Až 70% pacientů s FM trápí Syndrom dráždivého tračníku

Způsobuje značnou citlivost střeva na svalové kontrakce.

Pacienta obtěžují těžké záchvaty s průjmem, břišní křeče i zácpa.

Irritable bowel syndrome

Diagnózy:  K58   Syndrom dráždivého střeva
                      K580 Syndroom dráždivého střeva s průjmem
                      K589 Syndrom dráždivého střeva bez průjmu

 

Tato diagnóza představuje širokou škálu potíží spojených s poruchou hybnosti tlustého střeva.

Pacient má problém s vyprazdňováním stolice. Provází je například bolest břicha, nadýmání, nucení na stolici, zácpa nebo průjmy.

U pacienta se musí minimálně tři měsíce v posledním roce objevovat nejméně dva ze tří uvedených znaků:

  • úleva po vyprázdnění
  • začátek bolestí spojených s poruchou vyprazdňování
  • začátek bolestí spojených se změnou tvaru konsistence stolice

Infekce a stres

Jednou z příčin porušení hybnosti tlustého střeva je prodělaná střevní infekce, která mění citlivost stěny tlustého střeva. Nejčastěji je způsobena kmenem Campylobacterem jejuni, Salmonela enteritidis a Yersinia enterocolitica. Tyto infekce mají těžší průběh a pacient bývá hospitalizován v nemocnici. Dalším důležitým faktorem je déle trvající psychický stres či neuróza. 

Rychlé nebo líné střevo?

Změna citlivosti tračníku snižuje nebo naopak zvyšuje hybnost střevní stěny.

Nutkavé opakované ranní stolice, průjmy po jídle do půl hodiny, bolesti v podbřišku s nepříjemným nadýmáním. Pokud střevo reaguje méně ochotně,

trpí pacient zácpou s obtížným vyprazdňováním a kolikovitými bolestmi břicha.

Oba stavy, tedy průjmy a zácpa, se také mohou střídat.

Průjmovitá forma dráždivého tračníku

• křečovité bolesti v dolní polovině břicha
• po vyprázdnění nastává úleva
• stolice se objevuje v ranních hodinách, typicky ihned po snídani, někdy po probuzení
• stolice jsou málo objemné

Zácpovitá forma dráždivého tračníku

• obtížné a nepravidelné vyprazdňování stolice, která je tuhá
• bolesti břicha, pocit nadmutí, zvýšená plynatost, stále nutkání na stolici bez úspěchu
• příměs hlenu

Smíšená forma dráždivého tračníku

• pocit nadýmání, plynatost
• velmi často bývá stolice denně, je však nepravidelná, v některých dnech řidší a opakovaná, v jiných dnech v závislosti na dietě a psychickém stresu není stolice vůbec

Invalidní důchod:

Na Syndrom dráždivého tračníku se silnějšími trvalými symptomy, s průjmy, spasmy několikrát denně, se sníženým stavem výživy, anemií a sníženou celkovou výkonností lze získat I. stupeň ID.

Pokud jsou značné a trvalé symptomy se sníženým stavem výživy, poruchami pasáže, anemií, krvácením, opakovanými záněty nebo zúžením střeva a se značně sníženou celkovou výkonností i II. st. ID.

Kolonoskopie

umožňuje prohlédnout celé tlusté střevo, které musí být dokonale vyčištěno projímadly. Vyšetření se provádí při vědomí, po lehčím obluzení. Do konečníku se zavádí dlouhý kabel opatřený kamerou a zdrojem světla. Pro lepší přehlednost se pomocí kabelu plní tlusté střevo vzduchem, což může způsobovat mimovolný odchod plynů. V jedné ze studií byl zaznamenán vysoký výskyt celiakie u pacientů s dráždivým tračníkem, kolem 5 %. V zemích s vysokým výskytem celiakie, kam patří nepochybně také Česká republika, je  vhodné provádět u všech nemocných s klinickými projevy dráždivého tračníku, screeningové vyšetření na celiakii.

Co můžete sami …

Pokud jsou obtíže vázány na určité psychické stavy, můžete zasáhnout předcházením jejich vzniku. Také význam vhodné diety byl již opakovaně prokázán. Vhodná je zejména úprava stravy – dostatek vlákniny, nejlépe ve formě ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva – a úprava každodenních zvyklostí s pravidelným vyprazdňováním.

Při průjmech byste se měli vyhýbat dráždivým pokrmům a jídlům, která příliš nesnášíte.

Terapie

U některých nemocných je samotnou terapií konzultace s odborníkem, který pacientovi vysvětlí podstatu choroby a důsledky na jeho zdravotní stav. Nutný je i podrobný rozbor dietních návyků včetně omezení konzumace alkoholických nápojů, kávy a kouření cigaret. Nesmí se zapomínat i na možný negativní podíl některých umělých sladidel jako je sorbitol nebo fruktóza /žvýkací gumy/. U nemocných s nesnášenlivostí určitých potravin, například mléka, je také nezbytná dieta. U většiny pacientů však toto řešení nepostačí, je třeba použít i medikamentózní léčbu.

Projímadla a změkčovadla Jedná se o látky nebo potraviny s vysokou koncentrací nevstřebatelných polysacharidů a pektinů, jako jsou pšeničné otruby, psylium, kukuřičné lupínky, luštěniny a mnohé jiné. Jejich použitím se zvětší a změkčí objem střevního obsahu. Výhodnější je používat rozpustnou formu vlákniny, jako například psylium, u které nedochází v takovém míře ke zvětšení produkce plynu. Jako změkčovadla stolice a šetrná projímadla vhodná k dlouhodobému užití jsou například lactulosa nebo lactitol.

Další farmakologická léčba

K léčbě dráždivého tračníku se dále používají další léky ze skupiny antidiarhoik. Stejně tak se používají antidepresiva a neruoleptika. Jsou–li v popředí klinických potíží bolesti břicha, lze použít spasmolytika.

Behaviorální terapie

Pokud se vyskytují psychologické poruchy. Je vhodná Behaviorální léčba zahrnuje psychoterapii, hypnoterapii, relaxační léčbu a další metody.

Kterak na zácpu?

Po ránu je trávicí trakt nejdráždivější. Sklenka studené vody podpoří mohutnou peristaltiku a dosažení stolice. Ze začátku je vhodné i zavedení glycerinového čípku do konečníku. Podmínkou úspěchu je provádět tento postup pravidelně každé ráno. Po celý den se doporučuje dostatek tekutin, nejméně tři litry. Správnému vyprazdňování velmi prospívá pohyb.

CT kolonografie je o moc příjemnější než-li kolonoskopie

Kolonoskopie - zlatý standard

27.09.2010 20:31
Každý, kdo prodělal kolonoskopii - vyšetření střev se cítil ponížen a označil ji za velmi nepříjemné vyšetření Jsou při ní podaná sedativa, důkladně vyčistěna střeva klistýrem, doba na zotavení je 30 - 60 min. a musí vyšetřovaného doprovodit někdo z blízkých. Celková doba yšetření vychází na dvě...

CT kolonografie - nebolestivé vyšetření střev

27.09.2010 20:29
  CT kolonografie je diagnostická metoda využívající možnosti multispirálního CT přístroje. Vyšetření je vhodné provádět v případě neúplného výsledku konvenční kolonografie v důsledku překážky nebo při výrazně vinutém tlustém střevě. Také v případě nemožnosti provést optickou kolonografii,...