Fibromyalgie spadá mezi stavy centrální senzibilizace a je běžnou přidruženou diagnózou mnoha autoimunitních stavů, stavů u kterých je přítomna bolest. Mimo fibromyalgie mají lidé i jiné zdravotní potíže, které s ní nesouvisí. Výsledkem je užívání mnoha různorodých léků, které se navzájem ovlivňují. fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/

Kombinace léků, bylin a potravinových doplňků občas může vést k některým velmi závažným zdravotním potížím

Serotoninový syndrom je stav způsobený nadměrně zvýšenou hladinou serotoninu v důsledku kombinace nepříznivé reakce na léky, která může nastat po léčebné aplikaci léků, jejich náhodné interakci nebo předávkováním.

 

Je spojen s řadou závažných nežádoucích účinků a je potenciálně život ohrožující.

 

Týká se všech věkových kategorií, včetně starších osob, dětí a dokonce i novorozenců v důsledku expozice in utero.

Serotoninový syndrom není idiosynkratická reakce na léky; je předvídatelným důsledkem nadměrné serotonergické aktivity centrální nervové soustavy (CNS) a periferních serotoninových receptorů. Z toho důvodu někteří odborníci preferují názvy serotoninová toxicita či serotoninový toxidrom, neboť přesněji vyjadřují skutečnost, že jde o druh otravy. Jiné názvy používané k označení tohoto syndromu je serotoninová bouře, hyperserotonemie či serotonergický syndrom. Nezaměňovat se syndromem z vysazení SSRI.

Co je serotoninový syndrom?

Lidé, kteří trpí bolestí, depresí nebo únavou často užívají léky, které působí na podporu uvolňování serotoninu v mozku. Příležitostně se může uvolnit příliš mnoho serotoninu, což vede k serotoninovému syndromu.

Serotoninový syndrom je stav, který je charakterizován zvýšenou hladinou serotoninu v krevním oběhu. Serotonin, který se přirozeně vytváří v mozku je hormon, který funguje jako chemický posel a umožňuje různým částem mozku vzájemně komunikovat. Podílí na mnoha složitých biologických procesech včetně agrese, bolesti, spánku, chuti k jídlu, úzkosti, deprese, migrény a zvracení. U lidí byly účinky nadbytku serotoninu poprvé zaznamenány v roce 1960 u pacientů užívajících inhibitor monoaminooxidázy (MAOI) a tryptofan. Roli mohou hrát i další neurotransmitery. fibromyalgik.webnode.cz/news/serotonin-5-ht/

Co způsobuje serotoninový syndrom?

Serotoninový syndrom je obvykle způsoben užíváním dvou nebo více serotonergních léků nebo drog, ale může k ní dojít také v důsledku předávkování jen jednou serotoninergní látkou

Vyskytuje se asi v 15 % případů předávkování SSRI. Jde o předvídatelný důsledek nadbytku serotoninu na centrální nervový systém (CNS). Nástup příznaků je obvykle do jednoho dne po zvýšení příjmu serotoninu.

Zdá se, že k syndromu dochází zejména při:

  • kombinaci léků zvyšující hladinu serotoninu s jiným lékem zvyšujícím hladinu serotoninu
  • kombinaci léků zvyšující hladinu serotoninu s lékem, který ovlivňuje schopnost jater čistit krevní oběh (což vede k hromadění serotoninu)

Například pokud užíváte antidepresivum s lékem proti migréně nebo antidepresivum s opioidním lékem proti bolesti. Také, když úmyslně vezmete vyšší dávku. A to nejen léků na předpis, ale i volně prodejných léků, potravinových doplňků, nelegálních drog.

Někteří lidé jsou k lékům a doplňkům stravy, které způsobují serotoninový syndrom náchylnější než jiní, ale tento stav se může vyskytnout u kohokoli.

Proč jsou ohroženi pacienti s fibromyalgií?

Pacienti s fibromyalgií jsou bohužel obzvláště ohroženi vznikem serotoninového syndromu. Důvodem je množství léků zvyšujících hladinu serotoninu, které se fibromyalgikům často předepisují. Např. kombinace léků na bolest antidepresiv pregabalinu/gabapentinu. Mohou si splést FM s nežádoucími účinky léků nebo s příznaky serotoninového syndromu (třes, pocení, trávicí potíže, bušení srdce, záškuby).

Pokud trpíte fibromyalgií je důležité znát příznaky serotoninového syndromu a probrat možnosti jeho vzniku se svým zdravotnickým týmem.

Jaké léky jsou spojovány se serotoninovým syndromem?

Byla zaznamenána řada léků a kombinace léků, které serotoninový syndrom vyvolaly. Některé z nich jsou běžně předepisovaných fibromyalgikům.

Může jít o některé z těchto účinných látek (názvy léků se v různých zemích mohou lišit):

- Antidepresiva 

  • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je citalopram (Apo-cital, Citalec, Pram, Seropram, Celexa), fluoxetin (Deprex, Fluzak, Migrilan, Prozac, Sarafem), fluvoxamin (Fevarin), paroxetin (Parolex, Arketis, Paroxinol, Remood, Seroxat, Paxil, Pexeva, Brisdelle) a sertralin (Asentra, Adjuvin, Sertivan, Setaloft, Stimuloton, Zoloft).

  • Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), jako duloxetin je (Cymbalta, Dolyxan, Dulasolan, Dulsevia, Drizalma Sprinkle) a venlafaxin (Argofan, Efectin, Elify, Olowexya, Velaxin, Effexor XR).

  • Bupropion (Elontril, Mysimba, Welard, Zyban, Wellbutrin SR, Wellbutrin XL) a léky proti závislosti na tabáku.

  • Tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin a nortriptylin (Nortrilen, Pamelor).

  • Neselektivní inhibitory monoaminooxidázy (IMAO), antidepresiva jako isokarboxazid (Marplan) a fenelzin (Nardil).

  • Antidepresiva SARI (Trittico, Azoneurax, Nefazodon, Trazodon).

- Léky proti migréně, jako je karbamazepin (Biston, Neurotop, Tegretol, Timonil, Carbatrol), kyselina valproová (Valproat, Depakene) a triptany, mezi které patří almotriptan (Axert, Almogran, Almotrax, Almozen, Amignul), naratriptan (Naramig, Amerge) a sumatriptan (Frimig, Imigran, Rosemig, Sumatriptan, Sumigra, Imitrex, Tosymra).

- Léky proti bolesti, jako jsou opioidní léky proti bolesti, včetně kodeinu (Codein, Korylan, Pleumolysin, Talvosilen, Ultracod), fentanylu (Adorol, Breakyl, Dolforin, Effentora, Fenroo, Fentalis, Instanyl, Lunaldin, Metrifen, Pecfent, Vellofent, Duragesic, Abstral), hydrokodonu (DHC continus, Hysingla ER, Zohydro ER), meperidinu (Dolsin, Demerol), oxykodonu (Oxycomp, Targin, Oxycontin, Roxicodone), tramadolu (Zaldiar, Tramal, Tramalypa, Mabron, Maratia, Medracet, Palgotal, Partramec, Skudexa, Tralgit, Tramabene, Doreta, Foxis, Ultram, ConZip), tapentadolu (Palexia), pentazocinu (Fortral, Sosegon, Talwin), buprenorfinu (Suboxone, Subutex, Libroxar, Ravata, Bupensanduo, Transtec, Bupretec).

- Antiepileptika - pregabalin (Lyrica, Pragiola, Kartesada, Naxalgan, Pregamid, Preglenix, Prelica, Rabakir, Stranalen). I gabapentin (Neurontin, Gabagamma, Gabanox, Gordius, Grimodin) zvyšuje koncentraci serotoninu v lidském těle.

- Byliny - třezalka tečkovaná, routa syrská (peganum stepní), ženšen pravý, muškátový oříšek, yohimbe (kůra z bujarníku).

- Stimulanty CNS - MDMA, MDA, metamfetamin, lisdexamfetamin, amfetamin, fentermin, amfepramon (diethylpropion), látky uvolňující serotonin, jako jsou halucinogenní substituované amfetaminy, sibutramin, methylfenidát, extáze, kokain.

- Psychedelika - 5-methoxy-diizopropyltryptamin, alfa-methyltryptamin, LSD.

- Léky proti kašli a nachlazení obsahující dextrometorfan (Delsym, Dinarex, Robitussin, Mugotussol, Paralen grip, Paralen plus).

- Stabilizátor nálady Lithium (Lithobid),

- Léky proti nevolnosti, jako je granisetron (Granegis, Granisetron, Kytril, Sancuso, Sustol), metoklopramid (Degan, Reglan), droperidol (Inapsine) a ondansetron (Zofran,Novetron, Zuplenz).

- Antibiotika Linezolid (Zyvoxid, Zoxylid).

- Antiretrovirální lék používaný k léčbě HIV Ritonavir (Norvir),

- Ostatní - tryptofan, L-Dopa, valproát, buspiron, 5-hydroxytryptofan, chlorfeniramin, risperidon, olanzapin, ondansetron, metoklopramid, metaxalon.

Kombinace MAOI s prekurzory, jako je L-tryptofan nebo 5-HTP, představuje obzvláště akutní riziko vzniku život ohrožujícího serotoninového syndromu. Případ kombinace MAOI s agonisty tryptaminů (běžně známých jako ayahuasca) může představovat podobné nebezpečí jako jejich kombinace s prekurzory. Mnoho MAOI ireverzibilně inhibuje monoaminooxidázu. V případě ireverzibilních inhibitorů může trvat nejméně čtyři týdny, než je tento enzym v těle nahrazen.

Pokud jde o tricyklická antidepresiva, riziko vyvolání SS mají pouze klomipramin a imipramin.

Serotoninergní toxicita SSRI se zvyšuje s dávkou, ale ani při předávkování nestačí k tomu, aby u zdravých dospělých osob způsobila smrtelné následky serotoninového syndromu. Zvýšení hladiny serotoninu v centrální nervové soustavě obvykle dosáhne potenciálně fatálních hodnot pouze v případě, že se smíchají léky s různými mechanismy účinku. Různé léky, jiné než SSRI, mají také klinicky významnou účinnost jako inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (např. tramadol, amfetamin a MDMA) a jsou spojovány s těžkými případy tohoto syndromu.

Ačkoli nejvýznamnějším zdravotním rizikem spojeným s předávkováním opioidy je respirační deprese, je stále možné, aby se u jedince vyvinul serotoninový syndrom z některých opioidů bez ztráty vědomí. Většina případů serotoninového syndromu souvisejícího s opioidy však zahrnuje současné užívání serotergenního léku, jako jsou antidepresiva. Nicméně není neobvyklé, že jedinci užívající opioidy užívají také antidepresiva, a to z důvodu komorbidity bolesti a deprese.

Případy, kdy jsou příčinou serotoninového syndromu samotné opioidy se obvykle vyskytují u tramadolu, protože má dvojí mechanismus inhibice zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu. Serotoninový syndrom způsobený tramadolem může být obzvláště problematický pokud si jedinec užívající tento lék není vědom rizik s ním spojených a pokouší se příznaky, jako je bolest hlavy, agitovanost a třes samoléčit dalšími opioidy, což stav dále zhoršuje.

Příznaky serotoninového syndromu

Nejdůležitějšími příznaky pro diagnostiku serotoninového syndromu jsou třes, extrémní agresivita, neklid nebo záškuby (spontánní, indukovaný a oční). U jednotlivých osob se mohou lišit. Obvykle se objevují po přidání nového léku do léčebného režimu, nicméně ne vždy tomu tak je. Nástup je často rychlý během několika minut po zvýšení hladiny serotoninu.

Příznaky jsou často popisovány jako klinická triáda abnormalit:

  • Kognitivní účinky: bolest hlavy, agitovanost, hypománie, duševní zmatenost, halucinace, kóma.
  • Autonomní účinky: třes, pocení, hypertermie, vazokonstrikce, tachykardie, nauzea, průjem.
  • Somatické účinky: myoklonus (svalové záškuby), hyperreflexie (projevující se klonusem), tremor.
Serotoninový syndrom zahrnuje širokou škálu klinických nálezů od stěží rozeznatelných až po fatální
  • Mírné příznaky mohou spočívat ve zvýšené srdeční frekvenci, třesu, pocení, rozšířených zornicích, myoklonu (přerušované záškuby nebo škubání) a také v nadměrné reaktivitě reflexů, obvykle bez horečky. Mnohé z těchto příznaků však mohou být vedlejšími účinky léku nebo lékové interakce způsobující nadměrnou hladinu serotoninu; nikoliv účinkem zvýšené hladiny serotoninu samotného. Třes je běžným vedlejším účinkem působení MDMA na dopamin, zatímco hyperreflexie je příznačná pro působení agonistů serotoninu.

  • Středně těžká intoxikace zahrnuje další abnormality, jako jsou slyšitelné pohyby střev, průjem, třes, pocení, rozšířené zornice, vysoký krevní tlak a hypertermie; teplota až 40 °C. Hyperaktivní reflexy a klonus mohou být u středně těžkých případů větší na dolních končetinách než na horních. Psychické změny zahrnují hypervigilitu nebo nespavost a agitovanost.

  • K závažným příznakům patří silné zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku, které může vést k šoku. Teplota může v život ohrožujících případech stoupnout až nad 41,1 °C. Mohou se vyskytovat záchvaty a rozsáhlé svalové poruchy. Mezi další abnormality patří metabolická acidóza, rabdomyolýza, křeče, selhání ledvin a diseminovaná intravaskulární koagulace; tyto účinky obvykle vznikají jako důsledek hypertermie.

Komplikace spojené se serotoninovým syndromem

Serotoninový syndrom může být velmi závažný, zejména pokud se neléčí

Je důležité, abyste jakékoliv příznaky serotoninového syndromu nahlásili svému lékaři, protože pokud se syndrom neřeší může přejít do život ohrožujících stadií.

Mezi komplikace mohou patřit např:

  • vysoký krevní tlak
  • ztráta vědomí
  • záchvaty
  • mrtvice

Diagnostika serotoninového syndromu

Diagnóza serotoninového syndromu zahrnuje posouzení symptomů a vyloučení jiných možných onemocnění

Důležitou roli v diagnostice hraje také anamnéza pacienta, vyšetřování by mělo zahrnovat dotaz na užívání léků na předpis, volně prodejných léků, nelegálních látek a doplňků stravy, protože všechny tyto látky se podílejí na vzniku serotoninového syndromu.

Aby se lékař ujistil, že Vaše příznaky jsou způsobeny serotoninovým syndromem a nejsou způsobeny jinou příčinou, může použít testy na:

  •     změření hladiny všech léků, které užíváte
  •     zjištění příznaků infekce
  •     kontrolu tělesných funkcí, které mohou být ovlivněny serotoninovým syndromem

Dále Vás může odeslat na: testy krve a moči, rentgenový snímek hrudníku, CT vyšetření, lumbální punkci.

Fyzikální vyšetření pacienta by mělo zahrnovat posouzení hlubokých šlachových reflexů a svalové ztuhlosti, suchosti ústní sliznice, velikosti a reaktivity zornic, intenzity zvuků ve střevech, barvy kůže a přítomnosti či nepřítomnosti pocení.

Neexistují žádné laboratorní testy, které by diagnózu potvrdily.

Pro splnění Hunterovových kritérií, musí být užívány serotoninergní látky a splněna jedna z následujících podmínek:

  • spontánní záškuby (klonus) nebo
  • indukované záškuby a neklid (agitovanost) nebo pocení (diaforéza), nebo
  • oční záškuby plus neklid nebo pocení, nebo
  • třes plus hyperreflexie, nebo
  • zvýšení svalového napětí (hypertonismus) plus teplota > 38 °C plus oční nebo indukovatelné záškuby.

Serotoninová toxicita má charakteristický obraz, který je obecně obtížné zaměnit s jinými chorobnými stavy, ale v některých situacích může zůstat nerozpoznána, protože může být zaměněna za virové onemocnění, úzkostné poruchy, neurologické poruchy, neuroleptický maligní syndrom, maligní hypertermii, úpal, meningitidou, otravu anticholinergiky (léky na trávení, močové potíže, poruchy spánku, závratě, kardio či dýchací potíže) cs.wikipedia.org/wiki/Anticholinergikum, sympatomimetiky (široké použití např. kardio, alergie, astma, CHOPN, kontrakce dělohy, spánek, poruchy prokrvení, Raynaudův syndrom, nosní sliznice, oční vyšetření, zlepšení pozornosti, soustředění a výkonnosti, snížení hladu, neurotransmitery) https://www.wikiskripta.eu/w/Sympatomimetika, zhoršení psychiatrického stavu či odvykání od alkoholu či drog.

Léčba serotoninového syndromu

Příčina toxicity nebo akumulace serotoninu je důležitým faktorem při určování způsobu léčby. Zahrnuje snížení a případně postupné vysazení léků, které způsobují zvýšení hladiny serotoninu. Stabilizaci krevního tlaku a regulaci tělesné teploty. Z léků jsou to myorelaxanty, u neklidných osob lze použít benzodiazepiny, včetně lorazepamu a diazepamu. Pokud to nestačí, lze použít antagonistu serotoninu, jako je Peritol (cyproheptadin). U osob s vysokou tělesnou teplotou mohou být nutná aktivní chladicí opatření. Dýchání kyslíku přes masku pomůže udržet normální hladinu kyslíku v krvi a nitrožilní tekutiny s dehydratací a horečkou. Mohou být nasazeny léky ke snížení vysoké srdeční frekvence nebo vysokého krevního tlaku. V případě závažného serotoninového syndromu je nutná intenzivní léčba v nemocnici.

Po vysazení serotonergních léků většina případů serotoninového syndromu odezní do 24 hodin, i když v některých případech může delirium přetrvávat několik dní. Příznaky obvykle přetrvávají delší dobu u pacientů užívajících léky, které mají dlouhý eliminační poločas, aktivní metabolity nebo prodlouženou dobu působení. U některých antidepresiv mohou trvat několik týdnů, než zcela odezní. Tyto léky zůstávají ve vašem těle déle než jiné léky, které mohou způsobit serotoninový syndrom. V některých případech byly hlášeny přetrvávající chronické příznaky a k přetrvávajícím příznakům může přispívat i přerušení podávání antidepresiv. Po vhodné léčbě je serotoninový syndrom obecně spojen s příznivou prognózou.

Epidemiologické studie serotoninového syndromu jsou obtížné, protože mnoho lékařů o této diagnóze neví nebo jim může syndrom uniknout kvůli jeho variabilním projevům.

Průzkum provedený v roce 1998 v Anglii zjistil, že 85 % praktických lékařů, kteří předepsali antidepresivum nefazodon, o serotoninovém syndromu nevědělo. Výskyt se může zvyšovat, protože v klinické praxi se nyní používá větší počet léků zvyšující hladinu serotoninu. V jedné studii byla zjištěna incidence 0,4 případu na 1000 pacientů, kteří užívali nefazodon. Kromě toho se předpokládá, že přibližně u 14 až 16 % osob, které se předávkují SSRI, se vyvine serotoninový syndrom.

Kolik lidí v důsledku něj zemře se neví.

cs.wikipedia.org/wiki/Serotoninov%C3%BD_syndrom

en.wikipedia.org/wiki/Serotonin_syndrome

www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_serotonin_syndrome.html

www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra041867

lookfordiagnosis.com/mesh_info.php?term=serotonin+syndrome&lang=1

www.mayoclinic.org/diseases-conditions/serotonin-syndrome/symptoms-causes/syc-20354758

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.