Těhotenství s fibromyalgickým syndromem

Nejtěžší rozhodnutí lidí s chronickým dědičným onemocněním je pořízení potomka. 
 
Na rozdíl od zdravých jedinců je nutné zvážit mnoho faktorů:

1) Na kolik jste ochotni riskovat, že vaše dítě zdědí vaše zdravotní potíže. 60% dětí s FM má matky s FM a 30% žen s FM má dítě s FM. Potomci fibromyalgiků mají 8x vyšší pravděpodobnost, že během života onemocní FM, než lidé bez rodinné zátěže. https://fibromyalgik.webnode.cz/deti/ Tato obava vás může během těhotenství stresovat a dojít tím ke vzplanutí příznaků, které budete muset zvládnout bez léků.

2) Kolik lidí se opravdu a spolehlivě zapojí do péče a výchovy dítěte, bude ochotno po 18 let pomáhat a to i finančně. Budou každý týden během dne hlídat až půjdete k lékaři, na rehabilitaci. Přijedou pomoci ve dnech, kdy vám není dobře, vyzvednou dítě z Mš, Zš, kroužku, odvezou na soustředění, jazykový kurz apod. Po několik týdnů každý rok se o dítě postarají při vaší hospitalizaci, pobytové rehabilitaci, lázeňské péči. Pokud by vás partner z nějakého důvodu opustil zvládnete to? Také může nastat situace, že při rozvodu bude dítě svěřeno zdravému rodiči.

3) Fibromyalgie narušuje pohlavní styk a početí se tím může prodloužit.

4) 83% žen uvádí zhoršení fibromyalgie po porodu. Bolest a jiné symptomy fibromyalgie byly během těhotenství horší. Po porodu 33 ze 40 žen uvedlo, že se jejich symptomy změnily k horšímu. https://www.verywellhealth.com/fibromyalgia-symptoms-in-wom…
Na kolik jste ochotni riskovat možné zhoršení zdravotního stavu při těhotenství, které nebudete moci ovlivnit léky. 
Také může dojít k nevratnému zhoršení způsobené těhotenstvím, porodem (často sekcí) a kojením. Nejen zhoršení FM, ME/CFS, ale i refluxu, hypermobility a dalších symptomů spojených s FM. 
Představa, že ,,to´´ vydržíte po dobu cca 2-3 let (období před početím, těhotenství, kojení) nepoškodí jen vás, ale i vaše dítě - je známo, že bolest matky vnímá i dítě.
Nutné je, aby žena byla před početím se značným předstihem stabilizována, všechny léky pomalu vysadila, byla jak fyzicky, tak psychicky fit. Kritický moment ve vývoji vašeho dítěte je během prvních čtyř až šesti týdnů. Z tohoto důvodu je vhodné naplánovat těhotenství alespoň jeden rok dopředu. 
https://www.redorbit.com/is-childbirth-possible-with-fibr…/…

5) Pokud máte FM v rodině může u vás dojít ke vzplanutí FM.
Studie ukázaly, že více žen je diagnostikováno s fibromyalgií právě během těhotenství.
To však neznamená, že všechny ženy, které jsou těhotné, jsou vystaveni riziku vzniku FM. To se týká pouze žen, které mají genetické predispozice k fibromyalgii, ty mají větší pravděpodobnost rozvoje fibromyalgie v těhotenství.

 

FM je vysoce rizikový stav u těhotenství spojený s nežádoucími následky na matku a novorozence. Tato rizika zahrnují krevní sraženiny, větší rozvoj cukrovky během těhotenství, rupturu membrány, abrupce placenty, polyhydramnios (nadbytek plodové vody), intrauterinní růstové omezení (stav, při kterém plod nedosahuje svého růstového potenciálu). Zvýšené riziko potratu a porodu císařským řezem. Při porodu se vyskytují komplikace žilní tromboembolické nemoci (TEN).  U pacientů s fibromyalgií je o 35 % vyšší riziko vzniku předčasného porodu a téměř o 50 % vyšší riziko podvýživy dítěte. https://fibromyalgianewstoday.com/…/study-rinew-fibromyalg…/https://fibromyalgik.webnode.cz/news/studie/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28954564

 

Studie potvrzují, že pacientky s FM mají mnohem větší potíže v těhotenství, ve srovnání s ženami bez ní. Především se zhoršují bolesti, únava a pocity ztuhnutí. Deprese a úzkost jsou prominentní poporodní problémy.
Někteří lékaři tvrdí, že některé příznaky fibromyalgie vymizí během těhotenství z důvodu hormonálních změn. Zjistili, že ženy mají typické těhotenské příznaky ranní nevolnost, bolesti hlavy a závratě v prvním čtvrtletí, ve třetím čtvrtletí potíže FM mohou vzplanout.
Existují těhotné ženy, které tvrdí, že po překonání nevolnosti se ve skutečnosti cítily lépe než předtím, než otěhotněly https://articles.mercola.com/fibromyalgia/pregnancy.aspx….
Možné vysvětlení pro toto zlepšení je, že v průběhu těhotenství dochází k významnému uvolnění hormonu relaxin (produkovaného placentou), která uvolňuje vazy těla, je také známo, že v průběhu těhotenství, tělo uvolňuje velké množství růstových hormonů ( hormon u lidí s nedostatkem u FM), o kterých je známo, že hrají roli při obnově poškozených tkání a svalů během každodenního života. Během těhotenství je také zvýšení serotoninu a kortizolu, který pomáhá k inhibici reakce a vnímání bolesti. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/fibromyalgie-a-tehotenst…/
Vzhledem k fluktuaci hormonů během těhotenství, mohou být některé vazy a svaly oslabeny a to může být možná příčina bolestí. https://fibromyalgik.webnode.cz/deti/tehotenstvi/

I u zcela zdravé ženy však narůstající váha a změny v těžišti, které vznikají při těhotenství, kladou zvýšené nároky na kostru a svaly, které často způsobují bolesti zad a zhoršení příznaků FM. Těhotné ženy s fibromyalgií si stěžují na zhoršení pohybu, více ztuhlostí a únavy, bolest ve více oblastech těla než ženy bez FMhttps://www.myalgia.com/Pregnancy/Introduction_preg.htm

Ze všech těchto důvodů by ženy s fibromyalgií, které si přejí otěhotnět měly mít na paměti, že během těhotenství, zejména během třetího trimestru a během porodu, může dojít ke zhoršení bolesti. Je však možné zmírnit bolest s analgezií, pokud je léčba správně zvolena. Doporučuje se proto při plánování těhotenství poradit s gynekologem, aby se vše naplánovalo; a později, pečlivě sledovat bolest jak během těhotenství, tak při porodu. https://www.biorritmes.com/fibromialgia-y-embarazo/#more-826

 

Léky během těhotenství a kojení
Mnoho léčiv užívaných k léčbě fibromyalgie nejsou vhodné pro použití během těhotenství a kojení, protože mohou poškodit nenarozené dítě nebo projít mlékem. 
https://www.fibromyalgiasyndrome.co.uk/fibromyalgia-pregnanc…
Léky na bolest užívané dlouhodobě ohrožují plod
Dlouhodobé užívání analgetik v těhotenství představuje riziko zvláště pro plod mužského pohlaví, varují vědci. Analgetika zvyšují riziko poruchy sestupu varlat do šourku. Tzv. kryptorchismus, neboli nesestouplá varlata u hochů, může v budoucnu vést k neplodnosti a zvyšuje riziko rakoviny. Výzkum dánských, finských a francouzských vědců se zaměřil na více než dva tisíce těhotných žen a jejich děti. Badatelé zjistili, že ženy, které užívají dlouhodobě léky proti bolesti se vystavují vyššímu riziku, že se jim narodí syn s některou formou kryptorchismu, než ženám, které tyto léky neužívají. Používání jakýchkoli analgetik zvyšuje riziko této poruchy na dvojnásobek. Ibuprofen a aspirin se podle nich pojí s rizikem čtyřnásobným. Druhý trimestr, tedy 14. až 27. týden těhotenství, je v tomto ohledu podle autorů výzkumu nejrizikovějším obdobím. Vědci se domnívají, že léky proti bolesti narušují přirozenou rovnováhu mužských hormonů u nenarozených chlapců, a tak poškozují normální vývoj plodu. Studie na potkanech jejich teorii potvrdila. Dr. Henrik Leffers z Rigshospitalet v Kodani, který vedl výzkum, říká: „Již dlouho víme, že tzv. endogenní disruptory (hormonálně aktivní látky) jsou odpovědné za narůstající neplodnost mladých mužů v západním světě. Náš výzkum ukazuje, že pozornost musíme věnovat i slabým analgetikům užívaným matkami v těhotenství.“ Těhotné ženy by se měly pravidelnému užívání analgetik vyhnout, a tím chránit své nenarozené děti, zdůrazňují autoři studie zveřejněné v časopise Human Reproduction.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/leky-na-bolest-uzivane-d…/
Užívání lyriky v těhotenství způsobuje vrozené vady
Ke zvýšenému riziku velkých porodních defektů po expozici pregabalinem dochází v prvním trimestru. Užívání pregabalinu je také spojeno s významně vyšším rizikem spontánního potratu. https://n.neurology.org/content/86/24/2251

 

Lékaři se shodují, že nejlepší léčba pro chronické bolesti během těhotenství je cvičení, masáže, meditace, odpočinek a relax. Měkké přírodní formy cvičení jsou vhodné pro těhotné ženy, zvláště ty s fibromyalgií. Např. jóga, cvičení ve vodě, pilates a strečink. U masáží lékaři radí najít někoho, kdo je obeznámen s diagnozou fibromyalgie. 

Doplněk hořčíku může také zmírnit příznaky fibromyalgie během těhotenství a kojení, ale nejprve se poraďte o užívání s lékařem nebo lékárníkem. 
Pokud trpíte únavou a bolestí po celém těle, ujistěte se, že odpočíváte 20 až 30 minut alespoň dvakrát nebo třikrát denně. Chcete-li zmírnit bolestivost, zkuste dvakrát denně vlhké teplé obklady. Teplá sprcha nebo vana jsou též dobrým způsobem jak aplikovat vlhké teplo. Stačí se ujistit, že teplota vody je 38 stupňů Celsia nebo nižší a omezit na 15 -20 minut najednou. Voda, která zvýší vaši tělesnou teplotu na 38 ° C nebo vyšší, může způsobit vrozené vady. Během těhotenství nepoužívejte v lázni vířivou koupel nebo vířivku. Nedoporučují se ani elektrické přikrývky, alkohol, tabák a kofein.

Serotonin
Cvičení posiluje svaly, udržuje klouby pružné a zvyšuje náladu zvyšováním serotoninu ve vašem těle. Příliš mnoho stresu může vést k trvale nízkým hladinám serotoninu, to zase může vést k agresi a pocitům deprese. Zvýšené hladiny serotoninu snižují úzkost. Ženy jsou citlivější na změny serotoninu. Výkyvy nálady během po narození dítěte jsou vyvolány působením hormonů na neurotransmitery. Na fungování serotoninu mohou mít pozitivní vliv různé faktory. Mezi ně patří sluneční světlo, některé sacharidové potraviny, některé hormony a cvičení. Studie ukazují, že cvičení také spouští uvolňování epinefrinu a norepinefrinu o nichž je známo, že zvyšují bdělost. Mezi další cvičení, které může být užitečné patří jízda na stacionárním kole a tai chi. https://www.webmd.com/fibromy…/…/fibromyalgia-and-pregnancy…

Některé ženy se domnívají (mylně), že se mohou léčit bylinkami a přírodními doplňky v těhotenství, protože jsou "přirozené". Je důležité vědět, že mnoho z těchto výrobků nebo rostlin nejsou bezpečné během těhotenství, např. třezalka tečkovaná. Nezapomeňte, že o všech rozhodnutích, která činíte pokud jde o vaše zdraví, i když se zdají neškodná je třeba se poradit se svým lékařem.

Pokud se pro těhotenství rozhodnete užijte si jej a nenechte si ho ničím zkazit.

 

Dr. Liptan pacientkám doporučuje co nejvíce před početím posílit jejich nutriční stav, protože růst plodu vyžaduje hodně živin! Zejména doporučuje kontrolu železa, B12, vitaminu D. Také kontrolu genetické mutace MTHFR - jak účinně může vaše tělo aktivovat a používat kyselinu listovou. https://www.vaselaboratore.cz/…/mthfr-methylentetrahydrofola… Pokud máte tuto mutaci, můžete proti neefektivnosti působit jednoduše doplněním již aktivovanou formou kyseliny listové zvané methylfolát nebo L-5-MTHF.

Abychom zlepšili plodnost u fibromyalgie je třeba se zaměřit na výše zmíněné tři inhibiční faktory. Nejprve zmírněte zánět tím, že provedete dietní změny https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zivot-s-fibromyal…/strava/ nebo přidejte léky, jako je nízká dávka naltrexonu https://fibromyalgik.webnode.cz/n…/ldn-low-dose-naltrexone1/.
Snížení zánětu může zlepšit hormonální rovnováhu, stejně jako podpora našich nadledvinek, protože jakákoli součást vyhoření nadledvinek zasáhne všechny ostatní hormonální systémy. Další informace o léčbě vyhoření nadledvinek https://fibromyalgik.webnode.cz/news/adrenalni-unava/.
A nakonec terapie myofasciálního uvolnění https://fibromyalgik.webnode.cz/…/myofascialni-bolestivy-s…/ může rozbít myofasciální omezení kolem dělohy a vejcovodů. https://www.melissavsfibromyalgia.com/…/pregnancy-and-fibr…/

Muskuloskeletální chronická bolest má výrazně negativní vliv na kvalitu spermií https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5757111/

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.

Charlottina cesta s fibromyalgií začala v 21 letech během obtížného těhotenství s dcerou v roce 2012

V 10. týdnu těhotenství zjistila, že kvůli Dysfunkci symfýzy pubis (rozestup stydké kosti) nemůže chodit, což vedlo k tomu, že potřebovala invalidní vozík a většinu času byla upoutána na lůžko. Odborníci jí tenkrát tvrdili, že bolesti po porodu dcery ustoupí, což se však nestalo. Po několika měsících vyšetření, magnetické rezonance a nesnesitelných bolestí jí byla diagnostikována fibromyalgie a syndrom hypermobility kloubů. Přechod od zdravé a aktivní mladé ženy k novopečené mamince a zdravotnímu postižení, neschopné pokračovat v životním stylu, který kdysi znala, byl zničující a umocněný dlouholetou diagnózou deprese, kterou trpěla od dospívání.

"Mnoho let jsem měla problém s tím, abych mohla dceru odvést do školy, nemohla jsem ji vzít do parku a houpat ji na houpačkách, což jsou jednoduché životní radosti, které mi dříve zůstávaly zapovězeny. Léčebné konopí mi dalo nový život. Umožnilo mi vysadit všechny tablety a spoléhat se pouze na léky z léčebného konopí, které mi pomáhají léčit příznaky fibromyalgie i duševní zdraví. Bez dalších vedlejších účinků a nyní s úlevou od bolesti, která mi funguje, jak a kdy potřebuji, mohu chodit s dcerou do školy, mohu uklízet dům, jsem schopna pracovat. Neexistuje žádný zázračný lék, stále zažívám zhoršení bolesti ve chvílích zátěže a některé dny jsou těžší než jiné, ale jsem teď šťastnější, zdravější a mohu být pro svou dceru tou nejlepší mámou. To pro mě znamená celý svět a díky léčebnému konopí to mohu dělat." fibromyalgik.webnode.cz/news/fibromyalgie-a-lecebne-konopi-jsem-stastnejsi-zdravejsi-a-lepsi-mama/

Dysfunkce stydké kosti (SPD) je bolest pánevního pletence objevující se až u třetiny těhotných žen. Dochází k ní následkem uvolnění hormonu relaxinu, který změkčuje vazy, umožňuje otevření pánve a přizpůsobení porodu. Ačkoli je mnohem častější v těhotenství a po porodu, může se objevit také v důsledku artritidy nebo poranění pánve. U části žen je přítomna po celou dobu těhotenství, výrazně narušuje pohyblivost a běžné denní aktivity. Silné bolesti pánve se mohou rozšířit do nohou, kyčlí i zad. Chůze, vyjití schodů, otáčení na lůžku, mírné rozkročení nebo stání na jedné noze je velice bolestivé a často bez pomoci nemožné. Jelikož se po porodu hormony nevrací na normální úroveň SPD přetrvává, ke zlepšení dochází u většiny žen přibližně 6-12 měsíců po porodu. https://en.wikipedia.org/wiki/Symphysis_pubis_dysfunction