Chronická bolest souvisí se změnami v centrálním nervovém systému (CNS), které mohou způsobovat, že pacient pociťuje bolest i navzdory absenci akutního poranění. Tyto změny mohou dále zintenzivňovat jednotlivé vjemy – nebolestivé stimuly jsou pak vnímány jako bolestivé (alodynie) a bolestivé stimuly jsou vnímány jako více bolestivé, než bychom předpokládali (hyperalgezie). Hyperalgezie a alodynie jsou základním znakem FM. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisej…/bolest/alodynie/

Fibromyalgický syndrom patří mezi chronické překrývající se stavy bolesti (COPC), které sdílejí společné základní mechanismy onemocnění, zejména v imunitních, nervových a endokrinních systémech. Mezi COPC patří mimo jiné také intersticiální cystitida / bolestivý syndrom močového měchýře, vulvodynie, endometrióza a syndrom dráždivého tračníku. Všechny mají jedno společné - pánevní bolesti fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/panevni-bolesti/

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/prekryvajici-se-stavy-bo…/ Jde o zdravotní stavy s překrývajícími se klinickými a patofyziologickými rysy týkající se centrální senzibilizace, kde centrální faktory mohou hrát významnou nebo výlučnou roli v jejich patogenezi. 

fibromyalgik.webnode.cz/news/centralni-senzibilizace-cs/

Intersticiální cystitida / bolestivý syndrom močového měchýře (IC/BPS) a FM spadají mezi syndromy centrální citlivosti. fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

Odhaduje se, že 6–30% lidí na celém světě trpí chronickou pánevní bolestí. Ta je zodpovědná za mnoho chirurgických zákroků a je hlavním rizikovým faktorem pro postižení a depresi a má obrovskou zátěž pro společnost. Pacienti s chronickou pánevní bolestí mají jedno z nejnižších skóre u chronických onemocnění v dotaznících kvality života.

U fibromyalgie i chronické pánevní bolestí se vyskytují polyneuropatie z malých vláken (SFN). 

https://www.ics.org/Workshops/HandoutFiles/000937.pdf
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souv…/neuropaticka-bolest/

Je prokázána souvislost mezi intersticiální cystitidou a zánětlivým onemocněním střev, systémovým onemocněním lupus erythematosus, Sjögrenovým syndromem, syndromem dráždivého střeva, fibromyalgií, endometriózou a panickými stavy.

 

Intersticiální cystitida (IC) - přidružený syndrom fibromyalgie

Přibližně polovinu fibromyalgiků permanentně obtěžuje časté močení, pocity nucení na močení a pánevní bolesti. Zbylou část někdy nebo často. Časté močení přerušuje spánek, způsobuje problémy v zaměstnání, znemožňuje cestování, sportovní a kulturní aktivity. Bolest močového měchýře a problémy s močením nejsou příznaky fibromyalgie - jsou to příznaky IC.

Diagnostika IC:
Pokyny AUA doporučují začít pečlivou anamnézou osoby, fyzickým vyšetřením a laboratorními testy, aby se vyhodnotily a dokumentovaly příznaky IC, jakož i další potenciální poruchy. K diagnostice pomohou informace z vašeho deníku symptomů, kam se zapisujete informace o tom, kolikrát denně močíte, množství, barvu, po jakých potravinách se problém zhoršil apod.

Pokud chronické potíže a bolesti močového ústrojí trvají déle než 6 týdnů, není přítomna infekce a jsou vyloučena všechna ostatní onemocnění lze diagnostikovat intersticiální cystitidu neboli bolestivé onemocnění močového měchýře.

Dříve se uvádělo, že se vyskytuje převážně u žen. Stejně jako u FM i u IC se dnes ukazuje, že u mužů je mnohem převládající, než se dříve myslelo. Potíže se objeví obvykle ve středním věku, příčina není známa, může být rodinná predispozice. GP51 byl identifikován jako možný močový biomarker pro IC s významnými rozdíly v hladinách GP51 u pacientů s IC ve srovnání s jedinci bez intersticiální cystitidy.

IC je obvykle špatně diagnostikován jako chronická prostatitida / syndrom chronické pánevní bolesti (u mužů) a endometriózy a myomů dělohy (u žen).

U mužů s IC je často diagnostikována chronická nebakteriální prostatitida a mezi oběma stavy dochází k rozsáhlému překrývání příznaků a léčby, což vede vědce k závěru, že podmínky mohou sdílet stejnou příčinu a patologii.

Také Lymská borelióza je často chybně diagnostikována jako např. cystitida. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-on…/borelioza/

Příznaky IC:
Většina literatury podporuje přesvědčení, že příznaky IC jsou spojeny s defektem výstelky epitelu močového měchýře, což umožňuje dráždivým látkám v moči proniknout do močového měchýře - v podstatě je to zhroucení výstelky močového měchýře (známé také jako teorie přilnavosti). Nedostatek této glykosaminoglykanové vrstvy na povrchu močového měchýře má za následek zvýšenou propustnost podkladových submukózních tkání.

U pacientů s IC se vyskytuje:
- Významná bolest podbřišku s malou frekvencí močení nebo menší množství bolesti, ale se zvýšenou frekvencí močení.
- Bolestivé močení často popisované jako pocit pálení v močové trubici během močení (často špatně diagnostikované jako infekce močových cest). Bolest může mít různý charakter i intenzitu, od mírné až po velmi silnou.
- Bolest břicha nebo pánve spojená s plným močovým měchýřem. Při vymočení dochází k úlevě od bolesti, která se ovšem brzy vrací.
- Naléhavé a časté močení (více než 8 krát denně).
- Močové váhání (pacient musí čekat na zahájení proudu moči, často způsobené dysfunkcí a napětím v pánevním dně).
- Chronická pánevní bolest.
- Bolesti podbřišku, hráze (oblast mezi konečníkem a pohlavním orgánem), močové trubice nebo beder (dolní části zad).
- Bolesti pochvy a zevních rodidel u žen a varlat a penisu u mužů.
- Bolest při (dyspareunie) a po pohlavním styku.

Během let postupně dochází ke ztvrdnutí stěny močového měchýře a ke snížení jeho kapacity. Během cystoskopie se u 5 – 10 % pacientů vyskytují Hunnerovy vředy - krvácející okrsky na stěnách močového měchýře.

Testy k vyloučení jiných onemocnění a potvrzení intersticiální cystitidy (IC):
- Vyšetření pánve, včetně neurologického vyšetření.
- Biopsie močového měchýře.
- Cystoskopie (endoskopie močového měchýře) lze vidět ulceraci nebo zánět.
- Analýza a kultura moči (u IC je kultura moči obvykle negativní).
- Cytologie moči (pro detekci rakoviny a zánětlivých onemocnění v močovém traktu).
- Video urodynamika (ukazuje, kolik moči potřebuje, abyste cítili potřebu močit).
- Draslíkový test (zkouška citlivosti na draslík).
- Test propustnosti močového měchýře s užitím chloridu draselného.
- Hydrodistence pro vyloučení krvácení, jež je běžné u lidí s IC.
https://www.verywellhealth.com/chronic-fatigue-syndrome-int…
https://cs.medlicker.com/1593-intersticialni-cystitida

Podobné příznaky jako IC se vyskytují u infekce močových cest, hyperaktivní močový měchýř, pohlavně přenosné infekce, endometrióza, rakovina močového měchýře a prostatitida.

Výzkum zveřejněný na začátku roku 2019 ukazuje, že někteří pacienti s IC mají systémový syndrom.
https://en.wikipedia.org/…/Systemic_inflammatory_response_s…

Léčba:
Neexistuje žádný lék na IC a léčba musí být přizpůsobena jednotlivci. Než najdete správnou kombinaci terapií a změn životního stylu, může to trvat hodně pokusů a omylů. Mnoho léčebných metod a léků včetně duloxetinu (cymbalta) se ukázalo jako neúčinné. Cvičení pánevního dna a dlouhodobá antibiotika se nedoporučují. Myofasciální ošetření, TENS, biofeedback vám mohou přinést úlevu.

Léčby první linie - Základem terapie je úprava stravy, která lidem pomáhá vyhýbat se potravinám, které mohou dráždit poškozenou stěnu močového měchýře. U jedinců s intersticiální cystitidou dochází často ke zvýšení příznaků při konzumaci určitých potravin a nápojů. Vyhýbání se těmto potenciálním spouštěcím jídlům a nápojům, jako jsou nápoje obsahující kofein, včetně kávy, čaje, bublinatých a alkoholických nápojů, čokolády, citrusových plodů, brusinek, feferonek, kořeněných jídel a umělých sladidel, může být užitečné při zmírňování symptomů. Dále pomáhají strategie zvládání stresu a relaxační metody. Zanechání kouření, nošení volných oděvů, cvičení, dodržování zdravé spánkové hygieny.
Ošetření druhé linie - fyzikální terapie, orální léky (amitriptylin, cimetidin nebo hydroxyzin, polysulfát pentosanu), instillace močového měchýře (DMSO, heparin nebo lidokain)
Ošetření třetí linie - ošetření Hunnerových vředů (laser, fulgurace nebo injekce triamcinolonu), hydrodistence (nízký tlak, krátké trvání)
Ošetření čtvrté linie - neuromodulace (sakrální nebo pudendální nerv)
Ošetření páté linie - cyklosporin A, botulotoxin (BTX-A)
Ošetření šesté linie - chirurgický zákrok (odklon moči, augmentace, cystektomie)

Psychologické faktory ovlivňují vývoj i trvání perzistentní pánevní bolesti, způsob, jakým se pacient vyrovnává s bolestí i výsledky léčby. Není to pouze bolest, která způsobuje úzkost a ztrátu oblíbených činností, které nějakým způsobem souvisejí s bolestí, ale rovněž obavy z poškození, onemocnění a déle trvajícího utrpení, zejména u pacientů bez zřejmé diagnózy. Existují jasné důkazy o tom, že na mechanizmu bolesti se podílejí kognitivní i emocionální procesy. Absence signifikantních fyzikálních znaků však není automaticky důkazem pro psychologickou příčinu onemocnění. Úzkost, deprese a sexuální poruchy se vyskytují u pacientů s chronickou pánevní bolestí často, je tedy třeba je zohlednit při vyšetřování i léčbě. https://uroweb.org/…/Urologické-Listy-condensed-guidelines-…

Intersticiální cystitida negativně ovlivňuje sexuální zdraví a souvisí s reprodukčními problémy a sexuálními dysfunkcemi FM. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6386210/

IC má hluboký dopad na kvalitu života.
Finská epidemiologická studie z roku 2007 ukázala, že dvě třetiny žen s mírným až vysokým rizikem intersticiální cystitidy hlásily zhoršení kvality jejich života a 35% lidí s IC hlásilo dopad na jejich sexuální život. Průzkum z roku 2012 ukázal, že mezi skupinou dospělých žen s příznaky intersticiální cystitidy 11% hlásilo sebevražedné myšlenky v posledních dvou týdnech. Další výzkumy ukázaly, že dopad IC na kvalitu života je závažný a může být srovnatelný s kvalitou života, která se vyskytuje v konečném stádiu onemocnění ledvin nebo revmatoidní artritidy. https://en.wikipedia.org/wiki/Interstitial_cystitis

Jestliže váš život ovlivňuje bolest, únava a časté močení často to vede k depresím, ztrátě společenského života, nezaměstnanosti a dalším problémům. Je důležité najít a dodržovat léčebný režim, který vám pomáhá a hledat podporu buď od lidí ve vašem životě, nebo od podpůrných skupin, online nebo v okolí.

U žen s FM je větší pravděpodobnost, že ve srovnání s běžnou populací prodělají hysterektomii

FM byla shledána jako samostatný nezávislý rizikový faktor pro hysterektomii u žen s bolestí močového měchýře / intersticiální cystitidou (Williams & Clauw, 2009). Po operaci nemusí dojít ke zlepšení chronické pánevní bolesti (Pamuk, Donmez, & Cakir, 2009; Santoro, Cronan, Adams a Kothari, 2012; ter Borg, Gerards-Rociu, Haanen a Westers, 1999). 

K příznakům fibromyalgie patří i močová inkontinence

Inkontinence neboli samovolný únik moči trápí zhruba desetinu populace její výskyt u fibromyalgiků je však mnohem vyšší. Každá pátá žena s fibromyalgií má nevysvětlitelnou bolest a tlak v močovém měchýři. Fibromyalgici běžné pociťují častou potřebu močení a bolesti během močení.

Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. U svalů pánevního dna je důležitá nejenom jeho pružnost, ale také síla a pevnost. Při normální funkci svalů pánevního dna se svaly mohou volně a mimovolně stahovat a uvolňovat. Poruchy pánevního dna se objevují, když svaly nefungují správně. Buď jsou příliš uvolněné nebo příliš napjaté. Příliš uvolněné svaly pánevního dna mohou způsobit sestup pánevních orgánů (přední poševní stěna, zadní poševní stěna, děloha (čípek) nebo vrchol pochvy, klenba poševní nebo jizva po hysterektomii. To může vést k močové inkontinenci. Následkem mohou být bolesti kříže a bederní oblasti (jako při menstruaci), problémy s močením nebo pohybem střeva a bolestivý pohlavní styk. Příliš napnuté svaly pánevního dna mohou vést k nerelaxující dysfunkci pánevního dna. https://fibromyalgik.webnode.cz/.../levatorni-myalgie/

U žen s FM se vyskytují o 50% více potíže spojené s pánevním dnem a zažívají větší utrpení (Adams et al., 2014). Mají horší perineální funkci, vyšší výskyt prolapsu pánevních orgánů, defekační a sexuální dysfunkce. Trpí chronickou bolestí pánve, močového měchýře, bolestivým pohlavním stykem, intersticiální cystitidou a častěji se potýkají s inkontinencí močového měchýře. Příznaky související s dolními močovými cestami negativně ovlivňují kvalitu života (De Araujo a kol. 2008).
https://fibromyalgik.webnode.cz/.../souv.../panevni-bolesti/
https://fibromyalgik.webnode.cz/.../vezikoureteralni.../
https://ard.bmj.com/content/76/Suppl_2/386.3
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31152258
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26259883/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571646/
https://healthiculture.com/fibromyalgia-urinary-pelvic.../3/
https://www.verywellhealth.com/chronic-pelvic-pain-in...

Důvodem proč fibromyalgici častěji hledají péči na urogynekologické klinice je stejně jako u jiných neurologických onemocnění dysfunkční centrální nervový systém (CNS)

Nervový systém hraje důležitou roli při regulaci ukládání moči v močovém měchýři. Abnormální nervové signály mohou způsobit křeč močového měchýře a nedostatečnou kontrolu nad močovým měchýřem. Fibromyalgie způsobuje chronickou bolest, která senzibilizuje centrální nervový systém na bolestivé podněty. Chronická bolest stojí za častou potřebu močení a nutkáním na močení. Svaly způsobující fibromyalgikům bolest jsou stejné jako ty kvůli kterým můžete trpět hyperaktivním močovým měchýřem. A jelikož bolest ovlivňuje nervy močového systému je urgentní inkontinence nejběžnějším typem inkontinence fibromyalgiků. Díky ochabnutí svalů a vazů pánevního dna je u FM běžná i stresová inkontinence. A v případě výskytu obou hovoříme o smíšené. Velká část žen s FM uvádí, že mají chronické infekce močových cest a trávicí potíže což jsou další nezávislé příčiny inkontinence. I užívání některých léků zhoršuje potíže s únikem moči.
https://www.allaboutincontinence.co.uk/.../what-is-the...
https://www.incontinence.co.uk/fibromyalgia-and-urinary...
https://www.incontinencesupermarket.co.uk/.../fibromyalgi...

Mechanismus centrální senzibilizace spojuje fibromyalgii, intersticiální cystitidu, syndrom bolestivého močového měchýře (IC/BPS) a chronickou pánevní bolest. Jakmile máte jednu z těchto diagnóz je pravděpodobnější výskyt i dalších.
https://fibromyalgik.webnode.cz/.../syndromy-centralni.../


Inkontinence vzniká z různých příčin a nemá jednotné projevy ani léčbu

Nejčastěji k inkontinenci dochází ochabnutím svalů a vazů pánevního dna, které zajišťují správnou funkci svěračů močového měchýře a močové trubice. Příčinou jsou hormonální změny (menopauze, porod, menstruace), obezita či dlouhodobé zvedání těžkých břemen. K úniku moči dochází v důsledku zvýšení tlaku v dutině břišní. Tento tlak vzniká kvůli stresu nebo námaze. K úniku moči dochází při zakašlání, smíchu, kýchnutí, sportu. Stresová inkontinence je nejčastějším typem a lze ji léčit.
Také se může projevovat jako silná potřeba močit aniž by byl plný močový měchýř. Tento druh inkontinence se nazývá urgentní a má různé příčiny, tedy i léčbu. K těmto únikům často dochází i v noci.
V případě, že se u vás vyskytuje nutkání na močení i únik moči např. při kašli jedná se o smíšenou inkontinenci.
U lidí s neurologickým onemocněním se často vyskytuje reflexní inkontinence. Příčinou je porucha CNS, která řídí stahy močových svěračů a reguluje reflexní močení. A také inkontinence paradoxní. K té dochází při přeplnění močového měchýře a následně se projevuje spontánním odkapáváním moči. Příčinou tohoto stavu mohou být i močové kameny.
Vedle těchto základních typů existuje ještě inkontinence návalová, kterou trpí muži se zbytnělou prostatou, psychogenní inkontinence, která doprovází stavy úzkosti a strachu, a u hospitalizovaných pacientů je častá také inkontinence z dlouhodobě zavedeného močového katetru (cévky).
Mimo úniku moči se lidé s inkontinencí mohou potýkat s pálením a řezáním při močení, zápachem, kožními potížemi, zánětem a přerušovaným spánkem.

Diagnostikou a léčbou močové inkontinence se zabývají urologové, urogynekologové, gynekologové

Index fibromyalgie močového měchýře je validovaný nástroj ke kvantifikaci obtěžujících symptomů močového měchýře, konkrétně u žen se syndromem fibromyalgie (FM). Jedna část je zaměřena na urgentní močení a bolest močového měchýře, druhá na frekvenci močení a nokturii. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31919557/


Stupně inkontinence:

1) Jestliže vám moč uniká po kapkách 1 – 2 x denně jedná se o lehkou formu.
2) Při úniku 100‒200 ml moči za 4 hodiny jde o střední stupeň.
3) Za těžký stupeň se považujeme únik moči nad 200 ml za 4 hodiny i během noci.
Stupeň inkontinence zpravidla koresponduje se stupněm FM.


Léčba se vždy odvíjí od příčiny

Prevencí a léčbou je posilování pánevního dna, úprava životosprávy. Ženám po menopauze může pomoci hormonální léčba. Správnou funkci močového měchýře mohou podpořit například dýňová semínka, brusinky, čaj z kokošky pastuší tobolky či lichořeřišnice. Také jsou předepisovány farmaka, laser, botulotoxin.
Dalšími běžně využívanými postupy jsou:
- neurostimulační metody https://fibromyalgik.webnode.cz/news/neurostimulacni-metody/,
- biofeedback https://fibromyalgik.webnode.cz/.../lecba.../biofeedback/.

Mnoho žen je také odesíláno na voperování tzv. pásky, která podporuje ochablý močový měchýř.

 

Léčba stresové inkontinence pomocí pásky může způsobit chronické bolesti

Bohužel u pacientů s chronickou bolestí pánve po podstoupení operace sestupu pánevních orgánů (měchýř, děloha a / nebo konečník) pomocí síťového implantátu je zvýšené riziko, že se bolest nezlepší nebo dokonce zhorší (Danford, Osborn, Reynolds, Biller a Dmochowski, 2015).
V roce 2017 MUDr. Prokop Homola v Čes. Gynek., 82, č. 4, s. 313–317 také upozorňuje, že léčba stresové inkontinence pomocí pásky může způsobit chronické bolesti a je jí třeba vyjmout. Před výkonem je nutno upozornit pacientky na možnou rekurenci stresové inkontinence moči po výkonu. Úleva od bolestí po výkonu nemusí být úplná a může si vyžádat i další léčbu. Vždy je potřeba ke každé pacientce přistupovat individuálně, ať už v rozsahu exstirpace pásky, či při zavádění nové. Pacientky s perzistující bolestí jsou léčeny lokálními estrogeny, protizánětlivými léky nebo jsou v péči fyzioterapeutů. Pokud je ústup bolestí po exstirpaci pásky jen částečný, lze dobrých výsledků dosáhnout i aplikací kortikoidů a lokálních anestetik v pooperačním období.
https://fibromyalgia.newlifeoutlook.com/fibromyalgia.../
https://cs.medlicker.com/34-inkontinence-priznaky-lecba...

Výrazným pomocníkem jsou inkontinenční pomůcky (speciální vložky, kalhotky, pleny, podložky), ohledně výběru a předepsání poukazu kontaktujte svého lékaře. https://www.vzp.cz/.../jak-jsou-v-soucasne-dobe-hrazeny...
 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.

 

Časté močení nemá nic společného s inkontinencí moči, což je stav, kdy postižená osoba nedokáže ovládat svůj močový měchýř a dochází k samovolnému účniku moči. Časté močení je definováno jako potřeba močit více než 7x za 24 hodin, pokud postižená osoba vypije za stejnou dobu kolem 2 litrů tekutin. cs.medlicker.com/43-co-muze-byt-pricinou-nadmerneho-moceni

Mezi příčiny častého močení, za které může životní styl, patří, mimo jiné, nadměrný příjem tekutin, zejména takových, které obsahují kofein nebo alkohol. Konzumace alkoholu, kávy a dalších nápojů s obsahem kofeinu před spaním také může narušit kvalitu spánku, protože tyto nápoje mají močopudné (diuretické) účinky a v noci se tak nevyspíte. cs.medlicker.com/43-co-muze-byt-pricinou-nadmerneho-moceni

Někdy může být časté močení první známkou poškození ledvin, močovodů nebo močového měchýře a někdy bývá jeho příčinou jiné základní onemocnění nebo stav, jako jsou například diabetes mellitus (úplavice cukrová), diabetes insipidus (žíznivka), těhotenství nebo potíže s prostatou.

Příčiny častého močení:

úzkost, užívání diuretik, infekce močových cest, cévní mozková příhoda nebo jiné onemocnění mozku či nervové soustavy, nádory v malé pánvi, syndrom hyperaktivního močového mchýře, který způsobuje samovolné kontrackce močového měchýře, což vede k náhlé urgenci (nutkavá potřeba se okamžitě vymočit a pokud jí není vyhověno, dochází k samovolnému úniku moči – inkontinenci), ledvinové kameny nebo kameny v močovém měchýři, inkontinence moči, striktura (zúžení) uretry, ozařování malé pánve (například jako součást radioterapie v rámci léčby nádorových onemocnění), píštěl mezi močovým měchýřem a střevem při divertikulitidě, sexuálně přenosné choroby a infekce, jako jsou například chlamydie cs.medlicker.com/43-co-muze-byt-pricinou-nadmerneho-moceni