Jak zvládnout léto s chronickou bolestí? Pobytem ve stínu to jen začíná!

01.06.2018 17:14
 
Dny, kdy rtuť teploměru letí vzhůru, bývají pro pacienty trpící chronickými bolestmi velmi těžké. 
Nabízíme pár tipů a rad, jak horko a nadměrnou vlhkost snadněji zvládnout.
 
Vyrovnat se s letními horky a rostoucí vlhkostí není mnohdy jednoduché ani pro zdravé osoby. Pro lidi, co trpí chronickými bolestmi, je to pak skutečná výzva. Hlavně proto, že tito pacienti mají problémy s přizpůsobením se extrémním změnám teplot. Například se mění tekutina obklopující naše klouby, čímž se mohou zhoršovat záněty a bolesti. Vysoké teploty a vlhkost vzduchu mohou ale také vychýlit hladiny ozónu v prostředí. To zase zhoršuje bolesti u jedinců s astmatem, fibromyalgiemi, roztroušenou sklerózou či s chronickým únavovým syndromem. Jak už bylo řečeno, horká období mohou ztěžovat průběh zánětu. Léky tlumící bolest se pak při takovém stavu stávají méně účinnými a bývá třeba navýšit jejich množství.
 
Tíživá moc počasí 
  • Tlak. Tlakové změny vzduchu bývají často spojeny s bolestmi. Pokud je hodnota tlaku vyšší, tlačí na naši kůži a tělesné tekutiny, čímž zmenšuje jejich objem. Pokud je naopak nižší, způsobuje lehký nárůst objemu těchto tekutin. To může vyvolat tlak na kosti či nervy (ty se vlivem počasí nemění), a tak zapříčinit nebo zhoršit bolest. Během léta je ale naštěstí tendence k vyššímu atmosférickému tlaku a jeho změny nejsou tak časté jako například na jaře.
  • Vlhkost. Její změny mohou také souviset s intenzitou bolesti. Nejvíce byl zkoumán její vliv na bolesti hlavy. Výsledky ukázaly, že výkyvy ve vlhkosti atmosférického vzduchu mohou měnit intenzitu potíží. Neprokázaly ale přímo, zda bolesti souvisí s vysokou, či naopak nízkou vlhkostí – zkušenosti pacientů jsou mimo jiné v tomto směru velmi rozdílné. 
Jak přežít vedra  
Bez ohledu na to, jak přesně počasí ovlivňuje vaši chronickou bolest, jedná se o stav znepříjemňující dovolenou a aktivity s ní spojené. Vyzkoušejte následující strategie, možná se budete cítit lépe.
 
  • Minimalizujte pobyt venku. I když budete chtít pracovat na zahradě, jít se podívat na fotbalový zápas nebo sousedskou grilovačku, dělat všechny tyto aktivity v jeden den může být příliš zatěžující. Proto vše plánujte a zkuste trávit také nějaký čas relaxováním v chládku.
  • Nastavte správně klimatizaci. Snažte se nalézt tu správnou a pohodlnou teplotu, aby mohla být nastavena trvale.
  • Volte vhodnou stravu. Léto sice může vábit na pochutiny, jako jsou párky v rohlíku či zmrzliny. Ty si samozřejmě čas od času dopřát můžete, nezapomínejte ale na vyvážený jídelníček. Tělo musí mít dostatek všech živin.
  • Pijte hodně vody. Dehydratace ztěžuje vykonávání i lehkých aktivit. Dostatečně proto pijte – v teplém období se voda ztrácí i pocením.
  • Přemýšlejte nad oblečením. Vybírejte světlejší barvy a oblékejte se tak, abyste se nepřehřáli. Ideální je vrstvení, pak lze podle potřeby ubírat či naopak přidávat. 
  • Nezanedbávejte rutinu. Nenechte léto ani dovolenou, aby narušily vaše zvyky. Léky berte v pravidelnou dobu, zacvičte si tak, jak jste zvyklí, a máte-li domluvenou schůzku s lékařem, rozhodně se nepřeobjednávejte. Tyto denní rutiny jsou často pro překonání bolesti zásadní.
 
 
Zdroje: 
 
Autor článku: MUDr. Anna Čermáková