Syndrom dráždivého tračníku a FM

03.05.2019 01:32


Syndrom dráždivého střeva (IBS - Irritable bowel syndrome) je chronická gastrointestinální porucha, která narušuje normální fungování tlustého střeva. Je charakterizována bolestí břicha, nadýmáním a změněnou činností střev. 

Porucha regulace funkce střeva, která vyúsťuje do neobvyklé citlivosti a činnosti svalů. Nejčastěji bývá narušená střevní peristaltika – tedy automatické stahy střevní svaloviny, které posouvají potravu v zažívacím traktu. Zdravý člověk má jemné a pravidelné stahy, takže si je ani neuvědomuje, než ho nezačne nutkat na stolici. Dráždivé střevo pracuje nepravidelně, střídají se křeče se slabými stahy a výsledkem jsou bolesti žaludku, zácpa, průjem a jiné potíže. Objevují se i přidružené potíže jako bolesti zad, únava, nafouknuté břicho, ale i příznaky nesouvisející s trávením, na kterých se podle některých odborníků podílejí i alergie a vnitřní napětí organizmu. Syndrom dráždivého střeva je často následkem akutních zánětlivých střevních nebo jiných onemocnění, zejména těch, které se dlouhodobě léčily antibiotickou léčbou. IBS je chronické onemocnění, které se časem zhoršuje nebo je zhoršováno určitými potravinami nebo léky. V závislosti na závažnosti může IBS skutečně ovlivnit váš každodenní život

Obě diagnózy spadají do široké kategorie nazvané funkční poruchy. To je, když vaše tělo nefunguje tak, jak by mělo, ale lékaři na vás nevidí nic špatného. IBS a FM spolu koexistují a zvyšují riziko jiných onemocnění. https://www.webmd.com/…/fibromyalgia-and-irritable-bowel-sy…

Dle UNC Center for Functional GI & Motility Disorders se fibromyalgie vyskytuje až u 60% lidí s IBS. A až 70 procent lidí s fibromyalgií má příznaky IBS.

FM a IBS mají společné klinické charakteristiky:
U obou je bolest, která nelze vysvětlit biochemickými nebo strukturálními abnormalitami. Obě dg se vyskytuje především u žen, jsou do značné míry spojeny se stresem. Poruchy spánku a únava jsou u nich běžné. Psychoterapie a stejné léky mohou léčit obě dg.
Mnoho odborníků na bolest vysvětluje spojení jako jednu poruchu, která způsobuje bolest v různých oblastech po celý život. https://www.healthline.com/health/fibromyalgia-and-ibs¨
IBS a FM jsou spojeny s přecitlivělostí na stimuly (dotek, světlo nebo změny teploty). Hlavní rozdíl je v tom, že lidé s IBS mají hyperalgezii ve střevech a lidé s FM mají hyperalgezii na kůži a svalové tkáně. https://www.fibrodaze.com/irritable-bowel-syndrome/.

Existuje několik neintestinálních příznaků, které má téměř 2/3 pacientů s IBS:
Úzkost nebo deprese, únava, bolest hlavy, nepříjemná chuť v ústech, bolesti zad, bolesti svalů, svalové kontrakce, problémy se spánkem. Sexuální problémy, jako je bolest při sexu nebo snížená sexuální touha. Bušení srdce, můžete cítit jako, že vaše srdce přeskakuje nebo se třepe. Močové symptomy, jako je častá nebo naléhavá potřeba močit, potíže s nastartováním proudu moči nebo potíže s vyprázdněním močového měchýře. Kožní vyrážky.

Příčina IBS: 
Infekce bakteriemi, která mění citlivost stěny tlustého střeva. Nejčastěji je způsobena kmenem Campylobacterem jejuni, Salmonela enteritidis a Yersinia enterocolitica.
Nesnášenlivost lepku, mléka a mléčných výrobků. 
Nesnášenlivost fruktózy nebo jiných potravin.
Déle trvající psychický stres či neuróza.
Výsledky jedné studie ukazují, že souvislost mezi IBS a FM může souviset s přítomností bakteriálního přerůstání v tenkém střevě. 
 

Až 84% lidí s IBS má ve skutečnosti SIBO. 
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/so…/drazdivy-tracnik/sibo/

DIAGNOSTIKA JE ČASTO VELMI SLOŽITÁ
Syndrom dráždivého střeva je jednou z nepříjemných poruch trávicího traktu, která se obtížně diagnostikuje. Příznaky IBS se totiž částečně prolínají s příznaky jiných trávicích problémů. Někteří pacienti je například mylně připisují chronické pankreatitidě. Kromě základního gastroenterologického vyšetření jsou často zapotřebí i pomocná vyšetření, jako např. sonografie či kolonoskopie. Proč je potřebné absolvovat tato vyšetření? Protože je potřebné vyloučit závažnější organické příčiny onemocnění trávicího traktu, jako jsou zánětlivá onemocnění tlustého střeva, poruchy trávení a vstřebávání, celiakie, onemocnění podžaludeční žlázy a jiné. Průjem a zácpa jsou totiž průvodními příznaky i natolik závažných onemocnění, jako jsou rakovina nebo zánět tlustého střeva. Ovšem na rozdíl od výše uvedených nemocí se krev ve stolici nevyskytuje a v žádném případě nepatří do obrazu dráždivého střeva!

Abyste mohly být diagnostikováni ze SIBO musí se minimálně tři měsíce v posledním roce objevovat nejméně dva ze tří uvedených znaků:
- úleva po vyprázdnění,
- začátek bolestí spojených s poruchou vyprazdňování,
- začátek bolestí spojených se změnou tvaru konsistence stolice.
Lékař musí nejdříve vyloučit veškeré ostatní možnosti a teprve když jsou všechny výsledky negativní a nic nepoukazuje na jiný zdravotní problém, může s čistým svědomím potvrdit, že se jedná o syndrom dráždivého střeva.

Pokud jsme disciplinovaní a vzorně se o sebe staráme, naděje na vyléčení je poměrně vysoká. Dokonce i v případech nesprávné diagnózy nebo zanedbané léčby, kde příznaky přetrvávají dlouhodobě, není situace beznadějná.

Obavy, že by syndrom dráždivého střeva mohl vést k rakovině, bývají neopodstatněné. Zácpa spojená s touto poruchou by musela být chronická a přetrvávat celé roky, abychom ji mohli dát do souvislosti s rizikem výskytu rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva.

Rychlé nebo líné střevo?
Změna citlivosti tračníku snižuje nebo naopak zvyšuje hybnost střevní stěny.
Nutkavé opakované ranní stolice, průjmy po jídle do půl hodiny, bolesti v podbřišku s nepříjemným nadýmáním. Pokud střevo reaguje méně ochotně, trpí pacient zácpou s obtížným vyprazdňováním a kolikovitými bolestmi břicha.

Oba stavy, tedy průjmy a zácpa, se také mohou střídat.

Průjmovitá forma dráždivého tračníku:
• křečovité bolesti v dolní polovině břicha
• po vyprázdnění nastává úleva
• stolice se objevuje v ranních hodinách, typicky ihned po snídani, někdy po probuzení
• stolice jsou málo objemné

Zácpovitá forma dráždivého tračníku:
• obtížné a nepravidelné vyprazdňování stolice, která je tuhá
• bolesti břicha, pocit nadmutí, zvýšená plynatost, stále nutkání na stolici bez úspěchu
• příměs hlenu

Smíšená forma dráždivého tračníku:
• pocit nadýmání, plynatost
• velmi často bývá stolice denně, je však nepravidelná, v některých dnech řidší a opakovaná, v jiných dnech v závislosti na dietě a psychickém stresu není stolice vůbec

Co můžete sami:

  • Změna životního stylu, eliminace stresu a zlepšení technik zvládání stresu jsou hlavními body prevence IBS. Pravidelné cvičení zmírňuje stres a zlepšuje funkci střev. Lidé, kteří jsou často pod vlivem stresu, by měli ubrat ze svého obvyklého tempa a při vyprazdňování střeva se nerozptylovat jinými aktivitami, jakými jsou např. čtení, poslouchání rádia nebo kouření. 
  • Denně je dobré spát alespoň sedm hodin, jíst častěji menší množství jídla, omezit ve stravě tuky a zároveň zvýšit příjem bílkovin a vlákniny.
  • Teplý obklad na břicho nebo horká koupel mohou uvolnit křeče.
  • Nekouřit, nepít alkohol ani kávu, z důvodu podněcování peristaltiky střeva a podpory vzniku průjmu.
  • Pokusit se zjistit, které jídlo nám způsobuje potíže a vyřadit ho z jídelního lístku. Nejíst kořeněná, smažená a jiná mastná jídla a taktéž nejíst ani sladkosti s obsahem sorbitolu a manitu, které způsobují nadýmání.
  • Při zácpě je důležitý nácvik vyprazdňovacího reflexu. Měli bychom si proto v průběhu dne zvolit pravidelný čas pro vyprázdnění střeva, nejlépe ráno. Při problémech s vyprazdňováním pomáhá masáž podbřišku zavřenou pěstí nebo sklenice vlažné vody. Vodu můžeme před vypitím trochu osolit nebo do ní přidat šaratici.
  • Strava s vysokým obsahem vlákniny může potíže zmírnit, ale doporučuje se nekonzumovat nadýmající potraviny.
  • Kdo trpí průjmy, měl by ze svého jídelníčku vyloučit potraviny způsobující nadýmání čí jiné zažívací potíže. Mezi tyto potraviny se řadí mléčné výrobky dále např. luštěniny, kynuté těsto a nápoje s obsahem oxidu uhličitého. Omezit by se měli i potraviny s nadměrným obsahem vlákniny.
  • Při zácpě je nutné přidat do stravy více vlákniny. Nachází se zejména v celozrnném pečivu, cereáliích, zelenině či ovoci. Ovoce je v tomto případě vhodné konzumovat i se slupkou.
  • Vyhýbejme se potravinám co obsahují vysoké množství cukru dále tučným mléčným výrobkům, kávě, alkoholu, smaženým pokrmům, zmrzlině, pomerančovým a grapefruitovým šťávám, ořechům, instantním výrobkům a červenému masu.
  • Vhodné je do stravy zařadit celozrnnou rýži, jogurty se živými probiotickými kulturami, zeleninu, ovoce, ryby a drůbež. Taktéž i česnek podporující trávení a rozklad toxinů ve střevě. https://www.detoxikace-organismu.info/syndrom-drazdiveho-st…

K léčbě dráždivého tračníku se dále používají léky ze skupiny antidiarhoik. Stejně tak se používají antidepresiva a neruoleptika. Jsou–li v popředí klinických potíží bolesti břicha, lze použít spasmolytika. Různá léčiva, včetně tramadolu a antidepresivních léků, mohou snížit rizika IBS u FM https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5411228/.

Nejedná se o léčbu příčiny ale příznaku. Stejně tak dieta s nízkým obsahem FODMAP v tomto případě vede ke zmírnění obtíží a neřeší příčinu poruchy. 
Vyloučení FODMAP vede k úlevě až u 86 % pacientů s IBS, což je doloženo více než 30 studiemi s tisíci pacienty.
 fibromyalgik.webnode.cz/news/fodmap/

Celosvětově jsou spasmolytika jednou z nejvíce užívaných skupin léčiv u nemocných s dráždivým tračníkem. V současné době jsou k dispozici údaje o jejich vlivu na IBS z různě rozsáhlých a různě koncipovaných klinických studií. K nejčastěji používaným patří mebeverin ze skupiny muskulotropních spasmolytik papaverinového typu, cimetropium a butylscopolaminium ze skupiny kvarterních oniových parasympatolytik a otilonium, pinaverium a trimebutin jako zástupci muskulotropních spasmolytik se specifickým účinkem v oblasti trávicí trubice. Z patofyziologického hlediska je zajímavé, že anticholinergika a blokátory vápníkového kanálu blokují projevy gastrokolického reflexu, který je u řady nemocných s dráždivým tračníkem velmi zvýrazněn https://link.springer.com/article/10.1.

FM a IBS často koexistují u žen s chronickou pánevní bolestí. Ženy s chronickou pánevní bolestí mají vyšší prevalenci fibromyalgie (4-31%) a syndromu dráždivého tračníku (8-41%) než obecná populace. Vzhledem k vyššímu výskytu FM a IBS u žen s chronickou pánevní bolestí by gynekologové měli mít větší vzdělání v diagnostice a léčbě těchto a dalších chronických překrývajících stavů bolesti, aby zlepšili péči o ženy.

Dráždivý tračník je nepříjemné a zdlouhavé onemocnění trvající někdy i celý život, ale není oproti nádorům a zánětům střeva a konečníku tak závažné. Potíže lze tlumit některými léky, poraďte se o tom se svým lékařem. IBS na rozdíl od ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby https://www.facebook.com/…/a.762146857453…/812067862461772/… nezpůsobuje změny ve střevní tkáni ani nezvyšuje riziko kolorektálního karcinomu.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/syndrom-drazdiveho-tracn…/

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

 

 

Sdílením článků zvyšujete informovanost nejen o FM.