Souvislost mezi fibromyalgií a onemocněním štítné žlázy

Fibromyalgie (FM) je časté, bolestivé onemocnění s vysokou měrou podiagnostikovanosti a nedostatečnou léčbou. Běžně se vyskytuje u pacientů s autoimunitním onemocněním a titr některých autoprotilátek je u fibromyalgiků ve srovnání se zdravými kontrolami zvýšený.

Lidé s tímto dlouhodobým onemocněním vykazují autoimunitní rysy a příznaky FM mohou být v některých případech časným příznakem jiných autoimunitních onemocnění, protože jejich silnou spojitost nelze ignorovat a autoimunitní onemocnění štítné žlázy patří mezi diferenciální diagnózy, které je třeba zvážit při diagnostice FM, zvláště u žen po menopauze. Klinické projevy onemocnění štítné žlázy mohou být nespecifické, zejména v časném stadiu onemocnění, což vede k vysoké míře nedostatečné diagnostiky.

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy mnohdy vede ke zhoršení příznaků fibromyalgie a fibromyalgie může mít negativní vliv na příznaky onemocnění štítné žlázy a/nebo ztěžuje zjištění, zda je substituční léčba hormony štítné žlázy optimální.

Onemocnění štítné žlázy:

  • Choroby z nedostatku jódu

  • Zvětšení štítné žlázy (struma)

  • Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

  • Zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza, tyreotoxikóza)

  • Záněty štítné žlázy

  • Ostatní choroby štítné žlázy

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy je jedním z nejčastějších imunitně podmíněných onemocnění charakterizovaných existencí autoprotilátek, jako jsou protilátky proti tyreoidální peroxidáze (TPOAb) a protilátky proti tyreoglobulinu (TgAb), které hrají roli při ztrátě vlastní tolerance.

Autoprotilátky proti štítné žláze jsou zvýšené u několika revmatických onemocnění včetně systémového lupus erythematodes, revmatoidní artritidy a fibromyalgie.

Tyreoidální autoimunita může být spojena s dalšími systémovými autoimunitními onemocněními. Nedávné studie ukazují, že mezi autoimunitním onemocněním štítné žlázy a diabetes I. typu, neurologickými poruchami, stresem a nedostatkem vitaminu D existuje významný vztah a že o zvýšeném riziku výše uvedených onemocnění lze uvažovat u těch, které vykazují přítomnost autoprotilátek proti štítné žláze.

U lidí s pozitivitou autoprotilátek proti štítné žláze se významně častěji vyskytuje suché oko, sucho v ústech, bolesti hlavy, pocit pálení při močení, alodynie, rozmazané vidění, bolesti v krku a předchozí psychiatrická léčba.

Přibližně 10 % zdravých lidí má zvýšené TPOAb.

U u starších lidí jsou autoimunitní onemocnění poměrně častá, zvýšené TPOAb má cca 1/3 z nich.

Přítomnost TPOAb je vyšším rizikem pro FM ve srovnání s TgAb.

Onemocnění štítné žlázy a fibromyalgie mají tendenci postihovat podobnou populaci lidí:

Pohlaví: Obě onemocnění se častěji vyskytují u žen. U onemocnění štítné žlázy to částečně vysvětluje působení pohlavních hormonů na imunitní systém. Časná menstruace a pozdní menopauza jsou rizikovým faktorem, protože pohlavní hormony mohou regulovat základní mechanismus tyreoidální autoimunity.

Věk: Obě onemocnění naplno vzplanou nejčastěji v plodném věku a ve středním věku, i když se mohou projevit v jakémkoli věku.

Podobné rysy nahrávají některým hypotézám, že autoimunitní onemocnění štítné žlázy i fibromyalgie jsou způsobeny podobným základním procesem, který může člověka predisponovat k oběma onemocněním.

Některé z navrhovaných možností zahrnují:

Autoimunita

Přestože vědci již léta diskutují o tom, že je fibromyalgie autoimunitní poruchou její etiologie a patofyziologie nejsou zcela objasněny a pacienti postrádají účinnou léčbu. Řada studií potvrdila vyšší výskyt protilátek proti štítné žláze u osob s fibromyalgií ve srovnání s běžnou populací, zvláště po menopauze. Teorie se různí, i když některé předpokládají, že základní autoimunitní onemocnění urychluje vznik obou stavů.

U FM se nachází nový druh autoimunity - takový, který nevytváří zánět. Autoimunitní procesy se zaměřují přímo na nervy produkující bolest. Protilátky IgG jsou nejběžnějším typem protilátek, které se vyskytují v krvi. Jejich schopnost vázat se na patogeny znamená, že tvoří důležitou součást naší imunitní obrany. Tyto silné faktory také neutralizují toxiny, aktivují komplementový systém aj. Když se však pokazí, mohou také vyvolat autoimunitní útoky na lidské tkáně. Autoimunitní útok se u FM nezaměřuje jen na tkáně, ale na skutečné nervy. Zvýšená citlivost na bolest, svalová slabost, snížený pohyb a snížený počet drobných nervových vláken v kůži, které jsou pro fibromyalgii typické jsou důsledkem protilátek pacientů. IgG je tedy hlavní pronociceptivní, patologickou složkou séra fibromyalgiků. fibromyalgik.webnode.cz/news/protilatky-igg-hraji-u-fibromyalgie-klicovou-roli/

Potlačení hypothalamu

Hypothalamus je oblast mozku, která je přirovnávána k centru užitečnosti. Jeho funkce je velmi komplexní, dá se říci, že není žádná důležitá aktivita v našem těle, která by hypothalamem nebyla regulována. Reguluje hladiny hormonů (včetně hormonů štítné žlázy), tělesnou teplotu, cirkadiánní rytmy (včetně spánku), emoce, pocity hladu/sytosti, žízně, sexuální chování a pravděpodobně i sexuální orientaci, autonomní nervový systém (mimovolní část nervového systému, která řídí krevní tlak, průtok krve, trávení a mnoho dalšího).

K útlumu hypotalamu může dojít v důsledku problémů s mitochondriemi v hypotalamických buňkách, což jsou organely, které jsou považovány za "energetické pece" buněk. Někteří vědci se domnívají, že tato dysfunkce hypotalamu může být hlavní příčinou obou poruch a že sama o sobě může dysfunkce hypotalamu způsobovat mnoho příznaků připisovaných onemocnění štítné žlázy a fibromyalgii.

Trauma

Stejně jako u některých infekcí i autoimunitnímu onemocnění štítné žlázy a fibromyalgii někdy předchází úraz. Trauma aktivuje imunitní systém. Tato aktivace může vést k hyperaktivnímu imunitnímu stavu (způsobujícímu autoimunitu) i po odeznění úrazu.

Hormonální problémy a fyzická zátěž organismu

S fibromyalgií i onemocněním štítné žlázy jsou spojeny další hormonální problémy nebo stavy, které tělo stresují, například infekce.

Společné příznaky

Bolesti těla (svalů a kloubů), únava, vyčerpání, neosvěžující spánek, kognitivní problémy (mozková mlha), problémy s termoregulací, trávicí potíže, nadváha, deprese a úzkost.
Vše jsou pouze teorie, které nikdy nebyly potvrzeny! Studie často vycházeli ze zastaralých diagnostických kritérií a definic FM, s nedostatečným zastoupením mužů a dětí.

K dalšímu objasnění skutečného vztahu mezi FM a autoprotilátkami proti štítné žláze by mělo být provedeno více prospektivních kohortových studií založených na standardizovaných diagnostických kritériích a metodách měření. Tyto studie by měly zahrnovat hodnocení různých příznaků FM, jako je bolest a únava, spolu s komorbiditami včetně deprese a problémů se spánkem ve vztahu k autoimunitě štítné žlázy.

Vzhledem k významně vyšší prevalenci autoprotilátek proti štítné žláze může být měření autoprotilátek proti štítné žláze užitečným diagnostickým přístupem u pacientů s FM, který umožní včas odhalit a řešit případnou dysfunkci štítné žlázy a zabránit tak dalšímu zhoršování příznaků FM. Ke stanovení hraniční hodnoty tyreoidálních autoprotilátek s nejvyšší prediktivní hodnotou jsou nutné další studie.

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34369360/
www.verywellhealth.com/the-thyroid-fibromyalgia-connection-3231681

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.

ROZDÍL MEZI HYPOTYREÓZOU A HYPERTYREÓZOU

HYPOTYREÓZA

SUCHÉ VLASY, OPUCHLÝ OBLIČEJ, POMALÝ SRDEČNÍ TEP, PŘIBÝVÁNÍ NA VÁZE, ZÁCPA, KŘEHKÉ NEHTY, ARTRITIDA, CHLADOVÁ INTOLERANCE, DEPRESE, SUCHÁ KŮŽE, ÚNAVA, VÝPADKY PAMĚTI, SILNÉ MENSTRUAČNÍ OBDOBÍ, SVALOVÉ BOLESTI

HYPERTYREÓZA

ZTRÁTA VLASŮ, VYPOULENÍ OČÍ, POCENÍ, ZRYCHLENÝ SRDEČNÍ TEP, ÚBYTEK HMOTNOSTI, PRAVIDELNÉ NADÝMÁNÍ, MĚKKÉ NEHTY, POTÍŽE SE SPÁNKEM, NESNÁŠENLIVOST TEPLA, NEPLODNOST, PODRÁŽDĚNOST, SVALOVÁ SLABOST, NERVOZITA, SLABŠÍ MENSTRUAČNÍ OBDOBÍ