Vliv počasí na Fibromyalgický syndrom

01.02.2019 18:39

Je vědecky dokázané, že počasí u meteosenzitivních jedinců vyvolává zdravotní potíže a chronicky nemocným zhoršuje jejich zdravotní stav.

Počasí, emocionální utrpení, problémy se spánkem, fyzická aktivita a stres patří mezi nejvíce zmiňované příčiny, které stojí za zhoršením zdravotního stavu fibromyalgiků.

Studie z roku 1981 uvádí: 90% pacientů s FM je citlivých na změny počasí a povětrnostní podmínky jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jejich bolest. https://www.disabled-world.com/…/fibromyal…/weather-pain.php
Při změnách počasí si lidé nejvíce stěžují na zhoršení bolestí, únavy, nevolnost, ztuhlost, potíže se spánkem, dýcháním, soustředěním, neklid, motání hlavy a bolesti na hrudi.

Úbytek zdravotních potíží je v období vyššího atmosférického tlaku, při slunečném počasí s malou oblačností. Naopak zima, oblačnost, déšť, sněžení, kroupy, rychlé změny teploty, vyšší vlhkost, vítr a pokles tlaku stojí za zhoršením celkového zdravotního stavu, zvláště bolestí a únavy. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejic…/bolest/pocasi/

Mezi pacienty je oblíbené období přibližně květen až září, to bývá tepleji, není tolik vlhkosti jako v jarních a podzimních měsících. Nejhorším obdobím bývají zimní měsíce, prosinec je velmi náročný vzhledem k vánočním svátkům, v lednu a únoru obvykle nastupují mrazy a fibromyalgikům se zhoršují bolesti i celkový zdravotní stav, jsou bez energie. Někteří mívají na jaře mylný pocit, že nemoc je na ústupu, snaží se být více fyzicky aktivní což má za následek zhoršení a s příchodem podzimního počasí přichází zklamání, vše se zhoršuje a při každé zimně to bývá o něco horší.

Negativní vliv má i porucha termoregulace https://www.facebook.com/…/a.762146857453…/787380471597178/…

Chlad ovlivňuje nervová vlákna a vlivem změn v atmosférickém tlaku jsou tato vlákna napínána, což následně vede k bolesti. Když pocity bolesti přímo souvisejí s chladem, přitom však nedochází k žádnému poškození tkáně, jedná se o tzv. tepelnou allodynii (přecitlivělý, bolestivý vjem vyvolaný podnětem, který normálně bolest nevyvolává). Pokud chlad slouží jako spouštěč k rozšíření bolesti v oblastech, které nejsou prochladlé, nebo spouští kaskádu dalších příznaků, je to způsob, jakým fungují FM a ME/CFS.
https://www.verywellhealth.com/staying-warm-fibromyalgia-ch…

Vyrovnat se s letními horky a rostoucí vlhkostí není mnohdy jednoduché ani pro zdravé osoby. Pro lidi, co trpí chronickými bolestmi, je to pak skutečná výzva. Hlavně proto, že tito pacienti mají problémy s přizpůsobením se extrémním změnám teplot. Například se mění tekutina obklopující naše klouby, čímž se mohou zhoršovat záněty a bolesti. Vysoké teploty a vlhkost vzduchu mohou ale také vychýlit hladiny ozónu v prostředí. To zase zhoršuje bolesti u jedinců s astmatem, fibromyalgiemi, roztroušenou sklerózou či s chronickým únavovým syndromem. Horká období mohou ztěžovat průběh zánětu. Léky tlumící bolest se pak při takovém stavu stávají méně účinnými a bývá třeba navýšit jejich množství.

Tlakové změny vzduchu bývají často spojeny s bolestmi. Pokud je hodnota tlaku vyšší, tlačí na naši kůži a tělesné tekutiny, čímž zmenšuje jejich objem. Pokud je naopak nižší, způsobuje lehký nárůst objemu těchto tekutin. To může vyvolat tlak na kosti či nervy (ty se vlivem počasí nemění), a tak zapříčinit nebo zhoršit bolest. Během léta je tendence k vyššímu atmosférickému tlaku a jeho změny nejsou tak časté jako například na jaře.

Změny vlhkosti mohou také souviset s intenzitou bolesti. Nejvíce byl zkoumán její vliv na bolesti hlavy. Výsledky ukázaly, že výkyvy ve vlhkosti atmosférického vzduchu mohou měnit intenzitu potíží. Neprokázaly ale přímo, zda bolesti souvisí s vysokou, či naopak nízkou vlhkostí – zkušenosti pacientů jsou mimo jiné v tomto směru velmi rozdílné.https://fibromyalgik.webnode.cz/…/jak-zvladnout-leto-s-ch…/…

V zimních měsících se doporučuje užívat vitamín D, kterého mají fibromyalgici nedostatek https://fibromyalgik.webnode.cz/…/vyznam-vitaminu-d-pro-li…/, fototerapie https://www.facebook.com/…/a.762146857453…/772348773100348/…, používání odvlhčovačů, vrstvené oblečení, pobyt ve vytápěných prostorech, vyhýbat se klimatizaci, elektrické dečky https://fibromyalgik.webnode.cz/news/elektricke-decky/
Pro lidi co jim nedělá dobře prudký pokles tlaku před bouřkou, kdy v ovzduší výrazně stoupne množství kladně nabitých iontů je vhodný ionizátor. Ten má pozitivní vliv na psychickou pohodu, zvýšení výkonnosti, lepší soustředěnost, dobrou náladu, snížení pocitu únavy, odpočatost, snadnější dýchání, klidný spánek, snížení krevního tlaku, oddálení procesu stárnutí a další https://www.gavri.cz/clanky-o-cisti…/ionizator-ionty-zdravi/.

Na náhlé výkyvy počasí, vedra a dusna reaguje náš organismus často i velmi negativně. V takových dnech roste počet infarktů, mozkových cévních příhod, embolií a trombóz. https://www.zbynekmlcoch.cz/…/pocasi-biozatez-a-vliv-na-nase…

I když podle svých zdravotních potíží dokážeme předpovídat počasí, sloužíme doma jako barometr a naše žíly či klouby spolehlivě nám ohlásí déšť je vhodné také sledovat biometerologickou předpověď - důležitá informace pro osoby meteorosenzitivní (tedy reagující na změny počasí), a také pacienty trpící meteorotropními chorobami (tedy takovými, jejichž průběh je nebo může být počasím a jeho změnami ovlivňován). https://www.biometeorologie.cz/

Např. 30.1.2019 pro Prahu a Brno
Stupeň zátěže: 2 - střední zátěž. Čekáme teploty pod bodem mrazu.
Rizikové skupiny: osoby se zvýšeným krevním tlakem, osoby s nemocemi dýchacího ústrojí
Doporučení ke zmírnění zátěže: Rizikovým skupinám se nedoporučují prudké přechody z vyhřátého prostředí ven.
Kvalita ovzduší uspokojivá 
Citlivé skupiny mohou pociťovat zdravotní důsledky. Běžná populace pravděpodobně nebude ovlivněna.https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/bio/6250/praha…