85% fibromyalgiků hlásí pozitivní účinek lékařské marihuany 

Prozatím byla shledána jako nejůčinější lék užívaný k léčbě fibromyalgie v porovnání s lyricou, cymbaltou a savellou - často předepisovanými léky na tuto chorobu.
Snižuje bolest, depresi a úzkost, aniž by mělo nežádoucí účinky jako léky. Uklidňuje, zlepšuje soustředění, pomáhá se spánkem.
 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/marihuana-nejucinejsi-lecebny-prostredek-pro-fibromyalgiky-v-provnani-s-cymbaltou-lyricou-a-savellou/

 
DVĚMA TŘETINÁM PACIENTŮ S FIBROMYALGIÍ POMÁHÁ KONOPÍ 
 
Výzkum potvrdil efektivitu u FM:

    Cymbalta - 8 %
    Lyrica - 10 %
    Savella - 10 %
    Marihuana - 62 %

Který lék vám nepomohl na FM vůbec:

    Cymbalta - 60 %
    Lyrica - 61 %
    Savella - 68 %
    Marihuana - 5 %

chronicfatigue.about.com/b/2014/05/16/medical-marijuana-vs-fibromyalgia-drugs.htm?nl=1

 
60% pacientů, kteří vyzkoušeli lyricu, cymbaltu či savellu nezaznamenali žádné zlepšení,
29% zaznamenalo mírné zlepšení,
8%   zaznamenalo významné zlepšení.

 https://fibromyalgik.webnode.cz/news/marihuana-nejucinejsi-lecebny-prostredek-pro-fibromyalgiky-v-provnani-s-cymbaltou-lyricou-a-savellou/

 

Neurontin a Lyrica nežádoucí účinky: poškození mozku, poškození svalů a další

Šokující nová studie ukazuje, že gabapentin (neurontin) a pregabalin (lyrika) blokují tvorbu vzniku nových mozkových synapsí, drasticky snižují potenciál pro omlazení mozku - plastičnost. Což znamená, že tyto léky způsobí poškození mozku rychleji, než cokoliv jiného.
V nedávné celulární studii vědci zjistili, že pregabalin snížil excitaci nervů nebo spalování nervů v části mozku nazývanou zubovitý gyrus a buňky nazvané granulární buňky. Navíc expozice Lyrica způsobila, že tyto granulové buňky dozrály nebo stárly rychleji. Zubovitý gyrus je ve vstupní oblasti nebo v oblasti příjmu hipokampu, který hraje klíčovou roli při výuce, paměti a interpretaci prostorových vztahů. Nové nervové buňky v této oblasti jsou generovány po celou dobu života, ale bylo zjištěno, že Lyrica tlumí nebo potlačuje frekvenci signálů v oblasti a zrání buněk granulí. Když je nervová tkáň zapálená se zánětem a nadměrnou stimulací, jedná se o tlumení hippokampu, ale co s chronickým užíváním nebo nevhodným užíváním léku. Je to trest smrti na hipokampální funkci? Další nové informace ukázaly, že léčba přípravkem Lyrica snižuje šedou hmotu mozku u pacientů s fibromyalgií léčených krátkodobým užíváním přípravku Lyrica. Lék blokoval tvorbu excitačního neurotransmiteru, glutamátu. Přebytek glutamátu je v mozku jistě problematický, neboť vede k "nárazu" nebo k centrální senzibilizaci a způsobuje vysoké hladiny oxidativního stresu do mozku. Tento pocit se projevuje jako bolest, nespavost, deprese, úzkost atd.
 
Užívání lyriky v těhotenství způsobuje vrozené vady
Lyrica zablokovala normální růst a vývoj končetin a dokonce způsobila smrt buněk v důsledku narušení nervového signálu v embryích. Jiné vývojové vady se vyskytly v páteři a kostech tváře. Nejhorší poškození se vyskytlo při dlouhodobém užívání, což se projevilo jako významná ztráta svalové síly nebo atrofie svalů a vysoká hladina zánětlivých buněk, které se infiltrují do svalů. To vedlo k degeneraci buněk po pouhých 21 dnech vystavení léku.
 
Nedávná revidovaná studie ukázala, že několik antiepileptik, jako Lyrica a Neurontin, bylo spojeno se zvýšeným rizikem infekce. 
Další zpráva ukázala závažnou smrt svalových buněk a extrémní modřiny, když byla Lyrica kombinována s antibiotikem azithromycinem u starší ženy. Žena byla léčena Lyricou pro chronickou bolest zad tři měsíce a měla jednu dávku antibiotika pro bronchitidu. Kombinace způsobila těžké, život ohrožující onemocnění.
Neurontin byl také spojen s abnormalitami vidění, sebevraždou, spánkovou apnoe, sníženým dechem / hypoventilací, respiračním selháním, svalovou slabostí / poškozením a zhoršením některých autoimunitních neurologických poruch. To je také toxické pro mitochondrie, energii-produkovat životní sílu našich buněk. Může negativně zvyšovat hladinu LDL cholesterolu, způsobit spánkovou apnoe a vedlo k inkontinenci moče u dospělých.
 

fibromyalgianewstoday.com/2016/05/23/drug-used-pain-anxiety-may-linked-birth-defects/

 
 
Pacienti v ČR zaznamenaly řadu nežádoucích účinků lyriky.
 
Nová léčba FM pomocí náplastí ZYN001 od Zynerba Pharmaceuticals. 

Lék, který tělo přemění na tetrahydrokanabinol (THC), aktivní složku marihuany.

Antidepresiva jsou u FM účinná jen při krátkodobé léčbě.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23986787

chronicfatigue.about.com/b/2013/09/04/antidepressants-for-fibromyalgia-do-they-work-long-term.htm?nl=1

 
Detect language » Hungarian
 

Novinky v léčbě FM a CFS/ME v roce 2013

chronicfatigue.about.com/b/2013/01/11/2013-drug-outlook-for-fibromyalgia-chronic-fatigue-syndrome.htm

Pozor na kombinaci antidepresiv a opioidů > Serotoninový syndrom

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/serotoninovy-syndrom/

Porovnání 32 léků používaných při léčbě FM

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0009841/

Preparáty schválené FDA v indikaci léčby NEUROPATICKÉ BOLESTI

Lyrica - léčivo pregabalin (doporučeny jsou dávky 300mg a 450mg na den)
Cymbalta, Xeristar - léčivo duloxetin (doporučena je dávka 60mg denně)
Savella, Joncia - léčivo milnacipran.

Léky doporučované pro léčbu FM jsou málo účinné

www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130221104155.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Ffibromyalgia+(ScienceDaily%3A+Health+%26+Medicine+News+--+Fibromyalgia)

Problematická lyrika

fibromialgiamelilla.wordpress.com/2013/03/17/problemas-con-el-medicamento-lyrica-pregabalina/

 

Nejrůznější analýzy dat o účinnosti farmakologické léčby ukazují, že nejefektivnější jsou tricyklická antidepresiva. SSRI (selektivní inhibitory rekaptace serotoninu, např. PROZAC), SNRI (inhibitory rekaptace serotoninu a noradrenalinu, např. Cymbalta), Pregabalin - Lyrica.

 

Ne všechny podskupiy FM reagují stejně na schválenou léčbu.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21406495

 

Pacienti s FM netolerují řadu léků a jejich kombinace

www.musculoskeletalnetwork.com/fibromyalgia//content/article/1145622/1972505

 

Natrium-oxybutyrát [Xyrem]

https://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=16360

 
Detect language » Hungarian
 
Strach z opiátů a závislosti vede velmi často k zanedbání analgetické léčby.
U chronických bolestí je nedostatečná analgezie hrubou chybou, která může pacientovi zcela minimalizovat kvalitu života a společenské uplatnění.
Léčba analgetik má být zvláště zkraje doplněna o antidepresiva. I ty mají za úkol snížit bolest, zlepšit psychickou pohodu. 
Nesteroidní antiflogistika NSA a paracetamol nejsou účinné při léčbě FM.

Fibromyalgikům pouze pomáhají s přidruženými onemocněními a s určitými typy bolestí.

Prednison a jiné steroidy se ukázaly jako neúčinné při dlouhodobé léčbě fibromyalgie.  
Opiáty - propoxyfen, kodein, oxykodon aj.  často poskytují hodnotnou úlevu od bolesti.

Většina pacientů z obavy ze závislosti tyto léky odmítají díky nedostatečné edukaci a neznalosti.

Tramadol - neopioidním analgetikem a Zaldiar, jsou nejvíce užitečné léky proti bolestem u mnoha pacientů.

Oba mají výhody, které mají nízký potenciál zneužívání. Tramadol snižuje epileptogenní práh, a proto by neměl být používán u pacientů s křečemi.

V současné době opiáty jsou nejúčinnější léky pro léčbu většiny chronických bolestivých stavů.

Jejich použití je často odsouzeno z nevědomosti a nedostatečné edukace.  Opiáty by nikdy neměly být první volbou pro úlevu od bolesti u fibromyalgie, ale neměly by být odmítány, pokud méně výkonné analgetika selhaly. Někteří pacienti s FM zkusí opioidní léky, ale pak se jich vzdají, přestože jim pomáhají v důsledku nepřijatelných vedlejších účinků, jako je mentální mlha, zvýšená únava, závratě, zácpa a svědění. Řada vedlejších účinků po delší době úžívání opiátů zmizí, zácpa obvykle zůstává. Pomáhá na ní např. Itopirid.

 
English (auto-detected) » Hungarian
 

 
U FM jsou nízké hladiny vitamínu D. 
Vyšetření 25-OH-vitaminu D, které se používá k určení, zda v důsledku nedostatku (nebo nadbytku) vitaminu D nedochází ke kostním malformacím, abnormálnímu metabolizmu vápníku prokazuje, že FM má vliv na zdraví kostí. Následkem je osteomalacie – onemocnění kostí způsobené nedostatkem vitaminu D v dospělosti. Také osteoporóza se u FM objevuje po 50 roku života. 
 
Vitamín D udržuje sílu ve svalech, zvyšuje energii, snižuje zánět, bolest a fyzickou slabost a funguje i jako antidepresivum. 
85% pacientů uvedlo, že byli spokojeni s léčbou vitaminu D. Dostávali 50000 IU vitaminu D3 jednou týdně po dobu tří měsíců.
 
Bez dostatečného množství hořčíku v těle není vitamin D užitečný ani bezpečný
Vitamín D nemůže být metabolizován bez dostatečných množství hořčíku v těle, což znamená, že vitamín D zůstává uložen a může být neaktivní.  Navíc doplňky vitaminu D mohou zvýšit hladinu vápníku a fosfátu v těle. Lidé mohou trpět vaskulární kalcifikací (cévním zvápenatěním), pokud jejich hladina hořčíku není dostatečně vysoká. Hořčík a D snižují osteoporózu. Doporučená denní dávka magnesiq je 420 mg u mužů a 320 mg u žen, standardní dieta obsahuje pouze asi 50% této hodnoty.  Zdá se, že až polovina z celkové populace spotřebovává stravu s nedostatkem hořčíku.  U lidí, kteří konzumují zpracované potraviny, které mají vysoký obsah rafinovaných zrn, tuku, fosfátu a cukru, je stav hořčíku nízký. 
Potraviny s vysokým obsahem hořčíku  https://www.magnesium.cz/horcik-v-potravinach/
 

 

Léčba konopím

  • S ohledem na závislostní potenciál používat jen s opatrností u pacientů s abusem psychotropních látek (vč., alkoholu) v anamnéze
  • S opatrností používat u pacientů, léčících se sedativy/hypnotiky či jinými psychoaktivními látkami, a to vždy jen po prozkoumaných interakcích
  • S opatrností používat při závažných onemocněních jater a/nebo ledvin, včetně chronické hepatitidy C (denní užívání se nedoporučuje s ohledem na potenciální zhoršení steatózy)
  • S velkou opatrností a jen po důkladné rozvaze používat u dětí a dospívajících s ohledem na potenciální narušení mentálního vývoje
  • Kontraindikováno u lidí, kteří ovládají těžké stroje, až do vývoje tolerance na psychotropní efekty a až do opětného složení dopravních zkoušek včetně testů po stabilizaci dávky i u řidičů (nejen profesionálních).
  • Kontraindikovánu u osob s hypersenzitivitou na jakékoliv konopné látky.
  • Zcela kontraindikováno u kardiopulmonálně nemocných, kouření kontraindikováno u astmatiků a trpících CHOPN.
  • Relativně kontraindikováno u těhotných (a kojících – tam lze nicméně kojení vysadit).
  • Zcela kontraindikováno u pacientů se schizofrenií v osobní nebo rodinné anamnéze.
  • Relativně kontraindikováno / vyžadující soustavné sledování u pacientů s depresí či mánií.
 

Léčba fibromyalgie

5-HTP

01.05.2018 15:10
  Podle výzkumů dokáže 5-HTP zmírnit symptomy fibromyalgie, včetně bolesti, úzkosti, ranní ztuhlosti a únavy. Mnozí lidé s fibromyalgií mají nízké hladiny serotoninu, lékaři jim často předepisují antidepresiva. Stejně jako léky proti depresi, zvyšuje i 5-HTP hladiny serotoninu v mozku....

Opioidní analgetika snižují bolest u < 50 % pacientů s chronickou nenádorovou bolestí.

02.06.2014 08:40
Pacienti s dobrou reakcí na opioidy hlásí 30% snížení bolesti oproti výchozímu stavu. Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o dlouhodobé účinnosti opioidů. Opioidy nejsou dle dostupných studií v úlevě od bolesti hodnoceny lépe než NSAID, tricyklická antidepresiva nebo antikonvulziva. Rovnoměrně...

Mnoho lidí s fibromyalgií má nízké hladiny vitaminu B12

03.04.2014 11:00
Nedostatek B12 může vést k znecitlivění nebo brnění v rukou a nohou, ůnavou, problémy s rovnováhou, slabostmi a chudokrevností.  Doplňení hladiny B12 nemoc neléčí, takže i když nedostatek může být dalším příznakem choroby, není příčinou. Švédští vědci zjistili souvislost mezi B12 a vysokou...
Záznamy: 1 - 3 ze 23
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Články:

Léčba chronické bolesti

03.03.2018 18:04
  U silné chronické bolesti si klademe postupné cíle: zajištění klidného spánku odstranění nebo zmírnění bolesti při tělesném klidu odstranění nebo zmírnění bolesti pří tělesné aktivitě Konečným cílem léčby chronické bolesti je odstranění či výrazné zmírnění bolesti a dosažení co nejlepší...

Obavy a mýty týkající se léčby opioidy

03.03.2018 18:26
  Mezi nemocnými, jejich blízkými, ale i v části zdravotnické veřejnosti se setkáváme s obavami, které se týkají léčby morfinem a jinými opioidy. Přitom nasazení opioidů u středně silných a zejména silných bolestí je při správné indikací a dobrém vedení léčby bezpečné. Jaké jsou tyto obavy a...

Řízení motorových vozidel s opiáty

01.07.2015 22:28
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, § 89a: Lékař, který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý...
Záznamy: 1 - 3 ze 11
1 | 2 | 3 | 4 >>

Léčba nízkou dávkou Naltrexonu (LDN) 

se používá v léčbě autoimunitních onemocnění v USA od roku 1985. U fibromyalgie a ME/CFS je počáteční dávka obvykle 0,5 mg a zvyšuje se o 0,5 mg týdně, dokud není dosažena denní dávka 4,5 mg. 
Nejběžnější praxe je předepisovat LDN při dávce 1,5 mg před spaním po dobu 14 dnů, pak 3 mg před spaním po dobu 14 dnů a pak 4,5 mg před spaním. Pokud mají pacienti vedlejší účinky při dávce 4,5 mg, vrátí se do dávky 3 mg.
Léčba má protizánětlivé účinky, zejména v mozku a kolem nervů. Účinky se projevují po dvou měsících užívání a po 4 měsících by měl lékař posoudit účinost léčby.

Přírodní léčba:

Užívání kyseliny listové je prospěšné u FM a ME/CFS

02.08.2015 19:46
  U 80% lidí s chronickým únavovým syndromem, zejména ty co mají i B-buněčnou imunodeficiencí reaktivovanou infekcí virem Epstein-Barrové došlo po užívání kyseliny listové ke zlepšení některých příznaků. Studie z r. 2015 také podporuje použití kyseliny listové a B12 u ME/CFS a především u...

SAMe

09.02.2013 12:30
Potravinový doplněk obsahující sloučeninu S-adenosylmethionine, což je volně se v přírodě vyskytující biologicky aktivní sloučenina, která je součástí většiny fyziologických procesů, hraje důležitou roli v rámci obranyschopnosti organismu a napomáhá produkci a štěpení chemických látek a hormonů...
Záznamy: 1 - 2 ze 4
1 | 2 >>
Dr. Everett Koop, americký lékař, řekl: "léky u pacientů, kteří o nich mnoho neví, vzbuzují strach a potom je neberou." Vynecháváte-li dávky léků protože se objevily nějaké nepříznivé účinky, poraďte se se svým lékařem - vždy to jde řešit. Vzdělávejte se v oblasti léčivých přípravků. Kdo víc ví, mín se bojí a má proto lepší psychický stav.

Aplikace transdermálního hořčíku

Po 4 týdny si pacientky aplikovaly roztok hořčíku ve spreji na horní i dolní končetiny 2x denně což jim přineslo úlevu. Ovšem nejčastějším nežádoucím účinekm se vyskytlo podráždění kůže.
https://www.jcimjournal.com/jim/showAbstrPage.aspx?articleid=S2095-4964%2815%2960195-9
https://www.ancient-minerals.com/transdermal-magnesium/
https://fibromyalgianewstoday.com/2015/10/14/use-transdermal-magnesium-chloride-may-clinically-beneficial-fibromyalgia-patients/

GUAJACURAN

se používá při duševním napětí, úzkosti, trémě, nervozitě před menstruací, bolestech hlavy podmíněných duševním napětím a zvýšeným napětím šíjových svalů. Guajacuran snižuje duševní a emoční napětí s pocitem úzkosti, má slabé zklidňující účinky a usnadňuje vykašlávání. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva. Denně lze až 12 tablet. Volně prodejný lék.

farmaceutika.info/guajacuran

www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0094234

 

Recept na individuálně připravovaný Mesocain gel:

Trimecaini hydrochlorici 1,0g
Carmellosi natrici 2,8g
Aquae conservantis ad 100,0g

Kdyby v lékárně tvrdili, že to nemůžou sehnat, tak firma Kulich to v sortimentu obvykle mívá.
Je to totéž jako Mesocain gel, ovšem plně hrazené pojišťovnou.

Česká republika umožňuje pacientům hlásit podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím Informačního portálu pro veřejnost SÚKL 

www.leky.sukl.cz

Paracetamol u FM a CFS/ME

 https://chronicfatigue.about.com/od/treatingfmscfs/a/Acetaminophen-For-Fibromyalgia-And-Chronic-Fatigue-Syndrome.htm

Paracetamol je vhodný i u Hypermobilního syndromu a bolestí z přetížení.

L- DOPS - Droxidopa

clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01323374

www.hcplive.com/articles/New-Indication-For-Droxidopa-As-Fibromyalgia-Treatment

www.fibroaction.org/News/Droxidopa-Phase-II-trial-for-Fibro-approved.aspx

www.fibromyalgia-associationuk.org/articles/41-medicalandtrials/671-phase-ii-trial-of-droxidopa

en.wikipedia.org/wiki/L-DOPS

www.news-medical.net/news/20100702/114/German.aspx

Benzodiazepiny - léčba spánku a úzkosti

Např. Neurol, Diazepam, Lexaurin, Xanax, Rohypnol. Nelze je kombinovat s opiáty, alkoholem a řídit.

Benzodiazepiny a FM: www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_benzo.html

Napadený muž jenž užíval Xanax díky tomu nedostal od pojišťovny plnou náhradu škody. Čtěte pojistné smlouvy! www.benzo.cz/dotazy/24169/v-dusledku-uzivani-bzp-nepojistitelna-osoba.html

Quercetin

Silný přírodní antioxidant, může být účinný při léčbě FM.

en.wikipedia.org/wiki/Quercetin

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16569342

Nedostatek a léčba růstovým hormonem u FM

www.myalgia.com/growth_hormone_deficiency_in_fib.htm

Užívání opiátů u FM

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1756-185X.2010.01567.x/full

Léčba FM Bupropionem

www.ehealthme.com/cd/fibromyalgia/wellbutrin+xl

cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=25290055

Antidepresiva s bupropionem v ČR WELLBUTRIN SR a ELONTRIL.

Circadin je stále v ČR na recept

A stále plně hrazený pacientem..

www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0029957&tab=texts

Milnacipran není příliš účinný při léčbě dospělých fibromyalgiků

summaries.cochrane.org/fr/CD008244/le-milnacipran-contre-la-douleur-neuropathique-chronique-et-la-fibromyalgie-chez-ladulte

Geratam - Piracetam AL

Příznivě ovlivňuje funkci mozkových buněk v oblasti učení a paměti, zvyšuje  bdělost a zlepšuje poznávací schopnosti.    www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0011243

Lékové interakce přírodních látek

www.gate2biotech.cz/lekove-interakce-prirodnich-latek/