Dnešní balneo-fyziatrické metody mohou přinést více než nejsofistikovanější léky zaměřené na udržení serotoninu anebo noradrenalinu v synaptické štěrbině. Je logické, že je lepší zajistit podmínky s cílem nastartovat autorekuperační mechanismy organismu, za účelem zvýšení tvorby chybějících neurotransmitérů, než spoléhat na farmakologické berličky, které dlouhodobě nic neřeší.

Nefarmakologická část léčby -

kombinace psychologického a rehabilitačního přístupu.

 

  • Rehabilitace u fibromyalgických pacientů představuje komplexní postup s využitím prostředků fyzikální terapie, manuální medicíny, balneoterapie, individuálních cvičení, relaxačních masáží, balančního tréninku a nácviku sebeobsluhy (Paiva & Jones, 2010).

  • Nesmí chybět edukace pacienta, relaxační metody a úprava životního režimu. Významnou část vyšetření a terapie představuje komunikace, kde je klíčovou schopností zdravotníka empatie. Všeobecně je nutné terapii přizpůsobit individuálním potížím a možnostem pacienta. Léčba je dlouhodobá s nepředvídatelnými výkyvy symptomů, přičemž úplné uzdravení je málo pravděpodobné. Terapeutický účinek mají podněty spíše nižší až střední intenzity. Účinek je pozvolný a často projeví až s latencí. U nemocných s fibromyalgií se často vyskytuje celkový pocit chladu nebo je lokalizován na distálních částech končetin. Terapii je proto vhodné zahájit pozitivní termoterapií (Kolář, 2009).

  • Dle doporučení k léčbě fibromyalgie vydané asociací vědeckých lékařských společností v Německu (AWMF) a americkou společností pro bolest (APS), je nejvíce doporučovanou metodou léčby fibromyalgie ve fyzioterapii aerobní cvičení, dále balneoterapie a masáže. Již méně doporučované  metody jsou edukace pacienta, biofeedback a injekční ošetření spoušťových bodů (Häuser, W., Thieme, K., & Turk, D. C., 2010).

  • Rehabilitaci je dobré zahájit ověřenými metodami, které již dříve pacientovi přinesly úlevu od bolesti. Teprve po určité době, kdy dojde ke snížení bolesti, je možné zahájit cvičení (Jeřábek, 2009).

  • Celkově je naším cílem optimalizace a správné provedení pohybů při vykonávání běžných denních činností, snížení bolesti a únavy (Paiva & Jones, 2010).

Tato léčba my měla být souhrnem spolupráce specialistů v oblasti léčby pohybového aparátu (revmatolog, rehabilitační lékaři, fyzioterapeut) a psychologicko-psychiatrické péče.

Je třeba zbavit pacienta obav z možných důsledků onemocnění a současně ho motivovat k vlastní systematické aktivitě.
Ve spolupráci s pacientem se stanoví dlouhodobě individuální léčebný plán a koordinuje se s skrátkodobým plánem vycházejícím z aktuální klinické situace.
Z oblasti fyzioterapie/rehabilitace je možno použít celou škálu metodik, vždy je nutná aktivní spolupráce pacienta. 
Pohyb je naprosto nezbytný pro udržení zdravých kloubů. 

Nesprávný druh cvičení může poškodit zanícenou tkáň a zhoršit zánět i bolest

Vysoká intenzita cvičení nebo intenzivní aerobní aktivita na tělo, které již trpí bolestí a ztuhlostí je kontraproduktivní. Aktivita s vysokou intenzitou může také ve skutečnosti vyvolat stresovou reakci ,,bojuj nebo uteč" a podpořit kaskádu ukládání tuků a zánětlivých hormonů. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/nadvaha-a-fm/

Bolest celého těla pramení ze zanícené a ,,slepené´´ fascie. 

K terapii fascií se používají:
~ myofasciální a mobilizační techniky prováděné fyzioterapeutem
~ mobilizační dechová cvičení
~ stabilizační cvičení
~ rolfterapie
~ nácvik relaxace pro uvolnění napětí

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/myofascialni-uvolnovani/

Jaké je vhodné pro fibromyalgiky cvičení: 

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/rehabilitace/cviceni/

Techniky měkkých tkání a masáže:

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/rehabilitace/fyzioterapie/

Velice vhodné jsou vodoléčebné procedury:
 
TENS může poskytnout dostatečnou úlevu

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/elektrolecba/

Pacient, který přichází do ambulance fyzioterapeuta, se v některých aspektech odlišuje od ostatních klientů. Absolvoval zpravidla více neúspěšných vyšetření, setkal se s nepochopením jeho problémů jak zdravotníky, tak rodinou a přáteli, svým současným zdravotním stavem je frustrován.        

Jeho psychofyziologické, vegetativní i neurohumorální funkce jsou narušeny, pacient je reaktivnější i při podnětech nižší intenzity.
Při prvním vyšetření se snažíme obnovit jeho důvěru ve zdravotníky, navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru a vytvořit si představu o specifické reaktivitě pacienta na taktilní a nociceptivní podněty. Terapeut by měl být při prvním kontaktu povzbudivý, nehodnotící, akceptovat a nezlehčovat pacientem udávané potíže. Pacient by měl mít dostatek prostoru pro spontánní projev, při prvním vyšetření bychom proto neměli mít přesně stanovenou časovou hranici.
Komunikace s pacientem musí být emočně podpůrná. Na rozhodování o dalším průběhu léčby, by se měl pacient podílet a plně chápat všechna pro a proti  zvolené terapie. Výsledky vyšetření je důležité sdílet s ostatními členy terapeutického týmu, abychom dosáhli maximálního účinku léčby (Kolář, 2009).

 

Rehabilitace lidí poškozených nemocí nebo úrazem má být celospolečenský proces

(ve smyslu tzv. ucelené, komprehenzívní rehabilitace) a představovat koordinovanou činnost všech složek společnosti (státu, institucí, organizací a jednotlivců) s cílem znovu zařadit člověka postiženého na zdraví následkem nemoci, úrazu či vrozené vady do aktivního společenského života.
Tento systém se řeší na úrovni zdravotnické, sociální, kulturní, pedagogické, pracovní, technické, legislativní, ekonomické, organizační a politické.
Podle OSN je kvalita úrovně rehabilitace kritériem kulturní úrovně společnosti. Jde o celospolečenský proces, který se dotýká téměř všech aspektů společenského života.
Z celého rozsáhlého a složitého komplexu rehabilitace se v rámci zdravotnictví realizuje rehabilitační proces jako léčebná rehabilitace.

Obor můžeme rozdělit na řadu specializací:

  1. léčebná rehabilitace
  2. pracovní rehabilitace
  3. sociální rehabilitace
  4. fyzikální medicína
  5. myoskeletální (manuální) medicína
  6. fyzioterapie
  7. ergoterapie
  8. ortotika a protetika
  9. společenská rehabilitace
Z hlediska časové zátěže je léčba FMS relativně jednoduchá.

Pokud jsou k dispozici přírodní zdroje vod s dostatečnou koncentrací CO2, koupel trvá 20–30 minut, v případě nutnosti podávat celkovou vířivou koupel následovanou suchou uhličitou koupelí, se doba aplikace prodlouží na dvojnásobek s nutností určitého osušení a přecházení–odhadem asi 65 minut. Během odpočinku po koupeli je účelné aplikovat magnetoterapii po dobu 20 minut. Po ní může následovat ultrasonoforéza. Konečně, masáž zad a šíje obnáší cca 30–40 minut, ostatní manuální techniky dalších 10–20 minut. Celkově lze tedy hovořit o dvou hodinách. Je samozřejmé, že přinejmenším v prvním týdnu by léčba měla být každodenní, poté lze uvažovat o aplikacích faktorů obden. Stejně jako u jiných fyziatrických procedur je doporučeníhodná  i další postupná redukce frekvence ošetření, rozhodně není dobré končit léčbu najednou. Rehabilitace a fyzikální lékařství.pdf (1,3 MB)

 
Neuromuskulární únava a cvičbení kapacita u fibromyalgie
  • Zvýšená svalová kontraktilita (stažitelnost) svalů je spojena se zvýšeným vnímáním bolesti a snižuje cvičební kapacitu u pacientů s fibromyalgií.

  • Neuromuskulární postižení by mělo být považováno za důležitý faktor, který je základem funkčního omezení u pacientů s FM. redpacientes.com/social/posts/view/31112/114#.UGN-g6uLzkk.facebook

Proč je RHB léčba nejlepším východiskem

Prezentace  MUDr. Jiřího Jeřábka, CSc., ze Státního zdravotního ústavu Praha: 

BenDen_Jerabek_FIBROMYALGICKY_SYNDROM_09.pdf (1,6 MB)

Rehabilitace u FM emedicine.medscape.com/article/312778-overview
 

Relaxace

Nejen v rámci psychoterapie ale i v rámci fyzioterapie je dobré pacienty naučit relaxovat. Zátěž je nutné střídat s odpočinkem a den rozdělit do fází činností a fází relaxačních (Kolář,  2009). 

Pro nácvik celkové relaxace můžeme zvolit například Jacobsonovu progresivní relaxaci. Tato metoda je založená na principu  uvědomění  si zvýšeného napětí svalstva a následné vědomé relaxaci. Pacient provádí volní izometrickou kontrakci určité skupiny svalů,  po které následuje relalace. Důležité je uvědomění si pocitu tenze a uvolnění, tento prožitek jepoté možné uplatnit i v běžném denním životě a předcházet tak zvýšené svalové tenzi (Dvořák, 2007). 

 fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/psychika/relaxace/

Doporučujeme:

Vyberte si pohyb, který vás baví

04.03.2022 17:01
Součástí léčby primární chronické rozšířené bolesti (fibromyalgie) je přiměřená fyzická aktivita. Někteří lidé o pohybu nechtějí ani slyšet, jiní se snaží jít přes bolest. Obojí přístup vede k trvalému zhoršení Kombinace bolesti, únavy a nečinnosti často vede k oslabení a dekondici svalů, což činí...

Termoterapie

01.08.2019 04:07
  Jedná se o léčbu teplem či chladem nebo střídáním teplot. Obvykle se s těmito procedurami setkáváme v lázních či na rehabilitacích, ale některé z nich si můžeme zakoupit i domů a pokud nám zdravotní stav dovolí díky ním snižovat bolesti a ztuhlosti svalů i kloubů. ...

Lymfodrenáž

02.06.2019 14:00
Lymfatická drenážní masáž je formou jemné masáže, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po celém těle.  Tekutina v lymfatickém systému pomáhá odstraňovat odpad a toxiny z tělesných tkání. Některé zdravotní stavy mohou způsobit vznik lymfatické...

Suchá uhličitá koupel

18.10.2011 16:34
Zvláštní důležitost při léčbě FM má CO2  suchá celková koupel. Je známo, že CO  je dosud nepřekonaným vazodilatačním prostředkem zejména v oblasti CNS. Je výhodné, že hyperkapnií dochází rovněž k lepší oxygenaci tkání, díky Bohrově efektu, takže efekt je vlastně dvojí.  Jde o...

Technické informace o CO2

15.08.2012 20:04
Oxid uhličitý se skladuje a převáží v tlakových lahvích především ocelových a bezešvých o vodním objemu 10 až 50 litrů při tlaku od 2 do 7 MPa. Tlakové lahve jsou konstruovány pro odběr oxidu uhličitého buď jako plynu, tzn. že plyn je odebírán z vnitřního prostoru mimo kapalinu přes...

Firma Linde nabízí CO2

15.08.2012 20:12
Oxid uhličitý medicinální   Použití: Insuflace, chirurgie CO2 koupele Složka smesí pro...

Vibrotonie

01.02.2012 20:12
Výzkumníci z univerzity v Liége zase studují účinek vibrací na bolest. Fibromyalgie je těžko rozpoznatelná revmatická nemoc měkkých tkání, která vyvolává silné bolesti. Až dosud umožňovala zachovávat určitou pohyblivost jen dlouhá gymnastická cvičení. Pascale Geudevert, pacient: Na...
Záznamy: 1 - 7 ze 7
Podpěrka pod ruku k PC

Zpříjemněte si dobu strávenou u počítače a předcházejte svalovým ztuhlostem nebo bolestem.  Šetřete svůj strávený čas na rehabilitaci. Podpěra poskytne pohodlí při práci s PC, kdy docílíte žádoucího uvolnění celé paže. Podepřením předloktí pohodlně manipulujete s myší bez sebemenší námahy. Zmírníte napětí a předejděte nepříjemným ztuhlostem, které mohou způsobit dyskomfort. Předcházejte případným chronickým deformitám.

www.zdravickoboskovice.cz/zbozi/pc-812-restman---podpera-predlokti/