Fibromyalgii a syndrom dráždivého tračníku spojuje centrál ní senzibilizace, 
oba tyto stavy patří mezi  syndromy centrální citlivosti. 

fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

Až 70% fibromyalgiků trápí syndrom dráždivého tračníku K58 

Syndrom dráždivého střeva (IBS - Irritable bowel syndrome) je chronická gastrointestinální porucha, která narušuje normální fungování tlustého střeva. Je charakterizována bolestí břicha, nadýmáním a změněnou činností střev. Porucha regulace funkce střeva, která vyúsťuje do neobvyklé citlivosti a činnosti svalů. Nejčastěji bývá narušená střevní peristaltika – tedy automatické stahy střevní svaloviny, které posouvají potravu v zažívacím traktu. Zdravý člověk má jemné a pravidelné stahy, takže si je ani neuvědomuje, než ho nezačne nutkat na stolici. Dráždivé střevo pracuje nepravidelně, střídají se křeče se slabými stahy a výsledkem jsou bolesti žaludku, zácpa, průjem a jiné potíže. Objevují se i přidružené potíže jako bolesti zad, únava, nafouknuté břicho, ale i příznaky nesouvisející s trávením, na kterých se podle některých odborníků podílejí i alergie a vnitřní napětí organizmu. Syndrom dráždivého střeva je často následkem akutních zánětových střevních nebo jiných onemocnění, zejména těch, které se dlouhodobě léčily antibiotickou léčbou.

 
U pacienta se musí minimálně tři měsíce v posledním roce objevovat nejméně dva ze tří uvedených znaků:
  • úleva po vyprázdnění
  • začátek bolestí spojených s poruchou vyprazdňování
  • začátek bolestí spojených se změnou tvaru konsistence stolice

Příčina: 

 

DIAGNOSTIKA JE ČASTO VELMI SLOŽITÁ

 
Syndrom dráždivého střeva je jednou z nepříjemných poruch trávicího traktu, která se obtížně diagnostikuje. Příznaky IBS se totiž částečně prolínají s příznaky jiných trávicích problémů. Někteří pacienti je například mylně připisují chronické pankreatitidě. Kromě základního gastroenterologického vyšetření jsou často zapotřebí i pomocná vyšetření, jako např. sonografie či kolonoskopie. Proč je potřebné absolvovat tato vyšetření? Protože je potřebné vyloučit závažnější organické příčiny onemocnění trávicího traktu, jako jsou zánětlivá onemocnění tlustého střeva, poruchy trávení a vstřebávání, celiakie, onemocnění podžaludeční žlázy a jiné. Průjem a zácpa jsou totiž průvodními příznaky i natolik závažných onemocnění, jako jsou rakovina nebo zánět tlustého střeva. Ovšem na rozdíl od výše uvedených nemocí se krev ve stolici nevyskytuje a v žádném případě nepatří do obrazu dráždivého střeva!
 
Lékař musí nejdříve vyloučit veškeré ostatní možnosti a teprve když jsou všechny výsledky negativní a nic nepoukazuje na jiný zdravotní problém, může s čistým svědomím potvrdit, že se jedná o syndrom dráždivého střeva.
 
Pokud jsme disciplinovaní a vzorně se o sebe staráme, naděje na vyléčení je poměrně vysoká. Dokonce i v případech nesprávné diagnózy nebo zanedbané léčby, kde příznaky přetrvávají dlouhodobě, není situace beznadějná.
 
Obavy, že by syndrom dráždivého střeva mohl vést k rakovině, bývají neopodstatněné. Zácpa spojená s touto poruchou by musela být chronická a přetrvávat celé roky, abychom ji mohli dát do souvislosti s rizikem výskytu rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva.
 
Rychlé nebo líné střevo?

Změna citlivosti tračníku snižuje nebo naopak zvyšuje hybnost střevní stěny.

Nutkavé opakované ranní stolice, průjmy po jídle do půl hodiny, bolesti v podbřišku s nepříjemným nadýmáním. Pokud střevo reaguje méně ochotně, trpí pacient zácpou s obtížným vyprazdňováním a kolikovitými bolestmi břicha.

Oba stavy, tedy průjmy a zácpa, se také mohou střídat.

Průjmovitá forma dráždivého tračníku

• křečovité bolesti v dolní polovině břicha
• po vyprázdnění nastává úleva
• stolice se objevuje v ranních hodinách, typicky ihned po snídani, někdy po probuzení
• stolice jsou málo objemné

Zácpovitá forma dráždivého tračníku

• obtížné a nepravidelné vyprazdňování stolice, která je tuhá
• bolesti břicha, pocit nadmutí, zvýšená plynatost, stále nutkání na stolici bez úspěchu
• příměs hlenu

Smíšená forma dráždivého tračníku

• pocit nadýmání, plynatost
• velmi často bývá stolice denně, je však nepravidelná, v některých dnech řidší a opakovaná, v jiných dnech v závislosti na dietě a psychickém stresu není stolice vůbec

 

Invalidní důchod:

Na Syndrom dráždivého tračníku se silnějšími trvalými symptomy, s průjmy, spasmy několikrát denně, se sníženým stavem výživy, anemií a sníženou celkovou výkonností lze získat I. stupeň ID.

Pokud jsou značné a trvalé symptomy se sníženým stavem výživy, poruchami pasáže, anemií, krvácením, opakovanými záněty nebo zúžením střeva a se značně sníženou celkovou výkonností i II. st. ID.

 

Kolonoskopie

umožňuje prohlédnout celé tlusté střevo, které musí být dokonale vyčištěno projímadly. Vyšetření se provádí při vědomí, po lehčím obluzení. Do konečníku se zavádí dlouhý kabel opatřený kamerou a zdrojem světla. Pro lepší přehlednost se pomocí kabelu plní tlusté střevo vzduchem, což může způsobovat mimovolný odchod plynů. V jedné ze studií byl zaznamenán vysoký výskyt celiakie u pacientů s dráždivým tračníkem, kolem 5 %. V zemích s vysokým výskytem celiakie, kam patří nepochybně také Česká republika, je  vhodné provádět u všech nemocných s klinickými projevy dráždivého tračníku, screeningové vyšetření na celiakii.

 

Testování FODMAP odstraní zdravotní potíže spojené se syndromem dráždivého tračníku (IBS) u 86% pacientů, což je doloženo více než 30 studiemi s tisíci pacienty. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/fodmap/

 

Co můžete sami …

  • Změna životního stylu, eliminace stresu a zlepšení technik jeho zvládání jsou hlavními body prevence syndromu dráždivého střeva. Pravidelné cvičení zmírňuje stres a zlepšuje funkci střev. Lidé, kteří jsou často pod vlivem stresu, by měli ubrat ze svého obvyklého tempa a při vyprazdňování střeva se nerozptylovat jinými aktivitami, jakými jsou např. čtení, poslouchání rádia nebo kouření. 
  • Denně je dobré spát alespoň sedm hodin, jíst častěji menší množství jídla, omezit ve stravě tuky a zároveň zvýšit příjem bílkovin a vlákniny.
  • Teplý obklad na břicho nebo horká koupel mohou uvolnit křeče.
  • Nekouřit, nepít alkohol ani kávu, z důvodu podněcování peristaltiky střeva a podpory vzniku průjmu.
  • Pokusit se zjistit, které jídlo nám způsobuje potíže a vyřadit ho z jídelního lístku. Nejíst kořeněná, smažená a jiná mastná jídla a taktéž nejíst ani sladkosti s obsahem sorbitolu a manitu, které způsobují nadýmání.
  • Při zácpě je důležitý nácvik vyprazdňovacího reflexu. Měli bychom si proto v průběhu dne zvolit pravidelný čas pro vyprázdnění střeva, nejlépe ráno. Při problémech s vyprazdňováním pomáhá masáž podbřišku zavřenou pěstí nebo sklenice vlažné vody. Vodu můžeme před vypitím trochu osolit nebo do ní přidat šaratici.
  • Strava s vysokým obsahem vlákniny může potíže zmírnit, ale doporučuje se nekonzumovat nadýmající potraviny.
  • Kdo trpí průjmy, měl by ze svého jídelníčku vyloučit potraviny způsobující nadýmání čí jiné zažívací potíže. Mezi tyto potraviny se řadí mléčné výrobky dále např. luštěniny, kynuté těsto a nápoje s obsahem oxidu uhličitého. Omezit by se měli i potraviny s nadměrným obsahem vlákniny.
  • Při zácpě je nutné přidat do stravy více vlákniny. Nachází se zejména v celozrnném pečivu, cereáliích, zelenině či ovoci. Ovoce je v tomto případě vhodné konzumovat i se slupkou.
  • Vyhýbejme se potravinám co obsahují vysoké množství cukru dále tučným mléčným výrobkům, kávě, alkoholu, smaženým pokrmům, zmrzlině, pomerančovým a grapefruitovým šťávám, ořechům, instantním výrobkům a červenému masu.
  • Vhodné je do stravy zařadit celozrnnou rýži, jogurty se živými probiotickými kulturami, zeleninu, ovoce, ryby a drůbež. Taktéž i česnek podporující trávení a rozklad toxinů ve střevě. https://www.detoxikace-organismu.info/syndrom-drazdiveho-streva-ibs

Projímadla a změkčovadla Jedná se o látky nebo potraviny s vysokou koncentrací nevstřebatelných polysacharidů a pektinů, jako jsou pšeničné otruby, psylium, kukuřičné lupínky, luštěniny a mnohé jiné. Jejich použitím se zvětší a změkčí objem střevního obsahu. Výhodnější je používat rozpustnou formu vlákniny, jako například psylium, u které nedochází v takovém míře ke zvětšení produkce plynu. Jako změkčovadla stolice a šetrná projímadla vhodná k dlouhodobému užití jsou například lactulosa nebo lactitol.

 

K léčbě dráždivého tračníku se dále používají léky ze skupiny antidiarhoik. Stejně tak se používají antidepresiva a neruoleptika. Jsou–li v popředí klinických potíží bolesti břicha, lze použít spasmolytika.

Pokud se vyskytují psychologické poruchy. Je vhodná Behaviorální léčba, zahrnuje psychoterapii, hypnoterapii, relaxační léčbu a další metody.

 

Kterak na zácpu?

Po ránu je trávicí trakt nejdráždivější. Sklenka studené vody podpoří mohutnou peristaltiku a dosažení stolice. Ze začátku je vhodné i zavedení glycerinového čípku do konečníku. Podmínkou úspěchu je provádět tento postup pravidelně každé ráno. Po celý den se doporučuje dostatek tekutin, nejméně tři litry. Správnému vyprazdňování velmi prospívá pohyb.

CT kolonografie je o moc příjemnější než-li kolonoskopie

Kolonoskopie - zlatý standard

27.09.2010 20:31
Každý, kdo prodělal kolonoskopii - vyšetření střev se cítil ponížen a označil ji za velmi nepříjemné vyšetření Jsou při ní podaná sedativa, důkladně vyčistěna střeva klistýrem, doba na zotavení je 30 - 60 min. a musí vyšetřovaného doprovodit někdo z blízkých. Celková doba yšetření vychází na dvě...

CT kolonografie - nebolestivé vyšetření střev

27.09.2010 20:29
  CT kolonografie je diagnostická metoda využívající možnosti multispirálního CT přístroje. Vyšetření je vhodné provádět v případě neúplného výsledku konvenční kolonografie v důsledku překážky nebo při výrazně vinutém tlustém střevě. Také v případě nemožnosti provést optickou kolonografii,...

Máte:
- bolesti v konečníku?
- pálení a svědění v této oblasti?
- červenou krev na stolici či na toaletním papíře?
- hlenohnisavý výtok z konečníku?
- výhřez konečníku?

Pokud i jen na některé tyto otázky odpovídáte kladně zřejmě trpíte hemoroidální nemocí.

Více naleznete na: https://www.remedis.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=62

Většina lidí nemá hemoroidy, ale praskliny
Nemoc se projeví bolestí při a po defekaci, tato bolest přetrvává i několik hodin a je doprovázena krvácením. Krev je jasně červené barvy.