DYSFAGIE JE PORUCHA POLYKÁNÍ

- pocit váznutí sousta při polykání, které může být i bolestivé.

 

Příčinou bývá nějaký chorobný proces v hltanu (horní dysfagie) nebo jícnu (dolní dysfagie).

Při horní dysfagii se mohou potrava nebo tekutiny vracet ven například nosem nebo může dojít k jejich vdechnutí, které je obzvláště nebezpečné. Může se jednat o ucpání trávicí trubice nádorem, útlak zvětšenou štítnou žlázou, nebo neurologické a jiné poruchy (např. amyotrofická laterální skleróza, parkinsonský syndrom,…), kde vázne i samotný polykací akt.

Při poruchách v jícnu zprvu vázne polykání tuhých suchých soust (typicky rohlík nebo houska). Teprve později při postupu nádoru či zánětlivého zúžení (reflexní zánět jícnu) vázne transport kašovitých jídel a nakonec i tekutin, kdy se již jedná o velmi závažný stav.

Vzácně dochází paradoxně k váznutí polykání tekutin při poruchách svalstva a nervů jícnu (difúzní spasmus jícnu).

 

Polykání může být obtížné stále nebo jen někdy,

i v podobě záchvatů ucpání trávicí trubice s případným dušením. To závisí samozřejmě na dané příčině. Pokud dysfagie trvá krátce a dosti rychle se zhoršuje (od suchých soust k tekuté stravě), jde pak často o velmi závažnou nemoc. Řešení poruch polykání je uvedeno pod příznakem „bolestivé polykání“.

Články:

Polykání je jeden z nejkomplexnějších procesů v našem těle.

01.10.2010 21:17
  Poruchy polykání neboli dysfagie mohou vzniknout v každém věku. Nejvíce pacientů je ve věkové kategorii nad 60 let, na druhém místě jsou zastoupeny děti s vrozeným neurologickým postižením. Polykání je jeden z nejkomplexnějších procesů v našem těle. Je to složitý pohyb celé řady struktur,...

Anketa

Mám FM a při jídle musím sousta zapíjet.

ano (29)
88%

ne (4)
12%

Celkový počet hlasů: 33