Léky na zlepšení paměti - nootropika

30.06.2010 20:26

Pokud fibromyalgik svůj mozek nebude trénovat a dopřávat mu "výživu" může se dostat do stádia, že bude mít stejné potíže jako člověk s demencí či s Alzheimerem.

 

Léky na recept na podporu paměti vám může napsat lékař např. z oboru psychiatrie nebo si některé volně prodejné můžete zakoupit v lékárně. Ovšem nejsou úplně levné. Přípravkům ovlivňujícím mozkovou činnost se říká nootropika - Piracetam a Pyritinol.

Piracetam podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách, zlepšuje náladu, schopnost učení a soustředění. Používá se při demencích různého typu, včetně Alzheimerovy, poruchách paměti, snížené schopnosti koncentrace a aktivity, bolesti hlavy, při poruchách intelektu po psychózách atd.

Piracetam obsahují tyto léky:
Geratam
- příznivě ovlivňuje funkci mozkových buněk v oblasti učení a paměti, bdělosti a vědomí jak zdravých lidí, tak i nemocných.
Pirabene - se užívá k léčbě zeslabených funkcí mozku u starších osob a poruch chování.
Nootropil - je určen k podpoře funkce mozku a ke zlepšení paměti a to jak pro zdravé lidi, tak pro lidi s lehkými funkčními poruchami mozku.
Piracetam - při poranění nebo operaci mozku, po cévní mozkové příhodě, při sval.křečích jako následku mozkové hypoxie, při závratích. Příznivě ovlivňuje činnost mozkových buněk, zlepšuje poruchy paměti, koncentraci, soustředění, únavy.

 

Pyritinol se podobá Piracetamu. Také podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách, zlepšuje náladu a schopnost učení a soustředění. Využívá jinou léčivou látku. Zasahuje do látkové výměny v centrální nervové soustavě v korových buňkách, zvyšuje jejich toleranci vůči hypoxii. Zlepšuje mozkovou aktivitu, pozitivně ovlivňuje emoční stránku člověka a zvyšuje schopnost jeho okamžité koncentrace. Používá se především při snížení mentálních schopností, zapomínání a poruchách paměti, pozornosti, snížení aktivity, bolesti hlavy, při poruchách intelektu po psychózách, také při bolestech (neuralgii) trojklanného nervu, při revmatickém zánětu kloubů a při Parkinsonově chorobě (jako pomocný lék) atd.

DMAE Deanol Activ a DMAE Naturix jsou přírodní potravinové doplňky, obsahují dimetylaminoetanol, stimulují produkci cholinu a acetylcholinu.
Pozitivně ovlivňují náladu a činnost mozku, urychlují proces učení a paměti, Aktivují IQ o deset a více bodů, zlepšují náladu a zvyšují mentální energii, odstraňují únavu, ovlivňují poruchy spánku atd. Jsou vhodné pro celiatiky a alergiky.

Příbuznou skupinou nootropik jsou kognitiva, která zlepšují paměť a učení. Z volně prodejných léků má kognitivní účinky extrakt z listů jinanu, ale především lecitin, i když nootropní a kognitivní účinky jsou v různé míře vyjádřeny u všech léků těchto skupin.

Hlavní využití kognitivních léků je v pomocné léčbě demence a Alzheimerovy choroby. Nootropika mohou pomoci i akutně a účinek se projeví rychle, kognitiva se osvědčují u chronických nemocí a účinek lze vidět až po týdnech a měsících. Účinnost (jak nootropní, tak i kognitivní) je velmi závislá na dávce léku.

Obecně jsou účinné až relativně vysoké dávky, tj. 300–600 mg pyritinolu, 2,4 g piracetamu, nebo kolem 12–20 g lecitinu.

Ginkgo biloba má také nootropní účinky. Jde o extrakt z listů jinanu dvoulaločného, prastarého stromu, pocházejícího z konce prvohor. Má blahodárný účinek na krevní oběh a cévy, čímž přispívá ke zlepšení krevního průtoku, hlavně v mozku a dolních končetinách. Příznivě ovlivňuje paměť a další mozkové funkce. Zvyšuje aktivitu a schopnost koncentrace. Svým antioxydačním účinkem zpomaluje rozvoj změn, souvisejících se stárnutím atd. Jeho účinky zesilují a vhodně doplňují další látky jako vitamín E a hloh obecný.

Lecitin je přírodní látka, jejímž zdrojem je sójový olej. Jeho hlavními složkami jsou cholin a inositol, které působí příznivě na zlepšení paměťových schopností a koncentrace. Přispívá k lepšímu odbourávání tuků z těla, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, omezuje vznik jaterních a žlučníkových onemocnění a zároveň také působí jako čistič krevních stěn. Je vhodnou prevencí všech cévně mozkových příhod, vysokého krevního tlaku, žlučových kamenů a předčasného stárnutí. Příznivě se podílí na celkové regeneraci organismu, uklidnění, pomáhá při výživě mozkových buněk a zlepšuje také paměť. Zmírňuje bolesti kloubů, omezuje padání vlasů, tvorbu ekzémů a působí na zlepšení kvality pleti.

Guarana (Paullinia Cupana) je liánovitá rostlina, pocházející z Amazonie, užívaná Indiány jako elixír života. Její hlavní účinnou složkou je kofein. Pomáhá odstranit pocit vyčerpanosti a únavy. Pomáhá pozitivně ovlivnit náladu, procesy učení a paměti i vnímání aj. Dodává energii a zesiluje účinky ostatních nootropik. Prodává se samostatně či v kombinaci s žensenem a dalšími přírodními látkami, zvyšujícími energetický potenciál.

Žen - šen (všehoj léčivý) patří do skupiny harmonizérů čili adaptogenů - tj. látek, pomáhajících vyrovnat se s dlouhodobými vlivy stresů. Používá se jako stimulační a povzbuzující prostředek i jako ochranný faktor při nepříznivém zdravotním stavu. Zlepšuje látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru. Stimuluje výkonnost CNS, štítné žlázy, nadledvinek a žláz pohlavních. Zbystřuje smysly, působí anabolicky, chrání před vyčerpáním. Používá se také při nechutenství, stavech únavy, nespavosti a zvýšené nervozitě. Aktivizuje krvetvorbu, brzdí tvorbu metastáz, reguluje krevní tlak, zvyšuje práh citlivosti, urychluje hojení zejm. kožních onemocnění. Prodává se volně v podobě tobolek Ginseng, lihového extraktu kořene či v pitných injekcí (Royal Ginseng-Jelly).

Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea) patří mezi rostliny se stimulačním účinkem. Chrání organismus proti stresu, zlepšuje a urychluje rekonvalescenci po těžkých chorobách a chirurgických zákrocích, odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém, zlepšuje paměť, odstraňuje předrážděnost a tlumí psychogenní bolesti hlavy. Snižuje hladinu krevního cukru, chrání jaterní parenchym a působí detoxikačně. Může sloužit i jako výborné profylaktikum u zdravých lidí, kteří jsou vystaveni velké psychické zátěži atd. Prodává se volně v podobě kapek či v podobě lihového extraktu z kořene.

Čertův keř - Eleuterokok ostnatý (Eleutherococcus senticosus Maxim) pochází z východní Asie. Kořen obsahuje deset glykosidů a řadu vitamínů a dalších látek. Je stimulátorem organismu. Zlepšuje výkonnost, odolnost, psychický stav, zvyšuje schopnost odolat úpalu, delšímu chladu či vlivu chemických látek. Snižuje hladinu cukru v krvi. Užívá se pro zvýšení kondice u zdravých, k léčbě chudokrevnosti, depresí, tuberkulózy, chronických nemocech srdce a cév a nemocech stáří. Zlepšuje ostrost zraku, potlačuje stresy a tlumí deprese. Působí jako povzbuzující prostředek při vysokém duševním i tělesném vypětí. Působí též preventivně proti chřipce a zkracuje její průběh. Prodává se v podobě tinktury pod názvem ELEUTEROSAN.

Maralí kořen (leuzea carthamoides, syn. Parcha saflorová) je to rostlina z Kazchstánu. Její omlazující účinky, předčí i Žen-šen. Kladně působí na zlepšení kondice organismu, průběh rekonvalescence, napomáhá odstranit deprese a slabost, včetně bolestí hlavy aj. Na trhu je macerát MARAL kapky. Více viz příbalová informace. (Indikační skupina: psychostimulancium). Pro obsah alkoholu je nevhodný pro děti a těhotné ženy.

Klanopraška (Mangolka čínská) liana z Dálného východu. Léčivé látky jsou v celé rostlině, nejvíce se ovšem užívají listy a plody (Fructus schizandrae). Obsahuje organické kyseliny, vitamín C a E, látky podobné rutinu, antokyany a sacharidy, nenasycené mastné kyseliny a steroly. Působí protihorečnatě, protibolestivě, uvolňuje svalstvo, prohlubuje dýchání, ovlivňuje funkci jater a působí antistresově. Zvyšuje výkonnost organismu, odstraňuje pocit únavy, stimuluje krevní oběh, zlepšuje kvalitu i intenzitu vidění apod. Typickou formou užívání je tinktura, případně drcený prášek. V ČR lze koupit v podobě sušených plodů a listů.