Vertigo - závrať je pocit ztráty rovnováhy, který se projevuje točením hlavy, slabostí, nevolností, zvracením, zblednutím, pocením a nejistotou. 

Je symptomem u více než 100 nemocí

 

Téměř 70% pacientů s fibromyalgickým syndromem má pravidelné nebo dennodenní závratě. 

  • Chronické závratě jsou vysilující a zvyšují riziko pádů a zranění. 
  • FM má významný vliv na rovnováhu, počet pádů a strach z pádu.

https://www.hindawi.com/journals/bmri/2015/589014/


Poslední věc co fibromyalgik potřebujete k ,,běžným´´ bolestem je ještě se potlouct. Časté pády nebo problémy s rovnováhou mohou také vést ke strachu z pádu. Tento strach může způsobit strach z pohybu.


Podle studie klinické revmatologie má: 
73% lidí s FM strach z fyzické aktivity a
75% má problémy s rovnováhou. 
99% fibromyalgiků v naší anketě odpovědělo, že se jim motá hlava. 

https://www.verywellhealth.com/fibromyalgia-dizziness-balance-and-falls-4129174

Bez ohledu na pocit strachu, který doprovází prakticky jakýkoliv záchvat závratě, sama o sobě závrať nepředstavuje stav nebezpečný pro život člověka. Avšak je velice důležité včas a správně určit diagnózu onemocnění, které vyvolalo závrať. https://cs.wikipedia.org/wiki/Závrať

 

Zásadní je přesně popsat lékaři své potíže. Ve kterých fázích dne se závrať objevuje, při kterých činnostech a jak se projevuje, doba trvání, jaké symptomy ji doprovází, jak často. Vyskytuje se vždy při určitých činnostech nebo pohybech. Tím mu dodáte potřebné informace k tomu, aby mohl určit, kde je hlavní příčina problémů.

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/zavrate/

 
Vyšetření:

Interní (měření TK, vyšetření srdce, anémie, ortostatická dysregulace). Neurologické (vyšetření chůze, očí, sluchu, mozku, páteře). EKG, krevní obraz, glykemie, kreatinin, jaterní testy, event. bazální TSH. Více zde: https://www.wikiskripta.eu/w/Vertigo/PGS_(VPL)


Léčbou závratí se zabývá otoneurologie, vestibulologie – obor spojující ORL a neurologii

Terapie závisí na příčině; důvodů může být více a jen komplexní léčba může pomoci potíže odstranit či alespoň zmírnit.
 
U FM je závrať spojená s:

Mechanismus centrální senzibilizace přidružuje fibromyalgii s dalšími zdravotními stavy, u kterých se také mohou vyskytovat závratě:

Dále se může jednat o vedlejší účinky léků či nedostatek vitálních látek:

Zdravotními stavy často se vyskytujícími u fibromyalgiků:

Pacienti s FM chodí jinak než zdraví lidé

Studie z roku 2009 zjistila, že asi 28 % lidí s tímto onemocněním má abnormální chůzi (způsob, jakým chodí). Ve studii funkční výkonnosti v roce 2017 je uvedeno, že chůze a rovnováha je vážně poškozena. Fibromyalgici mají výrazně kratší délku kroku, chodí pomalu a kolébají se. Výzkumník z University of Granada uvádí, že pacienti s FM představují znatelnou změnu parametrů pohybu spojenou s nízkým výkonem v jiných proměnných jako je tělesná konstituce, psychosociální a silové testy. Tyto změny podkopávají kvalitu života. https://www.sciencedaily.com/releases/2010/04/100427081053.htm

Prevence:

Pijte dostatek tekutin, omezte pití kávy, černého čaje, alkoholu a nekuřte. Snažte se omezit spotřebu cukru a soli. Vždy vstávejte pomalu, zvláště po jídle. Po probuzení ještě chvíli ležte a pak pár minut seďte na posteli. Cítíte-li se při chůzi nejistí někoho se přidržujte nebo používejte chodítko, hůl či jinou kompenzační pomůcku. Mějte pravidelný pohyb. Dále je vhodné vybavit svoji domácnost např. madly, zábradlím, neklouzavými podložkami. 
Fyzikální terapie je doporučovaná pro léčbu rovnováhy a chůze. Dále jóga, tai chi, qigong a cvičení v sedě.
 https://www.verywellhealth.com/fibromyalgia-dizziness-balance-and-falls-4129174

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí o FM.