85% fibromyalgiků hlásí pozitivní účinek lékařské marihuany 

Prozatím byla shledána jako nejůčinější lék užívaný k léčbě fibromyalgie v porovnání s lyricou, cymbaltou a savellou - často předepisovanými léky na tuto chorobu.
Snižuje bolest, depresi a úzkost, aniž by mělo nežádoucí účinky jako léky. Uklidňuje, zlepšuje soustředění, pomáhá se spánkem.
 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/marihuana-nejucinejsi-lecebny-prostredek-pro-fibromyalgiky-v-provnani-s-cymbaltou-lyricou-a-savellou/

Nejvhodnější jsou odrůdy s poměrem THC:CBD 1:1

journals.lww.com/pain/Abstract/publishahead/An_experimental_randomized_study_on_the_analgesic.98794.aspx

DVĚMA TŘETINÁM PACIENTŮ S FIBROMYALGIÍ POMÁHÁ KONOPÍ 
 
Výzkum potvrdil efektivitu u FM:

    Cymbalta - 8 %
    Lyrica - 10 %
    Savella - 10 %
    Marihuana - 62 %

Který lék vám nepomohl na FM vůbec:

    Cymbalta - 60 %
    Lyrica - 61 %
    Savella - 68 %
    Marihuana - 5 %

chronicfatigue.about.com/b/2014/05/16/medical-marijuana-vs-fibromyalgia-drugs.htm?nl=1

 
60% pacientů, kteří vyzkoušeli lyricu, cymbaltu či savellu nezaznamenali žádné zlepšení,
29% zaznamenalo mírné zlepšení,
8%   zaznamenalo významné zlepšení.

 https://fibromyalgik.webnode.cz/news/marihuana-nejucinejsi-lecebny-prostredek-pro-fibromyalgiky-v-provnani-s-cymbaltou-lyricou-a-savellou/

 

Neurontin a Lyrica nežádoucí účinky: poškození mozku, poškození svalů a další

Šokující nová studie ukazuje, že gabapentin (neurontin) a pregabalin (lyrika) blokují tvorbu vzniku nových mozkových synapsí, drasticky snižují potenciál pro omlazení mozku - plastičnost. Což znamená, že tyto léky způsobí poškození mozku rychleji, než cokoliv jiného.
V nedávné celulární studii vědci zjistili, že pregabalin snížil excitaci nervů nebo spalování nervů v části mozku nazývanou zubovitý gyrus a buňky nazvané granulární buňky. Navíc expozice Lyrica způsobila, že tyto granulové buňky dozrály nebo stárly rychleji. Zubovitý gyrus je ve vstupní oblasti nebo v oblasti příjmu hipokampu, který hraje klíčovou roli při výuce, paměti a interpretaci prostorových vztahů. Nové nervové buňky v této oblasti jsou generovány po celou dobu života, ale bylo zjištěno, že Lyrica tlumí nebo potlačuje frekvenci signálů v oblasti a zrání buněk granulí. Když je nervová tkáň zapálená se zánětem a nadměrnou stimulací, jedná se o tlumení hippokampu, ale co s chronickým užíváním nebo nevhodným užíváním léku. Je to trest smrti na hipokampální funkci? Další nové informace ukázaly, že léčba přípravkem Lyrica snižuje šedou hmotu mozku u pacientů s fibromyalgií léčených krátkodobým užíváním přípravku Lyrica. Lék blokoval tvorbu excitačního neurotransmiteru, glutamátu. Přebytek glutamátu je v mozku jistě problematický, neboť vede k "nárazu" nebo k centrální senzibilizaci a způsobuje vysoké hladiny oxidativního stresu do mozku. Tento pocit se projevuje jako bolest, nespavost, deprese, úzkost atd.
 
Užívání lyriky v těhotenství způsobuje vrozené vady
Lyrica zablokovala normální růst a vývoj končetin a dokonce způsobila smrt buněk v důsledku narušení nervového signálu v embryích. Jiné vývojové vady se vyskytly v páteři a kostech tváře. Nejhorší poškození se vyskytlo při dlouhodobém užívání, což se projevilo jako významná ztráta svalové síly nebo atrofie svalů a vysoká hladina zánětlivých buněk, které se infiltrují do svalů. To vedlo k degeneraci buněk po pouhých 21 dnech vystavení léku.
 
Nedávná revidovaná studie ukázala, že několik antiepileptik, jako Lyrica a Neurontin, bylo spojeno se zvýšeným rizikem infekce. 
Další zpráva ukázala závažnou smrt svalových buněk a extrémní modřiny, když byla Lyrica kombinována s antibiotikem azithromycinem u starší ženy. Žena byla léčena Lyricou pro chronickou bolest zad tři měsíce a měla jednu dávku antibiotika pro bronchitidu. Kombinace způsobila těžké, život ohrožující onemocnění.
Neurontin byl také spojen s abnormalitami vidění, sebevraždou, spánkovou apnoe, sníženým dechem / hypoventilací, respiračním selháním, svalovou slabostí / poškozením a zhoršením některých autoimunitních neurologických poruch. To je také toxické pro mitochondrie, energii-produkovat životní sílu našich buněk. Může negativně zvyšovat hladinu LDL cholesterolu, způsobit spánkovou apnoe a vedlo k inkontinenci moče u dospělých.
 

fibromyalgianewstoday.com/2016/05/23/drug-used-pain-anxiety-may-linked-birth-defects/

 
 
Pacienti v ČR zaznamenaly řadu nežádoucích účinků lyriky.
 
Nová léčba FM pomocí náplastí ZYN001 od Zynerba Pharmaceuticals. 

Lék, který tělo přemění na tetrahydrokanabinol (THC), aktivní složku marihuany.

 

Blokátory sodíkových kanálů  jsou potenciální  analgetické léky na FM.  

Mladé dívky s "autoimunitní neuropatickou fibromyalgií" mohou reagovat na imunoglobulinovou terapii. 

Multimodální intervence zaměřená na získání resistence autonomního nervového systému pravděpodobně zůstane základním kamenem léčby fibromyalgie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30238382

Tyto léky by mohly pomoci se znětem u FM

www.healthrising.org/blog/2018/10/13/fibromyalgia-neuroinflammation-finding-could-open-new-treatment-options/?fbclid=IwAR0mAu4MWLF-5uGpnjWPtRSfZwEFtGYFF7Wol7ZwRyZen3VwUBOwbHyVnaY

 

Antidepresiva jsou u FM účinná jen při krátkodobé léčbě.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23986787

chronicfatigue.about.com/b/2013/09/04/antidepressants-for-fibromyalgia-do-they-work-long-term.htm?nl=1

 
Detect language » Hungarian
 

Novinky v léčbě FM a CFS/ME v roce 2013

chronicfatigue.about.com/b/2013/01/11/2013-drug-outlook-for-fibromyalgia-chronic-fatigue-syndrome.htm

Pozor na kombinaci antidepresiv a opioidů > Serotoninový syndrom

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/serotoninovy-syndrom/

Porovnání 32 léků používaných při léčbě FM

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0009841/

Preparáty schválené FDA v indikaci léčby NEUROPATICKÉ BOLESTI

Lyrica - léčivo pregabalin (doporučeny jsou dávky 300mg a 450mg na den)
Cymbalta, Xeristar - léčivo duloxetin (doporučena je dávka 60mg denně)
Savella, Joncia - léčivo milnacipran.

Léky doporučované pro léčbu FM jsou málo účinné

www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130221104155.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Ffibromyalgia+(ScienceDaily%3A+Health+%26+Medicine+News+--+Fibromyalgia)

Problematická lyrika

fibromialgiamelilla.wordpress.com/2013/03/17/problemas-con-el-medicamento-lyrica-pregabalina/

 

Nejrůznější analýzy dat o účinnosti farmakologické léčby ukazují, že nejefektivnější jsou tricyklická antidepresiva. SSRI (selektivní inhibitory rekaptace serotoninu, např. PROZAC), SNRI (inhibitory rekaptace serotoninu a noradrenalinu, např. Cymbalta), Pregabalin - Lyrica.

 

Ne všechny podskupiy FM reagují stejně na schválenou léčbu.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21406495

 

Pacienti s FM netolerují řadu léků a jejich kombinace

www.musculoskeletalnetwork.com/fibromyalgia//content/article/1145622/1972505

 

Natrium-oxybutyrát [Xyrem]

https://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=16360

 
Detect language » Hungarian
 
Strach z opiátů a závislosti vede velmi často k zanedbání analgetické léčby.
U chronických bolestí je nedostatečná analgezie hrubou chybou, která může pacientovi zcela minimalizovat kvalitu života a společenské uplatnění.
Léčba analgetik má být zvláště zkraje doplněna o antidepresiva. I ty mají za úkol snížit bolest, zlepšit psychickou pohodu. 
Nesteroidní antiflogistika NSA a paracetamol nejsou účinné při léčbě FM.

Fibromyalgikům pouze pomáhají s přidruženými onemocněními a s určitými typy bolestí.

Prednison a jiné steroidy se ukázaly jako neúčinné při dlouhodobé léčbě fibromyalgie.  
Opiáty - propoxyfen, kodein, oxykodon aj.  často poskytují hodnotnou úlevu od bolesti.

Většina pacientů z obavy ze závislosti tyto léky odmítají díky nedostatečné edukaci a neznalosti.

Tramadol - neopioidním analgetikem a Zaldiar, jsou nejvíce užitečné léky proti bolestem u mnoha pacientů.

Oba mají výhody, které mají nízký potenciál zneužívání. Tramadol snižuje epileptogenní práh, a proto by neměl být používán u pacientů s křečemi.

V současné době opiáty jsou nejúčinnější léky pro léčbu většiny chronických bolestivých stavů.

Jejich použití je často odsouzeno z nevědomosti a nedostatečné edukace.  Opiáty by nikdy neměly být první volbou pro úlevu od bolesti u fibromyalgie, ale neměly by být odmítány, pokud méně výkonné analgetika selhaly. Někteří pacienti s FM zkusí opioidní léky, ale pak se jich vzdají, přestože jim pomáhají v důsledku nepřijatelných vedlejších účinků, jako je mentální mlha, zvýšená únava, závratě, zácpa a svědění. Řada vedlejších účinků po delší době úžívání opiátů zmizí, zácpa obvykle zůstává. Pomáhá na ní např. Itopirid.

 
English (auto-detected) » Hungarian
 

 
U FM jsou nízké hladiny vitamínu D. 
Vyšetření 25-OH-vitaminu D, které se používá k určení, zda v důsledku nedostatku (nebo nadbytku) vitaminu D nedochází ke kostním malformacím, abnormálnímu metabolizmu vápníku prokazuje, že FM má vliv na zdraví kostí. Následkem je osteomalacie – onemocnění kostí způsobené nedostatkem vitaminu D v dospělosti. Také osteoporóza se u FM objevuje po 50 roku života. 
 
Vitamín D udržuje sílu ve svalech, zvyšuje energii, snižuje zánět, bolest a fyzickou slabost a funguje i jako antidepresivum. 
85% pacientů uvedlo, že byli spokojeni s léčbou vitaminu D. Dostávali 50000 IU vitaminu D3 jednou týdně po dobu tří měsíců.
 
Bez dostatečného množství hořčíku v těle není vitamin D užitečný ani bezpečný
Vitamín D nemůže být metabolizován bez dostatečných množství hořčíku v těle, což znamená, že vitamín D zůstává uložen a může být neaktivní.  Navíc doplňky vitaminu D mohou zvýšit hladinu vápníku a fosfátu v těle. Lidé mohou trpět vaskulární kalcifikací (cévním zvápenatěním), pokud jejich hladina hořčíku není dostatečně vysoká. Hořčík a D snižují osteoporózu. Doporučená denní dávka magnesiq je 420 mg u mužů a 320 mg u žen, standardní dieta obsahuje pouze asi 50% této hodnoty.  Zdá se, že až polovina z celkové populace spotřebovává stravu s nedostatkem hořčíku.  U lidí, kteří konzumují zpracované potraviny, které mají vysoký obsah rafinovaných zrn, tuku, fosfátu a cukru, je stav hořčíku nízký. 
Potraviny s vysokým obsahem hořčíku  https://www.magnesium.cz/horcik-v-potravinach/
 
U FM je důležité doplňovat jak Vitamín K2 MK-7 menachinon, tak D3. 

Často jsou tyto 2 potravinové doplňky prodávané 2v1. Dosáhnout správné hladiny vitaminů D3 a K2 pouze stravou a pobytem na slunci je v našich podmínkách prakticky nemožné. Abychom efektivně vstřebávali vápník potřebujeme dostatečný přísun vitaminu D. A aby se v těle vápník ukládal tam, kam má (do kostí a zubů), potřebujeme vitamin K2. Jen správná hladina všech vitamínů i minerálů a zažívací trakt bez zdravotních potíží zaručí, že se uloží v těle. https://doktorka.cz/node/56600?fbclid=IwAR3-dsVKobsDwLSJNuaS7nrT4lYzNX2gGr37Q-1McPi4leXiklh-a3VrRdI

Léčba konopím

  • S ohledem na závislostní potenciál používat jen s opatrností u pacientů s abusem psychotropních látek (vč., alkoholu) v anamnéze
  • S opatrností používat u pacientů, léčících se sedativy/hypnotiky či jinými psychoaktivními látkami, a to vždy jen po prozkoumaných interakcích
  • S opatrností používat při závažných onemocněních jater a/nebo ledvin, včetně chronické hepatitidy C (denní užívání se nedoporučuje s ohledem na potenciální zhoršení steatózy)
  • S velkou opatrností a jen po důkladné rozvaze používat u dětí a dospívajících s ohledem na potenciální narušení mentálního vývoje
  • Kontraindikováno u lidí, kteří ovládají těžké stroje, až do vývoje tolerance na psychotropní efekty a až do opětného složení dopravních zkoušek včetně testů po stabilizaci dávky i u řidičů (nejen profesionálních).
  • Kontraindikovánu u osob s hypersenzitivitou na jakékoliv konopné látky.
  • Zcela kontraindikováno u kardiopulmonálně nemocných, kouření kontraindikováno u astmatiků a trpících CHOPN.
  • Relativně kontraindikováno u těhotných (a kojících – tam lze nicméně kojení vysadit).
  • Zcela kontraindikováno u pacientů se schizofrenií v osobní nebo rodinné anamnéze.
  • Relativně kontraindikováno / vyžadující soustavné sledování u pacientů s depresí či mánií.
 

Léčba fibromyalgie

Léčba FM

03.05.2019 02:16
Pokud někdo onemocní, obvykle z ordinace odchází s receptem na léky a po nějaké době co je užívá se jeho stav stabilizuje či dojde k vyléčení. U FM i když existuje už mnoho důkazů o různých anomáliích stále není známá příčina této dg, tudíž neexistuje léčba pomocí jednoho léku.  Léčba...

MSM fibromyalgikům pomáhá

07.02.2019 14:44
MSM Methylsulfonylmethan - MSM je organická sloučenina síry používaná v doplňcích stravy určených na potíže s klouby. Je bezpečnou, přírodní látkou bez vedlejších účinků. Vzniká v oceánu, kde mikroskopický plankton uvolňuje síru do mořské vody, odkud uniká do atmosféry. V plynném stavu reaguje s...

CBD a CBG

05.11.2018 05:20
  CBD Kanabidiol je znám jako jedna z hlavních látek obsažených v konopí, které jsou předmětem velkého vědeckého zájmu v možnostech jeho působení na lidský organismus. CBD není psychoaktivní látkou v konopí a jeho užití je legální.   Pomáhá pacientům s chronickou...
Záznamy: 1 - 3 ze 27
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Články:

Léčba chronické bolesti

03.03.2018 18:04
  U silné chronické bolesti si klademe postupné cíle: zajištění klidného spánku odstranění nebo zmírnění bolesti při tělesném klidu odstranění nebo zmírnění bolesti pří tělesné aktivitě Konečným cílem léčby chronické bolesti je odstranění či výrazné zmírnění bolesti a dosažení co nejlepší...

Obavy a mýty týkající se léčby opioidy

03.03.2018 18:26
  Mezi nemocnými, jejich blízkými, ale i v části zdravotnické veřejnosti se setkáváme s obavami, které se týkají léčby morfinem a jinými opioidy. Přitom nasazení opioidů u středně silných a zejména silných bolestí je při správné indikací a dobrém vedení léčby bezpečné. Jaké jsou tyto obavy a...

Řízení motorových vozidel s opiáty

01.07.2015 22:28
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, § 89a: Lékař, který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý...
Záznamy: 1 - 3 ze 11
1 | 2 | 3 | 4 >>

Léčba nízkou dávkou Naltrexonu (LDN) 

se používá v léčbě autoimunitních onemocnění v USA od roku 1985. U fibromyalgie a ME/CFS je počáteční dávka obvykle 0,5 mg a zvyšuje se o 0,5 mg týdně, dokud není dosažena denní dávka 4,5 mg. 
Nejběžnější praxe je předepisovat LDN při dávce 1,5 mg před spaním po dobu 14 dnů, pak 3 mg před spaním po dobu 14 dnů a pak 4,5 mg před spaním. Pokud mají pacienti vedlejší účinky při dávce 4,5 mg, vrátí se do dávky 3 mg.
Léčba má protizánětlivé účinky, zejména v mozku a kolem nervů. Účinky se projevují po dvou měsících užívání a po 4 měsících by měl lékař posoudit účinost léčby.

Přírodní léčba:

Užívání kyseliny listové je prospěšné u FM a ME/CFS

02.08.2015 19:46
  U 80% lidí s chronickým únavovým syndromem, zejména ty co mají i B-buněčnou imunodeficiencí reaktivovanou infekcí virem Epstein-Barrové došlo po užívání kyseliny listové ke zlepšení některých příznaků. Studie z r. 2015 také podporuje použití kyseliny listové a B12 u ME/CFS a především u...

SAMe

09.02.2013 12:30
Potravinový doplněk obsahující sloučeninu S-adenosylmethionine, což je volně se v přírodě vyskytující biologicky aktivní sloučenina, která je součástí většiny fyziologických procesů, hraje důležitou roli v rámci obranyschopnosti organismu a napomáhá produkci a štěpení chemických látek a hormonů...
Záznamy: 1 - 2 ze 4
1 | 2 >>
Dr. Everett Koop, americký lékař, řekl: "léky u pacientů, kteří o nich mnoho neví, vzbuzují strach a potom je neberou." Vynecháváte-li dávky léků protože se objevily nějaké nepříznivé účinky, poraďte se se svým lékařem - vždy to jde řešit. Vzdělávejte se v oblasti léčivých přípravků. Kdo víc ví, mín se bojí a má proto lepší psychický stav.

Aplikace transdermálního hořčíku

Po 4 týdny si pacientky aplikovaly roztok hořčíku ve spreji na horní i dolní končetiny 2x denně což jim přineslo úlevu. Ovšem nejčastějším nežádoucím účinekm se vyskytlo podráždění kůže.
https://www.jcimjournal.com/jim/showAbstrPage.aspx?articleid=S2095-4964%2815%2960195-9
https://www.ancient-minerals.com/transdermal-magnesium/
https://fibromyalgianewstoday.com/2015/10/14/use-transdermal-magnesium-chloride-may-clinically-beneficial-fibromyalgia-patients/

GUAJACURAN

se používá při duševním napětí, úzkosti, trémě, nervozitě před menstruací, bolestech hlavy podmíněných duševním napětím a zvýšeným napětím šíjových svalů. Guajacuran snižuje duševní a emoční napětí s pocitem úzkosti, má slabé zklidňující účinky a usnadňuje vykašlávání. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva. Denně lze až 12 tablet. Volně prodejný lék.

farmaceutika.info/guajacuran

www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0094234

 

Recept na individuálně připravovaný Mesocain gel:

Trimecaini hydrochlorici 1,0g
Carmellosi natrici 2,8g
Aquae conservantis ad 100,0g

Kdyby v lékárně tvrdili, že to nemůžou sehnat, tak firma Kulich to v sortimentu obvykle mívá.
Je to totéž jako Mesocain gel, ovšem plně hrazené pojišťovnou.

Česká republika umožňuje pacientům hlásit podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím Informačního portálu pro veřejnost SÚKL 

www.leky.sukl.cz

Paracetamol u FM a CFS/ME

 https://chronicfatigue.about.com/od/treatingfmscfs/a/Acetaminophen-For-Fibromyalgia-And-Chronic-Fatigue-Syndrome.htm

Paracetamol je vhodný i u Hypermobilního syndromu a bolestí z přetížení.

L- DOPS - Droxidopa

clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01323374

www.hcplive.com/articles/New-Indication-For-Droxidopa-As-Fibromyalgia-Treatment

www.fibroaction.org/News/Droxidopa-Phase-II-trial-for-Fibro-approved.aspx

www.fibromyalgia-associationuk.org/articles/41-medicalandtrials/671-phase-ii-trial-of-droxidopa

en.wikipedia.org/wiki/L-DOPS

www.news-medical.net/news/20100702/114/German.aspx

Benzodiazepiny - léčba spánku a úzkosti

Např. Neurol, Diazepam, Lexaurin, Xanax, Rohypnol. Nelze je kombinovat s opiáty, alkoholem a řídit.

Benzodiazepiny a FM: www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_benzo.html

Napadený muž jenž užíval Xanax díky tomu nedostal od pojišťovny plnou náhradu škody. Čtěte pojistné smlouvy! www.benzo.cz/dotazy/24169/v-dusledku-uzivani-bzp-nepojistitelna-osoba.html

Quercetin

Silný přírodní antioxidant, může být účinný při léčbě FM.

en.wikipedia.org/wiki/Quercetin

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16569342

Nedostatek a léčba růstovým hormonem u FM

www.myalgia.com/growth_hormone_deficiency_in_fib.htm

Užívání opiátů u FM

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1756-185X.2010.01567.x/full

Léčba FM Bupropionem

www.ehealthme.com/cd/fibromyalgia/wellbutrin+xl

cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=25290055

Antidepresiva s bupropionem v ČR WELLBUTRIN SR a ELONTRIL.

Circadin je stále v ČR na recept

A stále plně hrazený pacientem..

www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0029957&tab=texts

Milnacipran není příliš účinný při léčbě dospělých fibromyalgiků

summaries.cochrane.org/fr/CD008244/le-milnacipran-contre-la-douleur-neuropathique-chronique-et-la-fibromyalgie-chez-ladulte

Geratam - Piracetam AL

Příznivě ovlivňuje funkci mozkových buněk v oblasti učení a paměti, zvyšuje  bdělost a zlepšuje poznávací schopnosti.    www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0011243

Lékové interakce přírodních látek

www.gate2biotech.cz/lekove-interakce-prirodnich-latek/