Nadměrné pocení u FM

Jde o velice nepříjemný, frustrující symptom, který přes den snižuje kvalitu života a v noci narušuje spánek 95% fibromyalgiků.

Pocení se podílí na termoregulaci, ochlazuje povrch těla a odvádí z organismu škodlivé a toxické látky, pot nás chrání i proti UV záření. Tento složitý mechanismus řídí nervová soustava a hormonální systém. Pocení je vegetativní reakcí spojenou také se stresem či silnou emocí. 

Hyperhidróza - 

nadměrné pocení se vyznačuje nadměrným vylučováním potu, než je potřebné k termoregulaci těla. Může se jednat i o 5 krát vyšší produkci potu než u člověka, jenž hyperhidrózou netrpí. Klasické antiperspiranty nemají v těchto případech zpravidla žádný znatelný účinek.https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperhidróza

Minorův test - 

spolehlivě stanoví plošný rozsah postižení a jeho provedení je jednoduché: po natření vyšetřované oblasti 1% jódovou tinkturou se plocha zasype škrobem. Fialovo hnědé zbarvení vymezí oblast pocení. https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/nadmerne-poceni/

Typy pocení:

Primární nadměrné pocení – příčina není známá, často je dáno dědičně. 
Sekundární nadměrné pocení – bývá příznakem nějakého onemocnění, návštěva lékaře je nutná. 
Fokální hyperhidróza –- nadměrné pocení je omezeno na určité místo: podpaží, dlaně rukou, plosky nohou, obličej, záda nebo jiná místa těla, např. v oblasti hlavy.
 https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/poceni-jak-mu-zabranit-pomahaji-spreje-leky-operace-i-botulotoxin-240.html

Několik faktorů může být zodpovědné za naše pocení a to buď samostatně nebo v kombinaci: 

autonomní dysfunkce v hypotalamu - oblast mozku, která řídí spánek a reguluje pocení, pohyby střev a jiné automatické tělesné funkce, citlivost na teplo, vedlejší účinky léků.
https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/nadmerne-poceni/

Pokud nejde pouze o pocení z horka či při námaze, je přítomno více a silněji, může být příznakem hypertyreózy - zvýšené funkce štítné žlázy, hypertenze - vysokého krevního tlaku, komplexního regionálního bolestivého syndromu https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/komplexni-regionalni-bolestivy-syndrom/, úzkosti, deprese, stresu, součást abstinenčního syndromu, při obezitě, nedostatku vitamínu D. Časté močení a nadměrné pocení může signalizovat cukrovku. 

Zvýšenou tvorbu potu negativně ovlivňují kořeněná a horká jídla, česnek, cibule, chilli, pepř, kmín, kari, skořice, zázvor, kofein, cukr, černý i zelený čaj, alkohol a cigarety. https://www.mojezdravi.cz/priznaky/nadmerne-poceni-4644.html

Také může souviset s nádorovými onemocněními (leukemie, lymfom) nebo s některými neurologickými onemocněními (roztroušená skleróza, míšní léze, syndrom karpálního tunelu). Jedním z vzácných onemocnění je takzvaný feochromocytom – nádor, který do organismu uvolňuje stresové hormony, což způsobuje bušení srdce, vysoký tlak a pocení. Příznakem alergie na mléko. Může provázet pubertu, těhotenství, ale typické je s návaly horka především pro menopauzu. Nadměrné pocení doprovází i chronické zánětlivé dg např. revmatoidní artritis, zvláště v noci, kdy se pacient musí i několikrát převlékat. 

Noční pocení není způsobeno jen přetopenou místností. 

U FM je běžné, že pot nás neochlazuje tak jako ostatní, i proto u fibromyalgiků dochází častěji k přehřátí organismu. 
Příčinou je dysfunkce CNS, porucha termoregulace
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/vse-o-poruse-termoregulace-u-fm/, nízké hladiny D https://fibromyalgik.webnode.cz/news/mnoho-fibromyalgiku-ma-nizkou-hladinu-vitaminu-d/, neuropatie malých vláken (omezuje průtok krve, což znemožňuje, aby přirozené mechanismy regulace tělesného tepla fungovaly správně https://fibromyalgik.webnode.cz/news/temer-50-fibromyalgiku-trpi-neuropatii-tenkych-vlaken-/, vedlejší účinky léků, hormonální změny a přidružené diagnózy - např. onemocnění štítné žlázy, hypoglykémie https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/hypoglykemie/, autoimunitní poruchy, gastroezofagenální refluxhttps://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/refluxni-choroba-jicnu/ , onemocnění srdce, psychické dg. 

Noční pocení u mužů s FM:
Mimo výše uvedených příčin je to ještě:
- Obstrukční spánková apnoe - velký přispěvatelem nočního pocení fibromyalgiků, je přítomna u 50% mužů s FM a u žen se vyskytuje jen zřídka. 
- Nízká hladina testosteronu, projevuje se malou energií, zvýšeným tělesným tukem, náladovostí, návaly horka, nízkým libidem a erektilní dysfunkcí. Doporučovaná léčba je pomocí hormonální substituční terapie. 
Noční pocení u mužů je poměrně běžné, ale neignorujte své příznaky a ihned se poraďte se svým lékařem, abyste vyloučili možnost vzniku vážných zdravotních stavů.
 https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/diagnostika/muzi/

Spánek - není výjimkou, že fibromyalgici potřebují mít u lůžka ručník na utírání potu z obličeje a těla + suché oblečení na převlečení. Nejen, že spát v kaluži potu je nepříjemné, ale rozjíždí to bolesti a u některých dokonce pálení kůže, kdy je třeba pot ze sebe omýt vodou. Výsledkem je přerušovaný, neosvěžující spánek. 

Je důležité najít způsob, jak snížit denní i noční pocení: 

  • Noste vrstvené oblečení, ze savých přírodních materiálů, jenž odvádí vlhkost.

  • Zvolte vhodné lůžkoviny, dodržujte zásady spánkové hygieny.

  • Důležité je zůstat hydratovaní, pijte dostatečné množství vody.

  • Doplňte nízké hladiny vitamínu D.

  • Upravte jídelníček, viz. informace výše.

  • Měřte si teplotu během dne.

  • Promluvte s lékařem o výměně léků.

https://www.mdedge.com/familymedicine/article/62725/sleep-medicine/whats-best-diagnostic-evaluation-night-sweats 
https://www.mayoclinic.org/symptoms/night-sweats/basics/causes/sym-20050768 
https://www.menshealth.com/health/a19528882/truth-about-night-sweats/ 
https://www.healthline.com/health/low-testosterone/night-sweats 
https://www.webmd.com/men/features/low-testosterone-explained-how-do-you-know-when-levels-are-too-low#1
https://www.redorbit.com/night-sweats-in-men/?utm_source=Fibromyalgia+Treating&utm_campaign=d44f44bc0f-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_ea06b17b6b-d44f44bc0f-487028609

Vyšetření a léčba:
https://endokrinologie-obezitologie.cz/cs/clanky/nadmerne-poceni/nadmerne-poceni-priciny-diagnostika-lecba/

Při nadměrném pocení přicházíme o minerály, je důležité mít stravu bohatou na draslík, vápník a hořčík nebo je doplňovat pomocí potravinových doplňků. Předejdeme tím dalším zdravotním potížím.
https://www.verywellhealth.com/excessive-sweating-chronic-fatigue-syndrome-p2-716008

Jestli-že se potíte více, než jste se potili dosud nebo na jiných místech, jste chudokrevní a máte úbytek na váze, měli byste neprodleně navštívit lékaře. 
 

Antiperspiranty

snižují tvorbu potu bud’ tak, že denaturací tkáně mechanicky uzavírají vývody potních žláz nebo adstringentním působením na epitel potních žláz snižují jejich funkční aktivitu. Dnes jsou hlavní účinnou složkou antiperspirantů soli hliníku (aluminium chlorid, aluminium chlorhydrát, aluminium chlorid hexahydrát) v 1–3% koncentraci. Koncentraci solí hliníku lze zvýšit na 20–30 %. Účinek se zvýší, avšak vyšší koncentrace zvyšuje možnost podráždění kůže. Tyto preparáty se aplikují po očistě kůže na noc, aby mohlo dojít k rozvoji potřebných změn v akrosyringiu vývodu.

 

Iontoforéza

je lékařsky ověřená metoda a proto je nejčastěji používánou léčbou hyperhidrózy. Jde o lékařské vyšetření, kdy pomocí velice malého elektrického proudu a působení částic vody se nabité částice léku dostanou poměrně hluboko až k postižené tkáni.

Pacient ponoří končetiny do obyčejné vody z kohoutku, do které je elektrodami zaveden slabý elektrický proud ze speciálního přístroje napájeného klasickými tužkovými bateriemi. V případě podpaží jsou k aplikaci určeny speciální elektrody. Výsledky jsou znát již po 1 až 3 týdnech používání (liší se člověk od člověka). Iontoforézou se lze bez problémů zbavit zpocených a studených dlaní rukou, chodidel a podpaží.

cs.wikipedia.org/wiki/Iontofor%C3%A9za

www.konecpoceni.cz/co_je_iontoforeza