RELAXACE JE DŮLEŽITOU ČÁSTÍ LÉČBY FIBROMYALGIE
Jedním z důvodů, proč se fibromyalgikům nedaří zlepšit zdravotní stav je, že nedodržují doporučené strategie pro zvládání nemoci. Neumí nebo nechtějí relaxovat, ani odpočívat. Udržují tak sympatický nervový systém v permanentní činnosti.
Autonomní nervovým systémem (ANS) je u FM dysregulovaný
Přispívá k dlouhému seznamu symptomů - poruchy spánku, chronická bolest, alodynie, úzkost, pseudo-Raynaudův jev, syndrom suchého oka, problémy s pocením, neschopností snášet teplo, citlivostí na světlo, problémy s močovým měchýřem a dráždivost střev.
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/kardiovaskularni-onemocneni-a-fm/
ANS se dělí na sympatický a parasympatický. Parasympatický nervový systém je větev nervového systému, která je zodpovědná za stimulaci činností, ke kterým dochází, když je naše tělo v klidu a pomáhá snižovat negativní emoce i bolestivé zážitky. Tento deficit v parasympatické aktivitě může vést ke zvýšené reaktivitě k podnětům a nakonec k vyšší úrovni bolesti. Tento systém je jako rovnováha, když je jeden aktivován, druhý je deaktivován. Sympatický nervový systém nás udržuje aktivní a všechny smysly v pohotovosti a parasympatický nervový systém nám pomáhá spát a regenerovat tělo. Když je sympatický nervový systém trvale aktivní, neaktivuje se parasympatikus, což má za následek problémy se spánkem a energií během dne.
Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/a5-relaxacnich-technik-pro-lecbu-bolesti-u-fibromyalgie/
www.facebook.com/fibromyalgik/photos/a.762146857453873/1544473229221228/
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/a5-relaxacnich-technik-pro-lecbu-bolesti-u-fibromyalgie/
fibromyalgik.webnode.cz/news/proc-fibromyalgici-maji-nekvalitni-spanek/
K snížení bolesti u fibromyalgie přispívá stimulace parasympatické aktivity
Přetrvávající bolest úzce souvisí se zvýšenou hladinou stresu a je důležité, aby pacient s chronickou bolestí byl schopen provádět techniky zvládání stresu i bolesti.
Existuje několik kroků, které mohou pomoci snížit stres a současně pomoci zvládat bolest, včetně těchto: stravování plnohodnotnou stravou, dostatečný spánek, udržování fyzické aktivity, pozitivní myšlení, zapojení se do příjemných aktivit, hledání podpory u jiných lidí, konzultace s poradcem. https://www.news-medical.net/health/Living-with-Chronic-Pain.aspx
Relaxační cvičení vedou ke snížení vnějšího a vnitřního svalového napětí a napětí duševního
UMOŽŇUJÍ ZMÍRNIT ÚNAVU, ZVÝŠIT SOUSTŘEDĚNÍ A USNADŇUJÍ KAŽDODENNÍ ČINNOSTI.
Nejen v rámci psychoterapie ale i v rámci fyzioterapie je dobré pacienty naučit relaxovat.Zátěž je nutné střídat s odpočinkem a den rozdělit do fází činností a fází relaxačních (Kolář, 2009)
Příklady psychoregulačních technik:
Progresivní relaxace – metoda uvolnění prostřednictvím svalového napětí, dává pocítit rozdíl mezi napětím a uvolněním, které nastupuje bezprostředně. fibromyalgik.webnode.cz/news/metoda-progresivni-svalove-relaxace/
Břišní dýchání a další dechové techniky – správné relaxační dýchání uvolňuje bránici a tím pocity napětí v oblasti solaru plexus, což je typické místo hromadění pocitu stresu. Okamžité uvolnění, s nácvikem se stává automatickým.
RAM metoda – nácvik tělesného a psychického uvolnění, s velkým úspěchem používaná např. sportovci k navození optimální hladiny motivační trémy a úzkosti, nutné k výkonu. Nutný pozvolný déledobější nácvik, se kterým se postupně osvojované dovednosti kultivují a současně se zkracuje doba nástupu efektu.
Schultzův autogenní trénink – standardizovaná metoda tělesného uvolnění, na kterou lze navázat vytvořením specifických podpůrných manter k navození optimálního psychického stavu.
Kognitivní restrukturalizace – práce s psychickým potenciálem a emočním nastavením prostřednictvím „přenastavení“ negativního myšlení a postojů, vzniklých často už v dětství a v dospělosti automatických, vědomě těžko postřehnutelných. Přesto tyto myšlenky a postoje často blokují rozvoj osobnosti, jeho výkonnost a spokojenost.
Meditace - spočívá v postupném rozvíjení schopnosti udržet v uvolněném stavu pozornost co nejdéle zaměřenou na jeden předmět (např. dechovou aktivitu). Vědecké výzkumy prokazují její blahodárné účinky proti stresu a projevům stárnutí. Meditace výrazně zlepšuje učení, zvyšuje využití mozkové kapacity, rozvíjí kreativitu, flexibilitu a adaptabilitu. Posiluje integritu osobnosti, zvyšuje empatii, emoční a sociální inteligenci… je po tisíciletí praktikovaný nástroj dosažení vnitřního klidu a harmonie.