Serotonin (5-HT)

03.09.2019 05:27


Rostoucí skupina výzkumů naznačuje, že lidé s fibromyalgickým syndromem mají nízkou hladinu serotoninu nebo nízkou aktivitu serotoninu a to o více než 44% ve srovnání se zdravými jedinci. 

Nerovnováha neurotransmiterů a deficit 5-HT vysvětluje proč lidé s FM špatně spí, jsou unavení a bolaví, mají trávicí a psychické potíže, špatnou paměť, bolí je hlava, svědí kůže, problémy s motorickými funkcemi, žilním systémem, obtěžují je křeče a nedokáží se uvolnit ad. 

Je diskutován i vliv na imunitu organismu. Za tyto zdravotní potíže může genová variace polymorfismu v enzymu AADC a např. špatná skladba jídelníčku. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/dysbalance-neurotransmit…/.

Serotonin (5-HT) je faktorem pro vysvětlení nižší incidence FM u mužů. Muži a ženy mají podobné zásoby v mozku 5-HT, ale průměrná míra syntézy 5-HT je u žen významně nižší.https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/diagnostika/muzi/

Některé ženy jimž byla diagnostikována FM před těhotenstvím se během něj cítí lépe, jelikož dochází ke zvýšení serotoninu a kortizolu, který pomáhá k inhibici reakce a vnímání bolesti. https://fibromyalgik.webnode.cz/deti/tehotenstvi/

Není neobvyklé, že k diagnostice FM dojde během těhotenství, jelikož nízké hladiny sérového serotoninu mohou přispět při těhotenství ke vzplanutí FM, dochází k poškození metabolismu serotoninu. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6116663/.

Výzkum se zaměřuje na léčbu serotonergního systému https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ana.25521.

 
Nedostatek serotoninu je spojen s mnoha fyzickými a psychickými příznaky FM:

Dále se u některých pacientů může díky nízké hladině 5-HT vyskytovat podrážděnost, emoční necitlivost, emoční nebo behaviorální výbuchy, rychlé nekontrolované myšlenkové procesy, únikové fantazie, mučení pamětí (přebývání nebo oživování vašich nejtraumatičtějších zážitků), myšlenky na poškození sebe nebo jiných. https://www.verywellhealth.com/serotonin-in-fibromyalgia-ch…

Na syntézu serotoninu v těle má velký vliv hladina světelného záření a i z tohoto důvodu se u pacientů s FM od podzimu do jara zhoršují jejich symptomy.

 

Základním předpokladem pro efektivní terapii všech symptomů co způsobuje nízká hladina serotoninu je si o daném problému něco přečíst, prvotně klást důraz na nefarmakologické postupy jako je změna jídelníčku, užívání potravinových doplňků, relaxace a psychoterapie (např. techniky zvládání stresu). Dnešní balneo-fyziatrické metody mohou přinést více než nejsofistikovanější léky zaměřené na udržení serotoninu anebo noradrenalinu v synaptické štěrbině. Je logické, že je lepší zajistit podmínky s cílem nastartovat autorekuperační mechanismy organismu, za účelem zvýšení tvorby chybějících neurotransmitérů, než spoléhat na farmakologické berličky, které dlouhodobě nic neřeší. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/lecba-fibro…/rehabilitace/

 

Nedostatek serotoninu v krvi se dá upravit příjmem potravy, která jej obsahuje. Do neuronů se však z krevního řečiště nepřenáší, tam se dá jeho hladina zvýšit jen dodáním jeho prekurzorů. Vhodnými zdroji jsou některé druhy sýrů, obsahujících bílkoviny bohaté na L-tryptofan, mléčné výrobky všeobecně, maso, listová zelenina a celozrnné pečivo.

Serotonin je důležitý neurotransmiter, pro jehož tvorbu je nezbytná esenciální aminokyselina tryptofan. Ten se nachází v drůbežím mase, sardinkách, lososu, čerstvém tuňáku, ořeších, semínkách, chřestu, mungo fazolích, ananasu, špenátu, banánech, sýrech tofu a cottage.

Serotonin (5-HT) se syntetizuje z esenciální aminokyseliny 1-tryptofan (Trp), přítomnost neabsorbovaných molekul ve střevě, především fruktosy, snižuje absorpci Trp, nízká absorpce Trp snižuje biologickou dostupnost Trp, nízké hladiny Trp snižují biosyntézu 5-HT, nízké hladiny 5-HT způsobují příznaky FM.

Tryptofan je také důležitý pro tvorbu melatoninu (důležitý pro spánek) a nikotinamidu. Studie ukazují, že podávání tryptofanu (buď ve stravě nebo potravinovém doplňku) vede ke zlepšení nálady i zlepšení poruch spánku při depresích. Tvorba serotoninu je závislá na podílu bílkovin a sacharidů ve stravě. Pro zvýšení hladiny tryptofanu je prospěšná strava bohatší na sacharidy a chudší na bílkoviny (ovšem tato strava často způsobuje fibromyalgikům zdravotní potíže). Z bílkovinných potravin je na tryptofan bohaté krůtí maso a ryby. 

Velmi zajímavý je vztah mezi hladinou serotoninu a chutěmi na sladké. Chutě na sladké, zejména silné nutkání na sladké (tzv. carving, bažení) se objevují v situacích silného emočního vypětí nebo u obézních jedinců, kteří udávají „hlad po sacharidech“. Uvedené souvislosti vycházejí z faktu, že tryptofan prostupuje snáze hematoencefalickou bariérou v případě, že potravina obsahující tryptofan je konzumována společně se sacharidy. Nedostatek serotoninu může být vedle jeho nedostatečného příjmu potravou způsoben i jeho špatným vstřebáváním. Většinou je to zdravotní problém starších lidí, ale postiženi mohou být i mladší jedinci s nemocemi trávicího ústrojí nebo s fruktózovou malabsorpcí (u FM velmi častá). Fruktózová malabsorpce je porucha látkové výměny charakterizovaná neschopností dostatečně vstřebávat v tenkém střevě monosacharid fruktózu. U části pacientů se nemoc projevuje křečemi v břiše, plynatostí nebo průjmy, u části nemocných je projevem deprese. Důvodem případného výskytu depresí je, že současně s fruktózou dochází k poruchám vstřebávání tryptofanu. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zivot-s-fibromyal…/strava/

Doporučuje se jíst 5x denně, vyhýbat sladkému, slanému, jídlům z rychlých občerstvení. 

Sice na chvíli zaženou nepříjemné pocity, ale způsobí trávicí potíže a únavu.

 

Dysbalance neurotransmiterů lze ovlivnit vedle stravy také pohybem a eliminací stresu. Kvalitní spánek je důležitý, protože nedostatek spánku způsobuje, že neurony ztrácejí citlivost vůči neurotransmiterům. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/dysbalance-neurotransmit…/

Teprve při selhání nefarmakologických postupů přistupujeme k farmakologické léčbě, jelikož ta má mnoho nežádoucích účinků a může způsobit další zdravotní potíže, které zase budou vyžadovat další léčbu.

Celá řada léčiv, používaných v psychiatrii, ovlivňuje hladinu serotoninu. Patří mezi ně inhibitory monoaminoxidázy (MAOI), tricyklická antidepresiva (TCA), "atypická" antipsychotika a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Nízký nebo naopak nadbytečný přísun některých minerálů a vitaminů, případně užívání některých léků, může způsobit poruchy v hladině serotoninu v orgánech, a to buď zamezením jeho syntézy v organismu, nebo procesů jeho zpětného odčerpávání. https://cs.wikipedia.org/wiki/Serotonin
Tyto léky se používají při léčbě deprese, nespavosti, syndromu neklidných nohou, syndromu podrážděného střeva, bolestí hlavy, obsedantně-kompulzivní poruše, anorexie, bulimii, sociální úzkosti, fóbie, poruchy pozornosti (ADD / ADHD), posttraumatické stresové poruchy a alkoholismu.

U FM FDA schválila pro léčbu SNRI duloxetin a milnacipran. Různé výzkumy potvrzují však jejich neúčinnost. Dle pacientů tyto léky neposkytly žádný klinicky relevantní přínos ve srovnání s placebem pro úlevu od bolesti, při snižování únavy, zlepšení spánku a kvality života. Kvůli značným nežádoucím účinkům dochází k jejich vysazení. https://fibromyalgik.webnode.cz/novin…/lecba-fibromyalgie/…/

Velmi se u FM doporučuje lék s účinnou látkou metformin, mimo jiné umí zvyšovat serotonin a pacienti uvádějí pouze první dva týdny užívání mírné trávicí potíže, které po té zmizí https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zpusobuje-inzulinova-rez…/.

 
Potravinové doplňky a bylinky také pomáhají nejen ze zvýšením serotoninu:

Probiotika s úpravou jídelníčku hrají významnou roli v léčbě FM

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/lecba-nejen-uzkosti-pomo…/.

Omega-3 zvyšují hladiny serotoninu a pokud nejíte rybu několikrát týdně užívejte např. krilový olej či mollers https://fibromyalgik.webnode.cz/news/omega-3/.

5-HTP stejně jako léky proti depresi zvyšuje hladiny serotoninu v mozku. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/a5-htp/.

Griffonia simplicifolia je bohatá na obsah 5-HTP, účinek se zvyšuje při současném podávání vitamínu B1 a vitamínu B3https://fibromyalgik.webnode.cz/news/bylinky-u-fm/

Rozchodnice růžová - Rhodiola rosea pomáhá stimulovat aktivitu nejen serotoninu https://fibromyalgik.webnode.cz/…/rozchodnice-ruzova-rhodi…/.

SAMe napomáhá produkci a štěpení chemických látek a hormonů nervového systému jako jsou serotonin, melatonin a dopamin. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/same-/

Acetyl L-karnitin, B6, B12, D a hořčík jsou důležité pro udržení rovnováhy chemie v mozku. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/dysbalance-neurotransmit…/

 

Lékaři by měli požádat o testování hladiny sérového serotoninu u pacientů s podezřením na FM. Významné nízké hladiny jsou pozorovány také u jiných revmatických stavů, například ankylozující spondylitidy a revmatoidní artritidy.

Pozor existuje široká škála léků, které mohou ovlivňovat výsledek stanovení serotoninu, např. morfin, inhibitory monoaminooxidázy (MAO) jako jsou reserpin, metyldopa, litium. Je důležité před testováním upozornit lékaře, že tyto léky užíváte. https://www.dovepress.com/clinical-association-of-vitamin-d…