Stanovení cílů s FM a ME/CFS

01.12.2014 13:57

Stanovení cílů je snadné, ale jejich dosažení s FM a ME/CFS se může zdát nemožné. Dosažení cíle nám znemožňuje často značný úbytek energie, abnormální únava a fibromlha. Pro ty co mají tyto příznaky stále je těžké cokoliv udělat. Další skupině fibromyalgiků se jejich stav střídá, po krátkém období produktivity následuje zhroucení a nemožnost dělat cokoliv.
Není snadné změnit životní styl. Vašim cílem je dát svému životu nový směr a dosažení nových cílů je pro vás prospěšné. Není dobré se přestat snažit. Pocit z vykonanné práce je léčebný díky noradrenalinu v mozku.
Chroničtí pacienti se často díky nemoci cítí mizerně a nepotřebují zažívat další selhání, navyšovat hromadu negativních emocí. Proto je nutné si klást pouze realistické cíle. Vybírat malé, snadno dosažitelné cíle v krátkém časovém úseku.
Příklad: Pokud si řeknu, že chci příští rok zhubnout 24 kg, může se mi to zdát jako velký cíl, jsem si vědoma, že mám na to celý rok a tak to začnu odkládat. Lepší je dát si krátkodobý cíl a to je  zhubnout každý měsíc 2 kg.
Odborníci na stanovení cílů tvrdí, že lidé, kteří si zapisují své cíle, je u nich větší pravděpodobnost jejich dosažení. Zvláště pokud jste zapomnětlivý pomáhá vystavit si cíl na místo, kde je stále či často vidět.
Někdy se může stát, že jste si sanovily příliš ambiciózní cíl nebo neočekávaná událost změní vaše předsevzetí či možnost jej dosáhnout.
Třeba se snažíte zhubnout, pak je vám zjištěna intolerance lepku. Čeká vás radikální změna jídelníčku, seznámení s novými potravinami, hledáte, kde je nakoupit a k tomu ještě počítání kaloriíí by bylo už přespříliš. Takže změníte svůj cíl z hubnutí na osvojení si bezlepkové stravy.

Vždy je dobré promyslet si překážky a najít řešení.
Např. Co se dělo při dosažení cíle v minulosti? Jaké problémy můžete předvídat tentokrát? Jak se tyto problémy mohou řešit?

Zde jsou některé zdroje, které vám pomohou dosáhnout konkrétních cílů:
https://chronicfatigue.about.com/od/copingwithfmscfs/fl/Setting-Goals-with-Fibromyalgia-amp-Chronic-Fatigue-Syndrome.htm


Když se věci nevyvíjejí dobře nejdůležitější je si odpustit. Jste člověk co čelí mimořádným problémům. Uvědomte si, že přežít den je pro vás úspěch a prostě dělejte jen to co můžete.
 

 
English (auto-detected) » Hungarian