ZLOST U FIBROMYALGIE A CHRONICKÉHO ÚNAVOVÉHO SYNDROMU

02.06.2015 08:46

Jste někdy naštvaní na své vlastní tělo? Pokud je tomu tak, nejste v tom sami. Je zcela normální mít takové pocity vezmeme-li v potaz, že nejste schopní žít život, na který jste byli zvyklí.

Zlost se může vyskytovat v několika různých formách. Může být pouhým následkem denních frustrací, které se na sebe postupně nabalí; může se jednat o následek náhlého zhoršení zdravotního stavu nebo objevení nového symptomu; nebo jsou tyto pocity součástí přirozeného procesu smutnění, kterým si musíme projít všichni, abychom byli schopni smířít se s naší nemocí a posunout se dál.

DENNÍ FRUSTRACE

Když jsem měla klasické zaměstnání, frustrace se mohly dostavit v momentě, kdy jsem se probudila. Mé symptomy mohly být horší než jsem očekávala. Má únava nabyla takových rozměrů, že jsem si nedovedla představit ani jak se zvládnu osprchovat před odchodem do práce. Samozřejmě jsem zvažovala možnost ze všeho se vyvléknout a zavolat do práce, že jsem nemocná a zavolat opět mým spolupracovníkům a přerozdělit jim své povinnosti.

Pracování z domu je pro mé zdraví rozhodně lepší, ale s tím přicházejí jiné frustrace. Na prstech jedné ruky nespočítám kolikrát jsem ležela na gauči a přála si, abych něco dokázala udělat s haraburdím kolem mě. A co teprve dny, kdy jsem se překonala a uklidila a věděla, co mě čeká za několik hodin jako následek toho, že jsem zašla moc daleko s fyzickou aktivitou.

NOVÝ SYMPTOM/ONEMOCNĚNÍ

Seznam symptomů člověka s chronickým onemocněním neznají konce a vždy se mi zdá, že když se mi podaří naučit se žít s jedním symptomem, objeví se další. Závažnost jednotlivých symptmů se neustále mění a je tudíž těžké si cokoliv plánovat. Často mám zlost na své tělo, že mě opětovně zradilo, že se na něj nemohu spolehnout.

VYROVNÁNÍ SE S NEGATIVNÍMI SYMPTOMY

Zlost je přirozená reakce na všechny tyto strasti, ale nikdo z nás nechce, aby to zcela převálcovalo náš život. Je důležité najít si cestu, jak se s nastalou situací vyrovnat. Přítel, internetové fórum, facebooková skupina nebo psaní osobního deníku. Spousta z nás využívá i možnosti navštěvovat psychologa-není se za co stydět, protože je toho na nás moc. Rovněž může pomoci uvědomit si, že v tom nejsme sami-samozřejmě je na tom někdo lépe než my, ale na druhou stranu je celá řada lidí, kteří jsou na tom hůř. To samozřejmě neznamená, že na sebe občas nemůžete mít vztek-můžete a měli byste. Nicméně se snažte, aby vás negativní nemoce nepřeválcovaly. Mějte na paměti, že chronické onemocnění často vede k depresím. Pokud na sobě začnete tyto stavy pociťovat, obraťte se na odborníka, který poskytne celou škálu léčebných prostředků.

chronicfatigue.about.com/od/copingwithfmscfs/fl/Anger-in-Fibromyalgia-and-Chronic-Fatigue-Syndrome.htm?utm_source=exp_nl&utm_medium=email&utm_term=list_chronicfatigue&utm_campaign=list_chronicfatigue&utm_content=20150424