Glutathion

04.04.2019 21:16


Je nepostradatelnou látkou, která působí nejen jako antioxidant, ale navíc zneškodňuje i exogenní škodlivé látky a má v buňce ještě řadu nenahraditelných prospěšných rolí.
Glutathion je primární antioxidant lidského těla. Někteří odborníci v oblasti lékařství jej nazývají "hlavním antioxidantem", ředitelem celého imunitního systému. 
Má dvě formy redukovanou (GSH) a oxdidovanou (GSSG). Aktivní formu glutahionu představuje jeho redukovaná forma GSH. Tvoří za normálních okolností až 98 % veškerého glutathionu. 
Glutathion přispívá za předpokladu dostatečného přívodu vitaminu C k zajištění ochrany buňky proti oxidativnímu stresu, GSH má schopnost detoxikovat. Je prokázáno, že při poklesu hladiny GSH v buňce dochází k výraznému ohrožení buněk toxickými xenobiotiky. Také je významným intracelulárním redukčním činidlem, které pomáhá udržet enzymy v aktivní formě tím, že udržuje jejich SH skupiny v redukovaném stavu. Dále přispívá k udržení acidobazické rovnováhy, k ochraně organismu před překyselením, při jeho nedostatku vzniká metabolická acidóza. Další funkcí je jeho role v transportu některých aminokyselin přes membrány v ledvinách a játrech. Glutathion se účastní tvorby žluče, zasahuje ještě do řady dalších buněčných procesů, například syntézy velmi důležitých proteinů, ovlivňuje nitrobuněčnou signalizaci metabolických drah, aktivuje některé transkripční faktory. Také hraje významnou roli v buněčném cyklu včetně buněčné diferenciace, proliferace a apoptózy. Je důležitý v regulaci počtu a funkčnosti erytrocytů a leukocytů. Tím významně ovlivňuje stav imunitního systému, a tedy obranyschopnost organismu, pro niž mají leukocyty a jejich funkční stav zásadní význam. Glutathion navíc působí v nervovém systému jako neuro modulátor a neurotransmiter, a to prostřednictvím jeho rozložení na základní složky, kterými jsou tři aminokyseliny fungující jako neurotransmitery (kyselina glutamová, cystein a glycin), a navíc může jako neurotransmiter fungovat samotná molekula glutathionu. Jako antioxidant chrání glutathion tělo, zejména játra, před volnými radikály a reaktivními kyslíkovými sloučeninami (ROS), které jsou vytvořeny aktivitami, jako je odstraňování toxinů, přirozená destrukce hormonů a buněčné chemické reakce, které vytvářejí vedlejší produkty ROS. Tato aktivita chrání buňky, mitochondrie a DNA před poškozením. Glutathion je také nezbytný pro silný imunitní systém, který zabraňuje infekci a nemocem.https://www.edukafarm.cz/data/soubory//biotherapeutics-2013/2/32-35_Glutathion_znamy_neznamy_2013.pdf

Glutathion je bezpečná látka, která pomáhá u různých onemocnění, kde významnou roli při jejich vzniku hraje oxidativní stres 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/oxidacni-stres/


Hladiny glutathionu mohou být snížené při různých stavech, souvisejících s životosprávou a kvalitou prostředí. K poklesu hladin glutathionu v organismu při zvýšených nárocích na detoxikaci a antioxidační působení vede například dlouhodobá fyzická zátěž, psychický stres, civilizační faktory, jako je znečištěné životní prostředí (např. těžkými kovy, kancerogeny), kouření aktivní i pasivní, různé typy záření včetně elektromagnetického, vliv chemikálií užívaných například v domácnosti, léčba různými léky (obecně xenobiotika). K poklesu hladin glutathionu vedou např. i poranění. Všechny tyto stavy vedou ke zvýšené spotřebě glutathionu pro ochranu buněk, a tím k jeho úbytku v organismu. Nedostatečná zásoba glutathionu může vést k poruše buněčné ochrany, k ohrožení buněk, jejich zvýšenému zániku, a tím k ohrožení tkání, poruchám orgánových funkcí a vzniku patologických stavů. Z významné role glutathionu pro život a funkci buňky vyplývá, že snížení hladiny glutathionu (GSH) vede k oxidativnímu stresu, k poruše buněčných funkcí a může způsobit vznik patologických stavů. Mezi tyto stavy patří například předčasné stárnutí, poruchy zraku (katarakta, glaukom) a sluchu, osteoporóza, zánětlivé procesy (např. chronická obstrukční plicní nemoc), cystická fibróza, kardiovaskulární onemocnění (hypertenze, ateroskleróza a její komplikace – infarkt myokardu a cévní mozkové příhody; Raynaudův syndrom), alergie, poruchy imunity (např. při chronických virózách) včetně autoimunitních chorob (revmatoidní artritida, Crohnova choroba), metabolické poruchy (například diabetes mellitus, metabolický syndrom, dna) a neurodegenerativní choroby včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. U těchto stavů, doprovázených sníženou hladinou glutathionu, se v klinických studiích ověřuje účinnost léčebného podávání glutathionu, a v řadě případů s úspěchem. Významnou oblastí jsou onkologická onemocnění a jejich prevence a léčba. Důležité je jej užívat při cheomterapii, snižuje výskyt nežádoucích účinků léčby. Vzhledem k tomu, že při perorálním podání je vstřebávání glutathionu omezené, je vhodné podávat glutathion parenterálně. Existuje celá řada studií, které prokázaly sníženou hladinu glutathionu u některých onemocnění a prospěšnost podávání u některých z těchto chorob. Výsledky tohoto typu studií shrnuje souhrnná práce (Ballarotti et al, 2009).https://www.edukafarm.cz/data/soubory//biotherapeutics-2013/2/32-35_Glutathion_znamy_neznamy_2013.pdf

Význam glutathionu pro mitochondriální funkci nemůže být podceňován. Mitochondrie jsou místem výroby energie v těle. Čím víc glutathionu máte, tím máte více energie a tím lépe funguje každá buňka. Při rozpadu mitochondrií buňky produkují méně energie a nefungují dobře. Mitochondriální dysfunkce je spojena s řadou onemocnění, včetně metabolických poruch, zvýšení hmotnosti, diabetu, srdečních onemocnění, autoimunitních stavů, neurologických poruch, syndromu chronické únavy a dokonce i stárnutí.

Výzkumy prokázaly ochranné působení glutathionu v řadě patologických situací, které způsobují buněčné poškození, jako je např. intoxikace ethylalkoholem, paracetamolem, salicyláty, fenobarbitalem, tricyklickými antidepresivy, organofosfátovými insekticidy apod. Bylo též prokázáno, že řada chemoterapeutických léčiv snižuje tkáňové a intracelulární hladiny endogenního GSH i v normálních buňkách a zhoršuje tak oxidativní stres. 
Různé studie uvádí korelace mezi hladinami glutathionu, mitochondriální dysfunkcí a fibromyalgií. Lidé s FM mají ve srovnání se zdravými kontrolami signifikantně nižší hladiny glutathionu. Výzkumníci vidí důkazy mezi oxidačním stresem a mitochondriální dysfunkcí u pacientů s fibromyalgií, vykazují nižší hladiny antioxidantů. Navíc hladiny glutathionu obvykle klesají s věkem.

Zlepšení hladin glutathionu může pomoci u FM a ME / CFS:
Čtyři studie zjistily nepřímý důkaz snížení glutathionu (zvýšením hladin laktátu) u fibromyalgie a tři u ME / CFS. Snížené hladiny glutationu byly opakovaně zjištěny v komorách mozku pacientů s ME / CFS. Zvýšené úrovně oxidativního stresu byly konzistentně nalezeny jak u ME / CFS, tak u fibromyalgie. Několik studií zjišťujících důkaz zvýšené hladiny volných radikálů nazývaných isoprostany naznačuje, že problémy s antioxidačním systémem jsou přítomny u ME / CFS. Více informací: https://www.healthrising.org/treating-chronic-fatigue-syndrome/glutathione-treatment-chronic-fatigue-syndrome-fibromyalgia/

9 tipů, jak optimalizovat vaše hladiny glutathionu:
1. Jezte potraviny, jež podporují produkci glutathionu, potraviny bohaté na síru. Nejdůležitější je česnek, cibule a brukvovitá zelenina (brokolice, kapusta, zelí, květák, řeřicha atd.).
2. Zkuste bioaktivní syrovátkový protein. Je to skvělý zdroj cysteinu a aminokyselin, základních stavebních látek pro syntézu glutathionu. Syrovátkový protein musí být biologicky aktivní a vyrobený z ne-denaturovaného proteinu. Vybírejte z nepasterovaného mléka a nevyráběného průmyslově, neobsahujícího žádné pesticidy, hormony nebo antibiotika.
3. Cvičení zvyšuje hladinu glutathionu, a tím pomáhá posílit váš imunitní systém, zlepšuje detoxikaci a posiluje vaše tělo.
 https://www.facebook.com/fibromyalgik/photos/a.762146857453873/782411002094125/?type=3&theater
Užívejte glutathion ve formě podpůrných potravinových doplňků:
Jeden by si myslel, že by bylo snadné - užívat glutathion jako pilulku, ale tělo tráví bílkoviny, takže to tímto způsobem nepůjde samo sebou. Nicméně výroba a recyklace glutathionu v organizmu vyžaduje mnoho různých živin. Zde jsou hlavní doplňky, které je třeba užívat důsledně k posílení glutathionu: vitamíny a rybí olej.
4. N-acetyl-cystein. Využívá se již léta k léčbě astmatu a onemocnění plic a u lidí, kterým selhávají játra z předávkování tylenolem. Více info níže.
5. Kyselina alfa-lipoová. Ta je hned na druhém místě za glutathionem a podílí se na výrobě energie, na kontrole hladiny cukru v krvi, mozku, na celkovém zdraví a na detoxikaci. 
https://www.naturvita.cz/cz/kyselina-lipoova-plus-cz.php
6. Metylace živin (kyseliny listové a vitamínů B6 a B12) ty jsou snad nejdůležitější, aby tělo mohlo produkovat glutathion. Metylace a výroba a recyklace glutathionu jsou nejdůležitější biochemické funkce v těle. Foláty - kyselina listová (zejména v aktivní formě 5methyltetrahydrofolátu), B6 (v aktivní formě P5P) a B12 (v aktivní formě methylcobalaminu).
7. Selen. Tento důležitý minerál pomáhá tělu recyklovat a produkovat více glutathionu.
 https://www.facebook.com/fibromyalgik/photos/a.762146857453873/821960958139129/?type=3&theater
8. Rodina antioxidantů včetně vitamínů C a E (ve formě směsí tokoferolů) pracují společně na recyklaci glutathionu. https://www.facebook.com/fibromyalgik/photos/a.762146857453873/816828095319082/?type=3&theater
9. Ostropestřec mariánský (silymarin) se již dlouho používá při onemocnění jater a pomáhá zvýšit hladinu glutathionu. Nejlepší je zakoupit jej drcený, rozkousat a zapít. https://www.mojemedicina.cz/cs_cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/ostropestrec-mariansky-ucinny-pomocnik-v-boji-proti-jaternim-nemocem.html
Mark Hyman, M.D. https://www.symbivita.cz/Glutathion-matka-vsech-antioxidantu-clanek-1853.html 
Nejde jen o léčbu, ale i o prevenci oxidativního stresu.

S-acetyl-glutathion
Tato alternativní forma redukovaného glutathionu obsahuje acetylovou skupinu, která ji chrání před obvyklým rozpadem a umožňuje jí přežít trávení a vstřebat do krevního oběhu. Acetylová skupina také umožňuje, aby glutathion prošel do buňky, kde je nejvíce potřeba. Tato forma v ČR není příliš prodávána. https://www.prohealth.com/library/fibromyalgia-glutathione-link-80294

N-acetyl L-cystein (NAC)
Acetylovaná forma cysteinu (NAC) je prekurzorem silného antioxidantu glutathionu, který se vyskytuje v buněčné "vodě" a komponentech produkujících buněčnou energii známých jako mitochondrie. NAC je nasazován jako hlavní agens proti volným radikálům. Je rozhodující nejen pro výrobu klíčového antioxidantu glutathion, ale i pro udržování vitaminů C a E v jejich aktivních formách. 
Bylo spekulováno, že nedostatek glutathionu může být hlavní "hlavní příčinou" CFS. 
Užívání glutathionu ústy nemá žádný účinek, proto se doporučuje ke zvýšení hladin glutathionu kombinace NAC, glutamin (1000 mg / den, také napomáhá hojení střev) a glycin (500-1000 mg / den) plus vitamín C. Doplnění těchto tří aminokyselin je zvláště důležité u ME/CFS, protože hladiny NAC, glutaminu a glycinu mohou u této nemoci klesnout o 30-50%.
NAC se doporučuje v dávce 650-1 000 mg denně po dobu 3 až 4 měsíců a potom 250 mg denně na udržení hladiny. 
Nízké hladiny glutathionu mohou přispívat k vaší imunitní dysfunkci, jelikož glutathion chrání váš imunitní systém před poškozením.
NAC snižuje svalovou únavu, pomáhá při detoxikaci, může pomoci při ochraně srdečního svalu během srdečního záchvatu. Užívání 600 -3000 mg / den dokonce významně snižuje příznaky obsedantně kompulzivní poruchy. https://www.vitality101.com/nutrition-overview/nac
NAC se prodává buď ve formě prášku nebo v tabletách např. https://www.myprotein.cz/sports-nutrition/100-aminokyselina-nac/10530371.html?affil=thggpsad&switchcurrency=CZK&shippingcountry=CZ&variation=10848180&thg_ppc_campaign=71700000048514126&product_id=10848180&gclid=CjwKCAiAiJPkBRAuEiwAEDXZZfP1y-Ns7hkiVEPuEnOH25KDlc0dUNgigJdrf3V0EcKc4L328kn8ghoCqj4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Glycin je inhibiční neuropřenašeč – stará se o správný přenos informací mezi nervovými buňkami, podporuje tvorbu kreatinu a dalších látek, které jsou zdrojem energie, zabraňuje rozpadu svalové hmoty a podporuje proces jejího budování, vyšší dávky glycinu snižují hladinu krevního cukru, je třeba dodržovat dávkování, aby nedošlo k hypoglykémii, působí proti překyselení žaludku. Prodává se v prášku nebo v tabletách např. https://4fitness.cz/glycin-1-kg/

Sedm benefitů syrovátkového proteinu: https://www.myotec.cz/1516/sedm-benefitu-syrovatkoveho-proteinu/.

V každém okamžiku našeho života naše tělo produkuje nebo je vystaveno obrovskému množství volných radikálů. Glutathion chrání před poškozením, které by tyto volné radikály způsobily. 

Máte k tomuto tématu informace podělte se s ostatními pacienty www.facebook.com/fibromyalgik/photos/a.762146857453873/825177197817505/?type=3&theater.

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.