MÍSTO ŽIDLE MÍČ

11.09.2010 13:31

SEZENÍ NA ŽIDLY NEPROSPÍVÁ SEDACÍM HRBOLŮM ANI PÁTEŘI - ZPŮSOBUJE BOLESTI KTERÝM LZE PŘEDEJÍT TÍM, ŽE ŽIDLY VYMĚNÍME ZA MÍČ

 

Sezení na míči obecně pomáhá zlepšit či dokonce odstranit poruchy svalového napětí a koordinační poruchy,

napravit vybočení páteře (skolióza) a kulatá záda (kyróza),

zlepšit koordinaci dechu u onemocnění dechového ústrojí a dokonce může pomoci i nemocnému srdíčku.

Jen tím, že na míči sedíme přirozeně posilujeme svalstvo.

Míče slouží k rehabilitaci a fyzioterapii při řadě aktivit.

Jsou určeny pro nácvik stability, koordinace pohybu, reakcí svalstva na změny polohy.

Aktivizují motorické funkce těla.


Jaký míč vybrat: Vždy vybírejte míč dvouplášťový. Velikost středně nafouknutého míče musí odpovídat při sedu vašim nohoum do pravého úhlu.
Nosnost míčů je do 300 kg. Obvykle průměr 65 cm stačí ženám i mužům do 170 cm výšky, průměr 75 cm je pro výšku nad 170 cm, průměr 85 cm je vhodný nad 180 cm a průměr 95 cm musí mít lidé nad 190 cm. Při výběru barvy berte na zřetel, že kvalitní míč vám vydrží řadu let.

 

Správné sezení na míči: Sedněte si na míč. Pro lepší rovnováhu položte chodidla na zem a mějte nohy mírně roztažené. Stehna musí směřovat stejným směrem, jako chodidla. Takto zabráníte nerovnoměrnému rozložení váhy na kolena a kotníky. Z kontrolujte, zda jsou nohy pevně na zemi, aby jste předešli sklouznutí z míče.

 
 
Na co dát pozor: V prostoru, kde budete cvičit, pozor na všechny ostré předměty a hrany. Vyvarujete se tím mechanickému poškození míče propíchnutím, míč může prasknout. Kvalitní míč drobné oděrky vydrží a dá se slepit. Nejlepší je mít jej na dřevěné podlaze či linoleu, umělohmotné koberce ničí jeho povrchovou úpravu. Při cvičení je nutný dostatek místa.
 
Postup při nafukování: Před prvním nafukováním by měl být míč 2 hodiny v pokojové teplotě, nafukujte pomalu, postupně do 80% velikosti míče (Lze nafouknout ústy. Nicméně pomocí kompresoru s nástavcem na nafukování lehátek, hustilky, nebo tzv. žabky to zvládnete snáze). Míč bude v této počáteční fázi tvrdý. Za 5 - 6 hodin do foukněte míč do ideální velikosti, nepřefukujte daný průměr. Zpočátku bude míč na omak tvrdý, ale do 2 dnů postupně získá vyšší elastičnost a povrch bude hebký a příjemný. Míče, po prvním nafouknutí, používejte až za 24 hodin!
 
Údržba míče: Míč lze ošetřit vlažnou vodou, při silném znečištění můžeme použít mýdlo i saponát. Následně vytřeme do sucha.