Lidé s fibromyalgií mohou mít spoustu extrasenzorických nervů do určité části oběhového systému.

01.05.2018 15:35
 
Tyto "extra nervy" mohou způsobit silnou bolest a citlivost, dysregulovat průtok krve a zatěžovat tělo při regulaci vnitřní teploty.
 
Arteriovenózními shunty (AVS) - tepennožilní zkrat
Ve našem oběhovém systému máte několik typů krevních cév. Krev opouští levou stranu srdce ve velkých tepnách. Tyto větve sestupují do menších tepen a potom do arteriol (malá tepna, tepénka. Je pokračováním větší tepny asama se dále větví na kapiláry. Rozšířením nebo zúžením svého průměru může výrazně ovlivňovat krevní průtok danou oblastí apodílet se na regulaci krevního tlaku zvyšuje nebo snižuje odpor, který musí srdce při vypuzování krve překonávat). Arterioly se zvětšují a zmenšují a končí v kapilárách - velmi jemných krevních cévách, přes které dochází k výměně kyslíku a živin. 
Pak jde krev do žilek a žil a nakonec se vrátí na pravou stranu srdce. Někdy, na základě změn požadovaného průtoku krve do určité oblasti těla, krve obejdou kapiláry a cestují přímo z arteriolů - malých tepen do venulů (drobná žilka, po kapiláre nejmenší část žilního řečiště).  Arterioly a žilky jsou různého průměru v a potřebují spojku - arteriovenózními shunt (AVS). AVS kontrolují, zda vaše krev zůstává ve větších cévách nebo proudí do kapilár. 
Takto řídí naše tělo teplo, které se pohybuje krví v těle.  AVS se otevírají a uzavírají specializovanými nervy, ty zaplavují tělo podél krevního reciste bolestí a teplem.Takže existují další nervy, které reagují nadměrně na bolest a teplo a tyto nervy ovládají shunty arteriol-venule, ale co to znamená? 
 
Když zkoumáme stav, jako je fibromyalgie, najdeme strukturální změny v těle, ale jak to funguje. 
Příklad, když je vaše tělo teplé je růžové, když studené bledé. Vědci zjistili, že fibromyalgici mají spoustu dalších nervů, které směřují k AVS. 
Více nervů znamená více senzorického vstupu a následně extrémní reakci na pocity jako je bolest a teplo.
 
 
Existují nervy, které reagují nadměrně na bolest a teplo a tyto nervy ovládají arteriovenózní shunty (AVS).
U fibromyalgiků, nacházíme strukturální změny v těle. Extra nervy mohou možná za to, že pacienti s FM mají bolesti po celém těle, máme v sobě vnitřní termostaty. Kromě problémů s termostatem - teplotní dysregualcí jsou problémy s průtokem krve. 
 
Krev přenáší kyslík a živiny do svalů, ale pokud má tělo problémy s přesměrováním toku krve v reakci na námahu, svaly jsou oslabené. Vytváří se kyselina mléčná a způsobuje pocit pálení ve svalech.
 
Pocit jehliček v pažích a nohou zpsobuje nedostatečný přísun krve do těchto částí - ischemie (místní nedokrevnost). Někteří lékaři dlouho věřily, že ischémie je zodpovědná za určitou bolest fibromyalgie.
 
AVS významně zvyšuje inervaci - zásobování části těla nervovými vlákny prostřednictvím určitého nervu u pacientů s FM. 
Nadměrná inervace se skládá z většího podílu vazodilatačních senzorických vláken ve srovnání s vazokonstrikčními sympatickými vlákny. 
Naproti tomu senzorická a sympatická inervace arteriolů zůstala normální. 
Důležité je, že senzorická vlákna vyjadřují receptory, což naznačuje, že sympatické inervace vykazuje inhibiční modulaci senzorické aktivity.
 
Další výzkumy jsou nadějí pro lidi s FM, kteří žijí frustrovaným stavem, který je nejen bolestivý, ale nemá přesvědčivý diagnostický test, tato teorie by možná snížila část stigmatu a izolace, která jsou charakteristickými znaky života s chronickým nepochopeným onemocněním.