Vertebrogení algický syndrom VAS


Většinu fibromyalgiků trápí bolesti hlavy, hrudi, zad, končetin. 

Někdy trvá i roky než najdou původ svých zdravotních potíží a dopracují se k následné úlevě.


Jednou z příčin může být onemocnění páteře, které je u pacientů s fibromyalgickým syndromem velmi časté a není ojedinělé, když jim tyto potíže způsobuje Vertebrogenní algický syndrom - VAS.


Jde o bolestivé onemocnění páteře provázející poruchy jejích kloubů, vazů, meziobratlových plotének, okolních svalů apod. https://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/vertebrogenni-algicky-syndrom-zkr-vas-3

Pokud onemocnění trvá déle než 3 až 6 měsíců, jedná se o bolest chronickou. Ve svých důsledcích vede ke změně chování nemocného. Je často spojena s nepřiměřenou celkovou únavou, úzkostí, depresí. 


Dělí se na:

a) bez postižení nervových struktur,
b) s postižením nervových struktur (kořenové syndromy, míšní léze, neurogenní klaudikace).


Tyto bolesti můžeme rozdělit do skupin dle příčin:

- Problémy svalového korzetu, bolesti spojené se zatuhnutím některých svalů nebo celých svalových skupin. Přetížení svalů a vazů - při špatném držení těla, vadných pohybových stereotypech, hypermobilitě https://fibromyalgik.webnode.cz/news/hypermobilni-syndrom-u-fm/, nadměrně těžké práci, vzniká přetížení. V oblasti pánve hlavně ligamentová bolest, nebo bolest při svalové dysbalanci - bolí svaly zkrácené i svaly ochablé.
- Úrazy - výrazné bolesti zad s omezením pohybu, nebezpečí poranění míchy.
- Degenerativní onemocnění páteře - adaptační změny reagující na přetěžování páteře nebo horší stabilitu v segmentu. Jde i o projev stárnutí a přirozeného opotřebování. Přetěžování a mikrotraumata mohou tyto změny urychlit.
- Vrozené vady, nádory, osteoporóza, Behtěrevova choroba, revmatoidní artritis.

https://info.civilky.cz/vse-pro-zdravi/civilizacni-onemocneni/vertebrogenni-syndrom/clanek/vertebrogenni-syndrom/65/
https://www.kulan.cz/Vertebrogenní_algický_syndrom


Bolesti v příslušném úseku páteře:

Cervikokraniální syndrom (CC syndrom) se projevuje bolestí hlavy. Příčina je v oblasti krční páteře. Bolest je nejčastěji v týle, ale může být i na temeni nebo ve spánku. Není podmínkou současná bolest krční páteře či její blokáda. Bolesti se objevují hlavně po zátěži, značnou roli hrají rovněž psychogenní faktory. Často je popisována rovněž závrať.

Více informací: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/syndrom-cervikokranialni/
Cervikobrachiální syndrom (CB syndrom) - jedná se o bolesti horní končetiny, které mají svůj původ v krční páteři. Bývá často a chybně diagnostikován jako syndrom zmrzlého ramene. Někdo trpí bolestmi hlavy, má sklony k migrénám, jinému bolest vystřeluje až do konečků prstů, jiného zas trápí bolestivé rameno. Postiženému úseku krční páteře vždy odpovídá určitá část horní končetiny, do které obtíže vyzařují. 
www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/cervikobrachialni-syndrom
Cervikovestibulární syndrom (CV) - blokáda krční páteře vyvolá závrať, bolesti hlavy. Obtíže zhorší záklon a rotace hlavy.
Lumbalgie - bolest v bederní části páteře a v kříži bez vyzařování.
Ischialgie - bolest v kříži, vyzařuje do hrudníku nebo do jedné či obou dolních končetin. 

https://lekarske.slovniky.cz/
https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/vertebrogeni-onemocneni/


Akutní blok krční páteře (ústřel): 

Blokáda vznikne nejčastěji při přeležení krku na lůžku, při práci ve strnulé poloze hlavy, po prudkém pohybu hlavou. Projevuje se držením hlavy, tak aby nebolela, v úklonu a rotaci, bolestí podél krční páteře (často jednostranně), která vyzařuje do týla. Aktivní nebo pasivní pohyb bolest zvětšuje. Někdy může být zvracení. 

Kořenové syndromy na horní končetině: 

Jde o pásovitou bolest v horní končetině do prstů, často vyzařující z horní hrudní páteře mediálně od lopatky. Jsou snížené reflexy, někdy snížená svalová síla v odpovídajících svalech, je porucha čití. Kořenový syndrom C6: bolest se projikuje pásovitě do palce a ukazováku. Kořenový syndrom C7: bolest se projikuje do středních prstů. Kořenový syndrom C8: bolest se projikuje do malíku a prsteníku. Záklon hlavy s rotací nebo úklonem ke straně bolesti vyvolává zhoršení. 

Bolesti v hrudní páteři: 

Bolesti způsobené blokádami meziobratlových a kostotransverzálních kloubů je nutné odlišit od vážných onemocnění vnitřních orgánů (koronární příhoda, nemoci plicní, žaludeční, dvanáctníkové, žlučníkové aj.) Tzv. interkostální neuralgie (pásovitá bolest od páteře podél žeber) má příčinu v blokádě páteře, pravá neuralgie se popisuje u herpes zoster.
Další dg, které způsobují bolesti na hrudníku u FM:
 https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/bolest/bolest-na-hrudi/
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/myofascialni-bolestivy-syndrom-jeden-z-hlavnich-duvodu-bolesti-u-fm/

Lumbago (bederní ústřel, houser). 

Vzniká po zvednutí břemene, po předklonu, prudkém pohybu, kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí, viróza. Někdy je cítit lupnutí v bedrech. Pacient má trup v blokovém postavení - mírném předklonu a vybočení do strany. Nemůže se předklonit ani narovnat, vázne oblékání. 

Chronické bolesti v bedrech a kříži. 

Nejčastěji tupé bolesti dolní části zad, způsobené přetěžováním vazů a svalů, je zde svalová nerovnováha, vznikají kloubní blokády včetně SI kloubů. U starších lidí je příčinou osteoporosa, spondylosa, osteochondrosa.

Kořenové syndromy na dolní končetině: 

Předchází jim často bolest v kříži, postupně se rozvíjí pásovitá bolest do dolní končetiny, spojená se snížením reflexu, poruchou čití (hypestesie - snížená citlivost, snížené vnímání na podněty jako je bolest, chlad, teplo, hluk, světlo, vibrace a dotyk, hyperestesie - zvýšená citlivost, zesílené vnímání, např. mravenčení, brnění, pálení i bolestivost i při minimálních dotykových podnětech, přecitlivělost na hluk, světlo, teplo, chlad, bolest, vibrace), někdy s parézou příslušných svalových skupin. Příčinou bývá tlak výhřezu disku nebo osteofytů na kořen.
Kořenový syndrom L4: Bolest vyzařuje po přední straně stehna a vnitřní ploše bérce k vnitřnímu kotníku. Příčinou bývá léze disku L3/4.
Kořenový syndrom L5: Bolest jde po zevní straně stehna (jako lampas), stáčí se na přední stranu bérce na nárt až k palci. Pacient zakopává, nepostaví se na patu. Příčinou je často výhřez disku L4/5.
Kořenový syndrom S1: Bolest jde po zadní straně stehna a lýtka do paty. Pacient se nepostaví na špičku. Příčinou je léze disku L5/S1.
https://www.kulan.cz/Vertebrogenní_algický_syndrom

Léčba páteřních onemocnění https://fibromyalgik.webnode.cz/news/lecba-paternich-onemocneni/


Cvičení https://fibromyalgik.webnode.cz/news/vse-o-cviceni-u-fm.

 

Klinický obraz nejčastějších vertebrogenních onemocnění

www.kulan.cz/Vertebrogenn%C3%AD_algick%C3%BD_syndrom

 

Intervenční léčba vertebrogenních kořenových syndromů

www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art807

Články - páteř:

Syndrom cervikokraniální

05.02.2013 18:23
Zahrnuje bolesti hlavy cervikálního původu často doprovázené dalšími příznaky jako jsou: vertigo, cervikální nystagmus, nauzea, zvracení, poruchy visu, tinnitus. Příčina bývá nejčastěji v oblasti horní krční páteře (C1-C3) a v oblasti hlavových kloubů.   CC syndrom je...

Lůžko fibromyalgika

11.01.2011 21:00
  Pohodlné lůžko vám pomůže se spánkem, uleví od bolestí a zlepší celkový zdravotní stav. Jako první po diagnostikování fibromyalgického syndromu by měl pacient investovat do svého lůžka - KAŽDÝ BY SI MĚL POŘÍDIT PODLOŽKU Z PAMĚŤOVÉ PĚNY.  Paměťová pěna dokonale přizpůsobí svůj tvar...

Léčba páteřních onemocnění

03.11.2010 15:41
1. Klidový režim: u akutních bolestí páteře je vhodný klid na lůžku v úlevové poloze. Postižené úseky lze fixovat krčním límcem nebo bederním pásem.   2. Farmakoterapie: tlumení bolesti a zánětu nesteroidními antirevmatiky (kyselina acetylosalicylová, diclofenac, indometacin, ibuprofen aj.)...