Lidé s fibromyalgickým syndromem mají snížený objem hipokampu
Na tyto objemové deficity nemá vliv věk, délka trvání nemoci, velikost mozku ani deprese.
Hipokampus je obloučkový závit ve spodní části velkého mozku. Je umístěn ve střední části spánkového laloku, jeden v pravé a druhý v levé mozkové hemisféře. Je součástí limbického systému a hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci. Lidé se značným poškozením hipokampu trpí poškozením paměti a neschopností ukládat nové informace. https://cs.wikipedia.org/wiki/Hipokampus
Možné mechanismy pro snížení objemu hipokampu u fibromyalgie zahrnují abnormální glutamátovou excitační neurotransmisi a dysfunkci glukokortikoidů; tyto faktory mohou vést k neuronální atrofii prostřednictvím excitotoxicity a narušit neurogenezi v hippocampu. Hipokampální atrofie může hrát roli v paměti a kognitivních potížích u pacientů s fibromyalgií.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25674013
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvis…/kognitivni-funkce/
Porovnáním snímků strukturální magnetické rezonance (MRI) se zdravými lidmi bylo prokázáno, že pacienti s FM mají snížený objem kortikální šedé hmoty v mnoha oblastech souvisejících s bolestivými zkušenostmi, včetně ostrovních a předních cingulačních kortikalů. Morfometrické změny u FM byly popsány v oblastech mimo typicky hlášené kortikální „oblasti bolesti“, jako je snížení šedé hmoty v amygdale. Už dříve byly potvrzeny změny limbické morfometrie v oblastech, jako je cingulát, amygdala, thalamus a parahipokampální gyrus. Pomocí protonové magnetické rezonanční spektroskopie zjistili Wood a kol. abnormální poměry N-acetylaspartátu k kreatinu ve správném hipokampu pacientů s FM ve srovnání se zdravými kontrolami; byly pozorovány významné korelace mezi těmito abnormalitami a závažností symptomů FM. Zatímco příčina těchto změn není v současné době známa, u FM může dojít k nadměrné excitační neurotransmisi v hipokampu, což může vést k potenciální dysfunkci a atrofii. Hipokampální atrofie vyplývající z FM může zhoršovat symptomatologii FM. Například pacienti s FM často uvádějí subjektivní zhoršení kognitivních funkcí charakterizovaných krátkodobými problémy s pamětí (fibrofog). Dalším následkem hipokampální atrofie a dysfunkce může být větší bolest, nepohodlí a úzkost kvůli jeho ústřední roli v limbických obvodech a sítích modulace bolesti.
Lutz a kol. uvádí velmi významné snížení bilaterálního hipokampálního objemu u pacientů s FM. Podobné snížení hustoty kortikální šedé hmoty bylo zaznamenáno i u parahipokampálního gyrusu (kortikální oblast mozku, která obklopuje hipokampus, součást limbického systému) u pacientů s FM.
U FM je dysfunkční rovnováha mezi excitačním glutamátem a inhibiční neurotransmisí kyseliny gama-aminomáselné (GABA). U fibromyalgiků bylo prokázáno, že mají zvýšené hladiny excitačních aminokyselin, jako je glutamát. Clauw a kol. předpokládali, že abnormálně vysoká neurotransmise glutamátu je spojena s hyperalgézií a alodynií. Léky, které se pokoušejí obnovit rovnováhu mezi excitační a inhibiční neurotransmisi kombinací glutamátového antagonismu N-methyl-D-aspartátu (NMDA) a agonismu GABA, byly testovány na účinnost u FM (např. oxybutyrát sodný a ketamin). Obnovení rovnováhy inhibiční / excitační neurotransmise se zdá být rozhodující při omezování hipokampální atrofie, protože excitotoxicita NMDA je významným faktorem ve zvířecích modelech hipokampální smrti neuronů. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/nerovnovaha-mezi-excitac…/
Následkem nedostatečné pozornosti zdravotnického systému jsou fibromyalgici vystaveni chornickému stresu. Ten představuje další potenciální mechanismus deficitu hipokampálního objemu. U pacientů s FM bylo zjištěno, že mají abnormality v endogenní funkci glukokortikoidů a ose hypotalamus-hypofýza-nadledviny, dva důležití mediátoři biologické stresové odpovědi.
Je zapotřebí dalších studií k objasnění zda hipokampální abnormality předcházejí FM či jsou důsledkem poruchy nebo obojí. https://www.dovepress.com/fibromyalgia-patients-have-reduce…
Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM