U FM se vyskytují potíže s jemnou motorikou, zručností a koordinací

 

Nedávná studie odhalila problém s kontrolou jemné motoriky a zručnosti u fibromyalgie. Účatníci vykonávali úkoly jako je psaní, obracení karet, umisťování špendlíku, skládání na sebe hracích kamenů na dámu a sbírání předmětů. Skupina fibromyalgiků byla pomalejší v porovnání s kontrolní skupinou zdravých jedinců. Všechny tyto testy byly provedeny u 20 žen s fibromyalgií ve věku 35-55 bez symptomů v horních končetinách a 20 stejně starých zdravých žen. Ve všech těsto dílčích testech byly zaznamenány významné rozdíly ve schopnostech. Kromě toho ženy s fibromyalgií potřebovali k vykonání úkonů více času. Byl odhalen oboustranný deficit ve schopnosti kontroly jemné motoriky a manuální zručnosti u pacientek s fibromyalgií, které nevykazují žádné symptomy v horních končetinách. Tyto deficity nesouvisejí s klinickými znaky symptomů podporujících skryté ústřední mechanismy změn ovládání motoriky.

 

chronicfatigue.about.com/b/2013/02/15/impaired-coordination-in-fibromyalgia.htm

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23354668

 

Fibromyalgie má spojitost s narušenou schopností regulace neurotransmiteru s názvem dopamin, což způsobuje pohybové problémy pokud je v nerovnováze v pohybových centrech mozku.
 

,,Mé ruce nepracují tak, jako před tím než jsem onemocněla fibromyalgií. Neustále mi z rukou padají léky. Je pro mě problematické oddělit od sebe listy papíru. Navléknutí jehly se pro mě stalo zkouškou mé trpělivosti ve dnech, kdy je mi lépe a zkouškou marnosti ve dnech horších."

 

,,Dříve jsem se věnovala ručním pracem a dnes nemohu. Je to pro mne velká ztráta"

 

,,Nemohu psát, ani se podepsat. Lidé pro to nemají pochopení"

 

,,Mám problémy s krájením, stříháním. Jsou dny, kdy se nenajím"

 

,,Nezvládám manipulaci se zipy, knoflíky, dveřními klikami."

 

,,Špatně se mi otevírají lahve a plechovky."

 

FM může mít za následek zhoršenou koordinaci oko-ruka

https://www.fibromyalgia-symptoms.org/conditions/eyesight.html

en.wikipedia.org/wiki/Eye%E2%80%93hand_coordination

 
 
English (auto-detected) » Hungarian