Dušnost

Častým a špatně tolerovaným symptomem fibromyalgického syndromu je dyspnoe (dušnost, dýchavičnost) - pocit nedostatku vzduchu nebo ztíženého a namáhavého dýchání. Tento oslabující příznak vyskytující se přibližně u 60% pacientů je často provázený vjemem sevření, stažení či tíže na prsou. K zadýchávání dochází při pohybu, oblékání, jídle nebo dech pacienta nemusí stačit na souvislé vyslovení věty, kterou nádechy a výdechy přerušují a rozdělují do částí po několika slovech.
Jelikož tento symptom se nemusí vyskytovat po celou dobu onemocnění mohou dýchací potíže pacienta vystrašit. Obvykle je provází strach o svůj život, zvláště pokud se dušnost vyskytne s bolestí na hrudi, bolestí ruky pacienti se obávají, že mají infarkt. Pokud je to ,,jen´´ symptom FM nejedná se o nic vážného i když tento příznak negativně ovlivňuje jak fyzickou aktivitu, tak psychiku. Dušnost po odpočinku obvykle zmizí, není třeba se obávat. U úzkostných pacientů to může vést k záchvatům paniky. Právě při záchvatu paniky je třeba najít způsob, jak zpomalit dýchání. Léčba úzkostí by měla být prioritou, správné dýchání, relaxace, jóga je léčbou i prevencí. 

https://www.fightfibromyalgia.net/fibromyalgia-can-cause-b…/

Z hlediska patofyziologie je vznik pocitu dušnosti stále ještě nepříliš objasněný jev. Dušnost je pociťována, dosahuje-li síla vyvíjená dýchacími svaly maxima, a okysličení krve je přesto nedostatečné. Dechové centrum je umístěno v mozkovém kmeni, kde dochází k integraci veškerých aferentních signálů přicházejících z periferie z mechanoreceptorů a chemoreceptorů, a následně se zde generují eferentní signály, které ovlivňují dýchání. https://www.solen.cz/pdfs/int/2011/03/06.pdf

Dušnost fibromyalgikům nezpůsobuje onemocnění plic. Fibromyalgie je revmatický stav charakterizovaný rozšířenou chronickou bolestí, ztuhlostí, únavou a právě tyto symptomy mohou snížit funkční kapacitu svalů zapojených do dýchání, což usnadňuje rozvoj respiračních poruch. Pochopení příčiny tohoto příznaku může pomoci při léčbě. https://journal.chestnet.org/…/S0012-3692(16)39582…/fulltext

Čím větší bolest, tím větší dušnost https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1300/J094v09n01_02

Autonomní nervová soustava (ANS) je u FM dysregulovaná a přispívá k dlouhému seznamu symptomů FM. Má vliv i na srdeční a dýchací frekvenci.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/kardiovaskularni-onemocn…/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souv…/neuropaticka-bolest/

Vedle nervosvalové příčiny dušnosti je na vině i špatná kondice. Plíce, srdce a krevní oběh obyčejně pracují společně, aby dodávali svalům a jiným orgánům těla kyslík, který potřebují. Když plíce, srdce a krevní oběh nefungují normálně, tělo není schopné udržet v těle dost kyslíku.

Některé studie naznačují, že plicní ventilace může být během cvičení u některých pacientů snížená. Celkový objem plic je v pořádku, avšak u všech pacientů s fibromyalgií je významně snížena míra fungování plic (faktor přenosu oxidu uhelnatého, difúzní schopnost oxidu uhelnatého, objem alveolární kapilární membrány a objem plicní kapilární krve). Další analýzy zjistily snížení dyfuzní kapacity plic což je pravděpodobně způsobeno významným snížením objemu plicních kapilár - mikrovaskulární objem plic se snížil. Ukázalo se, že kapiláry jenž přivádějí krev do většiny našich tkání nefungují příliš dobře. Receptory našich buněk, které způsobují dilatace krevních cév, byly v průběhu času tak nadměrně stimulované, že již neodpovídají na signály, které se mají dilatovat. Krevní cévy zůstávají zúžené, zhoršuje se tok krve a snižuje objem krve.
V kardiovaskulárním systému má oxid dusnatý vliv především na udržení cévního tonu a krevního tlaku. Snížená produkce oxidu dusnatého má za následek vazospasmy, systémovou či plicní hypertenzi. NO uvolňuje hladké svalstvo ve stěnách tepen, čímž umožňuje, aby krev lépe proudila k životně důležitým orgánům.
Není to poprvé, co se objevily problémy s mikrocirkulací u fibromyalgie. Autoři studie z roku 2014 uváděli, že mikrocirkulační problémy měly za následek nízké hodnoty z vyšetření měřící kondici VO2 max – ukazatel jak účinně dokáže naše tělo zužitkovat kyslík při zatížení.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/poskozeni-nervu-u-fm-pos…/

Studie z r. 1990 potvrzuje u FM svalovou dysfunkci izometrického typu a navzdory normálním plicním spirometrickým hodnotám bylo u pacientů zjištěno, že mají nižší maximální respirační tlak (maximální inspirační tlak a maximální exspirační tlak) a vytrvalost (maximální ventilační objem), což ukazuje na sníženou sílu dýchacího svalu. https://www.researchgate.net/…/20912265_Respiratory_functio…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2244193

Závěr studie z 2016: Fibromyalgici mají nižší spirometrické absolutní hodnoty (SVC, FVC a FEV1) a nižší MVV, což ukazuje na nižší vytrvalost dýchacích svalů, nižší inspirační svalovou sílu a hrudní mobilitu než zdraví lidé. https://rc.rcjournal.com/content/respcare/61/10/1384.full.pdf

Je třeba vyloučit, že se nejedná o jinou přidruženou diagnózu

Dušnost může být první a jedinou známkou onemocnění, která mohou přímo i potencionálně ohrožovat život pacienta, zvláště těch, které postihují kardiovaskulární a respirační systém; při námaze je nejčastějším projevem u lidí s respiračním postižením. Dušnost v klidu naznačuje větší stupeň postižení. Vnímání intenzity je individuální i u stejného postižení. https://cs.wikipedia.org/wiki/Dyspnoe
Příčinou mnohou být také neurodegenerativní svalová onemocnění, anémie, tetanie, deprese, trauma, stres, nedostatek B12, železa.
Fibromyalgický syndrom často koexistuje s jiným chronickým onemocněním, jedním z nich je chronické srdeční selhání při němž se vyskytuje dušnost.
 https://fibromyalgik.webnode.cz/news/srdecni-selhani-a-fm/
Další diagnózou s dušností je prolaps mitrální chlopně, jenž má až 75% fibromyalgiků https://fibromyalgik.webnode.cz/…/pribuzna-onemocneni/prol…/
Někteří fibromyagici mají systémové onemocnění pojiva důsledkem čeho je plicní hypertenze. fibromyalgik.webnode.cz/news/plicni-hypertenze/
Také se vyskytuje u lupusu. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/systemovy-lupus-erythema…/
U nemocných s oslabením dýchacích svalů bývají přítomny spánkové dechové poruchy. https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2006/01/16.pdf

Základem správné diagnostiky je až v 75 % správně odebraná anamnéza. Z hlediska průběhu onemocnění je důležité vědět, jaká byla rychlost nástupu dušnosti, délka trvání a dynamika potíží, průvodní symptomy, závislost na námaze, bolesti na hrudi, užívané a ulevující léky a v neposlední řadě osobní a alergická anamnéza. Z vyšetřovacích metod RTG srdce a plic, EKG, ECHO, laboratorní vyšetření, spirometrie, CT plic, HRCT, CT angio.

Terapie dušnosti závisí na příčině potíží. https://www.solen.cz/pdfs/int/2011/03/06.pdf

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.