Fruktózová malabsorpce

01.04.2020 21:11


Pacienty s fibromyalgickým syndromem trápí gastroenterologické potíže. Hlavním viníkem je střevní dysbióza (narušení běžného složení mikroorganismů ve střevě) ve smyslu kvantitativní i kvalitativní redukce bifidobakterií, která bývá spojována s horším průběhem střevních obtíží. Dále špatná skladba jídelníčku, užívání léků, málo pohybu, stres.

Fruktóza je ovocný cukr, který je v povědomí veřejnosti zakořeněn jako zdravá alternativa glukózy. Žádné nebezpečí nehrozí pokud jedinec fruktózu dobře snáší nebo pokud ji bere v malých dávkách. Mít ve svém jídelníčku nadměrné množství fruktózy je velmi snadné, protože moderní západní strava je bohatá na fruktózu díky průmyslovým potravinám obsahujícím kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, čerstvé ovoce, které přirozeně obsahuje fruktózu, med, nealkoholické nápoje a nápoje obsahující sacharózu. Navíc pšenice a většina obilovin, luštěnin a mnoho zeleniny obsahuje fruktany jež přispívají ke zvýšení celkového množství požití fruktosy. Pozornost je třeba věnovat také pomocným látkám ve farmakologických přípravcích - tablety, sirupy ad. Další příčinou fruktózové maloabsorpce je střevní dysbióza, zánět, stres. Nesnášenlivost fruktanu může existovat současně s malabsorpcí fruktózy nebo může být příčinou příznaků. Pokud trpíte určitými střevními poruchami jako je IBS, Crohnova choroba, kolitida nebo celiakie, je pravděpodobné, že budete mít malabsorpci nebo intoleranci fruktózy v potravě.

Fibromyalgie patří mezi onemocnění, které negativně ovlivňuje mitochondriální dysfunkce. Negativní vliv na mitochondrie má špatná strava s vysokým obsahem sacharidů a fruktózy, mikrobiální dysbióza, oxidativní stres a některé léky. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/mitochondrialni-dysfunkc…/

70% pacientů s FM trápí syndrom dráždivého tračníku (IBS) https://fibromyalgik.webnode.cz/…/syndrom-drazdiveho-tracn…/. Výzkum ukazuje, že přibližně 30 až 40 % zdravých jedinců a lidí se syndromem dráždivého střeva netoleruje fruktózu. Přesněji řečeno nadbytek fruktózy v poměru ke glukóze. Glukóza pomáhá ve střevě vstřebávat fruktózu tím, že společně prostupují přes střevní stěnu do krevního oběhu. Pokud příjem fruktózy převyšuje množství glukózy, tělo není schopno efektivně fruktózu vstřebat a tato nevstřebaná fruktóza vyvolává přesun extracelulární tekutiny do tenkého střeva a tím i jeho rozpětí. Potraviny se stejným poměrem fruktózy ke glukóze mohou tudíž zůstat ve stravě, aniž by způsobovaly obtíže. Fruktózové nosiče nalezené v enterocytech (buňky ve střevech) jsou zodpovědné za to, že fruktóza je směřována tam, kam potřebuje jít. Pokud máte nedostatek nosičů, fruktóza se může nahromadit ve vašem tlustém střevu a způsobit střevní potíže. Při chronických stavech fruktózové malabsorpce dochází ke zcela nevyhovujícímu mikrobiálnímu osídlení střeva projevujícímu se chronickou imunostimulací. Transport fruktózy je ovlivňován i přítomností jiných polysacharidů ve stravě (při příjmu sorbitu se resorpční kapacita fruktózy sníží, při příjmu glukózy se zvýší). https://fibromyalgik.webnode.cz/news/fodmap/

Fruktózová malabsorpce je porucha látkové výměny charakterizovaná neschopností dostatečně vstřebávat v tenkém střevě monosacharid fruktózu. Může způsobit řadu neobjasněných gastrointestinálních symptomů. Množství symptomů závisí na výši dávky fruktózy. U části pacientů se nemoc projevuje bolestí a křečemi v břiše, nevolností, plynatostí nebo průjmy, zvracením, chronickou únavou a u části nemocných je projevem deprese. Fruktózová malabsorpce je spojená s nižšími úrovněmi tryptofanu, které mohou hrát roli ve vývoji symptomů. Vysoká střevní koncentrace fruktózy zasahuje do metabolizmu L-tryptofanu a to může redukovat dostupnost tryptofanu pro biosyntézu serotoninu. Důvodem případného výskytu depresí je, že současně s fruktózou dochází k poruchám vstřebávání tryptofanu.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zivot-s-fibromyal…/strava/
ukb.lf1.cuni.cz/diplomky/dp_bart04.pdf

Přítomnost neabsorbované fruktosy může také způsobit zhoršení mikrobiologie tím, že aktivuje pozitivní zpětnovazebnou smyčku: narůstající zhoršování mikrobiologie snižuje funkčnost absorpce jak fruktosy, tak tryptofanu (Trp) ve střevě, nastává bludný kruh. Navíc může ovlivnit absorpci jiných esenciálních aminokyselin, protože Maillardova reakce není omezena na Trp a absorpci některých minerálních solí. Nelze vyloučit, že jiné molekuly, jako sorbitol nebo jiné cukry, které nemají specifický transportní systém, mohou mít podobné účinky.

Stres může také vyvolat podobný účinek, který aktivuje stejnou biochemickou cestu, což přispívá k exacerbaci chorobných stavů: kromě estrogenů je TDO (tryptofan-2,3-dioxygenázy) indukován samotným Trp a glukokortikoidy. Glukokortikoidní kortizol se rychle uvolňuje v reakci na emoční stres, stimuluje aktivitu Trp-KYN dráhy a ještě jednou snižuje dostupnost Trp pro 5-HT syntézu.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5936760/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5715322/

Nadměrná konzumace fruktózy zvyšuje zátěž na játra, což může vést k řadě závažných metabolických problémů. Mezi onemocnění spojovaná s nadbytečnou konzumací fruktózy patří inzulínová rezistence, diabetes druhého typu, steatóza (ztučnění) jater a metabolický syndrom. https://cs.medlicker.com/1577-sacharoza-glukoza-fruktoza-ro…

Nesnášenlivost fruktózy může rozpoutat hypoglykemii. To se děje z toho důvodu, že kontrolní mechanismy, které platí pro glukózu jsou obejity pokud je systém zaplaven fruktózou. Při nesnášenlivosti na fruktózu (nedostatek aldolázy typu B), dojde k nahromadění fruktózy-1-fosfátu, protože se tím zpomalí fruktóza-16-bifosfát, který je nezbytný pro opatření glukózy z bílkovin a tuku. Tato kombinace může skončit těžkou hypoglykemií, protože tělo nemůže efektivně mobilizovat glukózu ze zásob v játrech v případě, že krevní cukr poklesne. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/hypoglykemie-neni-pouze-…/

Fruktózová malabsorpce se diagnostikuje pomocí dechového testu na vodík. V případě pozitivního výsledku jsou nutná další vyšetření pro vyloučení jiných poruch.

fibromyalgik.webnode.cz/news/dechove-testy/

Léčba fruktózové malabsorpce

Ať už máte mírné nebo výraznější potíže prvním krokem léčby by mělo být testování FODMAP a poté vyloučení nebo snížení problematických potravin ze stravy.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/fodmap/
https://www.healthline.com/health/fructose-malabsorption
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Fruktoza-a-jeji-vliv-na-zdravi.-Je-opravdu-zakerna__s10012x10811.html

Potraviny, které bývají špatně snášeny při fruktózové malabsorpci:
ovoce, sušené ovoce (rozinky, datle, fíky, meruňky, švestky atd.), ovocné šťávy, kompoty, marmelády, med, nektar z agáve, brukvovitá a cibulová zelenina, kysané zelí, pivo, syrová strava a strava bohatá na vlákninu, čistá krystalická fruktóza, glukózofruktózové nebo fruktózoglukózové sirupy a zpracované potraviny obsahující přidané cukry.
 https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/strava/
Dále se ze stravy doporučuje vyloučit sorbit (sladidlo) a někdy i oligosacharidy jako stachyóza (čočka, fazole), verbaskóza nebo inulin (kořen čekanky, cibule), které nejsou fyziologicky resorbovány a mohou zhoršit potíže z fruktózové malabsorbce. V některých případech jsou potíže zhoršovány i nedostatečným trávením polysacharidů s dlouhým řetězcem, které je třeba dočasně vyloučit ze stravy (např. škroby rezistentní vůči amyláze). Ve zvlášť úporných případech může k odstranění potíží pomoci ošetření antibiotiky. https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92222.aspx

Někteří autoři uvádějí, že pacienti s IBS spojené s malabsorpcí fruktózy mohou tolerovat 10-15 g fruktózy denně. Je rozumné předpokládat, že existuje prahová hodnota také u pacientů s FM a že tolerované množství fruktózy a ostatních nepřijatých molekul by se mohlo vztahovat k závažnosti pacientových stavů. Části pacientům i velmi nízké množství volné fruktózy může vyvolat příznaky. Po určité době lze vyzkoušet opětovné zavedení nevhodných potravin do stravy po jednom, aby se přesně zjistilo, kolik fruktózy a ostatních nepřijímaných molekul může pacient tolerovat, mít co nejméně omezující stravu a příznaky pod kontrolou. Současné požití glukózy (hroznový cukr) s malým množstvím fruktózy může pomoci jak čelit tomuto stavu. Aktivuje se při tom ko-transportér GLUT2 a redukuje neabsorbovanou fruktózu.

Vedení potravinového deníku může pomoci sledovat jídlo, které jste jedli a jakékoli příznaky, které máte. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/denik/

Eliminace potravin obsahujících fruktózu by mohlo vést k souběžnému snížení příjmu vitamínů a minerálů (např. železa). Je třeba podstupovat pravidelné krevní vyšetření a případnou suplementaci.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5936760/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5715322/

Intolerance laktózy i malabsorpce fruktózy jsou spojeny s depresí a špatnou absorpcí aminokyselin, kyseliny listové a zinku.
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/uzivani-kyseliny-listove-je-prospesne-u-fm-a-me-cfs/
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/zinek/
https://www.news-medical.net/health/Fibromyalgia-and-Diet.aspx

Pro všechny pacienty s FM se mimo jiné doporučuje vyloučit fruktózu jelikož jde o vysoce reaktivní cukr, dále fruktany a inuliny. https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/strava/

Pokud konzumujete více fruktózy než kolik dokážou vaše játra zvládnout, dochází k přeměně nadbytečné glukózy na cholesterol a triglyceridy. To může mít negativní dopady na vaše zdraví a způsobit onemocnění jako jsou obezita, steatóza (ztučnění) jater nebo hypercholesterolémie (nadměrná koncentrace cholesterolu v krvi). Fruktóza zvyšuje hladinu hormonu hladu (ghrelin) v krvi, což snižuje pocit sytosti a nutí vás jíst dříve po jídle. https://cs.medlicker.com/1577-sacharoza-glukoza-fruktoza-rozdil Odstraněním fruktózy z jídelníčku lze účinně předejít obezitě, vyléčit ztučnění jater a zlepšit diabetes 2. typu i bez léků https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/strava/

Vážnějším problémem a zcela nesouvisejícím stavem je dědičná intolerance fruktózy (HFI). Jedná se o vzácný genetický stav, který postihuje 1 z 20 000 až 30 000 lidí a dochází k němu proto, že tělo nevyrábí enzym potřebný k rozkladu fruktózy. To může vést k vážným zdravotním problémům, jako je například selhání jater, pokud nebude dodržována přísná strava bez fruktózy. Tento stav je nejčastěji detekován, když dítě začne konzumovat dětskou výživu nebo recepturu.

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.