• Stává se vám, že se oči zamlží, text rozpije. Nevidíte tak jako dříve?

  • Vadí vám světlo z monitoru, žárovky, protijedoucích aut.

  • Kontaktní čočky vám dráždí oko či způsobují bolest.

  • S nošení brýlí vás bolí nos, uši i zuby.

www.fibromyalgia-symptoms.org/conditions/eyesight.html

 

Nejčastější diagnózy očí u FM je syndrom suchého oka a blefaritida. 

 

Je nutné dlouhodobě o oči pečovat, především hygienu víček musí pacient zařadit do svého každodenního programu. Nesmíme opomenout léčbu kožních onemocnění a syndromu suchého oka. 

fibromyalgik.webnode.cz/news/u-fibromyalgiku-je-velmi-casty-vyskyt-blefaritidy/

 

Naše oči jsou vybavené posturálními svaly, ty se podílejí na pohybu oční bulvy a umožňují nám soustředit se, pokud tyto svaly nefungují správně kvůli křečím nebo spouštěcím bodům pak zrak může být zkreslený.

www.fibromyalgia-associationuk.org/content/view/266/205/

 

Fibromyalgie může způsobit oslabení okohybných svalů.

V důsledku toho se může cítit špatně, kdykoli se pokusíte podívat ven z okna auta, při čtení knihy nebo při jiné činnosti, která vyžaduje, abyste sledovali něco očima.

 
Cvičení očních svalů

Napomáhají uvolnění napjatých nebo strnulých svalů očí a okolí očí.

https://www.kairos.cz/joga/jogova-terapie/bolesti-zad/cviceni-na-posturalni-svaly/19-jogova-terapie

 

Okohybné poruchy

Mají mnoho příčin, mechanické, cévní, zánětlivé, metabolické a jiné. Např. u bolestí obličeje, RS, SLE, Myastenie, boreliosy, štítné žlázy.

https://fibromialgiamelilla.wordpress.com/2013/02/10/fibromialgia-estoy-embarazada-que-hago/

 

Za zvýšenou citlivost na světlo může zřejmě hypothalamus. Je vhodné si chránit oči tmavými brýlemi.

https://www.livestrong.com/article/177796-the-effects-of-fibromyalgia-on-eyes/

 

Fibromyalgici často nesnášejí čočky ani dlouhodobé nošení brýlí.

 

 

Oční potíže u FM

www.ehow.com/about_5040994_fibromyalgia-eye-problems.html?fb_ref=like&fb_source=home_multiline

 

FM může mít za následek zhoršenou koordinaci oko-ruka.

en.wikipedia.org/wiki/Eye%E2%80%93hand_coordination

 

Oční lékař vám řekl, že máte zrak v naprostém pořádku.

Za vaše obtíže může únava. Mezi řečí jste se možná dozvěděli, že máte Syndrom suchého oka a že si máte koupit umělé slzy. Popřípadě zajít na Revmatologii a nechat vyšetřit zda nevlastníte i Sjögnerův syndrom. I když zrak je OK můžete zakoupit a při únavě používat dioptrické brýle. Trochu to pomáhá.

Nebo se jedná o Šedý zákal - Kataraktu. 

Pak po bezpečné operaci a zdarma vaše potíže rázem zmizí. Kataraktu objeví lékař při dobrém očním vyšetření relativně snadno. Počáteční stádia jsou nenápadná, projevují se jako snížení zrakové ostrosti. Nemocný vidí zpočátku jako přes mokré sklo, později obraz může dostávat mléčně zakalený vzhled. Pokud je vidění zastřené, je katarakta už v pokročilejším stádiu.

Pokud máte i bolest za okem mohlo by se jednat o Optickou neuritidu.

Její příznaky - náhle vzniklá porucha zraku – od zamlženého vidění a výpadků zorného pole typicky v jeho centrální části až po úplnou ztrátu zraku na postiženém oku, poruchu barvocitu a bolest za okem hlavně při pohybu oka (oteklý, zánětem postižený nerv tlačí na kostěný kanálek, kterým prochází do lebky).

Více na: https://www.aktivnizivot.cz/aktivni-zivot/zivot-s-roztrousenou-sklerozou/ocni-priznaky/

 

Sklivcové vločky - zákalky

Jsou to velmi malé tečky, pavučinky nebo čmouhy poletující před okem. Má je většina lidí. Problémem se stanou v okamžiku, kdy jsou pozorovatelné při jakýchkoli světelných podmínkách a když se často dostávají do centrálního zorného pole.

www.sklivec.wz.cz/index.php

Zrak

U fibromyalgiků je velmi častý výskyt blefaritídy

01.12.2017 17:16
  Chronická blefaritida je časté zánětlivé onemocnění postihující okraje víček. Projevuje se jako přední nebo zadní blefaritida. Nerozpoznaná chronická blefaritida může způsobit vážné komplikace. Léčba je dlouhodobou záležitostí. Zásadní roli hraje hygiena víček.   Pokud zánět...

Nirooční tlak

Zvýšený nebo naopak snížený tlak může signalizovat nějaké závažnější onemocnění a dá se měřit pomocí přístrojů. Zvýšená hodnota NO tlaku může signalizovat začínající nebo pokročilý glaukom (zelený zákal). Naopak snížená hodnota potom např. diabetické kóma nebo nějakou formu zánětu. Přestože přesnou příčinu oční hypertenze většinou neznáme, obecně se vždycky jedná buď o nadměrnou produkci nitrooční tekutiny nebo o její zpomalený odtok ven z oka. Nitrooční tlak je zvyšován kofeinem, tabákem a dlouhodobou léčbou kortikosteroidy. Alkohol a marihuana v nízkých dávkách a většina celkových anestetik nitrooční tlak snižují. Některé studie prokázaly, že konopí dokáže dočasně, na dobu několika hodin, snížit nitrooční tlak cca o 10-30%. Velké zvýšení nitroočního tlaku může být provázeno zhoršeným viděním, bolestmi oka a hlavy, často i celkovým zchvácením, nevolností a zvracením. Chronický prostý glaukom je onemocnění s významným rizikem dědičnosti.

cs.wikipedia.org/wiki/Nitroo%C4%8Dn%C3%AD_tlak

vysetreni.vitalion.cz/tonometrie/

www.zeleny-zakal.cz/novinky/vysoky-nitroocni-tlak-nemusi-znamenat-zeleny-zakal-174

www.drstuchla.cz/caste-dotazy/caste-dotazy.html

 

Zelený zákal nebolí, nemusíte o něm řadu let vědět.

 

Glaukom

https://www.zeleny-zakal.cz/co-je-zeleny-zakal

Šedý zákal

Katarakta - léčba

09.01.2011 18:42
Šedý zákal Nejčastěji příčina potíží. Způsobuje kalení oční čočky. Nemocný vidí zpočátku jako přes mokré sklo, později obraz může dostávat mléčně zakalený vzhled. Kataraktu nicméně objeví lékař při dobrém očním vyšetření relativně snadno. V případě, že už vás trápí přímo zastřené vidění, je...

Katarakta Premium

09.01.2011 18:18
Nový směr do léčby šedého zákalu přináší nadstandardní Katarakta Premium – kombinace využití nejmodernějších materiálů a postupů současné oftalmologie. Léčba Katarakta Premium vám po operaci umožní výborné vidění do dálky i na čtení!   Pro většinu svých denních aktivit již nikdy...
Záznamy: 1 - 2 ze 4
1 | 2 >>