Fibromyalgie u starších lidí

Někdy si lidé nebo jejich blízcí nechtějí připustit, že s přibývajícími léty nastupují zdravotní potíže s tím spojené a snižuje se výkonnost. Začnou pátrat po příčině. Chtějí, aby bylo vše jako dříve.

K prvním výrazným fyzickým změnám dochází u žen v období menopauzy a u mužů andropauzy

Začíná to po 30. roku života a naplno se projeví po padesátce. Dostaví se například únava, bolesti, slabost, nevýkonnost, poruchy spánku, paměti a soustředění, přecitlivělost na chlad, potíže s močením, podrážděnost, smutek, zhoršené vidění, dušnost, bušení srdce, ztráta libida, nechutenství, změny váhy, zažívací potíže, závratě, zhoršení kvality vlasů. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/nepletme-si-obdobi-menopauzy-a-perimenopauzy-s-fibromyalgii/

Lidé s fibromyalgií tyto potíže mají již léta a nemusí si tak nástupu "přechodu" nebo dalšího onemocněními ani povšimnout. Například srdeční selhání sdílí několik klinických znaků s fibromyalgií, syndromem zvýšené centrální citlivosti a muskuloskeletální bolesti.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/srdecni-selhani-a-fm/

A když vezme do úvahy vysoký výskyt srdečních onemocnění, zvýšené hladiny krevního cholesterolu, vysokého krevního tlaku, cukrovky a léků, které lidé ve stáří užívají je vysoce pravděpodobné, že může dojít k záměně s fibromyalgií nebo jejímu nerozpoznání.

V nejnovější iteraci Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-11) je fibromyalgie zařazena jako "diagnóza třetího stupně" do skupiny MG30.01 - chronická rozšířená bolest, která je podskupinou chronické primární bolesti (kód SNOMED 203082005, kód Read X75rx).

Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/diagnostika/
V nejnovější iteraci Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-11) je fibromyalgie zařazena jako "diagnóza třetího stupně" do skupiny MG30.01 - chronická rozšířená bolest, která je podskupinou chronické primární bolesti (kód SNOMED 203082005, kód Read X75rx)

Jedná se o chronické onemocnění, a to jak ve svém vývoji, tak ve svém nástupu, tj. neobjeví se ze dne na den. Příznaky fibromyalgie se u většiny pacientů objevují tak pomalu, že dokonce uvěří, že jejich potíže jsou normální.

To, že někoho něco bolí, je unavený, bez nálady či špatně spí neznamená, že má fibromyalgii. Takto se mohou projevovat i nedostatky vitamínů a minerálů, chronický stres, vyšší věk či nežádoucí účinky např. opioidů, statinů, léků na vysoký tlak, rakovinu prsu, na spaní či psychiku.

FM je spojena se značným utrpením a snížením kvality života a může se vyskytovat jako ojedinělý stav, ale u starších pacientů je s největší pravděpodobností kombinována s jiným zdravotním onemocněním (např. chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční selhání, chronické onemocnění ledvin, anémie, poruchy nálady, demence, revmatologická onemocnění, osteoporóza, podvýživa). Pokud pacient nenarazí na lékaře, který si povšimne nebo připustí, že mimo např. autoimunitního onemocnění má i jiné zdravotní potíže může být léta nerozpoznaná. Bylo zjištěno, že pouze u 17 % starších osob došlo k jejímu odhalení. Lidé měli často nesprávnou diagnózu a nevhodnou léčbu. U 40 % z nich byla ještě před návštěvou revmatologa nasazena léčba kortikosteroidy (pro fibromyalgiky nevhodné). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3171051/

V případě, že máte u sebe nebo někoho blízkého podezření na fibromyalgii požádejte geriatra a psychologa, aby odlišili, které zdravotní potíže jsou spojené se stářím, jiným zdravotním stavem, vedlejším účinkem léků a ty, co mohou poukázat na fakt, že se může jednat o toto onemocnění. https://senior-care-central.com/seniors-with-fibromyalgia/

 

Diagnostika

Diagnostika fibromyalgie není snadná ani 100 %

Mám či nemám fibromyalgii? Často kladená otázka mnoha miliony lidí po celém světě ve spojitosti se zdravotními potížemi. A nekladou ji jen ti co teprve hledají příčinu svých zdravotních potíží, ale správně a opakovaně si ji pokládají i lidé diagnostikovaní a jejich příbuzní kvůli dědičnosti. Pokud není diagnostika založená na přístrojovém vyšetření nemůže vám nikdo potvrdit, že se u vás opravdu jedná o fibromyalgii. Nezapomeňte, že fibromyalgie je závažný zdravotní stav. Neměli bychom si ji diagnostikovat sami. Pro mnoho pacientů diagnostika fibromyalgie znamená stigma a v případě chybné diagnostiky to může mít nedozírné následky. Je to větší problém než si někteří dokáží zprvu představit. Získáním mylné diagnózy fibromyalgie vám nijak nepomůže, není na ní léčba, ani žádné výhody. Jen vás to může zbytečně stresovat.

fibromyalgik.webnode.cz/news/diagnosticka-kriteria-2016/

Znaky, že se nemusí u vás jednat o FM:

Nikdo jiný ji v rodině nemá, v dětství jste podobné potíže neměli. Vaše potíže začali až s menopauzou či andropauzou, nebo v pokročilém věku. Vzplanutí onemocnění předcházel chronický stres, špatná životospráva, dlouhodobé psychické onemocnění. Nesplňujete diagnostická kritéria. Nemáte hlavní symptomy a na uvedených vyšetřeních nebyl přítomen nález. Nemáte více diagnóz ze skupiny onemocnění centrální citlivosti ani autoimunitní onemocnění. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/mam-ci-nemam-fibromyalgii/

 

Léčba

I když je fibromyalgie nejčastějším celoživotním onemocněním, které výrazně ovlivňuje kvalitu života nejsou na ní žádné léky ani specializované centrum

Doporučení odborných lékařských společností:

Jedná se o onemocnění s nepříznivou prognózou, které nezřídka vede k plné invaliditě. Jen u 25 % pacientů v průběhu času dojde k alespoň mírnému zlepšení bolesti. U většiny pacientů přetrvává vysoká závažnost symptomů. Mladí lidé říkají, že se cítí jak jejich prarodiče. A co hůř často prarodiče jsou zdravější a výkonnější než 20 či 30 letý fibromyalgik. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/kvalita-zivota/

Léčba fibromyalgie u starších pacientů

Cíle léčby zahrnují základní příčiny, zvládání symptomů a aktivit denního života (ADL) s vědomím, že ne všechny potíže lze odstranit. V případě narušených kognitivních funkcí se léčba stává náročnější. Zásadní je společné porozumění cílů léčby ze strany pacienta, lékaře, ale i pacientovi rodiny. Je nezbytné respektovat přání pacienta.

Současné farmakologické i nefarmakologické strategie nemají velký vliv na ovlivnění centrální senzibilizace - základní mechanismus fibromyalgie. Žádný z dostupných léků není plně účinný proti celému spektru příznaků. Terapeutické možnosti jsou navíc omezené vedlejšími účinky léků a zhoršenou funkcí, která může bránit účasti na nefarmakologických intervencích, jako je psychoterapie a rehabilitace. Ne každá terapie je pro starší osobu vhodná a při jejím výběru je nutná opatrnost. Např. některé léky mohou vyvolat prodloužení intervalu QT na EKG a zvýšit riziko vzniku arytmie. Při nasazování léků je tedy třeba začít pomalou titraci k dosažení minimální účinné dávky. A minimální účinné dávky nenavyšovat vzhledem k širokému profilu nežádoucích účinků, které provázejí mnoho léků podávaných ke zmírnění příznaků FM. Beersova kritéria pro potenciálně nevhodnou medikaci u starších dospělých jsou obzvláště užitečná, protože dlouhodobé výsledky a aplikace těchto léků u starších pacientů s FM zůstávají neznámé. V některých případech vedlejší účinky převažují nad terapeutickým přínosem; např: NSAID.

Užívání analgetik např. Zaldiaru (tramadol s paracetamolem) může být zpočátku velmi prospěšné, protože do léčby symptomů zavádíme další léčebné postupy; dlouhodobé užívání léků proti bolesti je však zřídkakdy dobrým řešením, zejména u starší populace. Dlouhodobé užívání analgetik ve skutečnosti může zhoršit bolest a aktivovat nebo prohloubit depresi nebo měnit chování. A nejen analgetika, ale i další léky např. benzodiazepiny mohou prohlubovat depresi, hostilitu (nepřátelské naladění vůči světu i sobě), zlost, ale i bolest. Kombinace léků zvyšují riziko vážných vedlejších účinků a může dojít k serotoninovému syndromu.

fibromyalgik.webnode.cz/news/kombinace-antikonvulziv-s-opiaty-mohou-zpusobit-vazne-dychaci-potize /

fibromyalgik.webnode.cz/news/covid-19-a-uzivani-opioidu/

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/serotoninovy-syndrom/

U starších pacientů antikonvulziva vyvolávají nadměrné nežádoucí účinky a svalová relaxancia by měla být v souladu s Beersovými kritérii používána jako poslední možnost léčby symptomů FM.

Změny, které doprovázejí stáří, ztráta partnera, zhoršení zdravotního stavu, ale i obecná doporučení lékařů mohou mít depresivní nebo stresující dopad: pracovní neschopnost, zákaz aktivit, doporučovaný klid na lůžku, setrvávání v roli nemocného. Krátkodobé užívání antidepresiv může pomoci nejen se smutkem, ale i s léčbou bolesti. Dlouhodobý účinek však u fibromyalgie nebyl prokázán, většina pacientů pociťuje nesnesitelné nežádoucí účinky a jen mírné zmírnění příznaků. Lékaři i pacienti by měli být realističtí ohledně potenciálního přínosu antidepresiv u FM. Nadužívání léků může vést k závislosti. Stěžejní roli v léčbě bolesti, deprese a dalších psychiatrických chorob by měla hrát psychoterapie.
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/v-komplexni-lecbe-bolesti-maji-antidepresiva-dulezite-misto/
www.zdravotnickydenik.cz/2020/10/zneuzivani-psychoaktivnich-leku-jako-dosud-prehlizeny-problem-typickymi-zavislymi-jsou-starsi-zeny/

Výzkumy ukazují, že mírné cvičení je u pacientů s fibromyalgií přínosné. Ovšem do těchto výzkumů obvykle nejsou zařazeni děti, muži a senioři. Říkat někomu v chatrném zdravotním stavu, aby cvičil 30 minut je jako říkat, aby vylezl na Mount Everest. Starší jedinci musí být obzvláště opatrní - zejména při cvičení, která vyžadují rovnováhu nebo velkou námahu, jako je jóga, aerobik a běh. Spíše by se lékaři měli při léčbě seniorů řídit obecnými doporučeními pro tuto věkovou skupinu než závěry studií pro 30 leté ženy.

https://www.everydayhealth.com/fibromyalgia/treating/fibromyalgia-treatments-for-seniors.aspx

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/rehabilitace/cviceni/

Nefarmakologický přístup, včetně vícesložkových intervencí nemá dlouhodobý účinek.

fibromyalgik.webnode.cz/news/lecba-fm/

www.rimed.org/rimedicaljournal/2016/12/2016-12-41-cont-defillo-draiby.pdf

Z dlouhodobého hlediska je dobrou volbou "přírodní léčba" - léčebné konopí a pro zlepšení spánku circadin (melatonin)

Cirkadiánní rytmy [přirozené 24 hodinové cykly spánku a bdění] se s přibývajícím věkem mění, mnoho lidí po šedesátce a sedmdesátce spí kratší dobu než dříve. U fibromyalgie chybí 4. fáze spánku a vyskytují se různé spánkové poruchy, např. spánková apnoe.
fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/leky/lecebne-konopi/

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/spanek/

U fibromyalgiků i starších osob jsou běžné nedostatky ve výživě a s tím související deficity vitálních látek. Jejich doplnění je pro zlepšení zdravotního stavu důležité.

www.everydayhealth.com/fibromyalgia/treating/fibromyalgia-treatments-for-seniors.aspx

V případě, že užíváte více léků, potravinových doplňků a bylinek nechte si zkontrolovat lékové interakce

https://www.pruvodcepacienta.cz/formular/lekova-poradna-pro-pacienty/
https://www.benu.cz/lekove-interakce-zadani

Prioritu by měla hrát úprava životního stylu

Vhodná strava, pitný režim, psychická pohoda, přiměřený pohyb a předejít prochladnutí zabrání zhoršení zdravotního stavu více než fyzicky náročné terapie. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/lecba-fm/

Rozkládejte síly, dávejte si reálné cíle, dopřejte si spoustu odpočinku

Stejně jako jiná onemocnění je i fibromyalgie vyčerpávající. Rozhodněte se jaké jsou vaše priority a věnujte se věcem, které jsou pro vás nejdůležitější. https://seniorslifestylemag.com/care-giving/treating-fibromyalgia-in-seniors/

Pacing je aktivní strategie, která pomáhá zvládnout nemoc. Jedinci vyvažují čas strávený aktivitou a odpočinkem za účelem dosažení vyšší funkčnosti a účasti na smysluplných aktivitách. Stanovením priorit, delegováním úkolů, používáním pomůcek, jako je například invalidní vozík dochází k menšímu zhoršení zdravotního stavu po aktivitě.

Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/pobyt-doma-s-fibromyalgii/

Naučte se různé strategie pro zvládání nemoci, např. pacing. Pacing je aktivní strategie, která pomáhá zvládnout nemoc. Jedinci vyvažují čas strávený aktivitou a odpočinkem za účelem dosažení vyšší funkčnosti a účasti na smysluplných aktivitách. Stanovením priorit, delegováním úkolů, používáním pomůcek, jako je například invalidní vozík dochází k menšímu zhoršení zdravotního stavu po aktivitě. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/pobyt-doma-s-fibromyalgii/

 

Péče o seniora s fibromyalgií

Fibromyalgici často potřebují pomoc rodiny nebo profesionálních pečovatelů při zvládání základních životních potřeb. Např. v oblastech péče, osobní hygieny, koupání, stravování, oblékání, toalety. Přesuny z lůžka, na WC, do sprchy, po schodech. Mají problémy s kognitivním porozuměním, pamětí, sociální interakcí a vyjadřováním. Je důležité, aby ten, kdo o fibromyalgika pečuje věděl jak se o něj starat a jak mu pomoci. Zajistit pomoc, kterou si zaslouží.

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/

https://fibromyalgianewstoday.com/2016/01/06/the-occupational-profile-of-women-with-fibromyalgia-syndrome/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26679109

Fibromyalgici často potřebují pomoc rodiny nebo profesionálních pečovatelů, pomoc při zvládání základních životních potřeb. Např. v oblastech péče, osobní hygieny, koupání, stravování, oblékání, toalety. Přesuny z lůžka, na WC, do sprchy, po schodech.  Mají problémy s kognitivním porozuměním, pamětí, sociální interakcí a vyjadřováním. Je důležité, aby ten, kdo s fibromyalgikem žije věděl jak se o něj starat a jak mu pomoci. 

https://fibromyalgianewstoday.com/2016/01/06/the-occupational-profile-of-women-with-fibromyalgia-syndrome/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26679109



Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/

U starších lidí je běžné, že pociťují bolest a občasné záchvaty mozkové mlhy i bez fibromyalgie. Když se k tomu přidá fibromyalgie, může být pro starší lidi velmi obtížné zvládat každodenní úkoly. Například bolesti rukou a nohou patří mezi problémy, na které si lidé v souvislosti s fibromyalgií stěžují nejčastěji. Otevírání sklenic, chůze, a dokonce i držení knihy, jsou mnohem obtížnější. Kvůli únavě se může stát velkým problémem také sprchování. secondfamilyseniorcare.com/2019/03/08/fibromyalgia-and-the-elderly-what-to-look-for/

Kromě pravidelné stravy je třeba zajistit, aby senioři dostávali vyváženou stravu, která zlepší jejich stav. Zaměřte se na zdravé potraviny a protizánětlivé suroviny a zároveň co nejvíce omezte zpracované potraviny, cukr, kofein a alkohol. fibromyalgik.webnode.cz/novinky/zivot-s-fibromyalgii/strava/

I když péče o blízkého člověka s fibromyalgií může být náročná existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste mu usnadnili život. Především je důležité mít pochopení a uvědomit si, že zdravotní stav způsobuje značné každodenní obtíže, které jsou pro ostatní těžce pochopitelné. Neuvěřitelné bolesti způsobené neškodnými podněty jako oblečení, světlo, zvuky, doteky, vzduch, teplo, chlad. Těžká únava, nevýkonnost, kognitivní potíže, spánek přes den, výkyvy zdravotního stavu. Přibývání nových zdravotních potíží.

Péče o osobu s fibromyalgií je nesmírně zodpovědná a není snadná. Nejlépe funguje jako týmová práce. V zahraničí existují služby domácí zdravotní péče, které jsou speciálně navrženy tak, aby pomáhaly lidem s fibromyalgií. Praxe ukazuje, že dlouhodobě jedna blízká osoba při zaměstnání a péči o domácnost nestačí. Nejlepší, co můžete udělat, je oslovit podpůrné skupiny a vyhledat profesionální poskytovatele domácí péče na částečný nebo plný úvazek. Pečovatelé musí mít na paměti, že senioři s fibromyalgií častěji pociťují bolest a budou ji pociťovat intenzivněji než ostatní senioři. Při poskytování fyzické péče seniorům s fibromyalgií je proto důležité být co nejšetrnější. Každý, kdo věnuje čas pochopení potřeb fibromyalgiků může být dobrým pečujícím.

www.uewhealth.com/warning-signs-fibromyalgia-elderly-can/

https://www.visitingangels.com/knowledge-center/senior-health-and-well-being/home-care-tips-for-seniors-with-fibromyalgia/122

Úpravy domácnosti a předměty, které pomohou v navrácení soběstačnosti a zlepšení zdravotního stavu:

fibromyalgik.webnode.cz/news/dulezite-je-mit-vlastni-prostor/

fibromyalgik.webnode.cz/news/stolicka-do-koupelny/

fibromyalgik.webnode.cz/news/choditko-pomocnik-fibromyalgika/

fibromyalgik.webnode.cz/news/invalidni-vozik/

fibromyalgik.webnode.cz/news/upravy-na-toalete/

fibromyalgik.webnode.cz/news/%2c%2cvymekceni%c2%b4%c2%b4-domacnosti/

fibromyalgik.webnode.cz/news/polohovatelny-stolek-k-luzku/

fibromyalgik.webnode.cz/news/podlozka-na-sezeni/

fibromyalgik.webnode.cz/news/vyhrivana-deka/

fibromyalgik.webnode.cz/news/slunecni-bryle/

fibromyalgik.webnode.cz/news/obleceni-u-fm/

fibromyalgik.webnode.cz/news/darky-pro-fibromyalgiky/

Je zcela zdravé a přirozené, že cítíte zármutek, když zjistíte, že už nebudete možná nikdy zdravý, už nebude vše jako dříve. Jak vy, tak vaši milovaní se budou muset s nastalou situací smířit. Doporučuje se plně si projít všemi fázemi smutku z toho, že se váš život obrátil vzhůru nohama. Tento proces nám dovoluje naučit se přemýšlet a jednat v nastalé situaci.

Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/jak-se-vyporadat-s-diagnozou
Je zcela zdravé a přirozené, že cítíte zármutek, když zjistíte, že už nebudete možná nikdy zdravý, už nebude vše jako dříve. Jak vy, tak vaši milovaní se budou muset s nastalou situací smířit. Doporučuje se plně si projít všemi fázemi smutku z toho, že se váš život obrátil vzhůru nohama. Tento proces nám dovoluje naučit se přemýšlet a jednat v nastalé situaci.

Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/jak-se-vyporadat-s-diagnozou/