřeb. Tím dochází k nedostatečnému přísunu živin a kyslíku, přičemž ani odpadové látky neopouštějí své místo. Jako následek je nahromadění kyseliny mléčné, která způsobí ztuhlost a bolest svalstva. Enormní nárůst extrasenzorických nervů kolem struktur krevních cév na dlaních, důvod plošné chronické bolesti a únavy. Krev přenáší kyslík a živiny do svalů, ale pokud má tělo problémy s přesměrováním toku krve v reakci na námahu, svaly jsou oslabené. Vytváří se kyselina mléčná a způsobuje pocit pálení ve svalech, přispívá k bolesti a únavě https://fibromyalgik.webnode.cz/…/s…/pocit-ranniho-stuhnuti/. Svaly potřebují 2x tolik energie na uvolnění než na stažení. Naše svaly jsou stažené a nejde je zrelaxovat ani přes různé druhy léčby. Když se sval smrští, malé váčky v buňkách uvolňují vápník. Pro relaxaci svalu buňky potřebují čerpat vápník zpět. Pokud má člověk málo energie, buňka to nemůže zvládnout a sval zůstává smrštěný. To se projevuje i u dráždivého tračníku a zánětlivých syndromů močového měchýře. Spouštěcí body způsobují i přenesené bolesti. Bolesti které se přesunou jinam, třeba kolem očí. 70% pacientů s fibromyalgickým syndromem trápí zároveň i myofasciální bolestivý syndrom (přenesené bolesti), lokalizovanou bolest, která vzniká v důsledku svalového přetížení, nejčastěji v důsledku stresu, opakovaným drobným poškozením nevhodným pohybem. Může vyústit ve svalovou slabost, opakované křeče nebo neurologický deficit. Přetížení svalu vyvolá trvalou kontrakci (stažení svalu) jednotlivých svalových vláken. Spoušťové body jsou buď silně bolestivé, nebo naopak neaktivní, které mohou postupně způsobit svalovou slabost. Principem léčby je multimodální přístup, který je kombinací analgetik, antidepresiv, antikonvulziv, myorelaxancií a fyzikální terapie. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/myofascialni-bolestivy-s…/

Nepřiměřená fyzická zátěž a dlouhodobé přetěžování organismu fyzickou zátěží, např. při sportu se pocením kromě vody vylučuje i množství minerálů a stopových prvků. Deficit vitálních látek je velmi častou příčinou křečí u FM. Vitální látky spolu různě spolupracují - pomáhají si a pokud na některé zapomeneme může doplňování být neúčinné nebo i škodlivé. Tak například abychom efektivně vstřebali a zvýšili hladinu vápníku potřebujeme dostatečný přísun vitaminu D, aby se ukládal tam, kam má potřebujeme vitamin K2. https://www.facebook.com/fibromyalgik/posts/924671904534700?__tn__=K-R

Křeče mohou být způsobeny i vedlejšími účinky léků (např. na odvodnění, statinů, neurologických léků či léků na tlak). 

Špatné držení těla, nevhodná obuv (podpatky, špatně padnoucí, nové boty atd.). Stres, nedostatečný pitný režim, těhotenství.

Hodně informací můžeme zjistit z náběrů krve - např. koncentrace minerálů, hladina krevního cukru, stav vnitřního prostředí, hormony štítné žlázy.

https://www.prohealth.com/…/fibromyalgia-leg-cramps-spasms-…
https://www.verywellhealth.com/muscle-spasms-in-fibromyalgi…
https://www.verywellhealth.com/muscle-spasms-fibromyalgia-c…
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejic…/svalove-krece/

Léčba:

Ke snížení či odstranění svalových křečí dosáhneme vyváženým jídelníčkem, zdravým životním stylem, odbouráním stresu, pohybem (vhodná je chůze, protahování, jóga, tai chi, plavání), snížením nadváhy. Dále omezením nadměrného příjmu cukru, alkoholu, kávy, aspartamu, MSG, kouření. Důležité je dostatečný pitný režim (především voda), odpočinek a rozkládání sil. Zlepšete držení těla a ergonomii vašeho pracovního místa https://fibromyalgik.webnode.cz/news/ergonomie/, změňte místo nebo způsob jak sedíte a díváte se třeba na televizi, noste zdravou lehkou obuv, případně ortopedické vložky.

Doporučené potravinové doplňky pro snížení či odstranění svalových křečí:

Nefarmakologická část léčby - kombinace psychologického a rehabilitačního přístupu:

Obvykle pomáhá kombinace několika léčebných doporučení. Co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat pro druhou. A je zajímavé poznamenat, že některé prostředky fungují jen v některých fázích vašeho života.

V případě, že nic z těchto opatření vám neuleví, pak je vhodné se obrátit na lékaře – praktického lékaře, cévní, chirurgickou či neurologickou ambulanci. Navštívit rehabilitačního lékaře a fyzioterapeuta. Křeče a svalovou ztuhlost lze tlumit i léky ze skupiny antikonvulziv a myorelaxancií (Ovšem fibromyalgici zvláště s hypermobilním syndromem by je neměli užívat dlouhodobě).

https://fibromyalgik.webnode.cz/ne…/centralni-myorelaxancia/

https://www.prohealth.com/…/fibromyalgia-leg-cramps-spasms-…
https://www.verywellhealth.com/muscle-spasms-in-fibromyalgi…
https://www.verywellhealth.com/muscle-spasms-fibromyalgia-c…
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejic…/svalove-krece/