Úžinové syndromy

Jednou z přidružených diagnóz fibromyalgického syndromu jsou úžinové syndromy, nikdo zatím neprokázal proč se u fibromyalgiků vyskytují častěji.
Jde o skupinu mononeuropatií vznikajících na základě útlaku podkožně probíhajících periferních nervů. 

V lidském těle existují specifická místa, kde jsou některé nervy v těsném kontaktu s kostmi a vazivovým aparátem, a kde může ke kompresi snadněji dojít.
 

Projevují se mravenčením, brněním, sníženou citlivostí při určité poloze končetiny či při konkrétní činnosti

 
Může je doprovázet bolest v místě útlaku nervu nebo vzdáleně od tohoto místa, což ztěžuje diagnostiku

Při těžším poškození nervu se vykytuje i svalová slabost, nešikovnost jemné motoriky, někdy i viditelné záškuby svalů. Úbytek svalové hmoty je poslední fází onemocnění. Anatomické poškození nervů se projevuje poruchou funkce pocení, teplotní regulace či degenerací adnex.


Při diagnostice je důležité komplexní vyšetření ne jen vyšetření v místě bolesti, jelikož se může jednat o systémové onemocnění. Zásadním vyšetřením je EMG, které prokáže změny

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/emg-mereni-elektricke-aktivity-svalu-a-nervu/

Zobrazovací metody (RTG, CT, MR) nejsou rozhodující, přesto jsou mnohdy nezbytným doplňkem. I po uvolnění komprese nemusí dojít k plné histologické a funkční úpravě.

Horní končetiny:

Nejčastějším úžinovým syndromem v populaci je syndrom karpálního tunelu, je přítomen u více jak poloviny fibromyalgiků, převážně u žen

Častěji se vyskytuje i u diabetiků, poruch štítné žlázy, při těhotenství, po menopauze a při práci s PC. Syndrom vzniká při nadměrné námaze s tlakem na zápěstí a opakovaným střídáním flexe a extenze, při častějším působení vibrací.

Převážně v noci pacienty budí nepříjemné parestezie jež po rozcvičení mizí. Časem se příznaky zhoršují, probouzení je častější a potíže se začnou objevovat i přes den. U 90% pacientů dochází k poruše citlivosti palce, ukazováčku, prostředníku + půlky prsteníčku nebo úbytku síly. Může se objevit pálení či brnění i bolest předloktí či paže až k rameni. Nejčastěji si nemocní stěžují na nešikovnost a slabost ruky při zapínání knoflíků či otvírání kruhových uzávěrů.

O výskytu FM a syndrom karpálního tunelu můžete hlasovat zde: fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/syndrom-karpalniho-tunelu/

 
  • Méně častý je syndrom Kilohův – Nevinův, při kterém pacient nespojí palec s ukazovákem
  • Syndrom pronátorového kanálu se projevuje bolestí v lokti a na předloktí v oblasti pod loktem.
  • U Struthersova syndromu je přítomna bolest nad loktem s brněním prstů a ruky.
  • U Syndromu Guyonova kanálu se vyskytuje porucha citlivosti dlaně a prstů.
  • Pokud dochází k brnění 4. a 5. prstu, špatně se vám zapínají knoflíky či zip může jít o syndrom kubitálního kanálu. Může se objevit při přetěžování, po úrazech, při diabetu a chorobách štítné žlázy.
  • Když vám činní potíže psaní na klávesnici mohlo by se jednat o syndrom supinátorového kanálu.
  • Úžinový syndrom nervus suprascapularis se projevuje bolestí ramenního kloubu, bolest může jít i do paže, na krk či na hruď.

 

Dolní končetiny:

Téměř 100% fibromyalgiků v naší anketě odpovědělo, že se u nich vyskytuje piriformis syndrom

Způsobuje bolest hyždí, zad, třísel, kostrče, hráze, lýtek, kolen, chodidel a prstů na noze. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/piriformis-syndrom/

Bolest se může projevit i na WC při vyprazdňování v oblasti konečníku. EMG vyšetření prokáže normální nález, k úlevě dochází při fyzioterapii. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/bolest-hyzdi/

Dalším úžinovým syndromem vyskytujícím se u FM je Mortonova neuralgie

Projevuje se bolestí, pálením, necitlivostí, brněním a dalšími abnormálními pocity v prstech na nohou. Obvykle mezi třetím a čtvrtým prstem, někdy mezi druhým a třetím prstem, ostatní místa jsou vzácná. Výjimečně se potíže vyskytnou současně na obou nohách.
Bolest se zhoršuje při nošení těsné obuvi, k úlevě dochází při vyzutí. Nejčastěji se vyskytuje u žen, které celý den stojí, chodí v botách na vysokých podpatcích s úzkou špičkou. Tento styl boty má tendenci posunout kosti nohou do abnormální polohy, což zvyšuje riziko vzniku neuromu. Dalším rizikovým faktorem je nadváha, běhání, chůze, aerobik, ale i nošení lyžařských bot. Po předchozím zranění nohy nebo svalu může dojít k tomu, že máte při chůzi nohu ve špatné poloze, což přispívá také k zánětu nervů. U lidí s extrémně nízkými oblouky nebo "plochými nohami" se tato diagnóza vyskytuje více než u jiných.

Mortonův neurom se častější vyskytuje u pacientů s artritidou, diabetem, HIV, poruchami spánku, hypermobilitou a fibromyalgií.

Někdy se při vyšetření může ozvat bolestivé křupnutí, důležitý a určující diagnostický příznak. Diagnostikou i léčbou je obstřik bolestivého místa směsí kortizonoidu a anestetika. RTG slouží k vyloučení jiné dg, ultrasonografie nebo nukleární magnetická rezonance (NMR) dokážou zobrazit přímo neurom v místě bolesti.
Může trvat i několik měsíců, než dojde ke zlepšení a to i po odstranění základního problému. Je nutné nosit pohodlné, nízké boty, speciální vložky do bot. Vhodná je fyzioterapie https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/rehabilitace/, masáže a používání polštářků do bot. Od bolesti pomohou i protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo naproxen. Více než 80% lidí s Mortonovým neuromem reaguje pozitivně na konzervativní léčbu. Ovšem, když bolest přetrvává i přes několik měsíců konzervativní léčby, lékař vám může doporučit chirurgický zákrok k odstranění neuromu nebo k rozšíření prostoru, kterým se postižený nerv pohybuje. Tyto typy operací se často provádějí v lokální anestézii. Pokud lékař odstraní část postiženého nervu spolu s neuromem, může se u vás objevit trvalá necitlivost mezi prsty.
https://www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_mortons_neuroma1.html
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/mortons-neuroma-a-to-z
https://www.mortonsneuroma.com/blog/mortons-neuroma-and-fibromyalgia/
https://fibromyalgiaresources.com/mortons-neuroma/
https://cs.medlicker.com/262-mortonova-neuralgie-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecb

Syndrom nervus cutaneus femoris lateralis

U syndromu nervus cutaneus femoris lateralis se na stehně (v místě kapes u kalhot ) objevuje pálivá, píchavá bolest a parestezie.

Potíže se často zhoršují delším stáním, chůzí, při práci, nošení těsných pásků či obracením na posteli. K úlevě dojde při pohybu v kyčli.
Pálivou bolestí v oblasti chodidla začíná vždy pozvolně syndrom mediálního tarsálního tunelu. Bolest se zhoršuje po delším stání, chůzi či běhu. V klidu či po vyzutí z těsných bot potíže mizí či se zmenšují. Někdy může bolest dosahovat až do poloviny lýtka. Dochází k poruše citlivosti, pocit slabosti je výjimečný. Rotace chodidla zhoršuje bolest.

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/mortons-neuroma/
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2005/02/04.pdf
https://www.stefajir.cz/57-ost-uzinove-syndromy

V případě, že vás trápí výše uvedené zdravotní potíže neváhejte oslovit lékaře, jelikož nedojde-li k uvolnění utlačovaného nervu, hrozí nevratné poškození s následkem ztráty funkce nervu, citlivosti a funkce příslušných svalů.
 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.