93% fibromyalgiků obtěžují někdy či často pocity nucení na močení a pánevní bolesti. Více než 50% má tyto obtíže pernamentně. Potíže se zhoršují s těžším stupněm FM.

Vždy je nutné vyloučit onemocnění močového měchýře, ledvin, infekci.

 

Příznaky močových infekcí se liší podle toho:

                    ° jest-li zasáhnou horní močové cesty (ledviny, ledvinová pánvička, močovody)

                    ° nebo dolní močové cesty (močový měchýř a močová trubice).

Při infekci dolních močových cest pociťuje pacient místní nepříjemné projevy spojené s pálením a řezáním a pocit, že moč neudrží. V případě akutního zánětu mohou nemocní dokonce močit krev.

Přecházení je velice nebezpečné.

Vede ke zdravotním komplikacím. Při správné léčbě příznaky během tří až pěti dnů zmizí. U infekce horních močových cest je těžší průběh doprovázen pocity na zvracení, bolestivostí beder a vysokými teplotami s třesavkou. Léčba závisí na tom, jak závažné jsou příznaky. Při zánětu ledvin musí pacient většinou do nemocnice a léky dostává nitrožilně.
U lehčích forem zůstává doma.

 

Čím je infekce komplikovanější, tím obtížnější může být i výběr vhodného léku.

 

Vezikoureterální reflux

Zpětný tok reflux moči zmočového měchýře do močovodu, někdy až do ledvinné pánvičky. Je jednostranný nebo oboustranný. K refluxu dochází během močení, kdy stoupá tlak v močovém měchýři lze diagnostikovat cystouretrografií. Komplikací jsou recidivující močové infekce a možné poškození ledvin refluxní nefropatie.

 

Cystitida (zánět močového měchýře)

Za zánět může většinou bakterie Escherichia coli (E. Coli), která je normální součástí lidské stolice. Žije ve střevech, které chrání před jinými bakteriemi. V močových cestách však způsobuje problémy, které se projevují častějším nucením k močení, bolestmi ve spodní části zad, pálením a řezáním při močení. Pokud není močový měchýř průběžně proplachován dostatečným množstvím tekutin, bakterie se velmi rychle rozmnoží. Pak už stačí málo a může se objevit i nebezpečný zánět ledvin.

 

Obvykle je nutná léčba antibiotiky a někdy i hospitalizace.

U některých pacientů se záněty opakovaně vrací.

Základem prevence i léčby infekčního onemocnění močových cest je dodržování pravidelného pitného režimu.

 

Intersticiální cystitida (IC)

Je chronické nebakteriální zánětlivé onemocnění stěny močového měchýře a je provázeno dominující neuropatickou bolestí.

Příznaky: časté močení, štípání, řezání při močení, obvykle teplota normální, či mírně zvýšená, někdy bolesti břicha, pomočování.

Dg: v moči leu, ery, bílk. (méně bílk. než u pylonefritidy), FW nebývá tak vysoká, taktéž leu, CRP, sono urotraktu-tam ledviny norm., v obsahu moč. měchýře mohou být „echa“(ložiska hnisu v moči).

 

 

Těžko lze klinicky rozlišit uretritidu a cystitidu.

  Antidepresivum Duloxetin:

° Je úspěšným lékem u stresové močové inkontinence, zřejmě proto, že vede ke zvýšené aktivaci uretrálního sfinkteru.

° Je účinný u diabetické periferní neuropatické bolesti a méně účinný u fibromyalgie.

 

Stránky věnované IC:

http://www.ic-network.com/

http://icadvice.com/node/173

Vyšetření:

Glomerulonefritida

03.09.2017 17:54
  U FM se vyskytuje více autoimunitních onemocnění. V důsledku toho může dojít k onemocnění ledvin - glomerulonefritidě.   Příznaky a projevy glomerulonefritidy Onemocnění může probíhat zcela bez příznaků a odhaleno je pak pouze náhodně laboratorním nálezem v moči. V závislosti na...

Intravenózní vylučovací urografie

24.10.2010 23:29
Další názvy: vylučovací urografie, IVU, descendentní urografie   Jde o vyšetření, pomocí kterého lze zobrazit vylučovací systém – ledviny, ledvinné kalichy a pánvičky, močovody a močový měchýř. Vyšetřovanému pacientovi se pro tento účel aplikuje do žíly jodová kontrastní látka, která se...

Uroflowmetrie

24.10.2010 23:21
UFM, měření rychlosti močového proudu   Jde o neinvazivní vyšetření, pomocí kterého se hodnotí vyprazdňovací funkce močového měchýře a intenzita průtoku moče vývodnými močovými cestami v závislosti na čase.  Smyslem uroflowmetrie je odhalit příčiny poruch průtoku moče...

Operace močové inkontinence (úniku moči) pomocí poševní pásky

g-centrum.cz/jednodenni-chirurgie-inkontinence

Stupně inkontinence, pomůcky, pojišťovna

www.mepro.cz/rozdeleni-dle-vzp-p1224171237.html