FM má tendenci koexistovat s GERD, existuje obousměrné spojení. 

U fibromyalgiků je jeho výskyt 1,6x častější https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28683023.
 
 

Refluxní choroba jícnu (GERD)

Mnoho lidí občas pálí žáha, ale pokud se to stává často a obsah žaludku se vrací do úst může se jednat o GERD, chronickou poruchu zažívacího systému.

Strava do žaludku prochází jícnem, na kterém se nachází dva svěrače. Horní zabraňuje, aby se vzduch při dýchání nedostal do jícnu a dolní svěrač jícnu (LES) brání žaludečním šťávám, aby se vracely zpět do jícnu. Jestliže LES nefunguje správně žaludeční kyseliny se vrací do jícnu a způsobují zánět, v některých případech i erozi zubů. Dysfunkce svěrače může být důsledkem dědičnosti, životního stylu, syndromu myofasciální bolesti, hiátové kýly, poruch pojivové tkáně, stresu, obezity, hormonů, těhotenství, pomalého vyprazdňování žaludku, určitých neurologických stavů, léků, rakoviny jícnu atd.

GERD zahrnuje jak případy s makroskopicky či mikroskopicky patrným poškozením sliznice jícnu tzv. refluxní ezofagitidu a mikroskopickou ezofagitidu, tak i pacienty s normálním endoskopickým nálezem a opakovanými obtěžujícími symptomy tzv. endoskopicky negativní refluxní nemoc jícnu (NERD – z angl. Non Erosive Reflux Disease).

GERD je časté gastroenterologické onemocnění s širokým spektrem symptomů, jež postihuje přibližně 20 % lidí všech věkových skupin. Pokud jím trpí někdo z rodiny můžete mít predispozici - zvýšené riziko, že touto chorobou onemocníte i vy.

https://www.verywellhealth.com/seven-types-of-fibromyalgia-…

 

Refluxní choroba je dnes nejčastěji diagnostikovanou příčinou bolestí na hrudi.

Typickými symptomy je pálení žáhy (pyróza) za hrudní kostí a v krku a návrat žaludečního obsahu do jícnu, hltanu i úst (regurgitace).

Dalšími příznaky je dysfagie (obtížné polykání), odynofagie (bolest na hrudi při polykání), říhání, zvracení a bolesti v nadbřišku. Gastroezofageální reflux se může podílet na chronickém kašli, chrapotu, pocitu chronického dráždění v krku, opakovaných zánětech hrtanu, v některých případech na astma bronchiale a vzácněji i na recidivujících infektech dýchacích cest (hlavně u dětí), zápachu z úst a zvýšené kazivosti zubů.

K pálení žáhy dochází obvykle po jídle a potíže se mohou zhoršit v noci a narušovat spánek, což má za následek zhoršení symptomů fibromyalgie. Bylo prokázáno, že jednotlivci trpící GERD se probouzí mnohem častěji během noci, tráví mnohem méně času ve stavech hlubokého spánku, což může způsobit zvýšení únavy během dne. https://www.redorbit.com/gerd-and-fibromyalgia/

 

GERD je příčinou různých zdravotních potíží od nepříjemných po velmi vážné a pokud se vyskytne více než 2x týdně měly by jste navštívit gastroenterologa. 

Dlouhodobě neléčený může způsobit řadu komplikací:

  • tvorbu jizev, díky tomu dojde ke zúžení jícnu a k problémům s polykáním.
  • vřed v jícnu, ten může krvácet, způsobit bolest a ztížit polykání.
  • změny v tkáňové výstelce dolního jícnu. Tyto změny jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny jícnu (Barrettův jícen), ten se vyskytuje u 10-20% pacientů a GERD.

  https://cs.medlicker.com/1181-refluxni-choroba-jicnu

https://www.mayoclinic.org/…/g…/symptoms-causes/syc-20361940
https://cs.wikipedia.org/…/Gastroezofage%C3%A1ln%C3%AD_refl…
https://www.verywellhealth.com/gastroesophageal-reflux-dise…
https://www.prohealth.com/…/is-there-a-gerd-fibro-connectio…

 

Diagnostika GERD:

Na základě symptomů lze spolehlivě stanovit diagnózu. Dále se k diagnostice GERD používá endoskopie, 24-hodinové monitorování pH, manometrie jícnu, vyšetření krve a RTG.

https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/01/03.pdf

 

Léčba refluxní choroby jícnu (GERD)

Většina lidí je schopna kontrolovat své příznaky změnami životního stylu.

  • Což vyžaduje restriktivní dietu s vyloučením prozánětlivých potravin, tučných, kořeněných, kyselých, smažených jídel. Vyhýbat se kouření, alkoholu, kofeinu, čerstvému pečivu a syceným nápojům. Mezi problematické potraviny patří např. čokoláda, cibule, česnek, rajčata, citrusy, ananas, sladký čaj, máta a koření.
  • Prospívá jíst menší porce 5x denně, nejíst pozdě v noci, poslední jídlo cca 3 hod. před spaním. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zivot-s-fibromyal…/strava/
  • Nutná je i lepší životospráva, vzpřímená poloha po jídle, spaní na levém boku s hlavou o cca 20 cm výše než nohy (pomocí roštu, zvednutím nohou lůžka, ne pomocí polštářů), omezení zvedání těžkých břemen a poloh, při kterých se může samospádem obsah žaludku vracet do jícnu. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/kvalitni-vybaveni-luzka-…/
  • Doporučuje se pokud máte nadváhu zhubnout a vyvarovat se těsného oblečení.
  • Eliminovat chronický stres https://fibromyalgik.webnode.cz/news/relaxace/.
  • Ze cvičení vyřaďte pohyby, které vytváří gravitační reflux, jako je skákání, agresivní jogging a některé pozice jógy, které mohou zhoršovat příznaky.
  • Některé léky mohou vyvolat GERD nebo zhoršit příznaky. Patří sem například léky na vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a léky proti bolesti (např. aspirin, ibuprofen, naproxen). S lékařem proberte případnou změnu.
  • Některým pacientům pomáhá heřmánek, lékořice, proskurník, jilm červený https://www.healthline.com/health/gerd#gerd-vs.-heartburn.

V případě, že změny životního stylu nepomohou a pokud máte pouze mírné příznaky lze zakoupit volně prodejné léky. Antacida nezabrání nebo nezlepší GERD, ale mohou být přijata pro občasnou úlevu od symptomů.

Běžně používané antacida jsou jedlá soda, Rennie, Helicid, Gaviscon, Famosan, Maalox, Talcid, Ortanol, Apo-panto, Esoxx atd.

Standardní léčba GERD obecně zahrnuje léky, které snižují hladiny kyseliny v žaludku a umožňují hojení sliznice žaludku.

Dvě nejčastěji používané možnosti jsou:

- Blokátory histaminu-2 (blokátory H2): blokátory H2 pomáhají omezit produkci žaludeční kyseliny, takže obsah žaludku způsobuje méně příznaků, když se refluxují do jícnu. Blokátory H2 začnou pracovat do jedné hodiny, stanou se nejúčinnější mezi jednou a třemi hodinami po podání dávky a jejich účinnost přetrvává až 12 hodin. Jsou užitečnější, když jsou užívány pravidelně během 2 až 4 týdenní terapie. H2 blokátory zahrnují léky s účinnou látkou famotidin (Famosan, Quamatel, Ulfamid) .
POZOR do této skupiny patří také léky s účinnou látkou ranitidin (ranisan, rantidan, ranitidine) ovšem bylo zjištěno že, některé z těchto léků obsahují NDMA lidský karcinogen (látka, která by mohla způsobit rakovinu). https://www.ema.europa.eu/…/ema-review-ranitidine-medicines…
- Inhibitory protonové pumpy (PPI): PPI působí tak, že inhibují pumpu v žaludečních buňkách, které produkují žaludeční kyselinu. Jsou nejúčinnějšími inhibitory kyselin a jsou účinnější než H2 blokátory při odstraňování příznaků a hojení ezofagitidy. Mají však sklon způsobovat více nepříznivých účinků, takže většina lékařů nejprve vyzkouší H2 blokátor. Mezi PPI patří léky s účinnou látkou omeprazol (Helicid, Omeprazol, Apo-Ome, Ortanol). S účinnou látkou lansoprazolum (Lanzul, Lanxyb, Lansopraol). S účinnou látkou pantoprazole (Apo-panto, Controloc, Pantomyl, Nolpaza, Pantoprazol). S účinnou látkou esomeprazolum (Emanera, Helides). S účinnou látkou rabeprazolum (Rapoxol, Zurbex).

Pokud se vaše příznaky nezlepšují změnami životního stylu a léky na předpis, lékař může doporučit chirurgický zákrok.

Nejběžnějším typem je fundoplikace, což je, když je horní část žaludku ovinuta kolem dolního svěrače jícnu (LES), aby se posílil a zabránilo refluxu. https://www.uzdravim.cz/fundoplikace-jicnu.html
Mohou se také zvážit endoskopické techniky a implantace prstence z magnetických kuliček nazývaného zařízení LINX. https://www.verywellhealth.com/gastroesophageal-reflux-dise…
Další možnosti endoskopické léčby refluxní choroby jícnu https://www.hpb.cz/index.php?pId=02-sup-03.

https://cs.wikipedia.org/…/Gastroezofage%C3%A1ln%C3%AD_refl…
https://www.prohealth.com/…/is-there-a-gerd-fibro-connectio…

Reflux doprovází také: