Pacienti s FM jsou náchylnější k rozvoji sekundární formy osteoporózy.

02.01.2019 03:06

Pacienti s fibromyalgickým syndromem, cushingovým syndromem nebo revmatoidní artritidou jsou náchylnější k rozvoji sekundární formy osteoporózy. Příčinou je úbytek pohlavních hormonů, nedostatek vitamínu D, nedostatek tělesné aktivity, některé léky (např. kortikoidy) a některá onemocnění. 
Prvním projevem mohou být silné bolesti v zádech. U pacienta může dojít ke zlomenině kosti překvapivě již při malém úrazu nebo pádu nebo při běžné situaci, například při doskoku ze schodů a podobně. Zlomeniny se nejčastěji objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo v páteři.
Dalším klinickým příznakem může být postupná ztráta tělesné výšky, což provází pomalý vývoj "kulatých" zad. 
Osteoporóza může být odhalena i při rentgenovém vyšetření, kde může být vidět řídnutí kosti.
Vhodné je preventivně podstoupit denzitometrické vyšetření, pomocí kterého se měří hustota kostní tkáně a lze tak u pacientů odhalit osteoporózu včas. To by měl na základě obtíží nebo rizikových faktorů doporučit ošetřující lékař a vyšetření hradí pojišťovna. Pacienti si ale mohou vyšetření zaplatit také sami, cena se pohybuje v řádu stokorun.
V první řadě by měl člověk upravit stravu a zaměřit se na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. Dle doporučení lékaře by měl člověk zvolit také vhodné cvičení a pohyb. Při léčbě osteoporózy pomáhají sezamová a maková semínka, která obsahují vysoké množství vápníku. Doporučuje se i čaj z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé dvakrát denně. Vhodné jsou celerové, mrkvové a citronové šťávy. V terapii osteoporózy se používají léky, které dokážou zmenšit úbytek kostní hmoty, a dále léky, které podpoří tvorbu nové. Cílem léčby je snížit riziko zlomenin. Předepisovat léčbu může v současné době revmatolog, ortoped, gynekolog, endokrinolog a internista. https://www.mojezdravi.cz/nemoci/osteoporoza-2055.html