U FM je zvýšená citlivost na bolest a menstruační cyklus zhoršuje bolesti i ostatní příznaky 
https://www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_dysmenorrhea.html
 

Dysmenorea a FM mají společný mechanismus centrální senzibilizace a řadí se mezi syndromy centrální citlivosti

fibromyalgik.webnode.cz/news/centralni-senzibilizace-cs/

fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

 

Mnoho příznaků chronické bolesti je také pozorováno u žen s dysmenoreou: 

snížení kvality života, potlačení osy hypotalamus-hypofýza-nadledvina a změny v centrálním zpracování škodlivých podnětů. 

Průměrný kortizol je u žen s dysmenoreou významně nižší a negativně koreluje s trváním symptomů. Nízkou hladinu mají fibromyalgici i díky adrenální únavě.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21524851

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/adrenalni-unava/

U žen s chronickou pánevní bolestí jsou významné korelace mezi závažností bolesti a přítomností dysmenorey, syndromu dráždivého střeva, bolestivého syndromu močového měchýře, bolesti pánevního svalu nebo bolesti břicha. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6300370/

fibromyalgik.webnode.cz/news/prekryvajici-se-stavy-bolesti-copc/

 

Některé ženy a dívky mají menstruační bolesti mírné a jiné tak úporné, že narušují jejich běžné denní činnosti a vedou až k vyřazení z pracovního či studijního procesu na dobu 1-3 dnů. Trápí je bolest podbřišku, která může být ostrá, pulzující, pálivá, vystřelující. Také se bolest objevuje v bederní páteři a horní části stehen. Mimo bolesti můžou být přítomny: nevolnost, zvracení, průjem, zácpa, bolesti hlavy, časté močení, závratě, mdloby, únava, studený pot, dezorientace, podrážděnost a nervozita, přecitlivělost na zvuky, světlo, vůně či dotyky. Potíže mohou začít bezprostředně po ovulaci a mohou trvat až do konce menstruace. 

 

Dysmenorea - menstruační křeče DG N 94

Dělí na primární, sekundární a membranózní:

Primární dysmenorea 

Je běžnější, projevuje se bolestí v dolní části břicha a zad. Může jít o ostré pánevní křeče na začátku menstruace nebo hlubokou, tupou bolest. Nastupuje 1-2 dny před menstruací a trvá 2-4 dny. Není způsobena jiným základním onemocněním. Ve srovnání s ostatními ženami mají ženy s primární dysmenoreou zvýšenou aktivitu děložního svalu se zvýšenou stažitelností a zvýšenou frekvencí kontrakcí. Bolest zhoršuje zakloněná děloha, nepravidelné menstruace, stres, kouření, alkohol, nadváha a nedostatek pohybu.

Sekundární dysmenorea 

Vzniká kdykoli v průběhu života a příčinou může být organické onemocnění v oblasti malé pánve. Je charakterizována křečemi, které jsou způsobeny např. endometriózou, děložními myomy, adenomyózou, polypy děložní sliznice, cysty vaječníků, pánevní kongesce (chronická žilní nedostatečnost) nebo zánětlivým onemocněním pánve. Příčinou může být i nerovnoměrná délka nohou či skolióza. Sekundární dysmenorea může být doprovázena bolestí při styku, krvácením po pohlavním styku či krvácením mimo menstruační období. Příznaky často začínají dříve v menstruačním cyklu než u primární dysmenorey a obvykle trvají déle. https://en.wikipedia.org/wiki/Dysmenorrhea

Dysmenorea membranózní 

Křečovité bolesti, vyznačující se cárovitým odlupováním a vylučováním větších útržků děložní sliznice.

 

Dysmenorea vzniká v důsledku zvýšené produkce endometriálních prostaglandinů, které způsobují zvýšenou děložní aktivitu (bolestivé křeče) a zvýšený pohyb gastrointestinálního traktu vedoucí k zažívacím potížím. Velmi často se jedná o tzv. rodově podmíněný výskyt – pokud dysmenoreou trpí matka, podobné potíže se vyskytnou i u dcer, což je dáno geneticky podmíněnou zvýšenou hladinou prostaglandinů.

 
Diagnóza dysmenorey se obvykle provádí jednoduše na základě anamnézy menstruační bolesti, která zasahuje do každodenních činností. 

Neexistuje však univerzálně přijatá metoda zlatých standardů pro určování množství závažnosti menstruačních bolestí. Existují však kvantifikační modely nazvané menstruační symptomy, které lze použít k odhalení závažnosti menstruačních bolestí, jakož i ke vztažitelnosti s bolestí v jiných částech těla, menstruačním krvácením a mírou negativního vlivu na každodenní aktivity.

Léčba:

Pár dní před začátkem menstruačního cyklu zvýšeně dbejte na eliminaci stresu, dopřejte si odpočinek. Příznivý vliv má teplo, účinné je přikládání teplých obkladů na podbřišek či vyhřívací podložka. Pomoci vám může i horká lázeň s Epsomskou solí. Vyhněte se kofeinu, alkoholu a cigaretám. https://www.verywellhealth.com/painful-period-problems-in-fibromyalgia-and-me-cfs-4156482

Z léků se doporučují nesteroidní antiflogistika (NSAID). Dokáží blokovat prostaglandiny, čímž snižují napětí děložního svalstva a potlačují tak bolestivé křeče v oblasti podbřišku. Z volně prodejných NSAID je možné zvolit ibuprofen, naproxen či léky s kyselinu acetylsalicylovou . Velmi výhodný je aulin či nimesil, ten je ovšem vázán na lékařský předpis. U žen majících pravidelný menstruační cyklus je ideální podat NSAID ještě před začátkem menstruace, aby došlo k zablokování produkce prostaglandinů a zabránilo se tak vzniku dysmenorey. U pacientek, u kterých je podání NSAID rizikové, je vhodné podat paracetamol v dostatečné dávce vzhledem k tělesné hmotnosti a v lékové formě dosahující rychlého nástupu účinku (šumivé tablety či tablety upravené technologií OPTIZORB - rychle se rozpadající v žaludku). Možné je použít i analgetika obsahující kromě paracetamolu kofein k zesílení účinku - valetol či saridon, nebo i s guaifenesinem, který poskytuje myorelaxační účinek - např. ataralgin. Doplňkový význam mají bylinné čaje na mírnění křečí např. nať kontryhelu a řebříčku, na zmírnění psychických příznaků je tradičně známá třezalková nať, list a nať meduňky a kořen kozlíku. https://www.pharmanews.cz/clanek/terapie-menstruacni-bolesti/

80% pacientů s dysmenoreou pomáhá lék s kyselinou acetylsalicylovu, např. aspirin. Kyselina acetylsalicylová snižuje tvorbu prostaglandinů (fyziologicky účinných sloučenin, které se podílejí na vzniku zánětu), a tím působí proti bolesti, snižuje horečku a potlačuje záněty.

Antikoncepce obsahující nízké dávky nebo střední dávky estrogenu snižuje bolest spojenou s primární dysmenoreou. Ženy, které nereagují po třech měsících léčby léky a hormonální antikoncepcí, mohou mít sekundární dysmenoreu. Léčba sekundární dysmenorey se bude měnit podle základní příčiny. Diagnostická laparoskopie, další hormonální léčba nebo zkouška transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) jsou dalšími možnými kroky. Chirurgie může být použita k odstranění fibroidů nebo k rozšíření cervikálního kanálu, pokud je příliš úzký. https://www.rehabilitace.info/bolesti-2/menstruacni-bolesti-dysmenorea-jak-na-ne/

 

Doporučuje se doplňovat hořčík, vitamíny E, B1, B12 a omega-3.

 

Odkazy:

en.wikipedia.org/wiki/Dysmenorrhea

www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_dysmenorrhea.html

chronicfatigue.about.com/od/whyfmscfsarelinked/a/overlapping_2.htm

www.specialistpainphysio.com/dysmenorrhoea-pain/