U fibromyalgiků se vyskytují tyto zdravotní potíže:

100% má SIBO - bakteriální přerůstání v tenkém střevě hraje

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/sibo/

70% zvýšenou střevní propustnost - LGS (leaky gut syndrome)

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/syndrom-propustneho-streva/

Až 70% syndrom dráždivého tračníku 

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/syndrom-drazdiveho-tracniku/

65-70% trápí chronická nevolnost a zvracení

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/nevolnost/

Přes 60% refluxní choroba jícnu (GERD)

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/refluxni-choroba-jicnu/

50 % funkční dyspepsii bez známek organického onemocnění
 
Gastroparéza - pomalé vyprazdňování žaludku
 
FM je prokazována u 60 % nemocných s funkčními poruchami střeva

www.hpb.cz/index.php?pId=02-sup-04

FM má cca 30 % pacientů s IBD, 49 % pacientů s CD a 19% pacientů s UC

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/idiopaticke-strevni-zanety-/

Fibromyalgii, funkční dyspepsii a syndrom dráždivého tračníku (IBS) spojuje centrální senzibilizace

Je pravděpodobné, že lidé s jedním ze zdravotních stavů spadajících mezi syndromy centrální citlivosti (CSS) budou mít v průběhu života i další.

fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

Také migréna spadá mezi CSS 

Migréna, FM a IBS vykazují společné klinické, biochemické a patofyziologické vzorce.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/migrena-fm-a-syndrom-drazdiveho-tracniku/

 

Fibromyalgie a symptomy fibromyalgie - bolest, únava a kognitivní potíže přispívají více než kterýkoli z dalších faktorů k variacím, které se nalézají v mikrobiomech fibromyalgiků. Závažnost symptomů přímo koreluje se zvýšeným výskytem či výraznou nepřítomností některých bakterií.

V bakteriích v gastrointestinálním traktu lidí s FM dochází ke změnám - 20 různých druhů bakterií je buď ve větším nebo menším množství než je obvyklé. 

Změny v mikrobiomech fibromyalgiků nejsou způsobeny faktory jako je dieta, léky, fyzická aktivita, věk atd. o nichž je známo, že FM ovlivňují. Počítač je schopen diagnostikovat fibromyalgii dle složení mikrobiomu s přesností 87%.  https://fibromyalgik.webnode.cz/news/bude-se-fm-diagnostikovat-dle-slozeni-mikrobiomu/

Pomocí FODMAP testování se lze zbavit různorodých trávicích potíží 

fibromyalgik.webnode.cz/news/fodmap/

 
Fekální laktoferin – marker, který odliší zánětlivé střevní onemocnění od syndromu dráždivého tračníku.

Gastroenterologické obtíže

FODMAP

04.08.2019 14:13
  Pacienty s fibromyalgickým syndromem trápí hned několik gastropotíží, které se projevují např. nevolností, nechutenstvím, bolestmi břicha, refluxem, plynatostí, nadýmáním, zácpou, průjmy, zvracením, pomalým trávením, dysfunkcí střev. Hlavním viníkem je střevní dysbióza (narušení běžného...

Gastroduodenální vředy

02.08.2017 01:31
  Pacienti s fibromyalgií jsou 1,4 krát více náchylní k rozvoji žaludečních vředů. U pacientů nad 50 let je výskyt ječtě vyšší.   Příčiny jsou různé, patří mezi ně: Kouření, pití kávy, alkoholu, stres, špatná životospráva (vysoký obsah tuku a soli v potravě), dědičnost. Infekce bakterií...
I krátkodobé užívání opiátů často způsobí ,,opiátovou střevní dysfunkci“ 
(nevolnost, zvracení, nadýmání/distenze, zácpa)

U pacientů s gastrointestinálními příznaky, a to zejména funkčními, jsou opiáty nedoporučovanou, ne-li přímo kontraindikovanou možností léčby bolesti, zvláště pak při psychiatrických komorbiditách. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29327358/

Dysfunkce střev u FM

Problémy s procházením stolice se označují jako dysfunkce střev. Problémy se střevem často vznikají při nervové nebo svalové dysfunkci, neboť tento systém řídí uvolňování stolice. Jiné zdravotní problémy mohou způsobit dysfunkci střeva, včetně nežádoucích účinků, stresu, neurologických onemocnění, diabetu , hemoroidů a poruch pánevního dna. Léčba těchto stavů se může pohybovat od dietních změn a cvičení po elektrickou stimulaci a chirurgii v závislosti na individuální diagnóze.

https://www.hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/kidney_and_urinary_system_disorders/bladder_and_bowel_dysfunction_134,113

https://www.verywell.com/bowel-bladder-problems-fibromyalgia-chronic-fatigue-3973003

Nedostatečná hladina kyseliny v žaludku byla spojena s řadou zdravotních stavů: 

žaludeční nevolnosti, reflux žaludeční kyseliny, pálení žáhy, podvýživa, různé kožní problémy, osteoporóza, syndrom dráždivého střeva, diabetes, rakovina, astma, revmatoidní artritida, nadměrný růst bakterií v tlustém střevě https://www.rehabilitace.info/lidske-telo/nizka-hladina-zaludecni-kyseliny-hypochlorhydrie-jak-zvysit-zlepsit-jeji-hladinu/

 

Jedna z příčin FM je nahromadění oxidantů (metabolických, mikrobilologických a oxidantů z narušeného životního prostředí). Tyto vlivy vedou k narušení utilizace (zužitkování) kyslíku na buněčné úrovni a k hyperacidóze (překyselení žaludku).

 

Poruchy autonomního nervového systému

zahrnující presynkopu (pocity na omdlení), palpitace (bušení srdce) a střevní problémy jsou běžnou součástí klinického obrazu pacienta. Dalšími možnými manifestacemi jsou dysrytmie, syndrom posturální ortostatické tachykardie, ortostatická hypotenze. Principem jejich vzniku může být  snížená elasticita cév, zhoršená periferní vasoregulace, periferní neuropatie jako výsledek neuronových abnormalit a hyperresponzivity β[1] a α[1] adrenoreceptorů.

Střevo je považováno za „motor multiorgánového selhání“

Poruchy gastrointestinálního ekosystému (GIE)

Na začátku stojí poruchy složení střevních mikrobiot (dysbióza) a střevní motility (dysmotilita).

Odpovědí organismu je syndrom systémové zánětlivé odpovědi (SIRS) s „cytokinovou bouří“ provázenou multiorgánovou dysfunkcí a případně multiorgánovým selháním.

Procesy v tenkém střevě se významně uplatňují v patogenezi a patofyziologii řady chorob. Dnes je zřejmé, že k nim patří idiopatické střevní záněty, celiakie, chronická radiační enteritida (zejména pozdní radiační enteritida u žen po rtg Th z gynekologické indikace), bakteriální gastroenteritida, syndrom dráždivého střeva, akutní pankreatitida, minimální jaterní encefalopatie, spontánní bakteriální peritonitida, ale i sklerodermie, syndrom fibromyalgie a popáleniny.

https://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/aktualni-gastroenterologie-xxvii-464948

Škytavka

Její příčinou je většinou dráždění v oblasti bránice či v jejím bezprostředním okolí. Nejčastěji je způsobuje náhlé přeplnění žaludku, tenkého střeva nebo záněty v oblasti jícnu, horní části žaludku a podobně. Někdy je také projevem endokrinní nebo metabolické poruchy nebo infekce nervové soustavy. Pokud trpíte škytavkou jenom sporadicky, nemusíte mít ale žádný strach. Abyste se nepříjemnému škytání vyhnuli, často stačí dát si pozor při jídle. Lépe žvýkat, pomalu polykat a nikam při jídle nespěchat. Zvuk, který při škytání vydáváme, vzniká tak, že se při křečovitém stahu bránice současně uzavře oblast hrtanu.

www.mesicnikzdravi.cz/200311/skytavka.htm
nemoci-traviciho-ustroji.zdrave.cz/proc-skytame/

 
English (auto-detected) » Hungarian
 
 
English (auto-detected) » Hungarian