Výběr antidepresiv

24.10.2010 21:30

Lze schématicky shrnout takto:

 

 
 1. První volbou jsou tricyklická antidepresiva, které se ordinují podle převládajícího symptomu. Převládá-li úzkost, podávají se látky s tlumivými účinky (amitriptylin, dosulepin, ev. neuroleptika). Převládá-li apatie a útlum, volíse látky s aktivujícími účinky (imipramin, případně nortriptylin nebo desipramin).

 2. Tam, kde je na závadu parasympatolytický účinek, podávají se látky s menšími nežádoucími účinky.

 3. Deprese se léčí vždy dostatečnými dávkami a po dlouhou dobu. Předchází se tím suicidiím a chrání se pacient před opakováním dalších atak.

 4. Při terapii depresí jsou vždy možné nežádoucí interakce s dal­šími farmaky. Inhibitory MAO se nesmí nikdy kombinovat s tricyk­lickými antidepresivy a s dalšími látkami se sympatomimetickými účinky (nebezpečí vzniku hypertenzní krize).

 5. Pokrokem v léčbě depresí bylo zavedení selektivních inhibitorů MAO-A, např. moklobemidu.

 6. Dalším významným pokrokem v léčbě depresí bylo zavedení se­lektivních inhibitorů zpětného vychytávání neurotransmiterů a v po­slední době i látek, které mají alternativní mechanismy účinku (např. tianepin a mirtazapin).

 7. Tricyklická antidepresiva se uvádějí mezi suspektnímimi tera­togeny, a nemají se užívat u těhotných.

 8. K terapii manií lze použít lithiové sole, ale rychlejší zvládnutí akutní ataky lze dosáhnou neuroleptiky. Jako thymoprofylaktikum se pak používá lithium nebo některé antikonvulzivum po celý život.

Hyperici tinktura přírodní léčba lehké deprese a jiných obtíží

 
Hypericum perforatum - třezalka tečkovaná

roste od 01.07 do 31.08

 • Obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.
 • Sbírá se kvetoucí nať (Herba hyperici) a to ihned po rozkvětu. Odřezávají se asi 30 cm dlouhé kvetoucí a olistěné vrcholy, které se sváží do svazků a suší na dobře větraném místě ve stínu (na slunci droga ztrácí barvu). Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 35 °C.
Použití třezalky je velmi rozsáhlé:
 • působí antibioticky, čistí krev, má účinky protizánětlivé, dobře působí na ekzémy, odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník (vředy, žaludeční neurózu), hemeroidy (při současné aplikaci vnitřní i vnější), pomáhá při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi, působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod., pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cév, podporuje rehabilitaci po mozkových obrnách, při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze.
 • Nejčastěji se podává ve formě nálevu, který se pije 2x až 4x denně po 125 ml, vlažný a po doušcích, nejlépe ráno a večer, vždy čerstvě připravený. Je vhodné ho pít při poruchách trávení, nechutenství, nevolnosti od žaludku, dále u onemocnění jater, žlučníku, u vředové choroby či při zánětech žaludku a střev. Třezalka také podporuje látkovou výměnu, působí antibioticky a protizánětlivě.

Příprava nálevu:

Přibližně 1,5 g sušené třezalkové natě se zalije 200 ml vroucí vody a nechá se 15 minut vyluhovat, poté se přecedí.

 • Zevně se třezalka používá nejčastěji ve formě třezalkového oleje. Ten je vhodný na různá poranění kůže. Na drobné odřeniny, lehké popáleniny, je vhodný také k léčbě ekzémů, otoků a pohmožděnin. Působí zejména protizánětlivě, podporuje granulaci poškozených tkání, čímž zrychluje hojení poraněné kůže. Nálev z třezalky se také používá k léčbě hemoroidů a to jak zevně, tak vnitřně.

Příprava třezalkového oleje:

Třezalkový olej se připravuje macerací 100 g čerstvě nařezané kvetoucí natě ve 250 g lněného, slunečnicového či olivového oleje. Nádoba s třezalkou a olejem se vystaví na slunné místo asi po dobu 14 dnů. Během macerování se obsah v nádobě občasně protřepává. Olej se postupně zbarví do červenohněda.

 • Nejúčinnější formou je však tinktura, osvědčil se i lihovodný roztok nebo vinný odvar, macerací v olivovém nebo slunečnicovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej, který se může použít i k léčbě popálenin (např. od slunce), zanícených ran nebo hemeroidů.
 • Existuje celá řadu léčiv či potravních doplňků, které obsahují extrakty z třezalky ve formě tablet, dražé či tinktur.
 
Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u nichž byl zjištěn metastazující nádor.

Třezalková nať může ovlivňovat účinky jiných léčiv podávaných na uklidnění a léčbě depresí.

Dále může snižovat účinky některých antibiotik, hormonální antikoncepce, warfarinu, a některých dalších léků.
Je tedy důležité se o užívání třezalky poradit se svým lékařem!
Jelikož třezalka působí tlumivě, může nepříznivě ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, rychlé rozhodování a koordinaci pohybů.
Zejména u osob se světlou pletí vyvolává třezalka nepříznivou reakci kůže na sluneční záření, je tedy důležité se slunci vyvarovat.

 

Účinnost tohoto přípravku však nikdy nebyla prokázána!