FIBROMYALGIE A POCIT OSAMĚNÍ: Jak opětovně navázat kontakt s vašim okolím?

04.07.2016 00:21
 
 
Když zpřetrháte kontakty s vaším okolím, obklopíte se zdí, která vás ochrání před negativními vlivy vašeho okolí. Je však nutné se zamyslet nad tím, že právě tato zeď vás připraví i o vše pozitivní. Pokud si postavíte tuto zeď, rázem se za ní ocitáte pouze vy a vaše fibromyalgie, která je velice silným soupeřem a na kterou sami možná nebudete stačit a jednou vás skolí ať již po fyzické nebo psychické stránce.
 
 
Pokud se potýkáte nejen s fibromyalgií, ale také s depresí-jak tomu již u pacientů s fibromyalgií bývá-začnete vnímat váš okolní svět odlišně. Deprese způsobuje to, že pozitivní věci vnímáme negativně a ty negativní dostávají ještě mnohonásobně negativnější rozměr. Samotná deprese není problémem pro fibromyalgiky-problémem je to, jak se jednotliví jedinci s depresí vypořádají. Deprese způsobuje to, že vás svět vnímáte negativně a očekáváte vždy jen to nejhorší, což postupně vyvolá obranou reakci v podobě stavění již zmíněné zdi.
 
 
Způsoby jak se fibromyalgici trpící depresí chrání:
 
  • nemáte chuť opouštět váš domov
  • máte strach, když máte opustit váš domov
  • odmítáte pozvání vašich přátel a rodinných příslušníků na oslavy a jiné akce
  • neplánuje žádné výlety, návštěvy divadel a obdobných akcí
  • ignorujete projevy podpory z vašeho okolí
  • socializování ve vás vyvolává pouze negativní pocity
 
 
Někdy není na škodu trávit čas o samotě, ale všeho s mírou. Dlouhodobá samota jen zhoršuje depresi u fibromyalgiků a stejně tak se negativně podepisuje na zhoršení ostatních symptomů.
 
Každý problém se dá vyřešit.
 
Chcete se socializovat a současně si alespoň částečně ulevit od symptomů fibromyalgie-čtěte dál:
 
 
Vidíte zeď - Lidé si obvykle nepostaví zeď přes noc-pokud zrovna nezažili nějakou velice traumatickou událost.
 
Fibromyalgici si pravděpodobně položili základy této zdi ve dnech, kdy jim nebylo dobře a byli nuceni kontaktovat své přátele, že se bohužel nebudou moci dostavit na koncert nebo narozeninovou oslavu.
 
Vždy existuje důvod toho, proč si zeď kolem sebe stavíte, ačkoliv tento důvod nedává žádný smysl.
 
 
Je dobré si odpovědět na pár otázek:
 
  1. proč jsem si postavil zeď?
  2. jaké okolnosti nás dovedli k postavení zdi?
  3. proč jsem si zeď nepostavil dříve?
  4. jaké reakce a činy způsobují to, že je zeď vyšší a silnější?
 
 
Pokud chcete zeď strhnout, je třeba pochopit, co vás vedlo k jejímu postavení.
 
 
Od svého okolí se budete izolovat do té doby, dokud si v souvislosti s vaší zdí budete spojovat výhradně jen samá pozitiva a odhlížet od negativ.
 
 
Strhněte zeď - Napsání seznamu pozitiv, která s sebou přináší společenský život a negativ spojených se samotou nám může otevřít oči ale sám o sobě nestačí. Je potřeba otevřít se našemu okolí.
 
Tím, že budete navštěvovat přátelé, volat jim a udržovat s nimi kontakt na internetu vám pomůže k tomu, že opětovně získáte dovednosti potřebné k udržování vztahů.
 
Však tím,že jsme si kolem sebe postavili v minulosti zeď, jsme pravděpodobně pár přátel ztratili a to dělá celý proces strhávání zdi ještě mnohem složitější. Budete nuceni vynaložit tím větší úsilí, abyste své okolí přesvědčili o tom, že máte zájem s nimi trávit čas.
 
Celý proces můžete začít s omluvou a vysvětlením toho, proč jste kontakt v minulosti zpřetrhali. 
Hodně štěstí!