Jste ,,červený´´ nebo ,,modrý´´ pacient?

02.05.2019 19:41


Když se lidé potýkají s nepříjemnými situacemi, někteří upadnou do sebezničení, zatímco ostatní přežijí a nesnáze berou jako životní lekce. Nikdo není imunní proti nepříznivosti osudu, ale někteří lidé život dokáží zvládat lépe, než ostatní. 

Povaha člověka umí ovlivnit zdraví, ale jsou to jen naučené vzorce chování, které pokud opravdu chcete můžete změnit. 

Na obrázku máme dva typy pacientů:

- červený pacient je pasivní, čeká co mu kdo řekne, kam jej pošle, sám nic nedělá, nezná své práva, nároky, nehledá si sám informace, řešení. 
Spoléhá na znalost lékaře fibromyalgického syndromu (která je často velmi špatná). Do návštěvy lékaře vkládá velké naděje a obvykle je zklamán. Považuje za léčbu FM jen užívání léků, má nereálná očekávání. Před doporučenou léčbu dává přednost ,,zázračné´´.
I po mnoha letech stále stojí na místě nebo se pohybuje v kruhu, není se svou nemocí smířený. Mluví jen o minulosti, jak moc pracoval, jak byl aktivní, kdo mu ublížil.  Je naštvaný, že jiní pacienti mají více léčby, pomůcky, zlepšují se. Zlobí se na všechny kolem, hledá viníka svých potíží.  Často si myslí a říká, že to nejde, má spoustu výmluv, není důsledný, vidí problémy, tam kde nejsou. 

- modrý pacient je edukovaný fibromyalgik.webnode.cz/news/edukace-pacienta-prvni-krok-lecby/,

- smířený fibromyalgik.webnode.cz/news/jak-se-vyporadat-s-diagnozou/,

- zná své práva fibromyalgik.webnode.cz/news/informace-o-zdravotnim-stavu-pacienta-a-o-navrzenych-zdravotnich-sluzbach/,

- a své povinnosti fibromyalgik.webnode.cz/news/povinnosti-pacienta-a-jinych-osob/.
Aktivně hledá nové informace, intenzivně se věnuje léčbě, zkouší nové věci, nevzdává se a nerezignuje. Ke své nemoci má zdravý postoj, své zdravotní potíže nepodceňuje, nebagatelizuje, nebojí se přehnaně nemoci, nemá nepřiměřené obavy. Nemoc nepovažuje za zdroj výhod, řešení svých problémů, do nemoci neutíká.
Minulost nechal být, žije přítomností a plánuje léčbu. Změnil svůj životní styl, opustil nezdravé návyky, změnil sebe a svůj život. Rozkládá síly, relaxuje, dostatečně regeneruje. Dokáže čelit stresu, strachu, je duševně silný a v psychické pohodě. To co dokáže ovlivnit se mění k lepšímu. Může mít pocit, že pro svůj život udělal co mohl.

Aktivní a informovaný pacient se léčí rychleji, je spokojenější, psychicky odolnější. Psychická pohoda značně přispívá k hojení a uzdravováníhttps://www.ozdravotnictvi.cz/komentare/posilujme-si-pozici-aktivniho-a-informovaneho-pacienta/

Každý může být ,,modrý´´ pacient:
Všichni mají možnost se změnit a tím zlepšit své zdraví. 
Na každém záleží, zda tuto možnost také využije.


Je třeba nejen chtít, ale dělat to, nevymlouvat se, nevybírat si jen to co se vám hodí, neklást si podmínky, věřit, dodržet, nenechat se odradit nezdary. 

Staňte se duševně silným:
Duševně silní lidé se snáze vyrovnají s nemocí, umí koordinovat svou léčbu.

1. Neztrácejí čas litováním se
Mentálně silné osobnosti se neutápí v sebelítosti ohledně své situace nebo toho, jak se k nim ostatní zachovali. Namísto toho jsou připraveni převzít zodpovědnost za svou roli v životě a chápou, že život není ani spravedlivý, ani jednoduchý.

2. Nenechají se ovládat
Nedovolí ostatním, aby je ovládali, ani jim nad sebou nedávají moc. Neříkají věci jako: „Kvůli šéfovi se cítím tak špatně“, protože chápou, že jen oni sami mají kontrolu nad svými emocemi a rozhodují o tom, jak se zachovat.

3. Nebojí se změny
Psychicky silní lidé se nesnaží vyhýbat změnám. Naopak, vítají pozitivní změny a jsou ochotní být flexibilní. Ví, že změny jsou nevyhnutelné a věří ve svou schopnost adaptovat se.

4. Neplýtvají silami na skutečnostech, jež neovlivní
Neuslyšíte psychicky silného člověka nadávat na dopravní zácpu nebo vyšilovat kvůli ztracenému zavazadlu. Namísto toho se soustředí na to, co může ovlivnit. Je schopný si uvědomit, že někdy může ovlivnit jedinou věc, a to přístup.

5. Nesnaží se všem zavděčit
Psychicky silní lidé si připustí, že se nemohou zavděčit vždy a všem. Nebojí se říci ne či za sebe vystoupit, pokud je to potřeba. Snaží se být laskaví a spravedliví, ale snesou své selhání ve snaze někoho učinit šťastným.

6. Nebojí se podstoupit promyšlené riskování
Nepodstupují nedbalé a hloupé risky, ale nevadí jim riskovat promyšleně. Psychicky silní lidé věnují dost času zvážení risku a možných výhod před tím, než vykonají velké rozhodnutí. Uvědomí si před tím i stinné stránky a možné špatné následky.

7. Nelpí na minulosti
Mentálně silný člověk neztrácí čas lpěním na minulosti a přáním si, aby události proběhly jinak. Je si své minulosti dobře vědom a dokáže se z ní poučit. Neprožívá znovu a znovu špatné zkušenosti a nefantazíruje o slavných momentech. Namísto toho žije v přítomnosti a plánuje budoucnost.

8. Nedělají pořád dokola stejné chyby
Psychicky silní lidé přijímají zodpovědnost za své chování a umí se poučit z minulých chyb. Důsledkem toho již své chyby neopakují. Namísto toho se posouvají dále a rozhodují se v budoucnosti lépe.

9. Nezazlívají ostatním jejich úspěch
Psychicky silný člověk dokáže ocenit a oslavovat úspěchy jiných lidí. Nezávidí a necítí se podražený, pokud ho někdo překoná. Místo toho si uvědomí, že úspěch přichází s úsilím, a to je ochotný vynaložit pro budoucí úspěch ve svém životě.

10. Nevzdávají se po prvním neúspěchu
Psychicky silný člověk nevidí neúspěch jako důvod ke složení zbraní. Naopak, využije svůj neúspěch k dalšímu zlepšení a růstu. Je ochotný zkoušet tak dlouho, dokud to neudělá správně.

11. Nebojí se být sami
Dalším znakem psychické síly je schopnost být sám. Nebojí se ticha. Neobávají se zůstat o samotě jen se svými myšlenkami a využijí prostor, aby byli produktivní. Užívají si být sami se sebou a nejsou závislí na přítomnosti a rozptýlení ostatních. Dokážou být šťastní i sami.

12. Necítí, že by jim svět něco dlužil
Mentálně silní lidé nevnímají věci v životě jako jistotu. Nenarodili se s přesvědčením, že se o ně každý postará a že jim svět dá všechno, nač si vzpomenou. Namísto toho vyhledávají příležitosti dle svých vlastních zásluh a možností.

13. Neočekávají okamžité výsledky
Pokaždé, když se o něco snaží, ať už jde o zlepšení svého zdraví nebo třeba větší životní změny, psychicky silní lidé neočekávají okamžité výsledky. Pracují však na tom jak nejlépe dovedou a chápou, že opravdová změna potřebuje čas.
www.seberizeni.cz/13-veci-ktere-psychicky-silni-lide-nedelaji/
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/stante-se-dusevne-silnym/

Přechod od ,,červeného´´ k ,,modrému´´ pacientovi není snadný a i díky psychoterapii může u vás dojít k opravdové změně, restrukturalizaci osobnosti. https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/psychika/