Státní sociální podpora je organizovaná solidarita mezi občany sloužící k překonání nepříznivých důsledků sociální události. Je tvořena systémem státních dávek.

Rodinné dávky:

a) dávky poskytované v závislosti na výši příjmu

1. přídavek na dítě www.mpsv.cz/web/cz/-/pridavek-na-dite

2. příspěvek na bydlení www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-bydleni

3. porodné www.mpsv.cz/web/cz/-/porodne

b) ostatní dávky

1. rodičovský příspěvek www.mpsv.cz/web/cz/-/rodicovsky-prispevek

2. pohřebné www.mpsv.cz/web/cz/-/pohrebne

www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117

 
Dávky v systému pomoci v hmotné nouzi jsou:

a) příspěvek na živobytí www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-zivobyti

b) doplatek na bydlení www.mpsv.cz/web/cz/-/doplatek-na-bydleni

c) mimořádná okamžitá pomoc www.mpsv.cz/web/cz/-/mimoradna-okamzita-pomoc

www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-111

 
Dávky státní sociální podpory

Dítě do 26 let, které pobírá invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, se již nepovažuje za nezaopatřené; toto dítě tedy nebude mít nárok na přídavek na dítě a osoba, která by tomuto dítěti nebo jeho rodiči vypravila pohřeb, nebude mít nárok na pohřebné. Pobírání ostatních dávek státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné) v souběhu s invalidním důchodem (bez ohledu na stupeň tohoto důchodu) není vyloučeno.

Invalidní důchod (bez ohledu na jeho stupeň) se započítává do rozhodného příjmu v rodině, jeho pobírání tedy ovlivní nárok na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a porodné.

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Pokud osoby invalidní ve III. stupni (bez ohledu na to, zda je jim invalidní důchod vyplácen či nikoliv) nemají dostatečné příjmy a jejich celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost, jsou tyto osoby považovány za osoby v hmotné nouzi i v případě, že nejsou v pracovním nebo obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost a nejsou vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Invalidní důchod (bez ohledu na jeho stupeň) se započítává do příjmu rozhodného pro přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi, jeho pobírání tedy ovlivní nárok na tyto dávky. https://test.ligaportal.cz/article/soubeh-id-s-jinymi-davkami

Životní a existenční minimum

Definice životního a existenčního minima

  • Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

  • Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Tento institut byl vedle životního minima zaveden z důvodu větší motivace pro dospělé osoby v hmotné nouzi. Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let.

Hlavní využití životního a existenčního minima je v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Životní minimum plní rozhodující úlohu při posuzování hmotné nouze i jako sociálně-ochranná veličina

Životní a existenční minimum je využíváno také v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře při zjišťování nároku na dávky, které zabezpečují adresnou pomoc rodinám s dětmi ve stanovených sociálních situacích (u přídavku na dítě a porodného) a v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (jako kritérium nároku na zvýšení příspěvku na péči ve stanovených případech).

Další využití životního minima je například v soudní praxi pro stanovení alimentačních povinností, v případě exekucí pro nezabavitelné částky apod.

Sociální kalkulačka: životní minimum 2022 - výpočet

www.mesec.cz/kalkulacky/jake-je-zivotni-minimum-vasi-rodiny/