Někteří fibromyalgici jsou hypoglykemičtí - mají nízkou hladinu cukru v krvi.

Příznaky:
zvýšení tělesné hmotnosti, bolesti, závratě a fyzické potíže související s mozkem, deprese, úzkosti, podrážděnost, náladovost, nervozita, zvýšená potivost, citlivost na chlad a změny počasí, kognitivní potíže, pocit oteklých končetin a brnění, zvýšená chuť na sladké a sacharidy, chvění, třes, svalové křeče, palpitace - bušení srdce. 
Potíže se mohou přeměnit na cukrovku 1. typu, proto je neignorujte a navštivte odborného lékaře. 

Důvodem je inhibice u FM je Krebsův cyklus.

fibromialgiamelilla.wordpress.com/2012/12/13/fibromialgia-y-levaduras/

cs.wikipedia.org/wiki/Citr%C3%A1tov%C3%BD_cyklus

 

Nízká koncentrace glukózy v krvi je nebezpečná především pro mozek (jediný zdroj energie pro mozek je glukóza, které spotřebuje asi 100 g za den), a proto se tělo snaží nedostatek glukózy v krvi co nejrychleji napravit.

Stimuluje sekreci antagonistů inzulinu: především hormony nadledvinek - adrenalin, kortizol a hormon pankreatu - glukagon.

Tyto hormony stimulují rozklad zásobního cukru glykogenu (proces glykogenolýza) v játrech na glukózu a potlačují účinek inzulinu.

 

Pocit hladu, který je způsobený vyloučením adrenalinu do krve,
přinutí člověka sníst potravu obsahující sacharidy.

 

Hypoglykémie, může vést ke kvantitativním i kvalitativním poruchám vědomí, je jedním z etiologických faktorů vzniku demence. Např.ve spojitosti s hypoxií se může nepříznivě uplatnit u vaskulárních demencí.
 

Články:

Hypoglykemie není pouze o dietě

01.02.2014 11:10
Velká řada těch, kteří trpí hypoglykemií mohou potřebovat nějakou malou sladkost bezprostředně před cvičením a v průběhu cvičení než se tělo plně přizpůsobí. Hypoglykemie je obvykle doprovázena nedostatkem mikroživin a z toho důvodu je třeba brát výživové doplňky. Chronická hypoglykemie je velmi...

Hypoglykemie – symptomy, test, léčba

02.01.2014 10:58
  Je nezbytně nutné, aby byla v těle udržována hladina cukru v úzkém rozmezí. Pokud tyto hladiny příliš poklesnou, je tím poškozeno dodávání energie do tkání; především do mozku. V případě příliš vysoké hladiny cukru jsou poškozovány tepny a dlouhodobé poškozování tepen může...

Co je to hypoglykémie

01.12.2010 18:54
Je patologický pokles glykémie pod 3,3 mmol/l doprovázený klinickými projevy, jež jsou způsobeny vylučováním antiregulačních hormonů a dalšími biochemickými procesy. Řadí se mezi akutní komplikace diabetu a jedná se o častou komplikaci léčby diabetu inzulinem. Normální hladina glukózy v krvi je 3,5...

K odstranění příznaků je nutné změnit stravu

Je nezbytné vyhýbat se všem jídlům, která obsahují cukr a rafinované sacharidy a brát vysoké dávky probiotik (kvasí sacharidy na mastné kyseliny s krátkými řetězci – nemají žádný vliv na krevní cukr a jsou upřednosťňovanou pohonou látkou pro mitochondrie).

Dieta by měla být založena na konzumaci bílkovin, tuků a komplexních sacharidů.

Zpočátku je doporučena strava s vysokým obsahem tuku společně s veškerou zeleninou (málo brambor), ořechy, semínky atd.

Ovoce je povolené v omezeném množství, protože nadměrné množství ovocných džusů a sušeného ovoce obsahuje příliš ovocného cukru, se kterými se játra nedokáží vypořádat. Max. jeden kousek ovoce ke každému jídlu.

Může trvat i několik týdnů a někdy i měsíců než játra hypoglykemika opětovně získají plnou kontrolu nad krevním cukrem, takže mohou symptomy hypoglykemie nadále přetrvávat ačkoliv byly z jídelníčku vymýceny cukry a rafinované sacharidy. To znamená, že změnou stravy budete trpět abstinenčími příznaky a situace se vyřeší až po několika týdnech správné diety. Tento typ závislosti je velice podobný závislosti kuřáků a těžkých alkoholiků.

Postupně můžete stravovací režim uvolnit, ale návratem k nadměrnému množství cukru a rafinovaných sacharidů znamená počátek problému.

Anketa

Mám FM a mívám Hypoglykemické stavy

často (36)
67%

občas (12)
22%

nikdy (6)
11%

Celkový počet hlasů: 54

Anketa

Mám FM a jsem Diabetik

ano (18)
39%

nevím (5)
11%

ne (23)
50%

Celkový počet hlasů: 46