Mladé fibromyalgičky nejvíce zajímá otázka zda si pořídit potomka.

  • Vše je důležité zvážit.
  • Během těhotenství a kojení budete muset vysadit léky.
  • Je známo, že bolest matky vnímá i dítě.
  • Fibromyalgie se těhotenstvím a porodem může zhoršit.
  • Je třeba mít někoho, kdo vám bude pomáhat, kdo bude po celých 18 let vám nápomocen.

 

Těhotenství s FM:

Studie potvrzují, že pacientky s fibromyalgií mají mnohem větší potíže v těhotenství, ve srovnání s ženami bez ní.
Především se zhoršují bolesti, únava a pocity ztuhnutí.

Někteří lékaři tvrdí, že některé příznaky fibromyalgie vymizí během těhotenství z důvodu hormonálních změn. Zjistili, že ženy mají typické těhotenské příznaky ranní nevolnost, bolesti hlavy a závratě v prvním čtvrtletí, ve třetím čtvrtletí potíže FM mohou vzplanout.

Studie ukázaly, že více žen je diagnostikováno s fibromyalgií právě během těhotenství.

To však neznamená, že všechny ženy, které jsou těhotné, jsou vystaveni riziku vzniku fibromyalgie. Naopak ženy, které mají genetické predispozice k fibromyalgii mají větší pravděpodobnost rozvoje fibromyalgie v těhotenství.

Mnozí lékaři radí fibromyalgičkám přestat užívat léky během těhotenství.

Fibromyalgičky jenž mají v plánu otěhotnět přestanou užívat antidepresiv, léky proti bolesti a jiné. Kritický moment ve vývoji vašeho dítěte je během prvních čtyř až šesti týdnů. Z tohoto důvodu je vhodné naplánovat těhotenství alespoň jeden rok dopředu, takže si můžete naplánovat, když opustíte své léky. Lékaři se shodují, že nejlepší léčba pro chronické bolesti během těhotenství je cvičení, masáže, meditace, odpočinek a relax. Měkké přírodní formy cvičení jsou vhodné pro těhotné ženy, zvláště ty s fibromyalgií. Např. jóga, cvičení ve vodě, pilates a strečink. U masáží lékaři radí najít někoho, kdo je obeznámen s diagnozou fibromyalgie. Můžete si dopřávat teplé koupele. Nedoporušují se elektrické přikrývky, alkohol, tabák a kofein.

Důležitá je fyzikální terapie po narození vašeho dítěte, aby se zabránilo bolesti a depresím.

Vzhledem k fluktuaci hormonů během těhotenství, mohou být některé vazy a svaly oslabeny a to může být možná příčina bolestí.

S chodem domácnosti a možností, aby maminka měla dostatek spánku musí pomoci rodina a přátelé.
 
Ženy s fibromyalgií by měly zvážit otázku kojení,

protože jim to znemožňuje užívání léků a narušuje spánek. Pokud kojíte, měla byste vědět, jaké léky můžete užívat a jaký budou mít vliv na dítě. Poraďte se s lékařem o tom zda je pro vás vhodné kojit či ne.

 
83% žen uvádí zhoršení fibromyalgie po porodu.

chronicfatigue.about.com/od/symptoms/a/Fibromyalgia-Symptoms-In-Women.htm

 
FM je vysoce rizikový stav u těhotenství spojený s nežádoucími následky na matku a novorozence.
 
Tato rizika zahrnují krevní sraženiny, rozvoj cukrovky během těhotenství, rupturu membrány, abrupce placenty, intrauterinní růstové omezení. 
Zvyšené riziko porodu císařským řezem. Při porodu se vyskytli komplikace žilní tromboembolickou nemocí (TEN). 
U pacientů s fibromyalgií je o 35 % vyšší riziko vzniku předčasného porodu a téměř o 50 % vyšší riziko podvýživy dítěte. 
 

Fibromyalgie a těhotenství:

 

Těhotenství a FM:

Fibromyalgie a těhotenství

01.12.2013 17:14
Přibližně 90% lidí s fibromyalgií jsou ženy a většina z nich je v plodném věku a přejí si mít děti. Přes jejich touhu otěhotnět, ženy s fibromyalgií čelí mnoho pochybnostem a obavám. Jejich hlavní obavou je, že jejich symptomy se zhorší, když opustí své léky během těhotenství a kojení, nesnesitelná...

19 tipů pro zdravé těhotenství s fibromyalgií

01.12.2013 11:32
Mnoho žen s fibromyalgií je v reprodukčním věku, a mají touhu otěhotnět. Pokud se rozhodnete otěhotnět, zde je několik tipů, které vám umožní požít šťastné a zdravé těhotenství: 1. Uvědomit si, že těhotenství je jako práce na plný úvazek. Pokud jste již rozhodnutí otěhotnět, musíte být zodpovědní...

Studie

08.03.2013 09:21
V Izraeli v roce 2011 byla provedena retrospektivní kohortová studie srovnávající těhotenství žen s FM a bez ní. Výsledky prokázali: vyšší výskyt intrauterinní růstové retardace (stav, při kterém plod nedosahuje svého růstového potenciálu), vyšší riziko potratu, větší výskyt těhotenské...

Léky na bolest užívané dlouhodobě ohrožují plod

01.02.2014 07:44
Dlouhodobé užívání analgetik v těhotenství představuje riziko pro plod mužského pohlaví, varují vědci. BBC Health,     Analgetika zvyšují riziko poruchy sestupu varlat do šourku. Tzv. kryptorchismus, neboli nesestouplá varlata u hochů, může v budoucnu vést k neplodnosti a zvyšuje...